Transfer pieniędzy do Chin – przelewy do Chin

Gdy tylko uda nam się podpisać kontrakt z chińskim partnerem, pojawia się problem transferu pieniędzy do Chin. Transfer pieniędzy może okazać się nieco skomplikowany. Na co dzień może nam się wydawać, że Chiny nie są już odległym krajem. Z miesiąca na miesiąc pojawia się coraz więcej połączeń lotniczych. Różnorakie technologie komputerowe pozwalają nam na utrzymywanie stałej łączności z mieszkańcami Pekinu czy Szanghaju. Gdy jednak trzeba do Chin przesłać pieniądze, sprawy się nieco komplikują.

Transfer pieniędzy do Chin

Transfer pieniędzy do Chin

Przede wszystkim musimy być świadomi ryzyka związanego z transferami międzynarodowymi, które są szczególnie wysokie w przypadku krajów rozwijających się, takich jak Chiny. Poniżej przedstawiamy kilka metod płatności i staramy się oszacować związane z nimi ryzyko.

Western Union i podobne firmy (poziom ryzyka: WYSOKI)

Western Union jest działającą na całym świecie firmą oferującą transfery pieniężne. To częsty dostawca usług dla emigrantów, wysyłających zarobione pieniądze do swoich rodzin w ojczystym kraju.

Jednak jeśli chodzi o kontakty handlowe z firmami chińskimi, korzystanie z usług Western Union nie jest najlepszym pomysłem. Według prawa chińskiego, każda zarejestrowana legalnie firma powinna mieć swoje konto firmowe. Legalna firma nigdy nie poprosi o wysyłkę pieniędzy przez Western Union. W praktyce bowiem pieniądze mogą być podjęte przez kogokolwiek, kto wylegitymuje się odpowiednim dokumentem tożsamości. Po wypłaceniu pieniędzy, nie sposób ustalić, gdzie się znajdują, zatem w wypadku problemów nie można ich odzyskać.

Należy zatem podchodzić ze szczególną ostrożnością do propozycji transakcji z pośrednictwem Western Union, zwłaszcza, jeżeli potencjalnym kontrahentem jest jakiś anonimowy użytkownik z chińskiej strony B2B.

PayPal (poziom ryzyka: ŚREDNI)

PayPal to stosunkowo nowa usługa płatności internetowych, używana zarówno przez osoby prywatne, jak i przez biznesmenów. Konto PayPal jest połączone z kontem bankowym, dzięki czemu pieniądze mogą być wygodnie przesyłane.

Należy jednak pamiętać, że cały proces ma miejsce w internecie, zatem użytkownicy są narażeni na tak zwany phishing – czyli generowanie fałszywych maili z potwierdzeniem w celu przejęcia kontroli nad kontem.

Zaletą PayPala jest to, że transfer odbywa się na określone konto bankowe, zweryfikowane przez PayPal, znajdujące się w posiadaniu firmy czy osoby prywatnej. Oczywiście oszuści mają swoje metody, niemniej jednak PayPal może się sprawdzić przy mniejszych transakcjach, choć warto zawsze prosić kontrahenta o potwierdzenie tożsamości (np. poprzez wysłanie skanu dowodu osobistego czy paszportu).

Webinar: Eksport do Chin

Transfer pieniędzy do różnych regionów

Konto bankowe w Hongkongu (poziom ryzyka: ŚREDNI)

Hongkong to specjalny region autonomiczny, formalnie pozostający częścią Chin – jednak prawa tam obowiązujące różnią się od chińskich. Łatwo w Hongkongu założyć firmę, wiele spośród takich firm oferuje sprzedaż produktów z Chin, nierzadko jest tak, że cała firma „ma siedzibę” w laptopie właściciela, a w oficjalnym adresie jedynie numer skrytki pocztowej.

Wysyłanie pieniędzy na konto bankowe w Hongkongu jest zatem dość ryzykowne, głównie dlatego, że firma, która jest odbiorcą takiego transferu, może być zamieszana w różnego rodzaju oszustwa.

Na fakturze proforma od kontrahenta możesz też zobaczyć konto bankowe w Singapurze – poziom ryzyka w tym przypadku również jest podwyższony. Więcej o płatnościach dla chińskich kontrahentów do banków w Hongkongu i Singapurze przeczytasz w naszym poradniku.

Konto bankowe w Chinach kontynentalnych (poziom ryzyka: ŚREDNI/NISKI)

Transfer z konta na konta to stosunkowo bezpieczna metoda. Oszuści, rzecz jasna, mogą próbować przechwycić pieniądze, opisaliśmy już niektóre spośród ich metod w naszym poradniku dotyczącym importu z Chin. 

Wiele zależy od rodzaju konta: jeśli jest to konto indywidualne, powinniśmy być bardzo ostrożni, może być bowiem używane przez kogoś, kto np. nie pracuje już w danej firmie. Kiedy podejmie już pieniądze ze swojego konta, ich odzyskanie może być bardzo trudne.

Firmowe konto bankowe w Chinach (poziom ryzyka: NISKI)

Zgodnie z chińskim prawem gospodarczym, każda firma powinna posiadać własne konto bankowe. Przelew środków na takie konto to najbardziej legalna metoda transferu. Niekiedy Chińczycy proszą ns jednak, żeby nie używać konta firmowego z różnych przyczyn (chcą np. uniknąć opodatkowania). Zgoda na takie rozwiązanie znacząco podwyższa ryzyko, zalecana jest szczególna ostrożność.

Akredytywa (poziom ryzyka: NISKI)

Akredytywa to wiarygodna i wygodna metoda płatności, nie jest jednak zbyt popularna w Chinach. Interesy obu stron są chronione – określona kwota jest gwarantowana przez bank, sprzedawca może ją wypłacić, jeśli przedstawi wymagane dokumenty, zazwyczaj jest to oryginał konosamentu (Bill of Lading). Niestety większość chińskich dostawców odmawia przyjmowania płatności tą drogą.

Należy także pamiętać, że z uwagi na koszty obsługi akredytywa jest nieopłacalna przy mniejszych transakcjach, nieprzekraczających 30 tys. USD.

Kredyt konsumencki (poziom ryzyka: BARDZO NISKI)

Cóż, czy słyszeliście może o jakiejkolwiek zachodniej firmie średnich rozmiarów, która otrzymała kredyt konsumencki na sfinansowanie swojego zamówienia? My także nie. Zasady kredytowania w Chinach są dość surowe, chińskie firmy też mają z tym problem – dlatego o kredycie konsumenckim można zapomnieć.

Transfer pieniędzy do Chin – podsumowanie

Podsumowując, transfer pieniędzy do Chin może odbywać się na różne sposoby, ale w każdym przypadku trzeba być szczególnie ostrożnym, ponieważ los naszego przedsięwzięcia może zostać określony jedną pochopną decyzją.

Poziom zaufania do usług bankowych w Chinach jest ogólnie niski: tysiące podróżujących z kraju do kraju Chińczyków woli nawet wziąć gotówkę, wyładować nią walizkę i ryzykować kłopoty na odprawie granicznej, niż powierzyć ją bankom. Tego akurat nie polecamy, kluczowe bowiem jest podejście: ostrożność, cierpliwość i zdrowy rozsądek to te cechy, które pomogą nam dokonać udanego transferu pieniężnego – może i jest to trudne, ale jak najbardziej wykonalne.

Transfer pieniędzy do Chin to kwestia, przy której należy zachować szczególną ostrożność.

Import z Chin w 2021

Oceń post

4.4 / 5. Ilość głosów: 7