Import akcesoriów do telefonów z Chin

Obecnie coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na import akcesoriów do telefonów z Chin. Ich uwagę przyciągają niskie ceny i całkiem dobra jakość produktów, a przede wszystkim duży popyt na tego typu gadżety. Planując import i sprzedaż produktów z Chin, należy pamiętać o rozważnym szukaniu i weryfikacji dostawcy. Szczególnie istotne jest dopilnowanie kwestii związanych z odpowiednimi wymogami oraz dokumentacją. Przybliżamy, co powinien mieć na uwadze każdy importer.

Import akcesoriów do telefonów

Jak znaleźć odpowiedniego dostawcę?

Serwisy zakupowe online

Odszukanie partnera handlowego jest jednym z pierwszych kroków podejmowanych przez importera. Można to zrobić na przykład za pomocą jednej z platform e-commerce, takich jak Alibaba, czy Made-in-China. Znalezienie dostawcy za pomocą tego typu serwisów jest niezmiernie proste. Wystarczy wyszukać interesującego nas towaru, w tym przypadku akcesoriów GSM i zapoznać się z dostępnymi ofertami. Szczególnie warto zwrócić uwagę na propozycje firm pochodzących z Shenzhen. Miasto to jest głównym regionem produkcji elektroniki w Chinach.

Kupowanie online zawsze wiąże się jednak z pewnym ryzykiem, dlatego przed złożeniem zamówienia, należy uprzednio sprawdzić sprzedawcę. Jeśli istnieje taka możliwość, warto zapoznać się z opiniami innych importerów na temat sprzedającego. W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa wymiany handlowej, zweryfikujmy wybranego dostawcę. Działanie to pozwoli nam upewnić się co do jego wiarygodności. Wszystkich importerów zachęcamy także do zlecenia audytu fabryki chińskiej firmy. Na jego podstawie uzyskamy bowiem wszelkie informacje o jej działalności i dowiemy się, czy warto nawiązać z nią współpracę.

Chińskie targi handlowe

Doskonałym sposobem na znalezienie dostawcy są również organizowane licznie w Chinach targi handlowe. Odbywają się one co roku w wielu chińskich miastach i przyciągają tysiące importerów z całego świata. Do wyboru mamy zarówno wydarzenia skupiające się na jednej dziedzinie, jak i targi wielobranżowe, na których każdy kupujący znajdzie coś dla siebie. Największym tego typu wydarzeniem są organizowane dwa razy w roku Targi w Kantonie.

Zdecydowaną zaletą udziału w targach jest możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu z osobą sprzedającą. Dzięki temu możemy natychmiast uzyskać od dostawcy odpowiedzi na najbardziej nurtujące nas pytania. Ponadto, od razu mamy możliwość obejrzenia interesującego nas towaru z bliska, co również jest ogromną zaletą.

Bezpłatna konsultacja

Jakie wymogi muszą spełniać akcesoria do telefonów?

Importując towary z Chin, należy zawsze upewnić się, że spełniają one stawiane przez rynek Unii Europejskiej wymogi. W przypadku akcesoriów do telefonów nie możemy mówić o konkretnych obowiązkach obejmujących wszystkie takie towary, ponieważ mogą się one od siebie różnić. Niektóre akcesoria, takie jak na przykład etui, nie podlegają pod żadne dodatkowe wymogi. W zależności od rodzaju importowanego wyrobu, będziemy musieli zwrócić więc uwagę na inne regulacje.

Oznakowanie CE i deklaracja zgodności

Przy zakupie elektroniki, konieczne będzie na przykład oznakowanie CE. Umieszczenie znaku CE wymagane jest między innymi na ładowarkach czy głośnikach. Do jego uzyskania niezbędna jest weryfikacja zgodności towaru z odpowiednimi normami zawartymi w Dyrektywach Nowego Podejścia. Na podstawie badań przeprowadzonych na produkcie zostaje sporządzony test reports, czyli raport upoważniający jednostkę certyfikującą do wydania certyfikatu zgodności CE. Po uzyskaniu obu tych dokumentów, producent wydaje deklarację zgodności i nanosi znak CE na swoje towary.

