Import magazynów energii z Chin

Obserwuje się zwiększone zainteresowanie magazynami energii w Polsce, głównie dzięki popularności instalacji fotowoltaicznych. W systemie magazynowania energii elektrycznej stosuje się między innymi magazyny elektrochemiczne, mówiąc prościej, banki energii (akumulatory). W przypadku podpięcia pod fotowoltaikę umożliwiają one zatrzymanie wyprodukowanej energii i uniezależnienie się od dostaw energii z zewnętrznych sieci. Światową potęgą przemysłową jest Państwo Środka, a w eksporcie akumulatorów elektrycznych i transformatorów elektrycznych przodują właśnie Chiny. Jak przeprowadzić import magazynów energii z Chin?

Import magazynów energii z Chin

Gdzie produkuje się banki energii w Chinach?

Południowo-wschodnia część Chin to najbardziej rozwinięty region kraju. Bezsprzecznym liderem w produkcji banków energii w Chinach jest prowincja właśnie z tego obszaru, prowincja Guangdong. Zobacz, gdzie znajdują się największe skupiska producentów magazynów energii w Chinach:

Mapa producentów banków energii w Chinach

Cło na magazyny energii z Chin

Cło to jedna z barier w handlu zagranicznym. Cło opłaca się w przypadku importu produktów z kraju trzeciego (tzn. spoza Unii Europejskiej). Stawki celne, kody celne identyfikujące kategorie produktów i więcej informacji na temat przywozu można znaleźć w systemach taryfowych ISZTAR (Polska) i TARIC (UE).

 • Stawka celna dla banków energii kwasowo-ołowiowych (akumulatorów) wykorzystywanych np. przy instalacji fotowoltaicznej wynosi 3,7% (8507208090).
 • Cło na banki energii litowo-jonowe z Chin (8507600090) wynosi 2,7%.
 • Stawka celna na falowniki o mocy wyjściowej przekraczającej 7,5 kVA (8504408890) wynosi 0%, na inne przekształtniki (8504409090) cło także wynosi 0%.
 • Części do magazynów energii zostały oznaczone kodem celnym 8507908090 (części do akumulatorów elektrycznych). Stawka na części do akumulatorów wynosi 2,7%.
Szkolenie: Import z Chin

Import magazynów energii z Chin – wymogi i obowiązki

Każdy importer ma obowiązek dopilnować, by importowany produkt spełniał wymogi produktowe odpowiednie dla niego na rynku docelowym. Produkty wprowadzane do obiegu w Unii Europejskiej, oprócz przepisów krajowych, muszą spełniać cele zawarte w dyrektywach.

Wymogi dla banków energii

Magazyny (banki) energii podlegają pod kilka dyrektyw Unii Europejskiej:

1. Dyrektywa kompatybilności elektromagnetycznej, EMC

Dyrektywa 2014/30/UE dotyczy urządzeń z elementami elektronicznymi lub elektrycznymi, które mogą zaburzać pracę innych urządzeń.

2. Dyrektywa niskonapięciowa, LVD

Dyrektywa 2014/35/UE reguluje głównie sprzęt elektryczny przeznaczony do użytku przy napięciu z zakresów między 50 V a 1000 V prądu przemiennego oraz między 75 V a 1500 V prądu stałego.

3. Dyrektywa RoHS

Dyrektywa 2011/65/UE ma na celu ograniczenie stosowania określonych substancji niebezpiecznych w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, jak ołów, kadm, rtęć, chrom sześciowartościowy, polibromowane bifenyle i etery difenylowe oraz ftalany.

4. Oznaczenie CE i deklaracja zgodności

Z racji wyżej wymienionych dyrektyw, na produkt bądź dokumentację mu towarzyszącą należy nanieść oznaczenie CE. Znak CE nanosi producent, gdy produkt pomyślnie przejdzie testy (dokument test report) i sporządzona zostanie deklaracja zgodności (Declaration of Conformity) z dyrektywami i normami, do których odnosi się zgodność produktu.

