Wyjazd do Chin – przygotowania. Co powinienem wiedzieć?

Przed wyjazdem do Chin należy się dobrze przygotować. Ważna jest zarówno organizacja na linii biznesowej, jak również kulturowej. Na początku przedstawiamy aspekty, które pomogą nam zorganizować wyjazd do Chin. O czym warto pamiętać, co wziąć pod uwagę, a czego się wystrzegać?

wyjazd do Chin

Wyjazd do Chin – przygotowania

Wiza do Chin

Chińska wiza to konieczność, jeśli organizujemy wyjazd do Chin. Obywatele polscy podróżujący do Chin muszą posiadać ważną wizę. Kluczowa jest data ważności paszportu. Paszport musi być ważny przez przynajmniej 6 miesięcy po upływie terminu ważności chińskiej wizy.

Gdzie można uzyskać wizę do Chin?

W Polsce od 2018 roku weszły w życie nowe przepisy odnośnie do wizy do Chin. O wizę możemy ubiegać się poprzez Chińskie Centrum Wizowe w Warszawie. Od maja 2019 roku przyjmowane są tylko wnioski wypełnione i przesłane online. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat zapraszamy do naszego artykułu o wnioskach o wizy do Chin online.

Wraz ze zmianami w sposobie aplikacji, zmieniły się także ceny wiz. Koszt usługi w Chińskim Centrum Wizowym w Warszawie wynosi 452 zł.

Opłaty wizowe należy składać na numer konta podanego przez ambasadę. Odbiór wizy możliwy będzie wyłącznie po okazaniu potwierdzenia wpłaty.

Na wizę czeka się przeważnie siedem dni roboczych (liczy się czas pracy ambasady/konsulatu). Sprawdź, jak wypełnić wniosek wizowy do Chin.

Typy wiz do Chin

Wizy, o które można się ubiegać to m.in.:

 • turystyczna
 • służbowa – służbowa wizyta na zaproszenie (w tym m.in. spotkania biznesowe, kontakty naukowo-techniczne, wymiana kulturalna), kursy, szkolenia i praktyki)
 • studencka – należy posiadać zawiadomienie o przyjęciu do szkoły w Chinach i odpowiedni wniosek wizowy
 • pracownicza – należy przedstawić zaproszenie od firmy, chcącej zatrudnić aplikanta
 • tranzytowa – należy przedstawić ważną wizę do kraju docelowego oraz ważny bilet.

Wizę można przedłużać na terenie Chińskiej Republiki Ludowej.

Wiza do Hongkongu i Makao

Obywatele Unii Europejskiej mogą przebywać bez wizy w Hongkongu i Makao przez 90 dni.

Szczepienia do Chin

W zależności od tego, gdzie dokładnie się wybieramy, planując wyjazd do Chin należy zastanowić się nad szczepieniami. Nie są one obowiązkowe, lecz w niektórych przypadkach zalecane. Gdy wybieramy większe miasta, często odwiedzane przez turystów, nie należy się przejmować. W momencie, kiedy wybieramy się na południe Chin czy na południowy zachód, warto rozważyć tę opcję.

Przynajmniej na sześć tygodni przed wyjazdem należy zorientować się, które szczepienia są zalecane. Skonsultuj się z lekarzem, czy powinieneś się zaszczepić na m.in.:

 • dur brzuszny
 • wirusowe zapalenie wątroby typu A
 • wirusowe zapalenie wątroby typu B
 • błonicę
 • tężec.

Ponadto, nie wszystkie leki zagraniczne są dostępne w Chinach, dlatego warto zabrać je ze sobą. Powinno się mieć również ze sobą receptę, która może być wymagana na lotnisku.

Deklaracja Zdrowia w Chinach

Osoby przybywające do Chin i opuszczające kraj muszą wypełnić Deklaracje Zdrowia zgodnie z prawdą w ciągu doby przed wjazdem/wyjazdem. Uzyskany kod należy okazać w punkcie kontrolnym. Podanie fałszywych informacji lub niewypełnienie deklaracji może wiązać się z konsekwencjami prawnymi.

Chińską Deklarację Zdrowia wypełnisz na tej stronie.

Wyjazd do Chin

Czy muszę wykupić ubezpieczenie do Chin?

Ubezpieczenie na podróż do Chin nie jest wymagane, ale zalecane. Mimo że piesi i rowerzyści mają status uprzywilejowanych w świetle chińskiego prawa drogowego, liczba wypadków drogowych z pieszymi i rowerzystami jest wysoka. Warto jest się ubezpieczyć, by koszty ewentualnego leczenia zostały pokryte.

