Słowniki języka chińskiego na telefon — Poradnik

Coraz więcej osób podróżuje do Państwa Środka zarówno w celach turystycznych, jak i biznesowych. Pomimo wyraźnego otwarcia się Chin na świat i stale postępującego rozwoju tego państwa, nadal stosunkowo mały odsetek mieszkańców posługuje się językiem angielskim. W niektórych przypadkach (np. podczas zakupów) jedyną możliwą formą komunikacji może być język chiński, którego znajomością może pochwalić się niestety niewielu z nas. Niezwykle pomocne okazują się wtedy słowniki języka chińskiego w formie aplikacji, takie jak Pleco lub Google Tłumacz. Pełnią one funkcję słownika (Pleco) i translatora (Google Tłumacz). W poniższym artykule opiszemy pokrótce, w jaki sposób z nich korzystać.

Słowniki języka chińskiego na telefon - poradnik

Dlaczego Pleco i Google Tłumacz?

Największymi zaletami tego typu rozwiązań jest to, że po instalacji na naszym telefonie komórkowym możemy korzystać z nich w każdym miejscu i o każdej porze, nawet nie mając połączenia z Internetem. Ponadto aplikacje te są bardzo przejrzyste i intuicyjne nawet dla niedoświadczonego użytkownika.

Pleco jest jednym z najpopularniejszych słowników wśród ludzi uczących się języka chińskiego. Jego największymi zaletami są ogromny zasób słów i możliwość korzystania w trybie offline. Zawiera w swojej bazie język mandaryński (standardowy język chiński), oraz dodatkowo kantoński i znaki tradycyjne. Znaczenie interesującego nas znaku wyszukujemy, wpisując jego transkrypcję — pinyin (czyli w jaki sposób się go wymawia) lub rysując go. Niestety słownik ten jest tylko w wersji angielsko-chińskiej i chińsko-angielskiej. Pozwala on nam na tłumaczenie tylko pojedynczych wyrazów/znaków.

Google Tłumacz z kolei, prócz wyżej wymienionych, posiada dodatkowo bardzo przydatną funkcję skanowania tekstu (OCR), dzięki której możemy błyskawicznie przetłumaczyć interesujący nas fragment (w Pleco jest ona dostępna w wersji płatnej). Google Tłumacz to translator, więc możliwe jest tłumaczenie całych zdań. Dodatkowo posiada wersję polsko-chińską i chińsko-polską. Wadami są nieco uboższy zasób słów niż Pleco i nie zawsze wysoka jakość tłumaczeń. Należy pamiętać, że jeśli chcemy korzystać z niego w trybie offline, musimy zawczasu ściągnąć pakiet językowy.

Jak korzystać z Pleco i Google Tłumacz — poradnik

Specjalnie dla Państwa opisaliśmy wspomniane wcześniej słowniki języka chińskiego oraz to, w jaki sposób z nich korzystać. W naszym przypadku było to urządzenie z systemem iOS, jednak cały proces nie różni się niczym szczególnym od wersji na Androida.

Chiński słownik Pleco

1) Ściągamy aplikację z Google Play (Android) lub App Store (iOS).

2) Po instalacji, w polu ‘Search’ wpisujemy interesujące nas słowo. Możemy wpisać jego angielską nazwę lub, tłumacząc w drugą stronę, wpisać transkrypcje znaku. Na pierwszym obrazku widzimy wyszukanie tłumaczeń wyrazu ‘sun’ (słońce). Gdy klikniemy prawy górny róg, tryb wyszukiwania zmienia się na transkrypcje. Pokazują nam się wtedy wszystkie chińskie znaki, których wymowa brzmi ‘sun’.

3) Jeśli chcemy szybko i dokładnie wyszukać interesujący nas znak, możemy go również narysować odręcznie. Opcja ta jest standardowo dostępna w systemie Android. Jeśli chodzi o iOS, wymagane jest ściągnięcie dodatkowej klawiatury. By to zrobić, wchodzimy w ‘Ustawienia’, następnie wybieramy ‘Ogólne’, później ‘Klawiatura’ i ‘Klawiatury’. Na koniec musimy wejść w ‘Dodaj klawiaturę’, po czym wybieramy ‘Chiński (Uproszczone) – Pismo ręczne’.

By wybrać klawiaturę do rysowania, klikamy globus znajdujący się w lewym dolnym rogu i wybieramy ‘简体手写’ (dotyczy tylko iOS). W trakcie rysowania będą wyświetlać się nam nad obszarem rysowania proponowane znaki. Bardzo często aplikacja z wyprzedzeniem zaproponuje nam poszukiwany przez nas znak lub cały wyraz.

Tłumacz Google

1) Aplikację ściągamy odpowiednio z Google Play lub App Store.

2) Po instalacji wybieramy odpowiednio język polski i język chiński (uproszczony). Następnie pobieramy pakiet językowy, który pozwoli nam na używanie słownika w trybie offline (domyślnie jest tylko język angielski).

3) Jeśli tłumaczymy z polskiego na chiński, to wpisujemy interesujące nas słowo lub zdanie, tłumaczenie wyświetli się nam poniżej wraz z transkrypcją (wymową). By wyszukać znaczenie chińskiego wyrazu, klikamy strzałki na górze i wchodzimy w ‘Pismo odręczne’. Następnie rysujemy interesujący nas znak.

Tak jak w przypadku Pleco, powyżej obszaru rysowania aplikacja również pokazuje nam sugerowane znaki. Możemy wpisać też transkrypcję interesującego nas znaku, jednak wyświetli się tylko bezpośrednie tłumaczenie na polski, niekoniecznie właściwe.

4) Dodatkowo Google Tłumacz jest wyposażony w funkcje OCR (Optyczne rozpoznawanie znaków), dzięki czemu możemy w szybki sposób przetłumaczyć dłuższy tekst, skanując go aparatem naszego telefonu. Po przeskanowaniu możemy zaznaczać ręcznie znaki, które nas interesują, a aplikacja automatycznie je przetłumaczy. Niestety, funkcja ta jest dostępna w trybie offline tylko w przypadku tłumaczenia na język angielski. Należy pamiętać, by włączyć funkcję szybkiego tłumaczenia, zaznaczoną na obrazku po prawej stronie. W celu jak najdokładniejszego tłumaczenia zalecamy tłumaczenie tekstów niewielkiego rozmiaru.

Pleco vs. Google Tłumacz – który słownik chińskiego jest lepszy?

Słowniki języka chińskiego takie jak Pleco i Google Tłumacz mogą okazać się niezwykle przydatne podczas podróży do Chin. Sugerujemy jednak by korzystać z ich pomocy tylko i wyłącznie przy załatwianiu drobnych spraw (np. robienia zakupów, zamawiania w restauracji).

Pleco jest pewnym źródłem znaczenia danego znaku/wyrazu, jednak nie sprawdzi się w tłumaczeniu dłuższych tekstów. Z kolei Google Tłumacz może w takowych tłumaczeniach popełnić sporo błędów. Należy traktować te aplikacje jako pomoc w ominięciu drobnych nieporozumień, jednak w sprawach bardziej formalnych zdecydowanie polecamy skorzystanie z usług profesjonalnego tłumacza.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 2