Koszty życia w Kantonie

Kanton to siedziba największych i najstarszych targów na świecie. Miasto biznesu, które chętnie odwiedzane jest przez licznych przedsiębiorców z całego świata. Stolica prowincji Guangdong liczy ponad 15,3 mln mieszkańców. Miasto nieustannie się rozwija, dlatego też staje się atrakcyjnym punktem na mapie Chin, coraz częściej odwiedzanym przez turystów. Planujesz udać się do Kantonu na dłużej? Sprawdź jakie są koszty życia w tym mieście.

Kanton - koszty życia

Kanton – wynajem mieszkania

Podstawowym wydatkiem, który należy wziąć pod uwagę, planując przeprowadzkę do Kantonu jest ten związany z wynajmem mieszkania. Podobnie jak w Pekinie czy Szanghaju, w Kantonie również ceny zależą głównie od odległości od centrum i dzielnicy, w jakiej się mieszczą. Im bardziej prestiżowa dzielnica, tym wyższe ceny.

W porównaniu z omawianymi już miastami, Kanton może uchodzić za zdecydowanie tańsze miejsce do życia.

mieszkania w Kantonie

Na rynku pojawia się wiele ofert mieszkaniowych. Przed rozpoczęciem szukania mieszkania warto rozeznać się w kantońskich dzielnicach. Jednymi z najdroższych obszarów do mieszkania w Kantonie okazują się przede wszystkim Haizhu – dzielnica położona nad brzegiem rzeki, w której znajdują się najwyższe i najdroższe nieruchomości w mieście. Do zamożnych dzielnic zaliczają się również Yuexiu, w którym mieszkania także nie należą do najtańszych. Ponadto warto wspomnieć o Tianhe, określanej często mianem „Drogi mlecznej”. Jednym z droższych obszarów okazuje się również Zhujiang Xincheng. Większą część terenu zajmują ekskluzywne kompleksy mieszkalne a także park, utworzony na wzór Central Parku w Nowym Jorku.

Ceny wynajmu mieszkań w Kantonie na pewno są niższe od tych w Pekinie czy Szanghaju. Za apartament z jedną sypialnią w centrum miasta miesięcznie zapłacimy od 2500 do 7000 juanów (ok. 1634-4575,20 zł). Za mieszkanie o podobnych standardach poza centrum miasta będziemy musieli miesięcznie przeznaczyć od 1500 do 3500 juanów (ok. 979,95-2286,60 zł). W Kantonie za wynajem apartamentu z trzema sypialniami w centrum miasta zapłacimy od 6000 do 11 000 juanów (ok. 3919,20-7185,20 zł). Decydując się na zamieszkanie poza centrum, za podobne mieszkanie zapłacimy już od 3500 do 6000 juanów miesięcznie (ok. 2286,60-3919,20 zł).

Szkolenie: Import z Chin

Mieszkanie w Kantonie

Dobrze będzie skorzystać z pomocy agenta, który pomoże w znalezieniu najbardziej odpowiadającego nam mieszkania. Należy jednak pamiętać, że agent pobierze prowizje. W Kantonie jednakże nie jest ona aż tak wysoka jak w Pekinie.

Przed przeprowadzką należy pamiętać, że będziemy musieli uiścić wynajmującemu jeszcze kaucje, która przeważnie jest wartością dwumiesięcznego lub trzymiesięcznego czynszu. W niektórych przypadkach właściciel decyduje się pobrać kaucje jedynie o wartości jednomiesięcznego czynszu.

Na wielu chińskich stronach można przeglądać różnorodne oferty mieszkaniowe. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Poniżej prezentujemy przykładowe ceny wynajmowania mieszkań, znalezione na jednej z chińskich stron.

Kanton na wynajem

Ceny mieszkań na załączonym obrazku są do siebie zbliżone. Koszt wynajmu pierwszego mieszkania to 5000 juanów miesięcznie (ok. 3250 zł). Mieszkanie zajmuje powierzchnię 97,6 m2, na których znajdują się trzy sypialnie, dwa salony i dwie łazienki. Mieści się na dziesiątym piętrze, w przyjaznej okolicy. Czynsz drugiego zaprezentowanego mieszkania wynosi 6300 juanów (ok. 4095 zł). Należy ono do jednych z największych. Zajmuje powierzchnię 130,6 m2 i posiada trzy sypialnię, dwa salony i dwie łazienki. Mieszkanie jest w bardzo dobrym stanie, mieści się na trzydziestym drugim piętrze. Ostatnie mieszkanie to koszt 3500 juanów miesięcznie (ok. 2275 zł). Ma 98 m2, na których znajdują się trzy sypialnie, dwa salony i dwie łazienki.

