Import tabletów z Chin i import telefonów z Chin – ile wynosi cło ?

Często otrzymujemy zapytania od przedsiębiorców, którzy chcą importować z Chin telefony komórkowe bądź rozpocząć import tabletów z Chin, a nie wiedzą, ile będzie wynosiło cło.

Import tabletów i telefonów komórkowych z Chin

Przede wszystkim warto zacząć od ustalenia paru faktów. Polska jest członkiem Unii Europejskiej, a co za tym idzie częścią europejskiego obszaru celnego. Stawki cła wwozowego są jednakowe w całej UE i reguluje je prawo UE. Unia Europejska podejmuje niekiedy działania mające na celu ochronę własnego rynku przed tanimi produktami z Chin i podwyższa na nie cło, by pozwolić na rozwój rodzimym producentom. Nie dzieje się tak w przypadku telefonów komórkowych, które objęte są zeroprocentowym cłem (stawka VAT wynosi z kolei 23%).

Pomocny w zweryfikowaniu tych danych jest system informatyczny Isztar, działający na stronach Ministerstwa Finansów. Poszczególne produkty są kategoryzowane. Każda kategoria ma swój kod. W przypadku telefonów komórkowych jest to 8517 12 00. Wyszukanie po kodzie określonej kategorii produktów pozwoli nam stwierdzić ile wynosi cło i jaka jest podstawa prawna jego naliczania.

import tabletów

Tablet – co to w końcu jest?

W przypadku tabletów sytuacja jest nieco bardziej złożona, ponieważ jest to produkt stosunkowo nowy. Regulacje prawne mają to do siebie, że zwykle nie nadążają za rozwojem techniki. Od wejścia na rynek pierwszego iPada forma tabletów mniej więcej się ustaliła. Jest to rodzaj przenośnego komputera z dotykowym ekranem, który niekiedy można dodatkowo wyposażyć w klawiaturę Bluetooth bądź rozmaite urządzenia wyjścia.

Tymczasem w klasyfikacji celnej odnajdujemy towary oznaczone kodem 8471300000 i są to Przenośne maszyny do automatycznego przetwarzania danych, o masie nie większej niż 10 kg, składające się co najmniej z jednostki centralnej, klawiatury i monitora, czyli mówiąc krótko laptopy, ale tablet nie ma przecież (zazwyczaj) klawiatury, a i dotykowy ekran trudno nazwać monitorem (ustawodawca miał na pewno przed oczami potężne i ciężkie monitory CRT). Praktyka pokazuje jednak, że celnicy traktują tablety tak jak laptopy, czyli objęte są one zeroprocentowym cłem i wynoszącym 23% podatkiem VAT (podobnie jak w przypadku laptopów, nie ma mowy o preferencyjnej stawce).

ShipHub.pl

Warto jeszcze wspomnieć o jednym ważnym aspekcie importu sprzętu elektronicznego z Chin. Wiele spośród produktów przeznaczonych na olbrzymi rynek chiński to podróbki (lub mniej lub bardziej udane „wariacje na temat”) produktów uznanych firm, takich jak Apple czy Samsung. Musimy być świadomi tego, że choć w Chinach prawa własności przemysłowej nie są jakoś szczególnie przestrzegane, to podczas odprawy celnej towary te mogą zostać zarekwirowane i nie będzie ich można wwieźć do UE.

Cło może być bardzo ważnym składnikiem wydatków związanych z importem z Chin – jego wysokość może przesądzić o opłacalności całego przedsięwzięcia. Dlatego warto wnikliwie sprawdzić, jakie jest cło na konkretne produkty, którymi jesteśmy zainteresowani, by potem nie narazić się na straty.

Poczytaj również o imporcie Smartfonów z Chin

oem smartphone

Szkolenie: Import z Chin