Chiński Nowy Rok 2023

Chiński Nowy Rok, zwany także Świętem Wiosny, jest najdłuższym i najhuczniej obchodzonym świętem w Chinach. Ku rozgoryczeniu wielu importerów, chińskie fabryki zamykają w tym czasie swoje drzwi, produkcja zatrzymuje się na wiele dni, a efektem tego są znaczące opóźnienia w dostawach. Warto więc zaznajomić się z kalendarzem chińskich świąt, mając na uwadze to, że co roku będzie on wyglądał inaczej – datę święta wyznacza się na podstawie kalendarza księżycowego. Chiński Nowy Rok w 2023 roku wypada w niedzielę 22 stycznia, a oficjalnie dni wolne będą trwały od 21 do 28 stycznia. Wkraczamy wtedy w Rok Królika.

Chiński Nowy Rok 2023

Chiński Nowy Rok 2023 – tradycje noworoczne

Chiński Nowy Rok to ponad 3000 lat tradycji, które wiążą się z kilkoma mitami. Najpopularniejsza legenda opowiada o mitycznej bestii Nian, która pojawiała się pod koniec każdego roku księżycowego, by zjeść posiłek z ludzi oraz zwierząt gospodarskich. Aby odstraszyć bestię, Chińczycy machali czerwonymi papierami, palili bambus, rzucali petardami i nosili czerwone ubrania. Tradycje te są kontynuowane do dziś.

Chiński Nowy Rok
Bestia Nian z chińskich wierzeń, baike.sogou.com/v1426435.htm

Główne czynności związane z Chińskim Nowym Rokiem obejmują:

Sprzątanie i dekorowanie domów na nowy rok

Przed Świętem Wiosny Chińczycy sprzątają swoje domy, aby wygonić złe duchy oraz symbolicznie zmieść nieszczęścia z poprzedniego roku. Oprócz tego dbają także o to, by wkroczyć w nowy rok z czystym kontem, czyli spłacić długi, rozwiązać konflikty czy doprowadzić sprawy do końca. Głównym kolorem festiwalu jest, wspomniany wcześniej, czerwony, który symbolizuje bogactwo i szczęście oraz odpędza złe duchy i negatywne emocje. Na chińskich ulicach wiszą więc czerwone latarnie, stoją czerwone budki, a sami Chińczycy odziani są w czerwone stroje.

Szkolenie: Import z Chin

Składanie ofiar przodkom

Honorowanie zmarłych to kluczowa chińska tradycja noworoczna. Tradycyjnie w Państwie Środka uważa się, że przodkowie to wciąż ważna część rodziny, z tego powodu w wielu chińskich domach znajdziemy ołtarze poświęcone zmarłym. To na nich w trakcie Chińskiego Nowego Roku składa się ofiary w postaci jedzenia, co ma to na celu pozwolić im na spożycie noworocznego posiłku przed resztą rodziny.

Wspólne świętowanie Księżycowego Nowego Roku

Posiłek noworoczny to najważniejszy posiłek w chińskim kalendarzu. Chiński Nowy Rok to w końcu czas na odwiedzanie odległej rodziny i poddawanie się wspólnemu świętowaniu. Dla wielu Chińczyków jest to jedyny czas w roku, gdy mogą pozwolić sobie na to pozwolić. Zjawisko okresowej migracji, jaka odbywa się w tym czasie, zyskało nawet własną nazwę – Chunyun (春运). Ulice są wtedy zakorkowane, pociągi i samoloty przepełnione, punkty usługowe zamknięte, a ceny hoteli niesamowicie wysokie. Daniem głównym w tym dniu są pierożki jiaozi (饺子), które mają symbolizować jedność.

Wręczanie czerwonych kopert

Po chińsku hongbao (红包), czyli czerwone koperty wypełnione pieniędzmi. Przydzielane są one na podstawie wieku: starsi członkowie rodziny dają hongbao młodszym o pokolenie, a nawet kilka. Nie jest to wszechogarniająca zasada, istnieje wiele zwyczajów dotyczących dawania i otrzymywania czerwonych kopert w zależności od regionu, stanu cywilnego, czy relacji. Zazwyczaj są one rozdawane tylko dzieciom lub nieżonatym dorosłym bez pracy. Kwota wręczanych pieniędzy waha się od kilku do kilkuset dolarów. Chińskie przesądy faworyzują kwoty zaczynające się od parzystych liczb, na przykład 8 (homofon słowa „bogactwo”) i 6 (homofon słowa „gładkość”). Wyjątkiem jest liczba 4, która rymuje się ze słowem oznaczającym „śmierć”.