Ceny mieszkań zależne są od lokalizacji, w której się znajdują a także od zajmowanej powierzchni. Warto jednak zauważyć, że koszty wynajmu mieszkania, znajdującego się w bogatej kantońskiej dzielnicy, są wciąż mniejsze niż mieszkań w Pekinie czy Szanghaju.

Kanton – opłaty za mieszkanie

Podczas wynajmowania mieszkania nie wolno zapominać o dodatkowych opłatach. Biorąc za przykład mieszkanie o powierzchni 85 m2, za prąd, śmieci, wodę i ogrzewanie zapłacimy ok. 300–710 juanów (ok. 196,10-464,10 zł). Decydując się na zakup Internetu bezprzewodowego, musimy doliczyć jeszcze jakieś 80–200 juanów (ok. 52,30-130,70 zł).

Ile kosztuje mieszkanie w Kantonie?

Osoby wiążące swoją przyszłość z Kantonem coraz częściej zastanawiają się nad kupnem własnego mieszkania, zamiast ciągłego wynajmowania. Podobnie jak ceny wynajmu, ceny kupna mieszkania w omawianym mieście również będą zdecydowanie mniejsze niż w Szanghaju czy Pekinie.

Mimo, iż ceny są na pewno niższe niż we wcześniej omawianych miastach, to wciąż jednak w porównaniu do polskich cen są wysokie. Cena za m2 mieszkania w centrum Kantonu to przeważnie wydatek od 80 000 do 100 000 juanów (ok. 52 304-65 380 zł). Jeśli chodzi o cenę za m2 mieszkania, mieszczącego się poza centrum Kantonu to wyniesie ona od 30 000 do 45 350 juanów (ok. 19 623-29 663,40 zł). Te ceny można porównać do cen za m2 przy zakupie mieszkania w Polsce.

Na chińskich stronach możemy przeglądać liczne oferty mieszkaniowe i porównywać podane ceny.

Mieszkania w Kantonie

Na czerwono zaznaczono całkowitą cenę za mieszkanie, natomiast obok możemy zauważyć kwotę za m2. Ceny zależne są przede wszystkim od powierzchni, ale mają także związek z lokalizacją i dzielnicą. Pierwsze mieszkanie jest najdroższe, jednakże jego powierzchnia również jest największa. Trzecie mieszkanie jest niewiele większe od drugiego, jednakże jego cena jest niższa. W pobliżu mieszkania nie znajduje się stacja metra jak w przypadku pozostałych dwóch.

Poruszanie się po Kantonie

Bilety na komunikację miejską w Kantonie

Kanton to wielkie miasto, w którym żyją miliony ludzi. Rozpoczynając tam życie, warto również zapoznać się z komunikacją miejską i cenami biletów. Miasto posiada rozbudowane linie metra, które docierają do wielu miejsc. Bilet na komunikację za pierwsze 4 km, to koszt 2 juanów (ok. 1,30 zł). Jednakże im dłuższa trasa, tym więcej zapłacisz. Trasa licząca sobie od 4 do 12 km to koszt 1 juana (ok. 65 gr) za każde kolejne 4 km. Jeśli trasa liczy sobie od 12 do 24 km, to za każde kolejne 6 km płacimy 1 juana (ok. 65 gr). W przypadku, gdy trasa liczy ponad 24 km to wartość 1 juana (ok. 65 gr) płacimy za każde kolejne 8 km.

Gdy pozostajemy w Kantonie na dłużej warto jednak pomyśleć o długoterminowych biletach. Koszt biletu miesięcznego, działającego zarówno na metro, autobusy, jak również inne środki komunikacji miejskiej wynosi od 100 do 200 juanów (ok. 65-130 zł).

bilety na metro w Kantonie

Korzystanie z taksówek

Rozpoczynając kurs taksówką w Kantonie odgórnie zostanie naliczone nam już 12 juanów (ok. 7,85 zł). Za każdy kolejny kilometr zapłacimy 2,60 juanów (ok. 1,70 zł). Przykładowo za przejechanie trasy, liczącej sobie 10 km będziemy musieli zapłacić 38 juanów (ok. 24,85 zł). Gdy zamówimy taksówkę wcześniej, chcąc, aby kierowca na nas poczekał musimy liczyć się z kosztem 32–50 juanów (ok. 20,93-32,70 zł) za godzinę oczekiwania.

Import z Chin w 2021

Kanton i koszty wynajmowania rowerów

Może zamiast podróżowania taksówką czy metrem, lepiej zdecydować się na wypożyczenie roweru, przeznaczonego do jazdy po mieście?

Kanton rowery

Koszt wynajmu rowerów nie jest wysoki, a stacje można znaleźć w wielu miejscach w mieście. Wystarczy zainstalować odpowiednią aplikacje i bez zbędnych problemów będzie można korzystać z miejskich rowerów. Pierwsza godzina wynajmowania rowerów, podobnie jak w Pekinie jest bezpłatna. Każda kolejna to koszt 3 juanów (ok. 1,95 zł). Wynajmując rower na ponad 12 godzin, ale nie przekraczając 24 nie zapłacimy nawet 30 juanów (ok. 19,50 zł), co okazuje się być bardzo korzystne i opłacalne.

