Popularne serwisy zablokowane w Chinach

Podczas pobytu w Chinach, wiele rzeczy może nas zaskoczyć. Jedną z takich rzeczy jest problem z korzystaniem z niektórych stron internetowych. Jeśli zawczasu dobrze się nie przygotujemy, na miejscu możemy zostać pozbawieni dostępu do często używanych przez nas mediów społecznościowych. Przedstawiamy jakie serwisy są zablokowane w Chinach.

Popularne serwisy zablokowane w Chinach

Czym jest Wielki Cyfrowy Mur?

Wielki Cyfrowy Mur lub Wielki Chiński Farewall (the Great Firewall of China) to tak naprawdę Projekt Złotej Tarczy, czyli zespół działań mających na celu cenzurowanie oraz monitoring ruchu sieci internetowej na terenie Chińskiej Republiki Ludowej. Jest on nadzorowany przez chińskie Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Zadaniem ministerstwa jest kontrolowanie aktywności internetowej nie tylko Chińczyków, ale także wszystkich osób przebywający w Państwie Środka. Ograniczenia utrudniają internautom dostępność do informacji oraz dostarczają zafałszowane wyniki.

Zagraniczne strony internetowe blokowane są czasowo, nawet kilkakrotnie lub na czas nieokreślony. Z jednej strony budzi to frustracje internautów oraz hamuje ekspansję globalnych serwerów. Z drugiej strony nie można zaprzeczyć, że dzięki temu kwitną rodzime serwisy, podobne do tych zagranicznych. Poszczególne aplikacje będące zamiennikami zostały wymienione dalej w spisie.

Bezpłatna konsultacja

Serwisy zablokowane w Chinach przez Wielki Cyfrowy Mur

Poniżej przedstawiamy listę stron, do których nie ma dostępu na terenie Chińskiej Republiki Ludowej lub jest on wielce ograniczony. Problemy z nimi z reguły nie powinny występować w Specjalnych Regionach Administracyjnych Hongkong i Makau.

 • Flickr
Serwisy zablokowane w Chinach Flickr

Mimo, iż serwis ten służący do udostępniania zdjęć zmienił ostatnio właściciela, od czerwca 2007 r. strona pozostaje zablokowana.

Analogicznym portalem dla Flickr w Chinach jest TuChong.

 • Youtube
Youtube zablokowany w Chinach

Youtube blokowany był kilkakrotnie, aż został zablokowany na dobre w marcu 2008 r. Powodem założenia blokady było udostępnienie przez tybetański rząd na wygnaniu filmiku niewygodnego dla chińskich władz.

Chińską aplikacją podobną do Youtube jest Youku, oferująca także dostęp do filmów oraz seriali.

 • Google: wszystkie usługi, jak wyszukiwarka, Gmail, Mapy Google
Usługi Google zablokowane w Chinach

Konglomerat Alphabet nie trzymał się sztywno warunków nałożonych przez rząd chiński, co doprowadziło do zablokowania dostępu do wyszukiwarki Google w 2010 r. W następnych latach została zablokowana reszta aplikacji, jak Mapy Google, Gmail, Dysk Google, Google Plus, Google Sites, Blogspot.

Zamiennikami Google jest chińskie Baidu i wyszukiwarka Bing.

Najbardziej podobną do Gmail elektroniczną skrzynką pocztową jest QQ Mail Tencentu.

Alternatywą dla Google Maps są Baidu Maps oraz Gaode Maps, dostępne tylko w chińskiej wersji językowej.

 • Twitter, wraz z platformą streamingową na żywo Periscope
Serwisy zablokowane w Chinach Twitter

Platforma mikroblogowa Twitter została po raz pierwszy zablokowana w czerwcu 2009 r. przed dwudziestą rocznicą protestów na Placu Tiananmen. Szacuje się jednak, że 10 mln użytkowników korzysta w Twittera w Chinach poprzez VPN.

Popularnym chińskim serwisem społecznościowym udostępniającym usługę mikroblogowania i wiele więcej jest Sina Weibo.

 • Facebook wraz z komunikatorem Messenger
Facebook zablokowany w Chinach

Portal społecznościowy Facebook został zablokowany w lipcu 2009 r., kiedy to protestujący w Urumczi używali właśnie tej platformy do komunikowania się między sobą.

Jednym z chińskich portali społecznościowym podobnym do Facebooka jest RenRen.

Serwisy zablokowane w Chinach

 • Vimeo
Vimeo zablokowany w Chinach

Platforma Vimeo służąca do publikowania treści w formie wideo została zablokowana już w październiku 2009 r.

