Wyjazd do Chin 2023 a biznes

Chiny zniosły swoją politykę „zero-COVID”, która hamowała gospodarkę przez ostatnie trzy lata. Na szczęście w 2023 r. stopniowo znoszono restrykcje wjazdowe do Chin, jak obowiązkowa kwarantanna czy testy na obecność wirusa. Jak wykorzystać wyjazd do Chin w 2023 r. i rozwinąć swój biznes importowy?

Wyjazd do Chin 2023 a biznes

Wyjazd do Chin 2023 a biznes

Ostatnie trzy lata były trudnym okresem dla importerów, ponieważ w dużej mierze stracili oni kontakty ze swoimi chińskimi dostawcami. W normalnych okolicznościach nie stanowiłoby to problemu; importerzy jeździliby do Chin, aby spotkać się z producentami lub dostawcami, zatwierdzać projekty na podstawie prototypów, a nawet nadzorować załadowanie towaru do kontenerów. Ze względu na ograniczenia nie było łatwo dostać się do Chin i poruszać się po kraju.

Bezpłatna konsultacja

Dlaczego importerom opłaca się lecieć do Chin?

Odkąd Chiny zostały ponownie otwarte, importerzy mogą się tam udać i osobiście podejmować decyzje. Ponadto jadąc do Chin zaoszczędzisz dużo pieniędzy, ponieważ możesz:

 • budować lepsze relacje z dostawcą
 • uzyskać lepsze ceny
 • zobaczyć nowe produkty, których nie ma w ofercie online
 • przetestować prototypy i wprowadzić zmiany
 • upewnić się, że dostawca rozumie Twoją wizję i jest w stanie ją zrealizować.

Jeśli chcesz uzyskać największe korzyści z importu z Chin, Twoim priorytetem powinny być spotkania twarzą w twarz z producentami. Jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać, zanim polecisz do Chin.

Wizy turystyczne do Chin – czy są wydawane?

Od 15 marca 2023 r. wznowiono wydawanie wiz do Chin niezależnie od ich typu. Wizy wydane przed 28 marcem 2020 r. są na nowo ważne.

Aplikujący mogą złożyć wniosek o chińskie wizy typu:

 • M – wiza służbowa
 • C – wiza dla członków załogi
 • D – wiza pobytowa
 • F – wiza gościnna (niekomercyjna)
 • S1 – długoterminowa wiza dla członków rodzin cudzoziemców pracujących lub studiujących w Chinach
 • S2 – krótkoterminowa wiza dla członków rodzin cudzoziemców pracujących lub studiujących w Chinach
 • J1 – wiza dziennikarska (dla stałych rezydentów)
 • R – promowanie talentu
 • Z – wiza pracownicza
 • Q1 – długoterminowa wiza rodzinna
 • Q2 – krótkoterminowa wiza rodzinna
 • X1 – długoterminowa wiza studencka
 • X2 – krótkoterminowa wiza studencka
 • G – wiza tranzytowa.

Importerzy powinni starać się o wizy służbowe. Jednym z wymagań uzyskania takiej wizy jest dołączenie do wniosku wizowego zaproszenia, na przykład na targi handlowe.

Co z lotami do Chin?

Lotów do Chin jest więcej niż wcześniej, ale ich liczba jest wciąż ograniczona. Ponadto ceny biletów są wyższe. Z racji tego, że oferowanych jest coraz więcej połączeń lotniczych, ceny powinny nieco spaść.

Szkolenie: Import z Chin

Chiński Nowy Rok 2023

Chiński Nowy Rok 2023 przypada 22 stycznia (w niedzielę), a obchody zakończą się Świętem Latarni 5 lutego (także w niedzielę). W tym okresie produkcja w Chinach jest wstrzymana, a fabryki wznowią regularną produkcję dopiero około 21 lutego. Zobacz, jak przygotować swój biznes na Chiński Nowy Rok 2023.

Targi Kantońskie (Canton Fair) powracają na wiosnę 2023 r.

Targi Kantońskie powracają z trzema fazami. Jeśli jesteś importerem, nie możesz przegapić tego wydarzenia. To największe, najdłużej działające i najpopularniejsze targi w Chinach. Na Canton Fair prezentują swoje towary najlepsi producenci, których nawet nie znajdziesz na platformie Alibaba. Choć uruchomione zostaną cyfrowe targi, gdzie będzie można zapoznać się z ofertami wystawców i umawiać wirtualne spotkania, to wciąż nie to samo, co osobisty udział w targach.

Jak wziąć udział w Targach Kantońskich 2023 stacjonarnie? Wystarczy zarejestrować się na targach na stronie internetowej (to nic nie kosztuje!), złożyć wniosek o wizę typu M (dołączyć do wniosku zaproszenie od organizatora Targów Kantońskich) i przygotować się do imprezy targowej.

Jak najlepiej wykorzystać Targi Kantońskie (lub każde inne)?

Przed targami przejrzyj listę dostawców i zawęź ją do tych, z którymi chcesz współpracować. Miej jasną wizję produktów, które chcesz zamówić. Następnie zaplanuj spotkania (jeśli to możliwe) i bądź przygotowany do zadawania pytań dostawcom oraz odpowiadania na ich pytania. Odwiedzając stoisko, przetestuj interesujące Cię produkty i wprowadź zmiany, aby produkt jak najbardziej odpowiadał Twoim wymaganiom. Nie zapomnij robić notatek podczas spotkania i wysłać e-maila do dostawcy, aby potwierdzić zmiany.

Porady dotyczące podróży biznesowej do Chin 2023

Sprawdź nasze inne wskazówki dotyczące wyjazdu służbowego do Chin.

Import z Chin – jak zweryfikować dostawcę?

Nie ma wątpliwości, że Chiny to fabryka świata. Nie ma dobrych i złych dostawców; wszystko zależy od Twoich potrzeb i wymagań oraz od tego, czy dostawca jest w stanie im sprostać.

Bez względu na to, jak trafisz na danego dostawcę (platforma B2B typu Made-in-China czy targi branżowe), zawsze weryfikuj firmę. Jak dowiedzieć się, czy dostawca lub producent jest godny zaufania? Wiarygodność chińskiej firmy i ocenę ryzyka współpracy możemy sprawdzić dla Ciebie w 48 godzin. Zamów raport już teraz i chroń swój biznes przed oszustami!

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

4 / 5. Ilość głosów: 4