Znak CE

5. Dyrektywa WEEE

Magazyny energii wpadają pod Dyrektywę 2012/19/UE (WEEE) w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dyrektywa WEEE ma na celu zapewnienie prawidłowego przetwarzania elektrośmieci i ograniczenie ich szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. Obowiązkiem importera jest umieszczenie znaku ZSEE na wyrobie bądź dokumentach mu towarzyszących.

Znak ZSEE
Bezpłatna konsultacja

Import magazynów energii z Chin – targi handlowe

Aby być na bieżąco z nowościami w branży i rozszerzać swoją biznesową siatkę kontaktów, rozważ uczestnictwo w targach handlowych w Chinach. Zanim to tego przystąpisz, zapoznaj się z chińską kulturą biznesu, by być dobrze przygotowanym do negocjacji z chińskimi partnerami.

Poniżej przedstawiamy listę wybranych targów branżowych w Chinach, na których możesz zapoznać się z ofertami dostawców m.in. banków energii.

International Green Architecture and Construction Materials Expo

 • Lokalizacja: Shanghai New International Expo Centre (SNIEC), Szanghaj
 • Oficjalna strona internetowa: expojc.com/en

ESBUILD to ogromne targi z sektora zielonego budownictwa, poświęcone zeroemisyjnym budynkom i zbudowanym ze zrównoważonych materiałów.

Solar PV World Expo

 • Lokalizacja: Canton Fair Complex, Kanton
 • Oficjalna strona internetowa: pvguangzhou.com

Solar PV World Expo to popularne targi, na których dużo dowiesz się o przechwytywaniu, magazynowaniu i wykorzystywaniu energii słonecznej.

Shenzhen International Electric Vehicle Supply Equipments Fair

 • Lokalizacja: Shenzhen Convention & Exhibition Center, Shenzhen
 • Oficjalna strona internetowa: szevexpo.com

SZEVE to targi poświęcone elektrycznym pojazdom, przyciągające ponad 30 tys. uczestników. Oprócz gotowych e-pojazdów, będzie można zapoznać się z ofertą części, w tym magazynów energii (akumulatorów).

Asia Battery Sourcing Fair

 • Lokalizacja: Canton Fair Complex, Kanton
 • Oficjalna strona internetowa: battery-expo.com

Asia Battery Sourcing Fair to targi poświęcone sektorowi energii, elektryce i elektronice.

China Distributed & Household PV Brand

 • Lokalizacja: Hangzhou International Expo Center, Hangzhou
 • Oficjalna strona internetowa: asiasolar.net/en

AsiaSolar PV Exhibition poświęcone jest w całości systemom fotowoltaicznym. Przez ponad dekadę targi przyciągnęły prawie 300 tys. uczestników. Wystawcy prezentują między innymi panele fotowoltaiczne, ogniwa i banki energii.

Canton Fair (China Export and Import Fair) Phase 1

Targi Kantońskie to największe targi handlowe w Chinach (200 tys. uczestników). Podzielone są one na trzy fazy. Pierwsza faza skupia się na urządzeniach i sprzęcie elektrycznym, a także na instalacjach odnawialnych źródeł energii.

Import magazynów energii z Chin – podsumowanie

 • Chiny są największym eksporterem akumulatorów elektrycznych i transformatorów elektrycznych.
 • Największym regionem produkcyjnym magazynów energii w Chinach jest prowincja Guangdong.
 • Cło na banki energii i powiązane części z Chin jest niskie.
 • Importer ma obowiązek upewnić że, że sprowadzane przez niego produkty są zgodne z wymogami na rynku docelowym. Magazyny energii podlegają pod dyrektywy LVD, EMC oraz RoHS i muszą posiadać znaki CE i ZSEE.
 • Zweryfikuj chińskiego dostawcę zanim zadecydujesz o współpracy z nim. Aby zabezpieczyć transakcję, podpisz ważny dwujęzyczny kontrakt handlowy.
 • Zobacz najważniejsze informacje na temat importu paneli fotowoltaicznych z Chin.
Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

4.7 / 5. Ilość głosów: 7