Targi w Kantonie – przygotowania

Wyjazd na targi do Chin to znakomita okazja, aby zapoznać się z ofertą chińskich dostawców, a także nawiązać obiecujące kontakty biznesowe. W Chinach co roku organizowane są setki imprez targowych, a odbywające się dwa razy w roku targi w Kantonie (Canton Fair) to największe i najstarsze tego typu wydarzenie. Każda edycja przyciąga 25 000 wystawców oraz 20 000 kupujących. Powierzchnia kompleksu wystawienniczego to aż 1,185,000 m2. Przy tak ogromnej skali wydarzenia, warto zastanowić się jak przygotować się do targów w Kantonie, aby jak najlepiej wykorzystać spędzony na nich czas. Przedstawiamy poradnik „Targi w Kantonie – przygotowania”.

targi w Kantonie - przygotowania

Targi w Kantonie – przygotowania

1. Wybierz odpowiednią fazę

Targi w Kantonie odbywają się dwa razy w roku: wiosną i jesienią. Terminy targów co roku są takie same, jednak nie oznacza to, że można przyjechać na targi w dowolnym momencie ich trwania. Targi kantońskie podzielone są na trzy fazy, z których każda poświęcona jest innym branżom. Na przykład, podczas pierwszej fazy spotkamy dostawców elektroniki i maszyn. Zatem jeśli chcemy importować odzież, nie powinniśmy uczestniczyć w pierwszej fazie. Zamiast tego, w tym przypadku interesowałaby nas faza trzecia.

Wybór odpowiedniej fazy, a tym samym odpowiedniego terminu przyjazdu, jest więc podstawą planowania uczestnictwa w targach w Kantonie. Poszczególne fazy zostały szczegółowo opisane tutaj. Natomiast dokładne informacje na temat nadchodzącej edycji targów kantońskich wraz z listą wystawców i mapą wydarzenia znajdziesz na oficjalnej stronie Canton Fair.

Import z Chin w 2021

2. Zaplanuj wyjazd z wyprzedzeniem

Dzięki temu, że targi w Kantonie co roku odbywają się w tych samych dniach, łatwo z wyprzedzeniem zaplanować swój wyjazd. Warto wcześniej kupić bilet lotniczy, zwłaszcza, że kilka miesięcy przed planowanym odlotem często można znaleźć okazje cenowe. Mając na uwadze ogromne ilości osób przybywających do Kantonu na targi, nie należy również zostawiać znalezienia zakwaterowania na ostatnią chwilę. Sprawdź też, czy wybrany hotel oferuje dojazd na teren targów. Z wielu hoteli kursują specjalne busy do kompleksu wystawienniczego, dzięki czemu poruszanie się po mieście jest ułatwione.

Nie zapomnij także o wizie do Chin. Wniosek wizowy możesz złożyć nawet miesiąc wcześniej, dzięki czemu dopełnisz wszystkie formalności bez niepotrzebnego stresu wynikającego z małej ilości czasu. Wnioski wizowe przyjmowane są przez Chińskie Centrum Obsługi Aplikacji Wizowych w Warszawie (nie w ambasadzie) lub też w konsulacie RP w Gdańsku.

Przed wyjazdem polecamy dokonanie rejestracji online na targi. W naszym poradniku przeczytasz jak to zrobić krok po kroku. Co prawda istnieje możliwość rejestracji bezpośrednio po przybyciu na targi, jednak polecamy zrobić to już wcześniej. Pozwoli nam to zaoszczędzić dużo czasu, który w innym przypadku spędzilibyśmy na czekaniu w długiej kolejce przed wejściem.

3. Dowiedz się jak najwięcej

Pierwszy dzień targów warto poświęcić na obejście stoisk z naszej branży, aby zobaczyć co nas potencjalnie interesuje. Duża ilość stoisk na targach w Kantonie może przytłoczyć, dlatego dobrym pomysłem jest zbieranie katalogów, a także robienie krótkich notatek. Po powrocie do hotelu, kiedy pamiętamy jeszcze producentów i produkty na świeżo, warto na spokojnie przejrzeć zebrane materiały i uzupełnić notatki. Nie należy odkładać tego na potem, ponieważ po kilku dniach spędzonych na targach może nam się wszystko pomieszać.

