Korzystanie z systemu ISZTAR4

System ISZTAR4 to najnowsza, zmodernizowana wersja Informacyjnego Systemu Zintegrowanej Taryfy Celnej. Służy on do wyszukiwania informacji dotyczących obowiązujących środków taryfowych takich jak stawki celne, pozataryfowych (np. limity ilościowe lub zakaz wywozu) oraz podatków – VAT i akcyzy. Jest on w pełni kompatybilny z systemem taryfowym Unii Europejskiej. Poniżej znajduje się krótki przewodnik, jak korzystać z systemu ISZTAR4 np. w sytuacji, kiedy chcemy importować dany produkt spoza Unii do Polski.

Korzystanie z systemu ISZTAR

ISZTAR4

Poniżej objaśniamy, jak poruszać się po systemie ISZTAR4:

  1. Wyszukiwanie produktów
  2. Sprawdzanie stawek celnych w systemie ISZTAR4
  3. Informacje nt. podatku VAT oraz akcyzy

Wyszukiwanie produktów w systemie ISZTAR4

Po wejściu na stronę główną, wchodzimy z zakładkę „Przeglądarka taryfowa”, a następnie po lewej stronie opcję „Przeglądanie taryfy”.

ISZTAR4 - Przeglądarka taryfowa
ISZTAR4 krok 1

Jeśli nie znamy kodu HS zamawianego przez nas produktu, pierwszej kolejności warto skorzystać z wyszukiwania tekstowego. Wystarczy, że w puste miejsce wpiszemy hasło związane z naszym produktem np. zegary i wybierzemy opcję „Wyszukaj”. Należy jednak uważać, ponieważ wiele policzalnych rzeczowników zostanie wyszukane jedynie w liczbie mnogiej – jeśli np. wpiszemy w wyszukiwarkę słowo „zegar” nie otrzymamy żadnych wyników.

krok 2

Warto zwrócić również uwagę na „Wskazówki do wyszukiwania tekstowego”. Przy użyciu specjalnych symboli lub operatorów możemy poszerzyć wyniki wyszukiwania. Na przykład: symbol gwiazdki „*” pozwala na wyszukanie informacji w oparciu o jedynie część słowa,

krok 3

a operator „OR” pozwala na znalezienie wszystkich kategorii, w których występuje przynajmniej jedno z podanych wyrażeń:

ISZTAR4 krok 4

W razie, jeśli nie uda nam się wyszukać tego, czego szukamy poprzez wyszukanie tekstowe, a nie znamy kodu HS, należy skorzystać z widocznej poniżej opcji „Przeglądaj drzewo nomenklatury”.

ISZTAR4 krok 5

Po jej wybraniu przeniesiemy się na stronę z 31 sekcjami towarów – od żywych zwierząt po antyki.

krok 6

Załóżmy, że chcielibyśmy importować T-shirty z Wietnamu. Najpierw znajdujemy sekcję XI „Materiały i artykuły włókiennicze”.

krok 7

Następnie wyszukujemy sekcji z odzieżą:

ISZTAR4 krok 8

Jak widać, klasyfikacja danego produktu zależy często od materiału, z jakiego jest wykonany. Załóżmy, że chcemy importować T-shirty z włókien sztucznych. Klikamy na kod HS 6109 90 20 00 i przenosimy się na stronę produktu.

ISZTAR4 krok 9
krok 10
Szkolenie: Import z Chin

Sprawdzanie stawek celnych w systemie ISZTAR4

Kolejny krok to znalezienie stawki celnej z Wietnamu. Wszystkie kraje spoza Unii zaliczają się do kategorii „stawka dla krajów trzecich”, która w tym przypadku wynosi 12%. Napis ERGA OMNES oznacza ograniczenia „dotyczące wszystkich (produktów bez względu na kraj, z którego pochodzą)”.

krok 11

Może się zdarzyć, że ze względy na umowy między Unią Europejską a innymi krajami, występować będą wyjątki od reguły. Pod spodem możemy znaleźć długą listę krajów z osobnymi preferencjami taryfowymi:

krok 12

Czasem preferencje taryfowe zawierają dodatkowo przypisy oraz „warunki stosowania”, z którymi należy się zapoznać, ponieważ mogą zawierać m.in. informacje o dokumentach, które są wymagane, aby nie płacić stawki dla krajów trzecich bądź zależności między ilością towaru a należnym cłem.

krok 13

Informacje nt. podatku VAT oraz akcyzy w systemie ISZTAR4

Informacje na temat podatków znajdują się na samym dole strony konkretnej kategorii produktu. Zwykle możemy zobaczyć VAT zarówno ośmioprocentowe (8%) jak i dwudziestotrzyprocentowe (23%), ale w większości przypadków możemy założyć, że obowiązuje nas to drugie. Akcyza oczywiście nie dotyczy T-shirtów, ale już przy Prosecco znajdziemy obszerną listę:

krok 14

ISZTAR4 – podsumowanie

Nawigacja po systemie ISZTAR4 może się wydawać z początku niełatwa, ale w większości przypadków, system ten jest bardzo intuicyjny. Każdy importer musi być z nim zaznajomiony, ponieważ sprowadzając produkty spoza UE zawsze trzeba opłacić cło i VAT, a właśnie w nim możemy sprawdzić aktualne stawki. W przypadku nieodnalezienia przez nas poszukiwanego produktu, warto zastanowić się pod jaką inną kategorią moglibyśmy go poszukać. Ważne jest również sprawdzanie taryf preferencyjnych dla indywidualnych krajów, aby nie przeoczyć szczególnych wymagań przy imporcie oraz odprawie celnej.

Import z Chin w 2021

Oceń post

3.9 / 5. Ilość głosów: 12