Wyjazd do Chin – przygotowania. Co powinienem wiedzieć?

Przed wyjazdem do Chin należy się dobrze przygotować. Ważna jest zarówno organizacja na linii biznesowej, jak również kulturowej. Na początku przedstawiamy aspekty, które pomogą nam zorganizować wyjazd do Chin. O czym warto pamiętać, co wziąć pod uwagę, a czego się wystrzegać?

wyjazd do Chin

Wyjazd do Chin – przygotowania

Szczepienia w Chinach

W zależności od tego, gdzie dokładnie się wybieramy, planując wyjazd do Chin należy zastanowić się nad szczepieniami. Nie są one obowiązkowe, lecz w niektórych przypadkach zalecane. Gdy wybieramy większe miasta, często odwiedzane przez turystów, nie należy się przejmować. W momencie kiedy wybieramy się na południe, czy na południowy zachód warto rozważyć tę opcję. Przynajmniej na sześć tygodni przed wyjazdem należy zorientować się, które szczepienia są zalecane.

Ponadto, nie wszystkie leki zagraniczne są dostępne w Chinach, dlatego warto zabrać je ze sobą. Powinno się mieć również ze sobą receptę, która może być wymagana na lotnisku.

Pieniądze – wymiana, gotówka, WeChat

Aktualnie w Chinach coraz popularniejsze staje się płacenie za pomocą telefonu, a właściwie WeChata. Aplikacja służy Chińczykom nie tylko do kontaktowania się ze znajomymi. Odgrywa również ważną rolę przy robieniu zakupów, czy płaceniu za usługi. W większości sklepów (nawet tych mniejszych) dostrzec można tabliczki z kodem QR. Wystarczy przystawić swój telefon i w ten sposób dokonać zapłaty.

Karty kredytowe nie są często używane. Nie wszystkie polskie banki mają też opcję korzystania z karty za granicą. Jeśli natomiast ją posiadają, to od polskiego banku zależy czy wypłata pieniędzy będzie darmowa czy oprocentowana. Z wypłacaniem nie powinno być natomiast problemów (warto zapamiętać, że w chińskich bankomatach najpierw odbiera się gotówkę, a dopiero później kartę). Zawsze jednak lepiej sprawdzić wcześniej czy hotele lub restauracje przyjmują karty międzynarodowe.

Polecamy aplikację Revolut wypróbowaną przez ChinskiRaport. Wypłata gotówki i płatności kartą nie są oprocentowane. Co więcej, dzięki aplikacji możemy cieszyć się najbardziej korzystnym przewalutowaniem.

Zalecane jest jednak posiadanie gotówki. Wymiana złotówek na juany może okazać się trudna. Jest to jednak możliwe. Warto wcześniej skontaktować się z wybranym kantorem i zaznaczyć ile pieniędzy chciałoby się wymienić. Najprościej będzie tego dokonać w Warszawie lub w kantorach znajdujących się na lotniskach. Istnieje również opcja wymiany polskiej waluty na dolary lub euro a po wylądowaniu w Chinach, ponowna wymiana w kantorze (tym razem na juany). Wymiany można również dokonać w Oddziale Banku Chińskiego. Ta opcja jednak może okazać się kłopotliwa ze względu na długie kolejki i niską znajomość angielskiego wśród pracowników.

Gdy planujemy wyjazd do Chin na dłuższy okres dobrze zastanowić się nad założeniem konta w chińskim banku.

Szkolenie: Import z Chin

Wiza do Chin

Chińska wiza to konieczność, jeśli organizujemy wyjazd do Chin. W Polsce od 2018 roku weszły w życie nowe przepisy odnośnie wizy do Chin. O wizę możemy ubiegać się w dwóch miejscach. Są nimi Konsulat Generalny ChRL w Gdańsku i Chińskie Centrum Wizowe w Warszawie. Od maja 2019 roku przyjmowane są tylko i wyłącznie wnioski wypełnione i przesłane online. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat zapraszamy do naszego artykułu o wnioskach o wizy do Chin online. Wraz ze zmianami w sposobie aplikacji, zmieniły się także ceny wiz.