Chodząc po stoiskach, warto też wymienić się wizytówkami z Chińczykami. O roli wizytówek i budowaniu relacji z chińskim kontrahentem przeczytasz w naszym darmowym poradniku o chińskiej kulturze biznesu. Coraz częściej chińscy kontrahenci wybierają również aplikację WeChat jako sposób komunikacji z potencjalnymi partnerami. Przed wyjazdem na targi w Kantonie warto więc zainstalować WeChat w swoim telefonie. Jak korzystać z tego komunikatora przeczytasz w naszym wcześniejszym artykule.

Warto zawczasu przygotować konkretne pytania do producentów. Możemy spytać na przykład o MOQ (minimalną wartość zamówienia), czy produkt posiada CE, czy firma dostarcza już swoje produkty do Europy, czy zgadza się na kontrolę jakości, czy jest w stanie zrobić akredytywę… Pomoże nam to wyselekcjonować producentów, którzy najbardziej odpowiadają naszym wymaganiom.

Ponadto, zawsze zachęcamy, żeby w hotelu przeprowadzić research na temat firm, które nas zainteresowały. Na przykład, sprawdzić czy ich produkty są już dostępne na Alibabie lub Amazonie i w jakiej cenie. Pamiętaj, że nie należy podejmować ważnych decyzji biznesowych pod wpływem emocji, zatem należy na spokojnie przemyśleć podjęcie współpracy ze znalezionym partnerem. Po powrocie do Polski koniecznie dokonaj weryfikacji chińskiej firmy, z którą chcesz zawrzeć transakcję. Niestety nikt nie jest w stanie zagwarantować, że wystawcy na targach są sprawdzeni.

4. Przygotuj się do pobytu w Chinach

O przygotowaniach do wyjazdu do Chin pisaliśmy już wcześniej tutaj. Również w kwestii wymiany waluty odsyłamy do informacji zawartych w naszym poradniku. Jeśli chcesz mieć dostęp do Internetu, warto wykupić chińską kartę SIM. Ponadto, przed podróżą do Chin zalecamy też instalację ExpressVPN na komputerze lub urządzeniu mobilnym. Bez tego nie będziesz mieć dostępu do wielu zachodnich serwisów blokowanych w Państwie Środka. VPN jest niezbędny, jeśli chcesz korzystać np. z Facebooka lub Google podczas pobytu w Kantonie.

W przypadku wyjazdu na targi kantońskie, warto również pamiętać o zabraniu ze sobą wygodnych butów. Powierzchnia wystawiennicza targów jest ogromna, zatem trzeba nastawić się na to, że będziemy dużo chodzić. Pamiętaj również, że wiosną i jesienią w Kantonie jest znacznie cieplej niż w Polsce, dlatego spakuj ubrania odpowiednie do pogody.

Targi w Kantonie – przygotowania przed importem z Chin

Jeśli czytasz ten artykuł, to oznacza, że interesujesz się współpracą z Chinami i chcesz pojechać na targi w celu znalezienia kontrahenta. Na naszym blogu publikujemy wiele darmowych treści związanych z handlem z Chinami, ale jeśli chcesz zgłębić swoją wiedzę, zapraszamy również na szkolenie na temat importu z Chin prowadzone przez naszych ekspertów. Bez względu na to, czy stawiasz pierwsze kroki w kontaktach z Chinami czy masz już doświadczenie w tym temacie, możesz wziąć udział w szkoleniu. Przedstawiamy na nim sprawdzone metody handlu z Chinami. Więcej informacji tutaj.

Szkolenie Online: Import z Chin

Oceń post

0 / 5. Ilość głosów: 0