Jak drogie jest paliwo w Kantonie?

Na koniec kwestii transportowej warto jeszcze wspomnieć o cenach paliwa w Kantonie. Wygląda to trochę podobnie do sytuacji w Pekinie czy Szanghaju. Cena za litr benzyny wyniesie nas przeważnie od 7,68 do 9,50 juanów (ok. 5-6,20 zł). Przed zdecydowaniem się jednak na jeżdżenie po Kantonie samochodem, należy zrobić chińskie prawo jazdy. Te którym posługujemy się w Europie nie będzie tam obowiązywało.

Jedzenie na mieście

Kuchnia kantońska przez wielu określana jest jako bardzo specyficzna. Niektórzy jednak uważają, że jest to jedna z najlepszych chińskich kuchni. Kantońskie dania są bardzo różnorodne a w restauracyjnych menu możemy znaleźć naprawdę zaskakujące rzeczy. Jakie są jednak koszty jedzenia na mieście w Kantonie?

jedzenie w Kantonie

Otóż posiłek w taniej restauracji to przeważnie koszt od 10 do 40 juanów (ok. 6,50-26 zł), co jest zdecydowanie tańsze niż jedzenie w Pekinie czy Szanghaju. Wybierając się do średniej klasy restauracji i zamawiając trzydaniowy posiłek dla dwóch osób zapłacimy od 115 do 450 juanów (ok. 75,23-294,40). Zwolennicy McDonald’s natomiast, za McZestaw zapłacą średnio 35 juanów (ok. 22,90zł).

Osoby, które mają ochotę raczej napić się czegoś na mieście niż zjeść, za lokalne piwo beczkowe (pół litra) zapłacą jakieś 4,5-15 juanów (ok. 2,95-9,81 zł). Osoby nieprzepadające za chińskim piwem, za importowane w butelce 0,33 l zapłacą od 10 do 35 juanów (ok. 6,50-22,90 zł). Coca-cola czy Pepsi kupione na mieście to przeważnie koszt 2,5 do 5 juanów (ok.1,64-3,27 zł). Natomiast za wodę w butelce 0,33 l zapłacimy od 2 do 3 juanów (ok. 1,30-1,95 zł). Kawa w Chinach nie należy do najtańszych napojów, jednakże ze względu na otwieranie coraz większej ilości miejsc typu Starbuck’s staje się popularna. Za espresso wypite na mieście zapłacimy od 11 do 31 juanów (ok. 6,80–19,20 zł). Natomiast cappuccino to koszt 12–35 juanów (ok. 7,85-22,90 zł).

Produkty w kantońskich sklepach

Niektórzy wolą jeść na mieście, a niektórzy preferują zakupienie odpowiednich produktów w sklepie i samodzielne przygotowanie posiłku. Prezentujemy przykładowe produkty z podanymi cenami.

 • Mleko (1 l): 9,90–20 juanów (ok. 6,44-13 zł)
 • Butelka wody (1,5 l): 2–6 juanów (ok. 1,30-3,90 zł)
 • Butelka wina (ze średniej półki): 35-200 juanów (ok. 22,90-130 zł)
 • Lokalne piwo (butelka 0,5 l): 3,85–12 juanów (ok. 2,50-7,80 zł)
 • Piersi z kurczaka (1 kg): 12–45 juanów (ok. 7,80-29,25 zł)
 • Pomarańcze (1 kg): 6–32 juanów (ok. 3,90-20,80 zł)
 • Ziemniaki (1 kg): 2-7,20 juanów (ok. 1,30-4,32 zł)
 • Biały ryż (1 kg): 5–12 juanów (ok. 3,25-7,80 zł)
 • Wołowina (1 kg): 50–110 juanów (ok. 32,50-71,50 zł)
 • Biały ser (1 kg): 50–120 juanów (ok. 32,50-78 zł)
 • Pomidory (1 kg): 4–14 juanów (ok. 2,60-9,10 zł)
Coca Cola w Chinach

Czas wolny – koszty

Jak spędzić swój czas wolny w Kantonie? Możliwości jest naprawdę wiele. Kanton to ciekawe miasto, warte odwiedzenia. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Osoby, lubiące spędzić czas na siłowni za miesięczny karnet fitness zapłacą od 120 do 1000 juanów (ok. 76,40-636,80 zł). Miłośnicy filmów natomiast za jednorazowy bilet do kina będą musieli zapłacić od 40 do 90 juanów (ok. 25,47-57,31 zł).