  • wiza do Chin 260 zł + koszt usługi 185 zł = 445 zł
  • wiza w trybie ekspresowym 370 zł + koszt usługi 275 zł = 645 zł
  • wiza w trybie superekspresowym 420 zł + koszt usługi 370 zł = 790 zł
  • wiza wysłana pocztą 260 zł + koszt usługi 275 zł = 535 zł

Opłaty wizowe należy składać na numer konta podanego przez ambasadę lub konsulat. Odbiór wizy możliwy będzie tylko i wyłącznie po okazaniu potwierdzenia wpłaty.

Przeważnie na wizę czeka się siedem dni roboczych (liczy się czas pracy ambasady/konsulatu).

Wizy, o które można się ubiegać:

  • turystyczna
  • służbowa – służbowa wizyta na zaproszenie (w tym m.in. spotkania biznesowe, kontakty naukowo-techniczne, wymiana kulturalna), kursy, szkolenia i praktyki
  • studencka – należy posiadać zawiadomienie o przyjęciu do szkoły w Chinach i odpowiedni wniosek wizowy
  • pracownicza – należy przedstawić zaproszenie od firmy, chcącej zatrudnić aplikanta
  • tranzytowa – należy przedstawić ważną wizę do kraju docelowego oraz ważny bilet.

Wizę można przedłużać na terenie Chińskiej Republiki Ludowej.

Wyjazd do Chin

Karta SIM, Internet, VPN w Chinach

Po dotarciu na miejsce zaleca się zakup chińskiej karty SIM. Będzie to możliwe już na lotnisku. Ułatwi nam to funkcjonowanie w Chinach. Do zakupu potrzebny nam będzie paszport, by móc dokonać rejestracji karty. Ceny zaczynają się już od 40 juanów.

Organizując wyjazd do Chin, dobrze wcześniej zapoznać się z kwestią Internetu w Chinach. Wi-fi dostępne jest w prawie każdej restauracji, centrum handlowym czy hotelu. (Często wymaga się dokonania potwierdzenia tożsamości, co można zrobić za pomocą Wechata). Internet w Chinach jednak znacznie rożni się od tego znanego nam na Zachodzie. Korzystanie z wyszukiwarki Google jest prawie niemożliwe. Zalogowanie na Facebooka, czy chęć sprawdzenia swojej poczty na Gmail okazuje się być równie problematyczne.

Jak postąpić w takiej sytuacji? Znaną metodą na ominięcie cenzury panującej w chińskim Internecie jest VPN (Virutal Private Network). Zaleca się pobranie tego typu aplikacji przed wyjazdem do Chin. Polecamy Express VPN. Można zainstalować go na 3 urządzeniach jednocześnie. Ma serwery na całym świecie, również te blisko Chin, z którymi szybciej można się połączyć. Dodatkowo, ExpressVPN daje możliwość skorzystania z okresu próbnego przez miesiąc i zwrotu pieniędzy. VPN koniecznie trzeba pobrać przed lądowaniem w Chinach, ponieważ w Państwie Środka instalacja będzie niemożliwa.

Bezpłatna konsultacja

Transport w Chinach

Jak poruszać się w Chinach? Możliwości jest wiele, dlatego poniżej można zapoznać się z listą środków transportu. Niezależnie od tego jakie dystanse zamierzamy pokonać i jakie koszty przeznaczyć, każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Rowery w Chinach

W Chinach rowery można spotkać niemalże wszędzie. Z roku na rok staje się to coraz popularniejszy środek transportu po mieście. Turyści mogą bez problemu wypożyczyć rower na cały dzień. Przeważnie jest to koszt 15 juanów. W Pekinie jest wiele dróg rowerowych, które rozciągają się po całym mieście. Ułatwia to zwiedzającym dotarcie do wielu miejsc.

Samoobsługowa wypożyczalnia rowerów w ostatnich latach zyskuje na znaczeniu. Na rynku bike-sharingowym konkuruje ze sobą aktualnie ok. 30 firm. Dzięki temu w wielu miejscach znajdziemy rowery do wypożyczenia. W porównaniu z polskimi stacjami, w Chinach nie trzeba odwozić roweru na specjalne miejsce. Dzięki wmontowanemu nadajnikowi GPS i specjalnym aplikacjom, rower można pozostawić w dowolnym miejscu. Wystarczy tylko zapiąć go na kłódkę.

