Kody QR w Chinach

Czym są kody QR? Kody QR (z ang. QR Code, Quick Response Code) są to kody kreskowe pozwalające na zapisanie dużej ilości danych. Zeskanowanie ich telefonem umożliwia dostęp np. do zakodowanych stron internetowych, bez konieczności wpisywania na pasku długiego adresu. Kody przekierowują także na profile społecznościowe albo do kuponów rabatowych w sklepach. Kody QR w Chinach są wykorzystywane bardzo chętnie i używane w dość kreatywny sposób. Nowym trendem jest także generowanie własnych kodów QR, które umożliwiają identyfikację użytkownika w mediach społecznościowych i umieszczanie kodów na wizytówkach. Poniżej prezentujemy przykładowe użycie kodów QR w Państwie Środka.

Kody QR w Chinach

Kody QR w Chinach – zastosowanie

Poniżej przedstawiamy przykłady stosowania kodów QR w Chinach.

Szkolenie: Import z Chin

Kody QR używane do dokonywania płatności

W Chinach płatności mobilne są na porządku dziennym. Przez aplikację Alipay każdego dnia dokonują się miliony transakcji. Opcja „skan” umożliwia nam zeskanowanie kodu QR, np. w restauracji lub w sklepie. Następnie wprowadzając hasło zatwierdzamy kwotę jaką musimy zapłacić. Jest ona pobierana bezpośrednio z karty płatniczej powiązanej z Alipay. Z kolei opcja „płać” spowoduje, że na ekranie smartfona wyświetli się kod kreskowy. Lokal wyposażony w skaner (restauracja, supermarket) skanuje nasz kod i automatycznie pobiera nam pieniądze z konta, nie ma potrzeby wprowadzania hasła. Aplikacja jest bardzo intuicyjna i prosta w użyciu, a co najważniejsze skraca czas dokonywania płatności.

kody QR w Chinach

Tego typu płatności można dokonywać nie tylko w supermarketach czy restauracjach, ale także kupując od ulicznych sprzedawców. Kody QR w Chinach są tak powszechne, że znajdziemy je na budkach z gazetami, przekąskami, warzywami i owocami czy bibelotami sprzedawanymi na chodniku.

kody QR w Chinach

Promocje z kodami QR

Podczas promocji z okazji Dnia Matki w Hengyangu, prowincja Hunan, żeby dostać kwiaty i inne prezenty, które można ofiarować mamie tego dnia, należało zeskanować kod QR widoczny na transparentach przed pewnym marketem. Kod przekierowywał na profil centrum handlowego na WeChacie. Następnie trzeba było wpisać swoje imię, nazwisko oraz numer telefonu na listę.

kody QR w Chinach

Kody QR na billboardach

Niektóre marki podchwyciły szczególną popularność kodów aż do tego stopnia, że umieszczają je na billboardach czy też innych plakatach reklamowych. W ten sposób każdy zainteresowany przechodzień może zeskanować kod i zapoznać się z dodatkowymi informacjami.

kody QR w Chinach

Kod QR z przyciętych krzewów

W niezwykły sposób reklamuje się pewna chińska miejscowość – Xilinshui w prowincji Hebei. Stworzono tam ogromny (kwadrat o boku 227 metrów!), przestrzenny kod QR odpowiednio przycinając krzewy. Kod zeskanowany z lotu ptaka przekierowuje na oficjalny profil miasta w aplikacji WeChat. Ponoć kod jest tak ogromny, żeby mogli zeskanować go ludzie lecący samolotem do Pekinu.

kody QR w Chinach

Kody QR używane przez bezdomnych

Kody QR są także używane przez bezdomnych do zbierania pieniędzy. Jeśli chcemy kogoś wspomóc, a w danym momencie nie dysponujemy gotówką, skanujemy wygenerowany przez niego kod (tak jak w sklepie czy restauracji), który przeważnie jest wydrukowany i noszony przez osoby potrzebujące. Podobnie w przypadku ulicznych muzyków. Jeśli nie mamy drobnych w portfelu, a chcemy ich wspomóc, możemy zeskanować kod QR i przekazać wybraną przez nas sumę.

kody QR w Chinach

Kody QR na nagrobkach

W Chongqingu umieszczono kody na nagrobkach upamiętniających ofiary masakry nankińskiej oraz bombardowanie Chongqingu. Po zeskanowaniu kodu turyści mogą ofiarować kwiaty, świece, kadzidło lub wino dla ofiar oraz dowiedzieć się trochę więcej o historii tychże wydarzeń.

kody QR w Chinach

Kody QR w muzeum

Muzeum znajdujące się w Suzhou na marcowej wystawie kaligrafii i dzieł malarskich w 2015 roku obok obrazów umieściło tabliczki z kodami QR. Odwiedzający wystawę po zeskanowaniu kodu otrzymywali elektroniczną wersję dzieła w wysokiej rozdzielczości oraz pełny opis danego obrazu.

kody QR w Chinach

Kody QR jako motyw w sztuce

Artysta Mario Chen stworzył serię dzieł przedstawiających kody QR „Scan me!” wykonane w różnych technikach. Między innymi kod zbudowany z klocków LEGO, z nici, odbijany z szablonu. Zeskanowany kod QR przekierowuje na stronę z portfolio artysty.

kody QR w Chinach

Ogłoszenia z kodami QR

Kody QR są używane na tablicach np. do zamieszczania ogłoszeń o pracy. Skanujemy interesującą nas ofertę, która przekierowuje do strony zawierającej więcej informacji lub osoby, z którą można się w tej sprawie skontaktować.

kody QR w Chinach

Identyfikowanie zwierząt przez kody QR

Wywieszane na ulicy ogłoszenia o zaginionych pupilach to już przeżytek. Obecnie wynalazek, jakim są kody QR, jest umieszczany na zawieszkach przy obroży. Gdy zobaczymy wałęsające się samotnie zwierzę, możemy zeskanować kod znajdujący się na breloku. Właściciel zostanie powiadomiony, gdzie i kiedy kod QR został zeskanowany, a na naszym smartfonie wyświetlą się jego informacje kontaktowe.

kody QR w Chinach

Kody QR na ulicy

Turyści w Nankinie nie muszą się już przejmować tym, że się zgubią. Na ulicznych tablicach również umieszczono kody QR. Po ich zeskanowaniu uzyskamy informacje na temat adresu i okolicy, a także najbliższego posterunku policji.

kody QR w Chinach

Przyszłość z kodami QR

Oprócz tego kody QR w Chinach znajdują także wiele innych zastosowań. Na przykład zeskanowanie kodu QR w sklepie daje dostęp do dodatkowych informacji na temat produktu. Kody QR znajdują się również na końcu artykułów, np. pozwalając na zapisanie się na internetową subskrypcję. Kody pojawiły się w szybkich kolejach chińskich, gdzie ułatwiają zamówienie posiłku. Dzięki kodom QR można też w prosty sposób wypożyczyć rower na ulicy. W najbliższych latach możemy spodziewać się, że kody QR w Chinach będą jeszcze bardziej rozpowszechnione.

Poniżej zamieszczamy ciekawy klip wideo stworzony przez pochodzącą z Izraela grupę Visualead pokazujący połączenie świata rzeczywistego i świata kodów QR. Ukazuje on wszechstronność użycia skanowanych kodów.

Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 4