Krótkie filmiki można publikować i oglądać na TikToku, zwanym w Chinach Douyin.

 • Instagram
Instagram zablokowany w Chinach

Fotograficzny serwis społecznościowy Instagram nie działa od września 2014 r. od czasu protestów w Hongkongu.

Nice to podobna do Instagrama chińska platforma mobilna umożliwiająca publikowanie zdjęć oraz oznaczanie ich tagami.

 • Soundcloud
Serwisy zablokowane w Chinach Soundcloud

Portal dla artystów muzycznych i podcasterów był blokowany w Chinach między innymi we wrześniu 2013 r. oraz w maju 2015 r.

Popularnym portalem muzycznym jest QQ Music korporacji Tencent.

 • Snapchat
Snapchat zablokowany w Chinach

Chociaż samej platformy nie można używać w Chinach od paru lat, firma posiada biuro w Shenzhen. Ośrodek zajmuje się rozwojem elektronicznego gadżetu – okularów pozwalających nagrać wideo umieszczane serwisie Snapchat.

Powszechnie znanym komunikatorem umożliwiającym publikowanie zdjęć i filmików w Chinach jest QQ.

 • Wikipedia
Wikipedia zablokowana w Chinach

Chińska wersja Wikipedii została zablokowana na terenie Chińskiej Republiki Ludowej w 2015 r. Ostatecznie, dostęp do całej platformy zablokowano w maju 2019 r.

Wspomniane wcześniej Baidu oferuje dostęp do chińskojęzycznej encyklopedii.

 • Tumblr
Tumblr zablokowany w Chinach

Tumblr umożliwia prowadzenie mikrobloga. Nawet przed jego zablokowaniem w maju 2016 r., zawartość portalu w Chinach była cenzurowana pod kątem treści pornograficznych oraz politycznych.

 • Pinterest
Serwisy zablokowane w Chinach Pinterest

Pinterest służy do gromadzenia i kolekcjonowania inspirujących fotografii i ilustracji. Ten serwis społecznościowy został zablokowany w marcu 2017 r., prawdopodobnie w związku z organizowanym w tym czasie Ogólnochińskim Zgromadzeniem Przedstawicieli Ludowych.

Huaban, podobnie jak Pinterest, umożliwia dzielenie się materiałami wizualnymi.

 • WhatsApp
WhatsApp zablokowany w Chinach

Komunikator WhatsApp działa niestabilnie od września 2017 r.

Alternatywną aplikacją dla tego serwisu jest chiński WeChat (Weixin), który oferuje wiele więcej niż WhatsApp, jak płatności elektroniczne czy nawet rezerwację biletów lotniczych.

Serwisy zablokowane w Chinach

 • Slack
Slack zablokowany w Chinach

Slack używany jest głównie przez pracowników firm, jako że ułatwia on współpracę zespołową. Mniej więcej od początku 2018 r., ten komunikator internetowy działa niestabilnie na terenie Chińskiej Republiki Ludowej.

Platformą podobną do Slack jest Work WeChat, udostępniającą możliwość połączenia z kontem przedsiębiorstwa prowadzonego w serwisie WeChat.

 • Discord
Serwisy zablokowane w Chinach Discord

Discord początkowo służył do komunikacji między graczami komputerowymi. Umożliwia on udostępnianie zdjęć i filmików dołączonych do wiadomości tekstowych lub głosowych. Użytkownicy skarżyli się, że na terenie Chin nie ma możliwości korzystania z komunikatora od połowy 2018 r.

 • Reddit
Reddit zablokowany w Chinach

Reddit jest serwisem podobnym do forum internetowego. Ku zaskoczeniu niektórych, platforma ta została zablokowana dopiero w sierpniu 2018 r. Możliwe, że przyczyną tak późnego zablokowania serwisu była jego niska popularność wśród Chińczyków.

Chińską alternatywą dla Reddit jest Tianya.

 • Quora
Quora zablokowana w Chinach

Quora to serwis, w którym użytkownicy mogą zadawać pytania i odpowiadać na pytania innych. Portal ten, tak jak Reddit, został zablokowany w sierpniu 2018 r.

Popularnym portalem bazującym na pytaniach i odpowiedziach w Chinach jest Zhihu.