Import z Chin a Chiński Nowy Rok

Każdy doświadczony importer zdaje sobie sprawę, jak duży wpływ ma Chiński Nowy Rok na harmonogramy produkcji i wysyłek. Dlatego tak ważne jest, aby z dużym wyprzedzeniem składać wszelkie zamówienia i upewniać się, że nasz towar zostanie wyprodukowany i wysłany przed rozpoczęciem święta.

Co roku na okres świąteczny wszelkie produkcje są wstrzymywane, fabryki oraz porty są zamykane, a nasi chińscy partnerzy będą niedostępni. Mimo że oficjalnie święto to trwa jedynie 7 dni, większość fabryk zamknięta jest na okres od dwóch do czterech tygodni. Oznacza to, że nawet po Chińskim Nowym Roku możesz napotkać trudności z nawiązaniem kontaktu z przedstawicielami fabryk czy sprzedawcami.

Ponadto wielu pracowników fabryk planuje sobie urlopy w taki sposób, aby móc więcej czasu spędzić z rodziną. Część z nich wyjeżdża już w tygodniu poprzedzającym święto, co jeszcze skuteczniej spowalnia produkcję. Wielu z nich planuje sobie także dni wolne na tydzień po Chińskim Nowym Roku, co oznacza, że powrót do pełnej wydajności może wielu fabrykom zająć nawet miesiąc.

Co więcej, okres świąteczny jest uważany przez Chińczyków za najlepszy czas na zmianę pracy. Z tego powodu, nawet jedna trzecia pracowników danej fabryki może nie zdecydować się na powrót do pracy, niekoniecznie informując o tym z wyprzedzeniem swojego pracodawcę. W związku z tym nasz dostawca może zmagać się z brakami kadrowymi, co dodatkowo może obniżyć poziom produkcji.

Bezpłatna konsultacja

Jak przygotować się na Chiński Nowy Rok 2023?

  • Przede wszystkim, należy składać zamówienia z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. W wielu przypadkach dostawcy nie poinformują Cię o problemach związanych z Chińskim Nowym Rokiem, dopóki nie będzie za późno. Jeśli Twoje towary nie opuszczą fabryki przed jej zamknięciem, masz gwarancję, że napotkasz opóźnienia w dostawach.
  • Zaopatrz się na czas przestoju i zwiększ ilość produktów w ostatnich kilku zamówieniach przed Chińskim Nowym Rokiem. Złożenie zamówień z wyprzedzeniem daje dostawcy wystarczająco dużo czasu na rekrutację i szkolenie większej liczby pracowników oraz na zaplanowanie zakupów surowców i komponentów.
  • Bądź w stałym kontakcie ze swoim dostawcą i porozmawiaj z nim o harmonogramie fabryki w czasie Chińskiego Nowego Roku. Wiedząc jak duże mogą wystąpić opóźnienia, skuteczniej zaplanujesz rozpiskę zamówień. Nawet jeśli nie zależy ci na czasie, nie składaj zamówień w czasie ,,styczniowej gorączki’’.
  • Przeprowadź kontrolę jakości. Jest to okres, w którym fabryki przyspieszają do granic możliwości, aby skończyć jak najwięcej zamówień przed rozpoczęciem okresu świątecznego. Pracownicy liniowi zmuszeni są do obniżenia standardów jakości, a przerabianie wadliwych produktów pod presją czasu staje się niemożliwe. Ten przedświąteczny pośpiech może spowodować poważne spadki jakości produktów. Importerzy powinni więc zachować szczególną czujność w tygodniach poprzedzających Chiński Nowy Rok i upewnić się, że zamówione towary spełniają standardy jakości, zanim opuszczą fabrykę.
  • Stawki za wysyłkę zawsze rosną w okresie Chińskiego Nowego Roku, czego powodem są duże ilości produktów oczekujących na wysyłkę. System transportowy w Chinach jest napięty na tyle, że mogą wystąpić problemy z dostępnością kontenerów i ciężarówek. Planowanie i wysyłka z wyprzedzeniem ma więc kluczowe znaczenie nie tylko w celu uniknięcia opóźnień, ale także w celu oszczędności kosztów. Dobrym posunięciem jest także zarezerwowanie miejsca u przewoźnika z wyprzedzeniem, aby zapewnić miejsce na statku.

Podsumowanie

Chiński Nowy Rok to nie tylko czas celebrowania, ale także bardzo pracowity okres. Jak zostało to już wspomniane, warto jest zaznajomić się z kalendarzem chińskich świąt 2023 i przygotować się noworoczną gorączkę. Należy między innymi planować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, upewnić się, że zamówiony towar uda się wyprodukować na kilka dni przed rozpoczęciem święta, zweryfikować czas produkcji oraz wzmożyć przeprowadzanie kontroli jakości. Dzięki tym kilku krokom zaoszczędzisz sporo nerwów i znacznie zmniejszysz wpływ Święta Wiosny na swój biznes.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

4.6 / 5. Ilość głosów: 7