Elektronika – cło z Chin

Chińska Republika Ludowa w ciągu roku eksportuje towary o wartości prawie 2,5 bln USD na całym świecie. Chiny w znacznym stopniu przyczyniają się do rozwoju sektora elektronicznego, ponieważ jest to najważniejsza kategoria eksportu tego kraju. W ostatnim roku wyposażenie i sprzęt elektryczny stanowił 26,9% całkowitego eksportu (671 mld USD), a maszyny, w tym komputery 16,7% (417 mld USD). W tym artykule przedstawiamy kwestie najważniejsze dla importera, którego interesuje elektronika: cło z Chin, regiony produkcyjne, wymagane certyfikaty, jak również targi branżowe.

elektronika - cło z Chin

Elektronika – cło z Chin

Przed rozpoczęciem importu z Chin zawsze warto zapoznać się z wysokością cła jakie obowiązuje na dany produkt. Do tego celu może posłużyć nam internetowy system ISZTAR. Poniżej prezentujemy przykładowe stawki dla wybranych produktów.

Stawki celne na elektronikę z Chin

 • 8509 40 00 00 – Młynki i miksery spożywcze; sokowirówki (2.2%)
 • 8510 10 00 00 – Golarki, maszynki do strzyżenia z własnym silnikiem elektrycznym (2.2%)
 • 8508 11 00 00 – Odkurzacze z własnym silnikiem elektrycznym (2.2%)
 • 8513 10 00 00 – Lampy (5.7%)
 • 8517 12 00 00 – Telefony do sieci komórkowych lub do innych sieci bezprzewodowych (0%)
 • 8518 10 00 90 – Mikrofony i ich stojaki (0%)
 • 8518 21 00 00 – Głośniki zamontowane w obudowach (0%)
 • 8518 30 00 90 – Słuchawki nagłowne i douszne (0%)
 • 8525 80 30 00 – Cyfrowe aparaty fotograficzne (0%)
 • 8516 40 00 00 – Żelazka do prasowania, elektryczne (2.7%)
 • 8516 50 00 90 – Kuchenki mikrofalowe (5%)
 • 8516 60 50 00 – Płyty kuchenne, kuchenki do gotowania i płyty grzewcze (2.7%)
 • 8418 10 80 99 – Łączone chłodziarko-zamrażarki, wyposażone w oddzielne drzwi zewnętrzne (1.9%)
 • 8422 11 00 00 – Domowe zmywarki do naczyń (2.7%)
 • 8450 12 00 00 – Maszyny pralnicze typu domowego lub profesjonalnego o pojemności jednorazowej nieprzekraczającej 10 kg suchej bielizny z wbudowaną suszarką odśrodkową (2.7%).

Jak widać, przeciętne stawki celne na elektronikę są dosyć niskie, a nawet w wielu przypadkach zerowe. To sprawia, że import artykułów elektronicznych z Chin jest bardzo opłacalny.

Bezpłatna konsultacja

Gdzie w Chinach produkuje się elektronikę?

W przypadku przemysłu elektronicznego zdecydowanie prowadzi prowincja Guangdong (tylko z niej pochodzi 33% wszystkich wyrobów tego typu), poza nią jest to również region delty rzeki Jangcy (prowincja Zhejiang) oraz prowincje Sichuan i Shaanxi. Sprzęt gospodarstwa domowego produkowany jest także głównie w prowincjach Guangdong, Zhejiang, jak i w prowincji Shandong. Miastem uważanym za stolicę elektroniki nie tylko w Chinach, ale i na całym świecie jest Shenzhen.

Elektronika z Chin cło

Elektronika – cło z Chin i niezbędne certyfikaty

Podczas importu elektroniki z Chin, poza stawkam celnymi należy także zwrócić uwagę czy interesujące nas produkty spełniają wymogi narzucone przez UE na artykuły elektroniczne. Jednym z certyfikatów, jakie muszą posiadać importowane towary z tej kategorii jest oznakowanie CE. Jest to znak certyfikujący, który poświadcza zgodność z normami dotyczącymi zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska dla produktów sprzedawanych na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Oznakowanie to jest deklaracją producenta, że produkt spełnia normy UE oraz że można go sprzedawać swobodnie w każdej części EOG, niezależnie od kraju pochodzenia.

Dodatkowo wymagana jest również deklaracja zgodności, czyli pisemny dokument w formie oświadczenia, który wypisuje producent towaru (lub importer). Na własną odpowiedzialność deklaruje w nim, iż produkt spełnia normy odnośnie konkretnych dyrektyw w zakresie bezpieczeństwa i jakości.

Przed sprowadzeniem konkretnego produktu, należy sprawdzić wszystkie z tym związane obowiązki. W zależności od artykułu mogą być wymagane także inne certyfikaty i dyrektywy, np. dyrektywa RoHS (ograniczenia dotyczące substancji niebezpiecznych) czy WEEE (dyrektywa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym). Ponadto mogą być pojawić się dodatkowe obostrzenia związane z transportem towarów z baterią lub np. być wymagany wpis do bazy EPREL.

Targi artykułów elektronicznych w Chinach

Dobrym sposobem na rozpoczęcie współpracy z chińskim partnerem biznesowym jest wyjazd na targi. Obecnie jednak może to być trochę utrudnione. W związku z trwającą pandemią koronawirusa, niektóre wydarzenia i targi zostały odwołane bądź przesunięte na późniejszy termin. Warto więc śledzić na bieżąco sytuację związaną z interesującymi nas wydarzeniami na ich stronach internetowych. Poniżej znajdują się targi elektroniki odbywające się w najbliższym czasie.

 • China Yiwu Hardware & Electrical Appliances Trade Fair

Wydarzenie, na którym zaprezentowane zostaną m.in. narzędzia użytku domowego, sprzęt budowlany, sprzęt AGD i inteligentna elektronika.

Miejsce: Yiwu International Expo Center, Jinhua

Oficjalna strona internetowa: en.hardwareexpo.cn

 • China Electronics Fair

Największe i najbardziej kompleksowe targi przemysłu elektronicznego i informacyjnego w Chinach.

Miejsce: Century City New International Convention and Exhibition Center, Chengdu

Oficjalna strona internetowa: chengdu.icef.com.cn/en

 • Consumer Electronics China

Jedne z największych targów elektroniki użytkowej i sprzętu gospodarstwa domowego w Chinach.

Miejsce: Poly World Trade Center Expo, Kanton

Oficjalna strona internetowa: en.cechina-ifa.com/index

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 7