 • Twitch
Serwisy zablokowane w Chinach Twitch

Ta platforma streamingowa służy głównie do transmitowania gier na żywo. Została ona po raz pierwszy zablokowana we wrześniu 2018 r., kiedy to użytkownicy z Chin masowo ściągali aplikację w celu obejrzenia e-meczy Igrzysk Azjatyckich 2018.

Aplikacją cieszącą się ogromną popularnością w Państwie Środka podobną do platformy Twtich jest Huya.

 • Dropbox
Dropbox zablokowany w Chinach

Dropbox udostępnia użytkownikom swoją przestrzeń dyskową. Mimo, że był zablokowany w Chinach już w okresie od maja 2010 r. do lutego 2014 r., został on ponownie zamknięty w czerwcu 2019 r.

Usługi hostingowe oferuje między innymi Tencent oraz Baidu.

 • Dailymotion
Dailymotion zablokowany w Chinach

Dailymotion jest jedną z platform służących do dzielenia się treściami w formie wideo, które są zablokowane w Państwie Środka.

Tudou, podobnie jak Youku, umożliwia publikację filmików. Obydwa serwisy należą do Alibaba Group.

 • LinkedIn
LinkedIn

LinkedIn to międzynarodowy portal społecznościowy, który ułatwia użytkownikom nawiązywanie kontaktów zawodowych i biznesowych. Po wielu latach działania na terenie Chińskiej Republiki Ludowej, portal LinkedIn został zablokowany w 2021 r.

W zamian za LinkedIn, w Chinach uruchomiono podobną aplikację InJobs, która różni się m.in. brakiem opcji udostępniania wpisów.

 • Spotify
Spotify

Spotify to muzyczny serwis streamingowy. Korzystanie z usług Spotify nie jest możliwe w Chinach, chyba że aktywny użytkownik spoza Chin posiada płatny abonament. Chińskim odpowiednikiem Spotify jest QQ Music należący do Tencent Music, joint venture konglomeratu Tencet i Spotify.

 • Netflix
Netflix

Streamingowy serwis Netlfix nie jest dostępny między innymi w Chinach, Rosji oraz Korei Północnej.

 • Hootsuite
Hootsuite

Hootsuite to narzędzie do zarządzania kontami na mediach społecznościowych. Aplikacja obsługuje platformy takie jak Twitter, Facebook, LinkedIn, Instagram, YouTube oraz Pinterest, które również są zablokowane w Chinach.

Szkolenie: Import z Chin

Jak mieć dostęp do zablokowanych stron?

Istnieje relatywnie łatwy sposób na obejście Wielkiego Cyfrowego Muru. Ponieważ serwisy internetowe nie są w stanie znieść zakazu dostępu nałożonego ze strony władz chińskich, należy używać aplikacje lub programy zmieniające adres IP. W tym celu należy zainstalować aplikację VPN, uruchamiającą wirtualną sieć prywatną – na przykład ExpressVPN. Ponadto trzeba to zrobić jeszcze przed wjazdem do Chin, ponieważ po przekroczeniu granicy może to być niewykonalne.

VPN szyfruje dane, ochraniając tożsamość użytkownika. Jeśli często korzystamy z internetu lub planujemy przebywać na terenie Państwa Środka przez dłuższy okres, warto zainwestować w płatną aplikację VPN. Te darmowe mają tendencje do powolnego działania, niestabilnego łącza oraz bombardowania reklamami. Poza tym, w zamian za bezpłatną usługę oddajemy swoje dane. Zdarza się, że za aplikacjami stoją organizacje przestępcze lub chińskie przedsiębiorstwa symulujące te zagraniczne. Warto także wspomnieć, że aby VPN mógł działać w Chinach, musi on uzyskać autoryzację ministerstwa. Może oznaczać to, że nasze dane wcale nie są takie bezpieczne, a dostęp do informacji w dalszym ciągu może być ograniczony.

Najlepsza metoda na serwisy zablokowane w Chinach

Jak obejść Wielki Cyfrowy Mur? Wyjeżdżającym do Chin zalecamy zakup płatnej aplikacji VPN oferującej dużą ilość serwerów oraz zaawansowane szyfrowanie. Przydatna jest także funkcja awaryjnego wyłącznika internetu – oznacza to, że internet nie działa bez jednoczesnego używania VPN. Jeśli pobyt w Państwie Środka nie jest planowany na długo (np. do miesiąca), warto skorzystać z okresu próbnego lub gwarancji zwrotu środków. Dzięki temu, nie musisz się martwić ani o swoje dane, ani o swoje finanse.

Na naszym blogu znajdują się inne wskazówki ułatwiające życie w Chinach.

Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 3