Import z Alibaby – pytania i odpowiedzi

Alibaba jest cieszącą się dużą popularnością platformą zakupową, która działa na zasadach B2B (business-to-business). Oznacza to, że polega na relacjach między przedsiębiorstwami. Jej celem jest ułatwienie użytkownikom prowadzenie działalności na całym świecie oraz odnalezienie dostawców wszelkiego rodzaju towarów. Podczas korzystania z serwisu należy jednak zachować szczególną ostrożność. Opisujemy import z Alibaby i odpowiadamy na pytania z nim związane.

Import z Alibaby

Import z Alibaby – zakup towaru na alibaba.com

Czy można kupić oryginalne rzeczy na Alibabie?

Jeśli przez pojęcie „oryginalne” rozumiemy towary wyprodukowane od zera przez chińskiego producenta, to istnieje taka możliwość. Natomiast jeżeli mamy na myśli oryginalne produkty światowych marek, to zdarza się to stosunkowo rzadko.

Czy istnieje możliwość sprzedaży markowych towarów np. Hasbro, Spin Master do Polski legalnie? Na portalu znajduje się dużo takich ofert, ale czy ich sprzedaż jest legalna? Co zrobić, aby móc sprowadzać markowe produkty w pełni legalnie?

Do legalnej produkcji markowych produktów wymagana jest odpowiednia licencja. Jeśli producent jej nie posiada, import tego typu produktów będzie naruszał prawa autorskie.

Czy na Alibabie można sortować produkty po cenie np. FOB, EXW itp.?

Na Alibabie nie ma możliwości filtrowania wyników według proponowanych warunków Incoterms. Jeśli chcemy skorzystać z jednej z reguł Incoterms, musimy negocjować jej użycie bezpośrednio z wybranym sprzedawcą.

Zamawiając towar od dostawcy z Chin (przez Alibabę, ale nie tylko) czy też innego kraju – w jakim opakowaniu towar przyjdzie? Mam tutaj na myśli opakowanie jednostkowe. Jakie znajdzie się na nim logo oraz nazwa? Czy lepszym rozwiązaniem jest zamówienie towaru bez opakowania i zapakowanie go w Polsce?

Większość towarów z Alibaby przychodzi zapakowana luzem w kartonach. Zdarza się, że oryginalne pudełko np. od figurki czy lampy zaprezentowane jest na zdjęciach na portalu. W takim przypadku wiemy, że produkt posiada swoje oryginalne opakowanie. Najczęściej jednak towar trzeba zapakować w Polsce.

Producenci na Alibabie

Jak znaleźć producenta? Jeżeli nie na Alibabie, to gdzie?

Serwis Alibaba umożliwia nam wyszukiwanie konkretnych towarów lub ich dostawców. W celu znalezienia dostawców (w tym producentów) danych produktów, należy wybrać w wyszukiwarce opcję „Suppliers” zamiast „Products”. Poniższa grafika przedstawia, gdzie znajdziemy taką możliwość. Następnie wpisujemy interesujący nas produkt.

Wyszukiwanie producenta

Innym popularnym portalem, na którym również można znaleźć producentów, jest na przykład Made-in-China.

Ponadto, w wielu chińskich miastach co roku organizowane są wielobranżowe targi handlowe, na których konsumenci mogą zapoznać się z towarami dostawców z Chin. Przyciągają one tysiące zainteresowanych ze wszystkich zakątków świata.

Ze względu na obecną sytuację związaną z pandemią, wiele targów zaczęto organizować w formie wirtualnej, na przykład Targi Kantońskie online, czy Autumn Sourcing Week ONLINE 2020. Jest to kolejna doskonała okazja, aby znaleźć chińskiego producenta. Umożliwiają one importerom znalezienie upragnionych produktów oraz nawiązanie współpracy z chińskimi dostawcami, bez konieczności podróży do Państwa Środka.

Czy jest jakiś klucz, jak wyszukiwać producenta, a nie pośrednika?

Na Alibabie (tak jak na innych platformach) można znaleźć zarówno producentów towarów, jak i pośredników. Ze strony firmy na portalu często można wywnioskować, czym konkretnie się ona zajmuje. Jednak w celu upewnienia się, że mamy do czynienia z producentem, a nie pośrednikiem, warto zweryfikować firmę i zorganizować kontrolę fabryki.

Czy w konwersacji na Alibabie należy budować relacje zgodnie z chińską kulturą biznesu? Czy sprzedawcy są tam bardziej przyzwyczajeni do naszej kultury?

Nie ma potrzeby budowania relacji w konwersacjach na Alibabie. Możemy od razu przystąpić do interesów i dyskusji dotyczącej wymiany handlowej. 

Czy w przypadku rozmów na Alibabie warto przechodzić na WeChat?

