Co warto importować z Chin?

Import z Chin to temat, który od paru lat niezmiennie cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony małych i dużych przedsiębiorców. Stosunek niskiej ceny do dobrej jakości sprawia, że coraz więcej osób chce zarabiać na sprowadzaniu towarów z Chin. Historie sukcesu niewątpliwie inspirują do rozpoczęcia własnej działalności. W pierwszej kolejności należy jednak dobrze się zastanowić co warto importować z Chin, aby biznes okazał się jak najbardziej opłacalny.

co warto importować z Chin

W chińskich fabrykach produkuje się niezwykle szeroką gamę produktów, od prostych guzików po skomplikowane maszyny. Można więc stwierdzić, że w „fabryce świata”, za którą są uznawane Chiny, każdy importer znajdzie produkt odpowiedni dla siebie. Wybierając towar do importu, należy jednak mieć na uwadze, że sprowadzanie nie wszystkiego z Chin jest opłacalne. Dlatego w pierwszej kolejności należy rozeznać się jakie jest zapotrzebowanie na dany produkt i skalkulować koszty. Zobacz naszą infografikę, ile można zarobić na imporcie z Chin.

Co warto importować z Chin?

Każdy przedsiębiorca musi samodzielne zadecydować jaka branża go interesuje. Istnieje wiele możliwości i taki sam sukces można osiągnąć sprowadzając kamień do nagrobków, części samochodowe lub lakier do paznokci. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na ceny poszczególnych produktów, a także stawki celne na ich import z Chin. Niskie cła na towary to jeden z głównych czynników wpływających na opłacalność ich importu. Można je sprawdzić za pomocą Systemu Zintegrowanej Taryfy Celnej – ISZTAR. Zawiera on nie tylko wartości ceł na dowolne wyroby, ale także wysokość VAT-u i kody HS.

W takim razie, co warto importować z Chin?

Co warto importować z Chin

Oświetlenie i artykuły wyposażenia wnętrz z Chin

Zauważyliśmy, że szczególnym zainteresowaniem wśród polskich importerów odznacza się oświetlenie i inne artykuły home decor z Chin. Branża ta oferuje szeroką gamę produktów od poduszek i koców, poprzez lampy, lustra, zegary, meble, aż po wyroby ceramiczne, obrazy, rzeźby i o wiele więcej. Swoją popularność zawdzięczają między innymi stosunkowo niskimi stawkami celnymi, ale również utrzymującym się na nie dużym popytem i atrakcyjnością cenową.

Zabawki z Chin

Niesłabnącą popularnością wyróżnia się również import zabawek, których Chiny są największym producentem na świecie. Oferta chińskich producentów jest więc ogromna i różnorodna, co sprawia, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Branża zabawkowa dynamicznie się rozwija i cieszy się stałym popytem. Co więcej, ceny i cło na zabawki z Chin są bardzo niskie, a część z nich objęta jest stawką nawet 0%. Nic więc dziwnego, że tak wiele importerów wybiera właśnie import zabawek.

Należy jednak pamiętać, że ze względu na przeznaczenie takich artykułów bardzo istotną kwestią jest bezpieczeństwo ich użytkowników. Importerzy muszą w tym przypadku dopilnować odpowiednich wymogów rynku unijnego. Import zabawek wiąże się więc z dużą odpowiedzialnością.

Odzież i tekstylia z Chin

Wielu importerów decyduje się na sprowadzanie odzieży z Chin. Jest to popularne w szczególności ze względu na bardzo niską cenę produkowanych w Chinach ubrań. Co prawda, cło na niektóre artykuły odzieżowe może wynieść do 12%, jednak ich oryginalna cena sprawia, że ich import wciąż jest korzystny. Warto wspomnieć, że atrakcyjne ceny wiążą się także z wysoką jakością chińskich ubrań. W przypadku odzieży z Chin najbardziej opłacalne są zamówienia hurtowe.

