Co składa się na koszt importu z Chin?

Z perspektywy Państwa Członkowskiego Unii Europejskiej, import to nabycie towarów oraz usług poza krajami Wspólnoty i wprowadzanie ich na rynek UE lub wykorzystanie na tym obszarze. Proces importu jest złożony, dlatego prawidłowe oszacowanie kosztów importu może być wyzwaniem. Poniżej przedstawimy, co głównie składa się na koszt importu.

Koszt importu

Co składa się na koszt importu?

Istnieje wielu przyczyn, z powodu których przedsiębiorcy decydują się na sprowadzanie dóbr. Import może być umotywowany brakiem danego produktu na rynku, czyli zapełnienie luki poprzez rozszerzenie asortymentu, zbyt droga produkcja na miejscu albo regulacje prawne. Import można zacząć z niewielkim budżetem, lecz należy prawidłowo skalkulować dodatkowe koszty, by oszacować jego opłacalność.

Koszt importu to tylko cena towaru. Jeśli koszt pojedynczej sztuki wynosi 5$ nie oznacza to, że koszt importu wynosi kwotę równą cenie sztuki pomnożonej przez zamawianą ilość. Na całkowity koszt wpływają opłaty celno-skarbowe, cena przewozu, skorzystanie z usług agencji celnej i wiele więcej. Jakie elementy składają się na koszt importu?

Importowane towary

Oczywistym elementem jest cena samych towarów, która jest negocjowana z dostawcą. W zależności od warunków sprzedaży, im więcej zostanie dla nas wyprodukowane produktów, tym niższa będzie ich cena jednostkowa. Dostawca może także zaoferować inne rabaty, np. sezonowe czy gotówkowe.

Negocjując cenę towarów, warto uzgodnić kwestie opakowań oraz opakowań zbiorczych.

Weryfikacja chińskiego kontrahenta

Zanim jednak podpisze się kontrakt handlowy, warto zweryfikować kontrahenta. Wynik takiej weryfikacji jest silnym argumentem za lub przeciw nawiązaniu współpracy. Na platformach B2B czai się wielu oszustów poszywających się pod dostawców lub producentów dóbr. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo padnięcia ofiarą takiego oszustwa, rekomendujemy wstępną weryfikację.

Kontrole jakości towaru

Przeprowadzenie kontroli jakości (quality control) jest niezwykle ważne by mieć pewność, że produkty są zgodne z zamówieniem. Może być ona przeprowadzana na etapie produkcyjnym lub w momencie załadunku.

Transport z Chin oraz ubezpieczenie

Warunki transportu i ubezpieczenia określają Incoterms. Istnieją bardziej i mniej korzystne warunki dla importera, dlatego warto negocjować dobranie warunku z dostawcą. Często wybieraną formułą jest FOB lub CIF. Niektóre Incoterms wskazują na wymaganą Instytutową Klauzulę Ładunkową. Standardowo, ładunek ubezpiecza się na 0,5-1% wartości towarów oraz transportu.

Koszty transportu wynoszą całkiem sporą część całej transakcji. Czynnikami wpływającymi na koszty transportu są:

 • rodzaj towaru
 • ilość towaru, liczona m.in. w wadze wolumetrycznej
 • odległość
 • rodzaj środka transportu – przewóz kolejowy, morski, lotniczy, multimodalny.

Wybierając środek transportu należy wziąć pod uwagę rodzaj towarów oraz środki, którymi dysponujemy. Najtańszym rozwiązaniem na długie dystanse jest transport morski, a za to lotniczy cechuje się krótszym czasem przewozu, lecz wysoką taryfą. Dla zobrazowania – przewóz 1m3 towaru statkiem kontenerowym z Chin kosztuje kilkaset złoty, podczas gdy przewóz lotniczy takiej ilości to wydatek rzędu nawet kilkunastu złotych.

Do kosztów transportu należy doliczyć prowizję dla armatora lub agencji spedycyjnej. W przypadku gdy otrzymujesz ofertę od spedytora, przeanalizuj ją i upewnij się, że podczas przewozu nie zostaniesz obciążony dodatkowymi kosztami. Oferty różnych spedytorów możesz porównać na platformie ShipHub.