Trzeba mieć na uwadze to, że w przypadku realizacji zamówienia przez WeChat, nie będziemy objęci gwarancjami portalu Alibaba. Chińscy producenci preferują negocjacje z klientami przy użyciu Wechata lub innego komunikatora, ponieważ jest to dla nich wygodniejsze. Warto jednak, o ile mamy taką możliwość, korzystać z wbudowanej funkcji w serwisie Alibaba.

Czy często zdarza się, że na Alibabie producent nie ma CE?

Chińskie firmy często zamieszczają na portalu informację, że posiadają różne certyfikaty, w tym CE. W rzeczywistości może okazać się to nieprawdą. Z tego powodu trzeba zawsze poprosić sprzedawcę o kopię certyfikatu CE i test reports, a także zweryfikować ich autentyczność, zanim dobijemy targu.

Szkolenie Poniedziałek 18:00

Płatność za towar na Alibabie

Czy lepiej opłacić towar przez Alibabę, czy bezpośrednio?

Płacąc przez Alibabę dostawcy z odznaką Trade Assurance możemy mieć pewność, że, jeśli coś pójdzie nie tak, portal pomoże nam w odzyskaniu przynajmniej części pieniędzy. Pod warunkiem, że podpisaliśmy z dostawcą szczegółowy kontrakt handlowy. Może to być jednak skomplikowany i czasochłonny proces. Najbezpieczniejsze sposoby wysyłki pieniędzy do Chin to wpłata na firmowe konto firmy (w Chinach kontynentalnych), akredytywa (L/C) lub inkaso dokumentowe.

Jeżeli płacę przez Alibaba Trade Assurance, skąd mogę mieć pewność, że płatność idzie przez Hongkong?

Konto, na które przelewane są pieniądze, powinno zostać ujęte w kontrakcie handlowym.

Czy jest możliwość wystawiania faktury przy zamówieniu z Alibaby lub platformy 1688?

Faktura handlowa to jeden z dokumentów niezbędnych przy imporcie towarów spoza UE. Jest ona konieczna do zaksięgowania transakcji, obliczenia taryf oraz rachunkowości. Konieczna jest również do dokonania odprawy celnej. Bez faktury handlowej nie będziemy mogli przejść przez odprawę oraz wprowadzić importowanego towaru do obiegu. Każdy chiński sprzedawca powinien taką fakturę wystawić.

Obowiązki importera

Jakie dokumenty niezbędne są do importu towarów z Chin? Czy konieczne jest posiadanie numerów takich jak BDO lub EORI?

Najważniejsze dokumenty przy imporcie, wymagane do odprawy celnej to:

  • faktura handlowa
  • konosament – morski list przewozowy (w przypadku transportu morskiego)
  • specyfikacja towaru (lista pakowa)
  • wszelkie certyfikaty np. CE (jeśli są wymagane i/lub je posiadamy).

W zależności od branży i zamawianych towarów konieczne może być również posiadanie dodatkowych dokumentów, świadectw i tym podobnych.

Aby importować z Chin, musimy założyć działalność gospodarczą oraz posiadać numer NIP, numer EORI, a także rejestr w BDO.

Jakie obowiązki ciążą na firmie spedycyjnej, a jakie na nas?

Obowiązkiem firmy spedycyjnej jest organizacja transportu towarów. Wraz z nią często współpracuje agencja celna, która zajmuje się kwestią odprawy. Importer musi jej dostarczyć wszystkie niezbędne do odprawy dokumenty, czyli fakturę handlową, listę pakową, list przewozowy oraz potwierdzenie zapłaty za produkty. W przypadku niektórych towarów konieczna jest także deklaracja zgodności CE, świadectwo pochodzenia i inne dokumenty, licencje, certyfikaty. 

Importer otrzymuje potrzebną dokumentację od eksportera oraz innych upoważnionych do ich wystawienia instytucji. Następnie zobowiązany jest dostarczyć komplet dokumentów do agencji celnej.

Czy jest duża różnica między importem z Chin a Tajwanu, czy obowiązują te same przepisy?

Nie ma różnicy, czy importujemy towary z Chin, czy Tajwanu. Przepisy w obu przypadkach pozostaną takie same.

Bezpłatna konsultacja

Jakie są konkurencyjne portale do Alibaby?

Jest wiele platform zajmujących się globalnym handlem hurtowym, podobnych do serwisu Alibaba. Są to między innymi portale takie jak wspomniane wcześniej Made-in-China, Global Sources, czy HKTDC.

Powyżej, w odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, omówiliśmy pojęcia, które budzą wątpliwości wśród konsumentów. Zachęcamy również do zapoznania się z naszym poradnikiem, jak krok po kroku kupować na portalu Alibaba

Oceń post

4.8 / 5. Ilość głosów: 17