Szkolenie: Import z Chin

Chińska elektronika

Coraz większe zainteresowanie wśród importerów zdobywa elektronika z Chin. Wpływa na to jej rosnąca jakość oraz większa rozpoznawalność chińskich marek, takich jak np. Huawei oraz Xiaomi. Importerzy sprowadzają z Państwa Środka zarówno mniejsze urządzenia, czyli m.in. telefony komórkowe, powerbanki, smartwatche, słuchawki i kable, a także te większe, takie jak laptopy czy głośniki. Mają oni zatem bardzo szeroki wybór. Warto wspomnieć, że produkty elektroniczne są szczególnie opłacalne ze względu na niskie cło, które w wielu przypadkach wynosi 0%.

Trzeba mieć na uwadze, że import elektroniki wiąże się ze spełnieniem wymogów obowiązujących w UE, dotyczących bezpieczeństwa użytkowania. Jednym z najważniejszych jest oznaczenie CE, potwierdzające zgodność towaru z odpowiednimi Dyrektywami Nowego Podejścia. Aby dowiedzieć się jak importować elektronikę z Chin, zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem na ten temat.

Artykuły sportowe i rekreacyjne z Chin

Popularność sprzętu sportowego wzrosła razem z większą świadomością ludzi na temat zdrowia i różnych form aktywności. Zdrowy tryb życia stał się trendem, wpływając na większy popyt na artykuły sportowe. W Chinach produkuje się różne sprzęty i gadżety do ćwiczeń, które przyciągnęły uwagę importerów. Import takich artykułów jest opłacalny nie tylko ze względu na duży popyt, ale również niskie stawki celne. Dla przykładu, cło na cieszące się ostatnio szczególną popularnością rowery do ćwiczeń wynosi 0%.

Warto pamiętać, że chociaż sprzęt sportowy w większości nie musi spełniać specjalnych obowiązków, to niektóre wyroby będą tego wymagać. Będą to na przykład artykuły, które klasyfikują się również jako zabawki dla dzieci, np. skakanki. 

Chińskie produkty z branży beauty

Rosnące zainteresowanie wśród importerów i konsumentów można zauważyć w przypadku azjatyckich kosmetyków, także z Chin. Wartości ceł na artykuły z branży beauty są stosunkowo niskie, a popyt na nie stale się utrzymuje, dlatego ich import może być opłacalny. Import kosmetyków wiąże się z wieloma wymaganiami europejskiego rynku, ponieważ wchodzą one w bezpośredni kontakt z ludzką skórą. Przed podjęciem się importu produktów z branży beauty należy więc szczegółowo zapoznać się z obowiązkami w UE.

Branże popularne przy imporcie z Chin

Oprócz wyżej omówionych, istnieje również wiele innych produktów, które cieszą się zainteresowaniem przy imporcie z Chin. Poniżej przedstawiamy listę innych branż szczególnie popularnych wśród importerów.

Jak rozpocząć import z Chin?

Jak rozpocząć import z Chin?

Przed rozpoczęciem importu z Chin, warto wziąć udział w szkoleniu prowadzonym przez naszych ekspertów. Wybór odpowiedniego produktu to dopiero początek. Jeśli wiesz już co warto importować z Chin, musisz się dobrze przygotować do całego przedsięwzięcia. Kolejnym wyzwaniem będzie znalezienie dostawcy oraz negocjacje, a następnie transfer pieniędzy do Chin, transport towaru i odprawa celna. Zachęcamy też do lektury naszego bloga, na którym znajdziecie wiele poradników dotyczących importu. Ponadto pamiętaj, że przed pierwszą transakcją i przelaniem pieniędzy zawsze należy dokonać weryfikacji potencjalnego partnera. Zalecamy również przeprowadzanie kontroli w fabryce na różnych etapach produkcji.

Dowiedz się, jak importować towar z Chin!

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 5