Import z Chin w 2021

Opłaty portowe i około-portowe

Jeśli obrana zostanie formuła Incoterms obciążająca kosztami transportu nabywcę już od fabryki, nieuniknione będą opłaty związane z dostawą ładunku do magazynu w porcie załadunku. W porcie załadunku oraz wyładunku generowane są także koszty z tytułu manipulowania ładunkiem (handling).

Cło i VAT przy imporcie z Chin

Cło to najstarsze narzędzie polityki handlowej. Stawka celna może być nakładana na każdą jednostkę towaru lub od wartości. W niektórych przypadkach obowiązuje cło antydumpingowe.

Stawki celne na towary importowane do Polski można sprawdzić w systemie taryfowym ISZTAR. Najczęściej wynoszą one od 0% do 15%. Na naszym blogu znajduje się wiele opracowań poszczególnych grup produktowych. Należności celne nie są ustalane tylko na podstawie ilości towarów oraz stawce celnej, ale także z uwzględnieniem kosztów transportu do UE.

Nie należy także zapominać o obowiązku opłacenia podatku VAT, który w Polsce najczęściej wynosi 23%. Każdy ładunek jest opodatkowany VAT-em podczas odprawy celnej, nawet jeśli jest on zwolniony z cła. Podatek ten oblicza się na podstawie cła oraz kosztów zamówienia z transportem.

Przeczytaj, jak uiścić VAT, jeśli Twój towar przejdzie odprawę celną w innym kraju UE niż Polska.

Organy celne, aby ustalić wartość celną, posługują się kursem średnim.

Kurs 1 USD = 3,9243 PLN
Kurs 1 EUR = 4,2575 PLN

Opłaty bankowe

Banki często obciążają klientów opłatami manipulacyjnymi za zrealizowanie przelewu. Jeśli nie posiadamy konta w obcej walucie, należy mieć na uwadze różnice kursowe oraz dodatkową opłatę za przewalutowanie. Koszty generowane są także w przypadku korzystania z usług bankowych, takich jak otwarcie akredytywy.

Inne usługi

Wśród pozostałych elementów, które składają się na koszt importu, to na przykład opłaty za:

 • uzyskanie licencji lub koncesji na import niektórych dóbr (np. o znaczeniu strategicznym jak uzbrojenie)
 • stworzenie wzoru lub projektu własnego produktu
 • odprawy celne wywozowe i wwozowe
 • wysyłkę próbek
 • zarejestrowanie znaku towarowego
 • wykonanie testów laboratoryjnych
 • zatrudnienie tłumaczy na negocjacje handlowe
 • spisanie oraz przetłumaczenie kontraktu handlowego
 • skorzystanie z usług agencji celnej
 • wydanie świadectwa fitosanitarnego i czynności związane z kontrolą
 • gdy towar został już wprowadzony na rynek, należy się liczyć z takimi kosztami jak rozładunek na własny magazyn, składowanie, marketing, sprzedaż itp.

Dodatkowo, jeśli importer chce rozwijać współpracę z dostawcami lub więcej ich pozyskać, warto rozważyć wyjazd do kraju zainteresowania. Kontakt z potencjalnymi dostawcami można nawiązać podczas targów handlowych. Poprzez złożenie wizytacji w fabryce można przekonać się samemu, jak produkty są wytwarzane oraz jakiej są one jakości. Spotkanie z kontrahentem, szczególnie w państwach, w których ceni się relacje interpersonalne jak Chiny, przynosi ogromne korzyści. Te wszystkie działania także generują koszty.

Koszt importu - co się składa na koszt importu

Jak oszacować koszt importu z Chin?

Aby oszacować koszt importu, skorzystaj z naszego darmowego kalkulatora importera. W celu uzyskania ostatecznego kosztu za jedną sztukę produktu, wystarczy wprowadzić wymagane wysokości opłat.

Przykład: sukienki z wiskozy w ilości 6000 sztuk, stawka celna: 12%.

Koszt importu z Chin

Wiedząc już, z jakimi kosztami wiąże się import, zapoznaj się z poradnikiem „Import krok po kroku”.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

4.9 / 5. Ilość głosów: 16