Aplikacja WeChat — instalacja i użycie

WeChat jest najchętniej używanym komunikatorem mobilnym w Chinach, zarówno wśród zwykłych obywateli, jak i przedsiębiorców. Uważany jest za najszybszą i najprostszą metodę komunikacji z chińskimi kontrahentami. W przypadku prowadzenia handlu z Chinami, posiadanie tej aplikacji wydaje się nie tyle ogromnym ułatwieniem, ile koniecznością. Poniżej opisaliśmy krok po kroku jak zainstalować i skonfigurować WeChat w wersji mobilnej, w tym przypadku na platformie iOS (dostępna jest też wersja na Androida, Mac OS i Windows).

Aplikacja WeChat — instalacja i użycie

Czym jest aplikacja WeChat?

Aplikacja WeChat została stworzona przez chińską firmę Tencent w 2010 roku. W zamyśle miała być tylko i wyłącznie komunikatorem mobilnym, jednak twórcy na tym nie poprzestali. Przez te wszystkie lata rozbudowywali jej możliwości, tworząc aplikację, której odpowiednika próżno szukać na Zachodzie. Aktualnie jest to komunikator, portal społecznościowy, serwis zakupowy i najpopularniejszy system płatności mobilnych w Chinach w jednym, oferując przy tym jeszcze wiele innych funkcji. Niemniej jednak z systemu płatności mobilnych mogą korzystać tylko posiadacze chińskich kart płatniczych.

W 2018 roku z WeChata korzystało ponad miliard osób, z czego ok. 90% stanowili obywatele Chin. Pod względem aktywnych użytkowników miesięcznie zajmuje 5 miejsce na świecie, ustępując tylko dla takich gigantów jak Facebook, Youtube, WhatsApp i Facebook Messenger.

Dlaczego WeChat?

Jesteśmy przyzwyczajeni do szerokiej gamy serwisów społecznościowych i komunikatorów takich jak Facebook Messenger, WhatsApp, czy Twitter, które niestety nie działają w Chinach.

Aplikacja WeChat to jedyny sposób sprawnej komunikacji w Państwie Środka, zarówno dla osób prywatnych (studentów, turystów itp.), jak i dla przedsiębiorców chcących skontaktować się ze swoimi kontrahentami z Chin.

Szkolenie: Import z Chin

UWAGA: Od jakiegoś czasu rejestracja konta dla obcokrajowców jest utrudniona. Aby zacząć używać aplikacji, potrzebna jest osoba, która jest jej użytkownikiem przez co najmniej 6 miesięcy i to ona musi nas zweryfikować, żebyśmy mogli pomyślnie dokończyć proces rejestracji. Aby uniknąć problemów, sugerujemy rejestrację konta WeChat poprzez VPN ustawiony na Chiny. Według najnowszych informacji, nawet w przypadku rejestracji z pomocą VPN może pojawić się konieczność weryfikacji konta przez drugą osobę. Dopiero po przejściu pomyślnej weryfikacji można wyłączyć VPN i korzystać z aplikacji na polskim IP.

Instalacja i użycie WeChata krok po kroku

1. WeChat dla poszczególnych platform pobieramy z poniższych linków: Windows, Mac OS, iOS, Android.

2. Po pobraniu aplikacji szukamy loga WeChat i uruchamiamy aplikacje, następnie w celu rejestracji klikamy przycisk ‘Sign Up’.

3. Wybieramy kraj oraz wpisujemy nasz numer telefonu i ustawiamy hasło. Po uzupełnieniu klikamy na przycisk ‘Next’.

Aplikacja WeChat — instalacja i użycie

4. Kolejnym krokiem jest zaakceptowanie polityki prywatności.

5. Następnie musimy przejść przez pierwszy etap weryfikacji polegający na dopasowaniu puzzla do całości obrazka. Robimy to, przesuwając zielony suwak w prawą stronę i zatrzymując go w odpowiednim miejscu.

6. Jednym z najważniejszych kroków jest weryfikacja SMS. Po przejściu na tę stronę w ciągu 10 sekund powinien dotrzeć do nas 4-cyfrowy kod, który wpisujemy w zaznaczonym miejscu. Po wpisaniu otrzymanego kodu klikamy przycisk ‘Submit’.

Aplikacja WeChat — instalacja i użycie

8. W tym momencie czeka nas weryfikacja głosowa. Polega ona na przeczytaniu na głos losowego ciągu cyfr. Należy pamiętać, by czytając cyfry cały czas trzymać zielony przycisk (zaznaczony na obrazku poniżej). Czynność tą będziemy musieli powtórzyć dwukrotnie. Aplikacja WeChat zapamięta nasz głos i na jego podstawie będzie możliwe logowanie do aplikacji za jego pomocą (po założeniu konta należy aktywować tę funkcję w ustawieniach aplikacji).

8. Teraz pozostało nam tylko uzupełnić nazwę profilu (opcjonalnie wybrać awatar klikając w ramkę z ikoną aparatu) oraz wpisać datę urodzenia i kliknąć ‘Next’. Od tego momentu jesteśmy szczęśliwymi użytkownikami WeChata 🙂

Aplikacja WeChat — dodawanie znajomych

By dodać znajomych na WeChacie, wybieramy na dole zakładkę ‘Contacts’ a następnie ‘New Friends’. Na kolejnej karcie wybieramy przycisk ‘Add Contacts’, po czym wyświetla nam się kilka możliwości dodania nowego kontaktu.

