Umowa z chińskim dostawcą

Dzięki powszechności internetowych serwisów B2B, handel z Chinami jest coraz łatwiejszy. Powoduje to jednak, że wielu przedsiębiorcom wydaje się, że wystarczy zamówić towar przez Internet bez załatwiania dodatkowych formalności. Niestety, importując z Chin możemy natknąć się na wiele pułapek. Z tego powodu zawsze należy pamiętać o takich zabezpieczeniach jak weryfikacja partnera czy kontrakt handlowy. W przypadku wystąpienia problemów z kontrahentem lub towarem, umowa z chińskim dostawcą pozwoli nam na dochodzenie swoich praw.

umowa z chińskim dostawcą

Jak zabezpieczyć transakcję handlową z chińskim partnerem?

Rozpoczynając współpracę z chińskim kontrahentem, w pierwszej kolejności należy sprawdzić firmę pod względem wiarygodności i rzetelności. Nawet jeśli zweryfikujemy partnera i mamy pewność co do jego uczciwości, warto zastanowić się nad podpisaniem kontraktu handlowego. Umowa z chińskim dostawcą to bardzo dobry sposób zabezpieczenia naszego zamówienia. Jasne określenie warunków transakcji pozwoli na uniknięcie późniejszych nieporozumień i problemów, wynikających na przykład z nieprecyzyjnego przedstawienia wymagań.

W przypadku mniejszego zamówienia, alternatywnie można zastanowić się tylko nad weryfikacją chińskiej firmy w celu minimalizacji ryzyka. Jednak jeśli zamówienie opiewa na dużą kwotę, zalecamy zarówno weryfikację chińskiego kontrahenta, jak i zawarcie umowy handlowej. Dodatkowo warto zlecić audyt fabryki przed podpisaniem kontraktu, aby upewnić się, że nasz partner posiada warunki do realizacji postanowień umowy. Handlując z Chinami, zawsze należy stosować środki ostrożności. W celu upewnienia się, że produkt spełni nasze wymagania, warto również przeprowadzić kontrolę jakości podczas procesu produkcyjnego.

Szkolenie: Import z Chin

Dlaczego warto podpisać kontrakt handlowy z chińską firmą?

Niektórzy polscy przedsiębiorcy sceptycznie podchodzą do idei podpisywania kontraktów handlowych z chińskimi dostawcami. Często wynika to z chęci uniknięcia dodatkowych kosztów. Jednak w perspektywie kosztów całego importu z Chin, a także potencjalnych strat wynikających z braku kontraktu, jest to nieduży wydatek. W dodatku taki, który może nas uchronić przed utratą większej ilości pieniędzy.

Jeśli nie zawarliśmy umowy handlowej z chińskim kontrahentem, istnieje większe ryzyko, że ostateczny produkt nie będzie odpowiadał naszym wymaganiom. W przypadku problemów z towarem (na przykład niezgodność z zamówieniem, opóźnienie produkcji i dostawy, brak certyfikatów), bez kontraktu nasze szanse na odzyskanie strat są znikome. Natomiast jeśli podpisaliśmy umowę, na podstawie pisemnych zapisów jesteśmy w stanie dochodzić swoich praw i możemy otrzymać zwrot pieniędzy.

Szkolenie Poniedziałek 18:00

Co powinna zawierać umowa z chińskim dostawcą?

Kontrakt handlowy powinien zostać spisany w wersji dwujęzycznej: w języku chińskim i angielskim. Najlepiej, by został sporządzony przez prawnika w Chinach, aby mieć pewność co do jego zgodności z obowiązującym tam prawem. Ponadto, umowa z chińskim dostawcą musi w jasny sposób określać warunki transakcji handlowej. Należy umieścić zapisy takie jak:

 • Dane kupującego i sprzedającego
 • Opis produktu
 • Jakość produktu
 • Opakowanie produktu
 • Dokumentacja
 • Warunki płatności
 • Waluta płatności
 • Warunki dostawy wg Incoterms
 • Ubezpieczenie
 • Gwarancja
 • Arbitraż
 • Dane kont bankowych
 • Inne ustalenia pomiędzy sprzedającym a kupującym

Jak sporządzić dobry kontrakt handlowy z chińskim dostawcą?

Dan Harris, znany prawnik specjalizujący się w biznesie z Chinami na swojej stronie China Law Blog podał pięć kwestii, które są kluczem do sporządzenia dobrej umowy z chińską firmą. Mianowicie:

 1. W kontrakcie należy wskazać chiński sąd arbitrażowy, do którego strony zwrócą się w przypadku pojawienia się sporu, ponieważ chińskie sądy rzadko uznają decyzje zagranicznego arbitrażu. W razie konfliktu, najlepszym rozwiązaniem będzie więc rozstrzygnięcie go właśnie w Chinach.
 2. Język chiński powinien być oficjalnym językiem kontraktu. Pamiętaj jednak, aby upewnić się co do tego, że między wersją chińską a angielską nie ma żadnych rozbieżności.
 3. Kontrakt handlowy z chińskim kontrahentem musi zostać sporządzony zgodnie z prawem obowiązującym w Chinach. Jest to konieczne, skoro ewentualne spory mają być rozwiązywane przed chińskim sądem.
 4. Należy umieścić zapis na temat odszkodowania w przypadku naruszenia kontraktu.
 5. Upewnij się, że chińska nazwa firmy jest w 100% właściwa i całkowicie odpowiada oficjalnej nazwie firmy.

ChinskiRaport.pl oferuje kompleksową usługę sporządzenia kontraktu handlowego z chińskim kontrahentem. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu.

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 3