W Kantonie, podobnie jak w innych chińskich miastach popularne jest chodzenie ze znajomymi na karaoke. Cena zależna jest od godziny i dnia tygodnia. Na przykładzie jednego z barów karaoke, mieszczącego się w Kantonie, od poniedziałku do czwartku, w godzinach od 7:00 do 11:00 zapłacimy za mały pokój 30 juanów (ok. 19,50 zł) lub 40 juanów (ok. 25,47 zł) za duży, natomiast od godziny 11:00 do 20:00 za mały pokój należy zapłacić 45 juanów (ok. 29,25 zł), a za duży 55 juanów (ok. 35,75 zł). Wynajmując pokój na karaoke od godziny 20:00 do 1:00 musimy liczyć się z wyższymi kosztami. Koszt małego pokoju to 150 juanów (ok. 97,50 zł) za godzinę, a dużego 170 juanów (ok. 110,50 zł).

W weekend koszty są wyższe niż w tygodniu. Przykładowo w sobotę za godzinę w pokoju karaoke, od 7:00 do 11:00 zapłacimy odpowiednio 40 juanów (ok. 25,47 zł) za mały pokój i 50 juanów (ok. 32,50 zł) za duży pokój. W godzinach od 11:00 do 20:00 za godzinę w małym pokoju wydamy 60 juanów (ok. 39 zł), a w dużym pokoju 70 juanów (ok. 45,50 zł). Godziny wieczorne są droższe. Mały pokój, w godzinach od 20:00 do 1:00 będzie kosztować 175 juanów za godzinę (ok. 113,75 zł), natomiast duży 195 juanów (ok. 126,75 zł).

Kanton – koszty nauki

Poza zabawą warto również pamiętać o nauce. Chińscy rodzice poświęcają wiele czasu i wysiłku by znaleźć dla swojego dziecka najlepszą szkołę. Miesięczne opłaty za prywatne zerówki czy przedszkola to przeważnie koszt od 3000 do 6000 juanów (ok. 1950-3900 zł). Za roczną opłatę za międzynarodową podstawówkę starszego dziecka rodzice muszą zapłacić od 150 000 do 200 000 (ok. 97 500-130 000 zł). Ceny za szkoły, podobnie jak ceny wynajmu mieszkania zależne są od lokalizacji i opinii publicznej danej placówki.

Praca i standardowe stawki

Średnie zarobki w Kantonie wynoszą ok. 8506,36 juanów miesięcznie (ok. 5528,90 zł).

Osoby zainteresowane znajdą w Internecie wiele ofert pracy. Pojawiają się one zarówno na chińskich, jak i angielskich stronach. Poniżej przedstawiamy przykładowe stanowiska pracy z proponowanym wynagrodzeniem, znalezione na chińskiej stronie.

Koszty życia w Kantonie praca

Osobom nieznającym języka chińskiego polecamy skorzystanie z anielskich stron. Tam również można znaleźć różnorodne oferty pracy. Poniżej prezentujemy proponowaną przez nas stronę i przykładowe oferty pracy wraz z podanymi miesięcznymi pensjami.

Praca w Kantonie

Kanton – koszty życia

Według informacji podanych przez stronę Numbeo, możemy przeczytać, że miesięczne koszty utrzymania czteroosobowej rodziny, mieszkającej w Kantonie wynoszą średnio 13 785,72 juanów (ok. 8960,72 zł). Przy czym koszt utrzymania jednej osoby to miesięcznie 3776,70 juanów (ok. 2454,86 zł). Koszty życia są zdecydowanie mniejsze niż koszty życia w Szanghaju czy Pekinie, a co więcej są również niższe od kosztów życia w Warszawie.

Według Numbeo, za 16 951,38 juanów (ok. 11 018,40 zł) w Kantonie jesteśmy w stanie wieść życie o takim samym standardzie jak w Szanghaju za 26 000 juanów (ok. 16 900 zł). Natomiast za 16 919,78 juanów (ok. 10 997,85 zł) w Kantonie możemy wieść wygodne życie o takim samym standardzie jak w Warszawie za 13 000 zł.

Przed wyjazdem do Chin warto zapoznać się z powyższymi informacjami. Dobrze sprawdzić koszty życia w danym miejscu i ewentualnie się na nie przygotować. Kanton jest bardzo popularnym miastem, chętnie odwiedzanym przez licznych przedsiębiorców ze względu na jedne z największych targów na świecie, jakimi są Targi Kantońskie. Miasto w porównaniu z wcześniej omawianym Szanghajem czy Pekinem okazuje się być znacznie tańsze. Ceny mieszkań są przystępne, a jedzenie na mieście również nie jest drogie. Może to właśnie Kanton okaże się odpowiednim miejscem do życia?

Źródło: numbeo.com/cost-of-living/in/Guangzhou

Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 8