Bezpłatna konsultacja

Pieniądze w Chinach – wymiana, gotówka, WeChat

Aktualnie w Chinach coraz popularniejsze staje się płacenie za pomocą telefonu, a właściwie WeChata. Aplikacja służy Chińczykom nie tylko do kontaktowania się ze znajomymi. Odgrywa również ważną rolę przy robieniu zakupów, czy płaceniu za usługi. W większości sklepów (nawet tych mniejszych) dostrzec można tabliczki z kodem QR. Wystarczy przystawić swój telefon i w ten sposób dokonać zapłaty. Aktualnie można podpiąć pod WeChat Pay zagraniczne karty płatnicze.

Karty kredytowe nie są często używane. Nie wszystkie polskie banki mają też opcję korzystania z karty za granicą. Jeśli natomiast ją posiadają, to od polskiego banku zależy, czy wypłata pieniędzy będzie darmowa czy oprocentowana. Z wypłacaniem nie powinno być natomiast problemów (warto zapamiętać, że w chińskich bankomatach najpierw odbiera się gotówkę, a dopiero później kartę). Zawsze jednak lepiej sprawdzić wcześniej czy hotele lub restauracje przyjmują karty międzynarodowe.

Polecamy aplikację Revolut wypróbowaną przez ChinskiRaport. W pewnym zakresie wypłata gotówki i płatności kartą nie są oprocentowane. Co więcej, dzięki aplikacji możemy cieszyć się bardziej korzystnym przewalutowaniem.

Zalecane jest jednak posiadanie gotówki. Wymiana złotówek na juany może okazać się trudna, jest to jednak możliwe w Polsce. Warto wcześniej skontaktować się z wybranym kantorem i zaznaczyć, ile pieniędzy chciałoby się wymienić. Najprościej będzie tego dokonać w Warszawie lub w kantorach znajdujących się na lotniskach.

Jeśli chcemy zabrać zagraniczną gotówkę do Chin, powinna być ona w euro lub dolarach amerykańskich. Kantorów w Chinach, oprócz na lotniskach, nie ma wiele. Wymiany można również dokonać w Oddziale Banku Chińskiego. Ta opcja jednak może okazać się kłopotliwa ze względu na długie kolejki i niską znajomość angielskiego wśród pracowników.

Pieniądze w Chinach

Gdy planujemy wyjazd do Chin na dłuższy okres, dobrze jest zastanowić się nad założeniem konta w chińskim banku.

Karta SIM, Internet, VPN w Chinach

Po dotarciu na miejsce zaleca się zakup chińskiej karty SIM. Będzie to możliwe już na lotnisku. Ułatwi nam to funkcjonowanie w Chinach. Do zakupu potrzebny nam będzie paszport, by móc dokonać rejestracji karty. Ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu juanów.

Organizując wyjazd do Chin, dobrze wcześniej zapoznać się z kwestią Internetu w Chinach. Wi-Fi dostępne jest w prawie każdej restauracji, centrum handlowym czy hotelu (często wymaga się dokonania potwierdzenia tożsamości, co można zrobić za pomocą aplikacji WeChat). Internet w Chinach jednak znacznie rożni się od tego znanego nam na Zachodzie. Korzystanie z wyszukiwarki Google jest prawie niemożliwe. Zalogowanie na Facebooka, czy chęć sprawdzenia swojej poczty na Gmail okazuje się być równie problematyczne przez Złotą Tarczę.

Zobacz, jakie strony są zablokowane w Chinach.

Jaki VPN w Chinach?

Jak postąpić w takiej sytuacji? Znaną metodą na ominięcie cenzury panującej w chińskim Internecie jest VPN (Virutal Private Network). Zaleca się pobranie tego typu aplikacji przed wyjazdem do Chin. Polecamy Express VPN oraz Astrill VPN. Mają one serwery na całym świecie, a Astrill VPN można podłączyć do nieograniczonej liczby urządzeń.

VPN koniecznie trzeba pobrać przed lądowaniem w Chinach, ponieważ w Państwie Środka instalacja będzie niemożliwa.

Szkolenie: Import z Chin

Transport w Chinach

Jak poruszać się w Chinach? Możliwości jest wiele, dlatego poniżej można zapoznać się z listą środków transportu. Niezależnie od tego jakie dystanse zamierzamy pokonać i jakie koszty przeznaczyć, każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Jeśli chcesz zaplanować poruszanie się po chińskich miastach i miejscowościach, polecamy zainstalowanie aplikacji:

 • Maps.me – działającej offline i dostępnej w polskiej wersji językowej
 • Baidu Maps – działającej online i trafniej niż Maps.me, lecz dostępnej w języku chińskim.
Transport w Chinach

Metro w chińskich miastach

Metro znajduje się w większych miastach Chińskiej Republiki Ludowej, m.in. w Pekinie, Szanghaju, Tianjinie, Kantonie czy Shenzhen. Jest to dobry sposób przemieszczania się po zakorkowanych miastach. Bilety kosztują kilka juanów, w zależności od miasta i trasy, jaką chcemy przekonać.

