Chiński Nowy Rok 2023 a import

Świąteczny okres noworoczny to jeden z najdłuższych urlopów w Chinach. Oznacza to również, że fabryki wstrzymują produkcje. Jeśli planujesz import w okolicy Chińskiego Nowego Roku, musisz być przygotowany na pewne trudności. Chiński Nowy Rok 2023 a import – jak zaplanować dostawy? 

Chiński Nowy Rok 2023 a import

Chiński Nowy Rok 2023 a import 

Każdego roku Chiński Nowy Rok (Nowy Rok Księżycowy, Święto Wiosny, CNY) wypada innego dnia, gdyż jego data jest ustalana według kalendarza księżycowo-słonecznego. W 2023 r. Święto Wiosny wypada 22 stycznia. Wraz z tą datą zaczyna się Rok Królika. W tym czasie w całym kraju obserwuje się wiosenną migrację, czyli masowe międzymiastowe, a nawet międzyregionalne podróże w rodzinne strony. Robotnicy opuszczają swoje stanowiska pracy, by świętować okres noworoczny w gronie rodzinnym. Czasowy brak rąk do pracy w chińskich fabrykach doprowadza do przestojów w produkcji, przez co realizacja zamówień jest zawieszona.

Jak długo trwa Nowy Rok 2023?

Chiński Nowy Rok w 2023 r. przypada w niedzielę 22 stycznia. Oficjalnie dniami wolnymi od pracy jest okres od 21 do 27 stycznia. W rzeczywistości, okres CNY wydłuża się nawet do dwóch miesięcy w związku z migracją ludności. Ostatnim etapem noworocznych obchodów jest Festiwal Lampionów. W 2023 r. Święto Latarni przypada w niedzielę 5 lutego.

Kiedy ostatnie zamówienie przed Nowym Rokiem?

Z racji tego, że w 2023 r. Święto Wiosny przychodzi stosunkowo szybko, ostatnie zamówienia przyjmowane są do mniej więcej połowy grudnia. Jeśli złożymy zamówienie po tym okresie, możemy się spodziewać wydłużonego czasu realizacji.

Bezpłatna konsultacja

Chiński Nowy Rok 2023 – kiedy fabryki przestają pracować?

Działania w fabrykach są wygaszane już od połowy grudnia. W styczniu, na przełomie pierwszego i drugiego tygodnia, fabryki wstrzymują produkcje, a pracownicy opuszczają miejsca pracy. Niecałe dwa tygodnie to zazwyczaj wystarczający okres, by wrócić w rodzinne strony i przygotować się do celebracji Nowego Roku. Wiąże się to m.in. z corocznym gruntownym czyszczeniem mieszkania, udekorowaniem wejścia do domu i uroczystym posiłkiem.

Jak długo będą zamknięte chińskie fabryki w 2023?

Oficjalny urlop z powodu Święta Wiosny zaczyna się w noworoczną wigilię. W 2023 r. ten dzień wypada 21 stycznia. Oficjalny urlop trwa do 27 stycznia, ale nie oznacza to, że następnego dnia zakłady będą pracować pełną parą. Fabryki na nowo otworzą się dopiero w pierwszym tygodniu lutego, a powrotu do pełnej zdolności produkcyjnej można się spodziewać dopiero w ostatnim tygodniu miesiąca, czyli mniej więcej od 21 lutego.

Mając na uwadze to, że już w połowie grudnia fabryki przygotowują się na czasowy przestój, obniżona zdolność produkcyjna w zakładach produkcyjnych utrzymuje się przez dwa miesiące. W skali roku jest to bardzo długi czas – ok. 1/6 – który wpływa na łańcuchy dostaw i cenę.

Chiński Nowy Rok 2023 a import kalendarz

Jak importerzy mogą się przygotować na Chiński Nowy Rok?

Wpływ obchodów Chińskiego Nowego Roku na import jest nieunikniony, lecz jest parę sposobów na ograniczenie negatywnych efektów:

  • Miej pewność, że zapasy towaru wystarczą Ci na okres świąteczny i tygodnie po nim. 
  • Złóż zamówienie u chińskiego dostawcy z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli się z tym spóźnisz, możesz długo czekać na jego realizację. Składanie zapytań w okresie świątecznym nie przyniesie skutków, gdyż nie są one przyjmowane – pracownicy biurowi nie pracują.
  • Miej pewność, że Twój chiński dostawca ma doświadczenie w “noworocznej gorączce”. Dowiedz się, jakie środki wprowadził, by wspomóc importerów podczas CNY i potwierdź harmonogram realizacji zamówienia.
  • Jeśli w okresie świątecznym zaistnieje pilna potrzeba, a chiński dostawca nie odpowie, rozważ zlecenie zamówienia dostawcom z Wietnamu – tam obchody Nowego Roku Księżycowego trwają krócej.
  • Towary, które zostały wyprodukowane krótko przed i po okresie świątecznym, mogą być słabszej jakości niż zwykle. Wpływ ma na to nie tylko praca pod presją czasu, ale także wymiana części pracowników – Chiński Nowy Rok to czas dużej rotacji w zakładach produkcyjnych. W związki z tym zalecamy wzmożoną kontrolę jakości.
  • Jeśli chcesz, by Twój towar wyruszył z Chin przed Świętem Wiosny, przypilnuj, by znalazł on się w porcie na przynajmniej 10 dni przed obchodami święta. Ponadto warto zarezerwować miejsce na statku wcześniej niż zwykle. To samo tyczy się przesyłek wysyłanych przez kilka tygodni następujących po czasie świątecznym. Rezerwowanie “na bieżąco” jest szczególnie kosztowne w okresie noworocznym. Problemy zaczynają już się przy wynajmowaniu ciężarówek do przewiezienia towaru do portu – kierowcy także biorą sobie wolne.
  • Nie należy zwlekać z płatnością – chińskie banki są zamknięte na czas Chińskiego Nowego Roku, dlatego płatności mogą być zrealizowane z opóźnieniem.
  • Okres Chińskiego Nowego Roku to idealny czas, by zacieśnić więzi z chińskimi dostawcami. Sprawdź nasze propozycje życzeń po chińsku na Święto Wiosny.

Święto Wiosny to nie jedyny czas w ciągu roku, gdy fabryki przestają pracować! Zalecamy sprawdzenie dat innych chińskich świąt.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 4