Aktualizacja na dzień 5.11.2019: Rowery firmy Ofo zbankrutowały i nie są już dostępne na rynku. Niemniej jednak, jest wiele innych firm oferujących wypożyczanie rowerów miejskich bez stacji dokujących, jednakże ich popularność nieco zmalała.

Autobusy w Chinach

Jeśli chodzi o transport po mieście polecane są również autobusy. Przebywając w Chinach dłużej, warto zastanowić się nad założeniem specjalnej karty. Należy ją odbijać za każdym razem wchodząc do pojazdu. W momencie, kiedy nie planujemy dłuższego pobytu wystarczy nam gotówka. Za każdym razem, gdy wchodzimy do autobusu, należy wsiąść pierwszymi drzwiami. Przy kierowcy znajduję się przeważnie przezroczysta „skarbonka”. Do niej trzeba wrzucić należną opłatę. Koszt jest stosukowo niski. W mniejszych miastach jak np. Kaifeng (prowincja Henan) opłata wynosi 1 juana. W większym mieście takim jak Xi’an opłata wynosi 1,50 juana. Koszty niezależne są od przebytej trasy. Tę samą kwotę zapłacimy jadąc dwa przystanki, jak również dziesięć.

Metro w chińskich miastach

Metro znajduje się w większych miastach Chińskiej Republiki Ludowej. M.in. w Pekinie, Szanghaju, Tianjinie, Kantonie czy Shenzhen. Jest to dobry sposób przemieszczania się po zakorkowanych miastach. Bilety kosztują od 1 do 5 juanów, w zależności od miasta i trasy, jaką chcemy przekonać.

W Pekinie łączna długość linii metra wynosi ponad 500 km. Codziennie korzysta z niego około 10 milionów osób. Rząd ma w planach rozbudować metro, tak by do 2021 roku osiągnąć łączną długość 999 km.

Pociągi w Chinach

Pociągi to najpopularniejszy środek transportu w Chinach. Bilety można nabyć zarówno w kasach biletowych, jak i przez Internet. W przypadku obcokrajowców potrzebny będzie paszport. Ceny zależne są od rodzaju pociągu i trasy, którą zamierzamy pokonać.

Ze względu na szybkość turyści bardzo często decydują się na pociągi klasy G (tzw. gaotie). Rozpędzają się one do ponad 300 km/h. Trasę z Pekinu do Szanghaju (1320 km) pokonują w niecałe 5 godzin.

Procedury na dworcach mogą trochę przypominać postępowania na lotnisku. Już przy wejściu będziemy musieli wylegitymować się paszportem i pokazać bilet. Dokumenty będą również potrzebne aby przejść przez kolejne bramki, prowadzące na peron. Sprawdzane są również podczas wsiadania do pociągu, jak i podczas jazdy. Dobrze jest więc mieć je przy sobie. Na niektórych dworcach bilet potrzebny będzie również przy wyjściu.

Taksówki w Chinach

Taksówki w Chinach możemy spotkać wszędzie. W samym Pekinie jest ponad 60 000 taksówek. Ceny zależą od miasta, w którym się znajdujemy. W Pekinie czy Szanghaju koszty będą większe. Płaci się już za samo wejście. W Pekinie jest to przeważnie 10 juanów, a im mniejsze miasta, tym koszty się obniżają. Następnie zaczyna się naliczać kwota za każdy przejechany kilometr (ok. 2 juany).

Zdarzają się też sytuacje, gdy taksówkarz z góry narzuca kwotę za przejazd. Jednak w każdej taksówce znajduje się taksometr, który powinien zawsze zostać włączony.

Aby złapać taksówkę często wystarczy tylko podnieść rękę. Problemem natomiast może okazać się bariera językowa. Rzadko zdarza się, iż taksówkarz zna angielski. Zaleca się przygotować wcześniej adres, zapisany w chińskich znakach.

Samolot w Chinach

W Chinach istnieje dobrze rozwinięta siatka połączeń wewnętrznych między większymi miastami. Do jednych z popularniejszych linii lotniczych należy Air China. Od niedawna oferuje również bezpośrednie loty z Polski do Chin. Ceny lotów międzymiastowych są zróżnicowane. Przeważnie jest to koszt 260 USD-1000 USD.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 9