W Pekinie łączna długość linii metra wynosi około 800 km. Codziennie korzysta z niego około 10 milionów osób. Aby jak najlepiej służyć pasażerom, metro cały czas się modernizuje i rozrasta.

Autobusy w Chinach

Jeśli chodzi o transport po mieście polecane są również autobusy. Przebywając w Chinach dłużej, warto zastanowić się nad założeniem specjalnej karty. Należy ją odbijać za każdym razem wchodząc do pojazdu. W momencie, kiedy nie planujemy dłuższego pobytu wystarczy nam gotówka. Za każdym razem, gdy wchodzimy do autobusu, należy wsiąść pierwszymi drzwiami. Przy kierowcy znajduję się przeważnie przezroczysta „skarbonka”. Do niej trzeba wrzucić należną opłatę. Koszt jest stosukowo niski. W mniejszych miastach jak np. Kaifeng (prowincja Henan) opłata wynosi 1 juana. W większym mieście takim jak Xi’an opłata wynosi 1-2 juany. Koszty niezależne są od przebytej trasy. Tę samą kwotę zapłacimy jadąc dwa przystanki, jak również dziesięć.

Pociągi w Chinach

Pociągi to najpopularniejszy środek transportu w Chinach. Bilety można nabyć zarówno w kasach biletowych, jak i przez Internet. W przypadku obcokrajowców potrzebny będzie paszport. Obcokrajowiec nie może podróżować pociągiem (a także samolotem) po Chinach bez paszportu lub na bilecie imiennym kupionym na inną osobę. Ceny zależne są od rodzaju pociągu i trasy, którą zamierzamy pokonać.

Ze względu na szybkość turyści bardzo często decydują się na pociągi klasy G (tzw. gaotie). Rozpędzają się one do 350 km/h. Trasę z Pekinu do Szanghaju (1320 km) pokonują w ponad 4 godziny.

Procedury na dworcach mogą trochę przypominać postępowania na lotnisku. Już przy wejściu będziemy musieli wylegitymować się paszportem i pokazać bilet. Dokumenty będą również potrzebne, aby przejść przez kolejne bramki, prowadzące na peron. Sprawdzane są również podczas wsiadania do pociągu, jak i podczas jazdy. Dobrze jest więc mieć je przy sobie. Na niektórych dworcach bilet potrzebny będzie również przy wyjściu.

Pociągi w Chinach

Taksówki w Chinach

Taksówki w Chinach możemy spotkać wszędzie. W samym Pekinie jest ponad 67 000 taksówek. Ceny zależą od miasta, w którym się znajdujemy. W Pekinie czy Szanghaju koszty będą większe. Płaci się już za samo wejście. W Pekinie jest to przeważnie 13 juanów, a im mniejsze miasta, tym koszty się obniżają. Następnie zaczyna się naliczać kwota za każdy przejechany kilometr (ok. 2,30 juana).

Zdarzają się też sytuacje, gdy taksówkarz z góry narzuca kwotę za przejazd. Jednak w każdej taksówce znajduje się taksometr, który powinien zawsze zostać włączony. Wiele turystów daje się oszukać w taki sposób.

Aby złapać taksówkę często wystarczy tylko podnieść rękę. Problemem natomiast może okazać się bariera językowa. Rzadko zdarza się, iż taksówkarz zna angielski. Zaleca się przygotować wcześniej adres, zapisany w chińskich znakach.

Samolot w Chinach

W Chinach istnieje dobrze rozwinięta siatka połączeń wewnętrznych między większymi miastami. Do jednych z popularniejszych linii lotniczych należy Air China. Od niedawna oferuje również bezpośrednie loty z Polski do Chin.

Ceny lotów międzymiastowych są zróżnicowane – przeważnie jest to koszt od kilkudziesięciu USD.

Jeżdżenie samochodem w Chinach

Obcokrajowcy mają zakaz wjazdu do ChRL własnym samochodem. Taka osoba może jednak kupić lub wynająć pojazd, jeśli zda egzamin i otrzyma chińskie prawo jazdy. Chiny nie uznają międzynarodowego prawa jazdy.

Co warto wziąć do Chin?

Przydatne rzeczy, które warto przygotować na wyjazd do Chin to:

 • regularnie przyjmowane medykamenty (z pismem od lekarza z informacją po angielsku) oraz podstawowe leki (leki przeciwbólowe, środki na dolegliwości żołądkowe czy przeziębienie)
 • uniwersalny adapter (w Chinach są inne gniazdka niż w Europie)
 • maseczka antysmogowa (smog to ogromny problem w chińskich miastach)
 • oprócz wspomnianego wcześniej VPN, warto także zainstalować na przenośnym urządzeniu aplikację-słownik (Google Translate, Pleco).
Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 21