Znak CE

W zależności od typów produktów będą się również różniły dyrektywy, pod jakie one podlegają. Importując akcesoria do telefonów, należy zwrócić szczególną uwagę na następujące regulacje:

  1. Dyrektywa RoHS

Dyrektywa RoHS (ang. Restriction of Hazardous Substances) dotyczy maksymalnego zużycia substancji niebezpiecznych w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych. Towary podlegające pod tę regulację badane są pod kątem zawartości m.in. ołowiu, rtęci, kadmu oraz chromu.

2. Dyrektywa niskonapięciowa LVD

Dyrektywa niskonapięciowa LVD (ang. Low Voltage Directive) odnosi się do sprzętu stosowanego w ustalonych granicach napięcia. Obowiązuje urządzenia pracujące w zakresie napięcia 50 – 1000V prądu przemiennego i 75 – 1500V prądu stałego. W przypadku akcesoriów do telefonów dotyczy ona na przykład ładowarek.

3. Dyrektywa kompatybilności elektromagnetycznej EMC

Dyrektywa EMC (ang. ElectroMagnetic Compatibility) wiąże się z kompatybilnością elektromagnetyczną urządzeń. Weryfikowane pod jej kątem urządzenia muszą wykazać, że nie powodują zakłóceń pracy innego sprzętu i mogą pracować w trakcie zakłóceń. Dyrektywa ta dotyczy między innymi powerbanków.

4. Dyrektywa radiowa RED

Dyrektywa RED (ang. Radio Equipment Directive) obowiązuje w przypadku urządzeń radiowych oraz telekomunikacyjnych. Oznacza to, że dotyczy sprzętu emitującego lub odbierającego fale radiowe w celu radiokomunikacji lub radiolokacji. Akcesoriami podlegającymi pod tę dyrektywę są na przykład bezprzewodowe słuchawki oraz głośniki.

Oznakowanie ZSEE

Obowiązek umieszczenia znaku ZSEE na produkcie dotyczy każdego sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Reguluje on działania, jakie należy podjąć wobec zużytych urządzeń. Oznakowane tym symbolem wyroby należy przekazać do punktu zbiórki elektrośmieci ZSEE. Zakazuje się wyrzucania ich wraz z innymi odpadami, ponieważ stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego.

ZSEE

Należy mieć na uwadze, że sprzęt elektroniczny wymaga również posiadania instrukcji obsługi. Ponadto, importując akcesoria GSM, jak i wszelkie inne towary w celu dystrybucji, trzeba pamiętać o licencji na produkty markowe. Jeśli chcemy sprowadzać z Chin towary znanych firm, takich jak Apple lub Xiaomi, musimy uzyskać na nie odpowiednią licencję. W przeciwnym wypadku ich sprzedaż będzie naruszała prawa autorskie.

Import akcesoriów do telefonów z Chin – podsumowanie

Chcąc podjąć się importu akcesoriów do telefonów z Chin, należy zacząć od znalezienia wiarygodnego dostawcy. Umożliwiają to na przykład portale e-commerce oraz liczne targi handlowe. Zanim nawiążemy współpracę z wybranym sprzedawcą, warto zawsze zlecić jego weryfikację, jak i audyt jego fabryki. Importerzy muszą zwrócić szczególną uwagę na to, czy dane towary spełniają normy obowiązujące na rynku europejskim. W przypadku urządzeń elektronicznych będzie to na przykład posiadanie znaku CE i związanej z nim dokumentacji, a także znaku ZSEE. Zainteresowani importem wyrobów markowych muszą także pamiętać o uzyskaniu na nie licencji.

Jeśli chcesz sprowadzać akcesoria do telefonów z Chin, zapoznaj się także ze stawkami celnymi na tego typu produkty i sprawdź, w jakich targach warto wziąć udział.

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 5