Chińska karta SIM – jak kupić kartę SIM w Chinach?

Jeśli wybierasz się do Chin i chcesz mieć możliwość wykonywania połączeń lub dostęp do Internetu, warto rozpatrzyć zakup chińskiej karty SIM. W Chinach, podobnie jak w Polsce, istnieje obowiązek rejestracji kart SIM. Jednak założenie karty SIM może okazać się problematyczne ze względu na barierę językową. Niestety znajomość języka angielskiego w wielu przypadkach może nie wystarczyć. Decyzję o wyrobieniu karty SIM najlepiej rozważyć jeszcze przed wyjazdem. Zwłaszcza w przypadku dłuższego pobytu w Państwie Środka chińska karta SIM staje się niezbędna. W perspektywie powinna ułatwić komunikację, kontakty biznesowe, a także pozwolić na zaoszczędzenie pieniędzy (rozmowy międzynarodowe).

chińska karta SIM

Wybór sieci telekomunikacyjnej w Chinach

Biorąc pod uwagę dane z ostatnich trzydziestu lat, widać, że chińska telefonia komórkowa oraz usługi internetowe zrobiły znaczący krok naprzód. Poprawiła się nie tylko jakość rozmów telefonicznych, ale również przesył danych osiągnął poziom, do którego przyzwyczaili się użytkownicy z Zachodu. Najpopularniejsze sieci telekomunikacyjne to przede wszystkim:

  • China Mobile – największy na świecie operator telefonii komórkowej, który obsługuje prawie 270 milionów konsumentów i działa na terenie Chin, Hongkongu, Pakistanu oraz Wielkiej Brytanii
  • China Telecom – największy dostawca telefonii i internetu w Chinach
  • China Unicom – drugi co do wielkości operator zaraz po China Mobile.
Szkolenie: Import z Chin

Porównanie chińskich operatorów

Usługi oferowane przez China Mobile oraz China Unicom w ramach technologii 3G znacznie odbiegają od europejskich standardów. Okazuje się, że China Mobile korzysta ze stworzonego przez siebie standardu TD-SCDMA (2,1Mb), natomiast China Unicom ze standardu WCDMA (najwyższa prędkość ściągania danych z Internetu to 7,2Mb). Oczywiście, warto również zorientować się w ofercie miejscowego dostawcy usług internetowych. Zdarza się, że jego propozycja przebija oferty ogólnokrajowych operatorów. Warto również zwrócić uwagę na to, że w niektórych ofertach nie można potem zmienić pakietu danych i co miesiąc regularnie ściągana jest z konta określona kwota pieniędzy.

Jednak najważniejszym czynnikiem jakim powinniśmy się kierować przy wyborze operatora jest fakt, iż sieć 3G WCDMA wspiera do 90% światowych urządzeń przenośnych, a 80% globalnych operatorów sieci 3G WCDMA stanowi gwarancję uniwersalnej standaryzacji sieci. Oznacza to, że jest kompatybilna z większością obecnych na rynku telefonów komórkowych. Dlatego też jeśli interesuje nas chińska karta SIM, najlepszym wyborem dla obcokrajowców jest zdecydowanie China Unicom (nie wymaga zakupu nowego sprzętu).

Warto zwrócić uwagę na to, że o ile większość ofert daje w miarę swobodny dostęp do internetu, to taki pakiet danych może okazać się niewystarczający dla osób zabierających do Chin poza telefonem również laptop czy tablet. Poza tym rzeczywista prędkość połączenia w Chinach jest zwykle 25% niższa od wartości reklamowanej. Przed zakupem warto również spytać czy można z danej karty dzwonić do Europy, ponieważ często trzeba dodatkowo płacić, żeby w ogóle mieć taką możliwość.

karta SIM w Chinach

Jak kupić kartę SIM w Chinach?

