Święto Latarni 2023

Święto Latarni (元宵节, yuánxiāo jié) jest ważnym świętem w Chinach obchodzonym każdego roku. Przypada ono na piętnasty dzień pierwszego miesiąca lunarnego. W 2023 roku Święto Latarni odbędzie się piątego lutego. Festiwal ten, celebrowany od ponad dwóch tysięcy lat, jest symbolem zakończenia Chińskiego Nowego Roku. W tym artykule przedstawimy historię Święta Latarni, w jaki sposób obchodzi się Święto Latarni 2023 oraz jego wpływ na przebieg biznesów.

Święto Latarni 2023

Święto Latarni – historia

Początki festiwalu są datowane na okres dynastii Han (202 p.n.e.-220 n.e.). Jednak ze względu na to, że jego dokładna historia nie jest nam znana, na przestrzeni lat powstało wiele legend, które aktualnie są jej jedynym źródłem.

Pierwsza z nich mówi o tym, że festiwal powstał w okresie panowania cesarza Ming (58-75 n.e.). Jako że podczas okresu Han buddyzm zyskiwał na popularności, sam cesarz również przyjął obowiązujące w nim zwyczaje. Jednym z nich była tradycja puszczania lampionów każdego piętnastego dnia pierwszego lunarnego miesiąca. Cesarz zdecydował, że święto powinno być obchodzone zarówno przez dwory cesarskie jak i przez pojedyncze domostwa. W taki sposób tradycja przetrwała aż do dzisiaj.

Natomiast inna legenda mówi o Nefrytowym Cesarzu, który planował spalić całą wioskę w ramach zemsty na jej mieszkańcach, którzy zabili jego ulubionego żurawia. Kiedy córka Cesarza dowiedziała się o planie ojca, ostrzegła mieszkańców przed niebezpieczeństwem. Oni, aby uratować swoje domy, postanowili przechytrzyć Cesarza. Piętnastego dnia pierwszego lunarnego miesiąca, ozdobili ulice czerwonymi lampionami oraz odpalili fajerwerki, aby Cesarz pomyślał, że wioska została już spalona. Na ich szczęście, plan się powiódł i mieszkańcy zostali uratowani. Od tamtego czasu tradycja jest celebrowana co roku.

Legenda związania z Festiwalem Lampionów
Źródło: chinawhisper.com/top-10-most-well-known-chinese-gods-and-goddesses

Święto Latarni – chińskie walentynki

Mimo że oficjalnymi chińskimi walentynkami jest festiwal Qixi (七夕, podwójna siódemka), w dawnych czasach miano święta zakochanych przysługiwało Świętu Latarni. Ze względu na ówczesne normy społeczne, kobiety przez większość swojego życia były zmuszone do pozostania w domach. Święto Latarni było dla nich jedynym momentem, kiedy zasady były pomijane, a wychodzenie z domu dopuszczane. Ze względu na to, był to jedyny dzień, kiedy dwie osoby innej płci mogły spotkać się na wspólnym podziwianiu lampionów. Z uwagi na dawne czasy i obowiązujące wtedy zwyczaje, Święto Lampionów zyskało miano dnia zakochanych.

Szkolenie: Import z Chin

Święto Latarni 2023, czyli obecne czasy

We współczesnych Chinach festiwal nie jest obchodzony tak hucznie jak był kiedyś. Jako że nie jest to święto narodowe, w tym dniu Chińczycy nie mają wolnego dnia od szkoły czy pracy, a instytucje publiczne oraz biznesy są otwarte w pełnych godzinach. Mimo to, tradycje nie poszły w zapomnienie i obecnie dalej możemy spotkać się z wieloma aktywnościami, celebrującymi Święto Latarni.

Wieszanie lampionów

Wieszanie i podziwianie lampionów są w tym dniu główną atrakcją. Możemy je spotkać w każdym możliwym miejscu – w domach, na ulicach, parkach czy galeriach handlowych. Tradycyjne, czerwone lampiony (灯笼, dēnglóng) są nie tylko symbolem szczęścia, ale również dobrej i pełnej sukcesów przyszłości.

Lampiony mogą przybierać różne wielkości, kolory a nawet kształty, jako że obecnie często widnieją na nich różne symbole. Oprócz tego, popularną zabawą praktykowaną głównie przez dzieci jest pisanie łamigłówek na lampionach oraz odgadywanie ich. W niektórych miastach są prowadzone również specjalne konkursy na to, kto rozwiąże ich jak największą liczbę.

Tradycyjne jedzenie

Święto Latarni jest również dniem, w czasie którego możemy spróbować wiele specjałów kuchni chińskiej. Tradycyjnym przysmakiem przygotowywanym w czasie święta jest tangyuan (汤圆, tāngyuán), czyli słodkie, ryżowe kuleczki. Zazwyczaj są wypełnione słodkim nadzieniem takim jak pasta z czarnego sezamu czy czekolada, jednak obecnie można również spotkać je w różnych, innych smakach. Tangyuan wymawia się podobnie do chińskiego słowa 团圆 (tuányuán) co oznacza “zjednoczenie”. W kontekście rodzinnym, kuleczki ryżowe są symbolem wspólnoty oraz ponownego spotkania z bliskimi.

Posiłek na Festiwal Lampionów tangyuan

Występy taneczne

Święto Latarni to dzień, w którym będziemy mogli spotkać się z tradycyjnym chińskim tańcem lwa i smoka. Jako że w kulturze chińskiej są to jedne z najpotężniejszych zwierząt, tańce są organizowane ku szczęściu i pomyślności. Oba są bardzo wyczerpujące i wymagają od tancerzy wielu godzin spędzonych na przygotowaniach.

Święto Latarni - tańce
Źródło: elenaarsenoglou.com/5th-day-chinese-new-year-9th-february-2019

Święto Latarni a biznes

Mimo że Święto Latarni nie jest obchodzone tak hucznie jak poprzedzający je Chiński Nowy Rok, powinniśmy mieć na uwadze, że dalej jest to dzień ważny dla chińskiej społeczności. Jest to również okazja, na której korzysta wiele biznesów, jako że najlepiej sprzedającymi się produktami w tym okresie są lampiony oraz kuleczki ryżowe. Pojawiające się na rynku w najrozmaitszych kolorach i kształtach, co roku są promowane przez chińskich blogerów na platformie Xiaohongshu (小红书, Little Red Book). W tym dniu produkcja zarówno tradycyjnych tangyuan jak i lampionów jest dla firm najbardziej korzystna.

Z uwagi na to, że jest to święto zwyczajowe, kontakt z naszymi chińskimi partnerami biznesowymi może być utrudniony. Powinniśmy mieć na uwadze, że spora liczba Chińczyków celebruje Święto Latarni z bliskimi i jest to kwestia, którą powinniśmy uszanować.

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 1