Opcją nr 1 i zarazem najpopularniejszą z nich jest dodanie znajomego poprzez wpisanie jego WeChat ID lub numeru telefonu.

Opcja nr 2 to poinformowanie naszych znajomych poprzez SMS lub Facebooka, że mamy konto na WeChacie.

Sposób nr 3 to wyszukiwanie użytkowników WeChata będących w naszym najbliższym otoczeniu, w Polsce niezbyt popularny, tak samo, jak opcja nr 4, czyli tworzenie prywatnych grup ze znajomymi będącymi w pobliżu.

Sposób nr 5 jest bardzo popularny w Chinach i jednocześnie najszybszy, polega na zeskanowaniu kodu QR osoby będącej obok.

Opcja nr 6 to dodanie znajomych z naszej książki telefonicznej (jeśli aktualnie posiadają WeChata).

Numer 7 to dodawanie kont oficjalnych (najczęściej firmy). Ostatnia opcja to dodawanie znajomych z aplikacji WeChat Work.

Poniżej opiszemy najpopularniejsze opcje — nr 1 i nr 5.

Dodawane znajomych przez WeChat ID i numer telefonu

Sposób ten polega na wpisaniu w wyszukiwarkę WeChat ID naszego znajomego lub numeru telefonu, który podał on przy rejestracji, a następnie wciśnięciu przycisku ‘Add’. Po kliknięciu pojawi się nam strona, na której będziemy mogli napisać krótką wiadomość powitalną z prośbą o przyjęcie do grona znajomych. Ma to na celu potwierdzenie naszej znajomości, lecz nie jest konieczne w przypadku osób, które dobrze znamy. Po ewentualnym napisaniu wiadomości klikamy na przycisk ‘Send’.

Czym jest WeChat ID i jak go zmienić?

WeChat ID to indywidualny identyfikator, który początkowo zostaje nam przydzielony losowo (ciąg cyfr i liter), jednak w późniejszym czasie jest opcja jego zmiany na coś o wiele prostszego (np. nasze imię lub pseudonim). Jest o tyle ważny, gdyż przez niego wyszukiwać będą nas nasi potencjalni znajomi. Nie należy mylić tego z nazwą profilu, którą wpisaliśmy w kroku 8.

Należy pamiętać, że WeChat ID możemy zmienić tylko raz.

Nasz WeChat ID znajdziemy pod wyszukiwarką ze sposobu nr 1 oraz w zakładce ‘Me’. By zmienić WeChat ID, wchodzimy w zakładkę ‘Me’ i klikamy ‘Settings’. Następnie wybieramy ‘Account Security’ i klikamy w ‘WeChat ID’. Wyświetli się nam okno, w którym mamy wpisać nasz nowy WeChat ID, a całą operację potwierdzamy kliknięciem przycisku ‘Save’.

Dodawanie znajomych przez kod QR

Dodawanie znajomych przez kod QR jest najszybszą i najwygodniejszą opcją, a sam kod QR, w odróżnieniu od Polski i krajów Europy, jest bardzo popularny w Chinach.

Po wybraniu opcji numer 5 i uprzednim zezwoleniu na używanie aparatu przez WeChat w ustawieniach naszego telefonu, włączy się nam skaner, dzięki któremu będziemy mogli zeskanować kod QR naszego znajomego. Musimy skierować skaner na kod i odczekać chwilę, następnie wyświetli nam się profil danej osoby, po czym musimy wcisnąć ‘Add’.

W przypadku kiedy to my chcemy pokazać swój kod QR, powinniśmy wrócić do wyszukiwarki znajomych przez WeChat ID i nr telefonu (sposób nr 1). Pod nią, obok naszego WeChat ID, znajduje się zielona miniaturka, która po kliknięciu wyświetla nasz kod QR.

Aplikacja WeChat – wysyłanie wiadomości

Po dodaniu znajomych i zaakceptowaniu przez nich zaproszenia wchodzimy w kartę ‘Contacts’. Wybieramy interesujący nas kontakt i następnie ‘Messages’ jeśli chcemy wysłać wiadomość lub ‘Voice or Video Call’, gdy chcemy zadzwonić lub odbyć rozmowę wideo.

Przydatną funkcją, z której często korzystają użytkownicy WeChata, jest możliwość wysyłania wiadomości głosowych. Działa ona po kliknięciu ikony w lewym dolnym rogu, a następnie przytrzymaniu ‘Hold to Talk’ w trakcie mówienia. Odbyte rozmowy będą dostępne w zakładce ‘Chats’.

Ciekawostką jest, że zarówno wiadomości tekstowe, jak i głosowe można usunąć do dwóch minut po wysłaniu. Wystarczy przytrzymać palec na wysłanej wiadomości, kliknąć strzałkę w prawo i wybrać opcję ‘Recall’. Opcja ta działa zarówno przed, jak i po odczytaniu wiadomości przez odbiorcę.

Aplikacja WeChat — instalacja i użycie
Bezpłatna konsultacja

Oceń post

4.9 / 5. Ilość głosów: 11