Shantou. Region produkcji zabawek w Chinach

Rozrywka jest jedną z rzeczy, która umila nam życie. Już od najmłodszych lat bawimy się, przy okazji ucząc się i poznając świat. Zabawki są idealnym narzędziem edukacyjnym, uwalniającym wyobraźnię. W miarę globalnego wzrostu liczby ludności, popyt na takie produkty nie zaniknie. Chiny są największym eksporterem zabawek na świecie, warto więc sprowadzać je właśnie z Państwa Środka. W celu znalezienia produktów i partnera biznesowego, warto odwiedzić Shantou, czyli największy region produkcji zabawek w Chinach.

By dobić jak najkorzystniejszego targu, opłaca się uczestniczyć w targach handlowych, czy to w Shantou czy to w pobliskim Kantonie oraz osobiście odwiedzić fabrykę. Najlepiej, aby wizyty tego typu nie pokrywały się z najważniejszymi chińskimi świętami, które z reguły są świętami ruchomymi.

Region produkcji zabawek w Chinach

Gdzie produkuje się zabawki w Chinach? O Shantou

Shantou położony jest w prowincji Guangdong i od lat 80. XX w. jest częścią Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Od 1993 roku część miasta jest w strefie wolnego handlu. Jego nadmorskie położenie i interesujące atrakcje turystyczne sprawiają, że jest gorącą destynacją podróżniczą.

Także dzięki szerokiemu dostępowi do morza Shantou stało się jednym ze strategicznych miast o znaczeniu ekonomicznym Chin, utrzymując relacje biznesowe z krajami na całym świecie. Już w XIX w. Shantou było kosmopolitycznym miastem z wielką społecznością zagraniczną.

Shantou mapa

Shantou – region produkcji zabawek w Chinach

W Shantou znajduje się dzielnica Chenghai, wiodąca w przemyśle zabawkowym. Dzięki temu zdobyła nazwę „chińskiej stolicy zabawek i prezentów”. Mieści się tutaj ponad 12 tys. producentów zabawek oraz wspomagających ich przedsiębiorstw, stanowiąc ponad połowę wszystkich przedsiębiorstw w Chenghai. Dzielnicę tą cechuje istnienie zintegrowanego łańcucha, poczynając od projektowania, zaopatrzenia w surowce, przetwórstwa form, produkcji części, montażu, po formowanie i ostatecznie sprzedaż. Do puli ponad miliona typów zabawek codziennie dodawane są nowe, co stymulująco oddziałuje na rynek.

Najbardziej znanym hurtowym rynkiem zabawek w Chenghai jest Baoao International Toys City (P.A. International Toys Sourcing Center). Na 800 tys. m2 znajduje się ponad 2000 sklepów wyrobów gotowych, jak również dodatkowe 300 sklepów oferujących surowce.

Lokalizacja: Centrum ekspozycyjne drodze krajowej 324, Chenghai, Shantou, Guangdong, Chiny

Strona internetowa: baoao.st001.com

Oprócz P.A. International Toys Sourcing Center w mieście operuje także Chenghai Plastic City. Słynie ono przede wszystkim z produkcji plastikowych zabawek i prezentów. Produkty są ściągane bezpośrednio z fabryki, ceny więc są niższe niż w P.A. International Toys Sourcing Center.

Lokalizacja: Zhongshanbei, Chenghai, Shantou, Guangdong, Chiny

Szkolenie: Import z Chin

Natomiast nazwa Chenghai Toys Wholesale Market nie odnosi się do określonego miejsca, lecz do wielu istniejących rynków hurtowych zabawek w Chenghai. Istnieje ich niezliczona różnorodność, na przykład zabawki do zdalnego sterowania, zabawki inteligentne, lalek, zabawki pluszowe, puzzle i wiele innych. Poniżej przedstawiamy wybrane hale wystawowe.

  • Hala wystawowa CBH

Przestronne miejsce (13 tys. m2) z produktami wysokiej jakości w estetycznych opakowaniach.

Lokalizacja: przy skrzyżowaniu Chengjiang i Yutan, Chenghai, Shantou, Guangdong, Chiny

Strona internetowa: cbh9999.com

centrum hurtowe zabawek w Chinach
Źródło: cbh9999.com
  • Hala wystawowa Hoton

Pierwsze takie miejsce w regionie. Na 15 tys. m2 prezentowane są najróżniejsze produkty, od drewnianych zabawek po kostiumy i maskotki.

