Wyjazd do Chin 2023 a biznes

Chiny zniosły swoją politykę „zero-COVID”, która hamowała gospodarkę przez ostatnie trzy lata. Chociaż zniesiono obowiązkową kwarantannę i dzienne limity lotów, przy wjeździe do Chin nadal wymagany jest negatywny wynik testu na obecność COVID-19. Jak wykorzystać wyjazd do Chin w 2023 r. i rozwinąć swój biznes importowy?

Wyjazd do Chin 2023 a biznes

Wyjazd do Chin 2023 a biznes

Ostatnie trzy lata były trudnym okresem dla importerów, ponieważ w dużej mierze stracili oni kontakty ze swoimi chińskimi dostawcami. W normalnych okolicznościach nie stanowiłoby to problemu; importerzy jeździliby do Chin, aby spotkać się z producentami lub dostawcami, zatwierdzać projekty na podstawie prototypów, a nawet nadzorować załadowanie towaru do kontenerów. Ze względu na ograniczenia nie było łatwo dostać się do Chin i poruszać się po kraju.

Bezpłatna konsultacja

Dlaczego importerom opłaca się lecieć do Chin?

Odkąd Chiny zostały ponownie otwarte, importerzy mogą się tam udać i osobiście podejmować decyzje. Ponadto jadąc do Chin zaoszczędzisz dużo pieniędzy, ponieważ możesz:

 • budować lepsze relacje z dostawcą
 • uzyskać lepsze ceny
 • zobaczyć nowe produkty, których nie ma w ofercie online
 • przetestować prototypy i wprowadzić zmiany
 • upewnić się, że dostawca rozumie Twoją wizję i jest w stanie ją zrealizować.

Jeśli chcesz uzyskać największe korzyści z importu z Chin, Twoim priorytetem powinny być spotkania twarzą w twarz z producentami. Jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać, zanim polecisz do Chin.

Zdobądź nową wizę

Wielu importerów korzystało z wizy służbowej wielokrotnego wjazdu, aby robić biznes w Chinach. Niestety wizy wydane przed 26 marca 2020 roku straciły ważność. Pamiętaj, aby ponownie złożyć wniosek przez Chińskie Centrum Wizowe w Warszawie.

Wizy turystyczne do Chin nie są wydawane

Obecnie wstrzymano przyznawanie wiz turystycznych do Chin (typ L). Aplikujący mogą złożyć wniosek o chińskie wizy typu:

 • M – wiza służbowa
 • C – wiza dla członków załogi
 • D – wiza pobytowa
 • F – wiza gościnna (niekomercyjna)
 • S1 – długoterminowa wiza dla członków rodzin cudzoziemców pracujących lub studiujących w Chinach
 • S2 – krótkoterminowa wiza dla członków rodzin cudzoziemców pracujących lub studiujących w Chinach
 • J1 – wiza dziennikarska (dla stałych rezydentów)
 • R – promowanie talentu
 • Z – wiza pracownicza
 • Q1 – długoterminowa wiza rodzinna
 • Q2 – krótkoterminowa wiza rodzinna
 • X1 – długoterminowa wiza studencka
 • X2 – krótkoterminowa wiza studencka
 • G – wiza tranzytowa.

Importerzy powinni starać się o wizy służbowe. Jednym z wymagań uzyskania takiej wizy jest dołączenie do wniosku wizowego zaproszenia, na przykład na targi handlowe.

Co z lotami do Chin?

Lotów do Chin jest więcej niż wcześniej, ale ich liczba jest wciąż ograniczona. Ponadto ceny biletów są wyższe. Pasażerowie na pokładzie samolotu do Chin powinni nosić maseczkę. Z racji tego, że oferowanych jest coraz więcej połączeń lotniczych, ceny powinny nieco spaść.

Szkolenie: Import z Chin

Chiński Nowy Rok 2023

Chiński Nowy Rok 2023 przypada 22 stycznia (w niedzielę), a obchody zakończą się Świętem Latarni 5 lutego (także w niedzielę). W tym okresie produkcja w Chinach jest wstrzymana, a fabryki wznowią regularną produkcję dopiero około 21 lutego. Zobacz, jak przygotować swój biznes na Chiński Nowy Rok 2023.

Targi Kantońskie (Canton Fair) powracają na wiosnę 2023 r.

Targi Kantońskie powracają z trzema fazami. Jeśli jesteś importerem, nie możesz przegapić tego wydarzenia. To największe, najdłużej działające i najpopularniejsze targi w Chinach. Na Canton Fair prezentują swoje towary najlepsi producenci, których nawet nie znajdziesz na platformie Alibaba. Choć uruchomione zostaną cyfrowe targi, gdzie będzie można zapoznać się z ofertami wystawców i umawiać wirtualne spotkania, to wciąż nie to samo, co osobisty udział w targach.

Jak wziąć udział w Targach Kantońskich 2023 stacjonarnie? Wystarczy zarejestrować się na targach na stronie internetowej (to nic nie kosztuje!), złożyć wniosek o wizę typu M (dołączyć do wniosku zaproszenie od organizatora Targów Kantońskich) i przygotować się do imprezy targowej.

Jak najlepiej wykorzystać Targi Kantońskie (lub każde inne)?

Przed targami przejrzyj listę dostawców i zawęź ją do tych, z którymi chcesz współpracować. Miej jasną wizję produktów, które chcesz zamówić. Następnie zaplanuj spotkania (jeśli to możliwe) i bądź przygotowany do zadawania pytań dostawcom oraz odpowiadania na ich pytania. Odwiedzając stoisko, przetestuj interesujące Cię produkty i wprowadź zmiany, aby produkt jak najbardziej odpowiadał Twoim wymaganiom. Nie zapomnij robić notatek podczas spotkania i wysłać e-maila do dostawcy, aby potwierdzić zmiany.

Porady dotyczące podróży biznesowej do Chin 2023

Sprawdź nasze inne wskazówki dotyczące wyjazdu służbowego do Chin.

Import z Chin – jak zweryfikować dostawcę?

Nie ma wątpliwości, że Chiny to fabryka świata. Nie ma dobrych i złych dostawców; wszystko zależy od Twoich potrzeb i wymagań oraz od tego, czy dostawca jest w stanie im sprostać.

Bez względu na to, jak trafisz na danego dostawcę (platforma B2B typu Made-in-China czy targi branżowe), zawsze weryfikuj firmę. Jak dowiedzieć się, czy dostawca lub producent jest godny zaufania? Wiarygodność chińskiej firmy i ocenę ryzyka współpracy możemy sprawdzić dla Ciebie w 48 godzin. Zamów raport już teraz i chroń swój biznes przed oszustami!

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

3 / 5. Ilość głosów: 2