Kartę SIM można zakupić na lotnisku, jednak wiąże się to również z większymi kosztami. Niektórzy próbują zamawiać również przez internet. Jednak najbezpieczniejszą opcją jest udanie się do kiosku operatora. Tam też można otrzymać informacje na temat dostępnych pakietów komórkowych. Niestety nie wszędzie można porozumieć się po angielsku. Warto wcześniej przygotować sobie notatnik z przydatnymi zwrotami po chińsku albo ściągnąć na telefon słowniki, które pomogą w komunikacji (Pleco – wersja anglojęzyczna lub Bohan – wersja polskojęzyczna). Na temat słowników chińskiego na telefon doradzaliśmy w poprzednim artykule.

Przy wyrabianiu karty SIM w Chinach obcokrajowcy są proszeni o podanie swojego paszportu. Następnie sprzedawca wykonuje zdjęcia dokumentu oraz twarzy kupującego. Koszt założenia karty jest różny dla konkretnych operatorów. Ceny zaczynają się zazwyczaj od 40 RMB (ok. 20 zł), co często zależy od „szczęścia” numeru, czyli braku cyfry 4, która jest przez Chińczyków uważana za nieszczęście. Numery nieszczęśliwe często możemy znaleźć w promocyjnych cenach, ponieważ przesądni Chińczycy nie są chętni się do ich nabywania.

Jednym z najważniejszych elementów przy kupnie karty jest również możliwość dostępu do internetu. W tym przypadku musimy jednak uważać na rodzaj karty SIM, które dzielą się na dwa typy. Pierwsze z nich obsługują sieć tylko w danej prowincji, w jakiej się znajdujemy i są nieco tańsze, a drugie obejmują obszar całych Chin. Po nabyciu SIM, kupujemy kartę w systemie pre-paid, które są dostępne w nominałach 50, 100, 300 i 500 RMB.

W przypadku China Unicom kwota, o którą zostaniemy poproszeni, to zazwyczaj 100 yuanów (wszystko zależy od oferty). Cena ta pokrywa do 3 miesięcy korzystania z konta (w cenę wliczony jest pakiet internetu). Później naliczana jest opłata zgodna z wybranym przez nas pakietem.

jak kupić kartę SIM w Chinach

Chińska karta SIM – na co zwrócić uwagę?

W Chinach istnieją tak zwane szczęśliwe numery. To znaczy takie, które zawierają dużą ilość 8, ponieważ ze względu na wymowę kojarzą się Chińczykom z bogactwem. Cena zakupu takiego numeru jest jednak również wyższa. Można to jednak rozważyć jeśli z numeru będziemy korzystać do celów biznesowych. Zaleca się unikanie cyfry 4 (pod względem wymowy w języku chińskim przypomina słowo śmierć). Więcej o znaczeniu liczb w Chinach przeczytasz tutaj.

Problemem, o którym rzadko się mówi, jest ponowne wprowadzanie przez chińskich operatorów do obiegu numerów, które zostały już raz użyte. Dzieje się tak często w przypadku numerów wydawanych obcokrajowcom. Warto być tego świadomym, ponieważ chińska karta SIM jest potrzebna między innymi do założenia konta w chińskim banku czy do korzystania z usług Alipay (a tym samym ze wszystkimi powiązanymi aplikacjami i stronami internetowymi jak wynajmowanie rowerów miejskich czy zakupy na Taobao). Dlatego też dobrze sprawdzić w kiosku operatora przy zakupie numeru czy nie został już wcześniej użyty przez inną osobę. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych problemów i ponownej wizyty w sklepie czy uaktualnianie danych osobowych w banku.

Po załatwieniu wszystkich formalności możemy bez problemu korzystać z nowego numeru. Musimy jednak pamiętać o chińskiej blokadzie zachodnich stron internetowych, takich jak Facebook, Gmail czy Google. Najlepszym sposobem na ich obejście jest pobranie na swoje urządzenie aplikacji VPN, np. ExpressVPN. Należy to zrobić przebywając jeszcze w Polsce, ponieważ później może nas czekać niemiłe rozczarowanie.

Wybierasz się do Chin? Przeczytaj też nasz poradnik jak przygotować się do wyjazdu.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

4.8 / 5. Ilość głosów: 8