Lokalizacja: przy skrzyżowaniu Fengxin 1 i Xiushui, ulica Fengxiang, Chenghai, Shantou, Guangdong, Chiny

Strona internetowa: 85804669.com/login.html

centrum hurtowe zabawek w Chinach
Źródło: 800033229.114.qq.com
  • Hala wystawowa HK

Na 10 tys. m2 oferuje swoje produkty około 1500 wystawców. Doskonała obsługa nabywców – wystarczy pokazać zdjęcie interesującego nas produktu, a personel w krótkim czasie go odnajdzie.

Lokalizacja: przy skrzyżowaniu Laimei i Fengxin, Chenghai, Shantou, Guangdong, Chiny

Strona internetowa: huigang.toysol.com/Index.aspx

import zabawek z Chin

Targi handlowe zabawek w Shantou

Organizowane w Shantou od 1999 roku targi handlowe China Chenghai (Shantou) International Toys & Gifts Fair stały się trzecimi z kolei największymi międzynarodowymi targami zabawkowymi w Chinach. Na pokaźnym metrażu oprócz profesjonalnych wystaw zabawek czy prezentów oferuje strefę biznesową, jadalną, jak również obszar certyfikacji.

Wystawy przedstawiają najnowsze osiągnięcia badawczo-rozwojowe w zakresie zabawek produkowanych w Chenghai, w szczególności obejmując transgraniczny handel elektroniczny, logistykę finansową, naukę, edukację, rozrywkę, inteligentną produkcję i inne powiązane sektory łańcucha przemysłowego.

Lokalizacja: P.A. International Toys Sourcing Center, Chenghai, Shantou, Chiny

Strona internetowa: chwbh.cn/en/index.html

Przejdź do pełnej listy targów zabawek w Chinach.

region produkcji zabawek w Chinach
Import z Chin w 2021

Region produkcji zabawek w Chinach. Przewodnik

Jak się dostać do Shantou?

Najbliżej Shantou znajduje się Port lotniczy Jieyang Chaoshan. Lotnisko oferuje głównie loty wewnątrzkrajowe. Z lotniska można dojechać autobusem do różnych punktów Shantou. Odjeżdżają co pół godziny lub godzinę, natomiast podróż zajmuje ponad godzinę i kosztuje około 30 RMB. Od 110 RMB można także dojechać taksówką.

Z lotniska w Kantonie do Shantou można dostać się autobusem międzymiastowym.

Pociągi szybkich prędkości kursują między Shantou a Xiamen, koszt przejazdu wynosi 119 RMB.

Z Shenzhen możesz dostać się do Chenghai pociągiem lub autostradą. Kurs pociągu trwa dwie i pół godziny, a cena miejsca to około 100 RMB. Nie ma bezpośredniego pociągu do centrum miasta, więc trzeba przesiąść się na autobus (ok. 1 godziny, 10 RMB) lub taksówkę. Podróż autostradą trwa około 4 godziny.

Ponadto, Shantou jest połączone autostradami z Meizhou (G78), Shanwei oraz Hongkongiem (G15).

Podróż autobusem między miastem a Hongkongiem zajmuje pięć i pół godziny (50-220 RMB).

region produkcji zabawek w Chinach
Źródło: news.ctoy.com.cn/tag/b3cebaa3.html

Jak poruszać się po Shantou?

Taxi jest najdogodniejszym środkiem transportu, jednak zaleca się podróżowanie z towarzyszącym lokalnym przewodnikiem. Zazwyczaj pierwsze 2,5 km kosztuje 10 RMB, następnie dolicza się 2,40 RMB za kolejny kilometr.

Przystanki autobusowe są ogłaszane po mandaryńsku oraz w dialekcie teochew. Przykładowy koszt biletu na autobus to 6 RMB za przejechanie z jednego końca miasta do drugiego.

Planowane jest otwarcie linii metra w Shantou.

import zabawek z Chin

Stawki celne na zabawki z Chin

Importując produkty z Państwa Środka należy pamiętać o cle oraz wymaganiach co do dóbr, by można było je wprowadzić na docelowy rynek. W skrócie, stawka celna wynosi od 0 do paru procent. Wysokość należności oraz ważne informacje na temat sprowadzania zabawek zostały przedstawione w naszych wcześniejszych artykułach o imporcie zabawek oraz imporcie zabawek ogrodowych z Chin.

Dodatkowo warto wspomnieć, że zabawki przeznaczone na rynek europejski muszą dostosować się do dyrektywy w sprawie bezpieczeństwa zabawek (EN71) i posiadać znak CE. Zabawki elektroniczne muszą również przejść EN62115.

Sprawdź inne zagłębia produkcyjne w Chinach.

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 4