W obliczu pandemii, zapotrzebowanie na maski ochronne zwiększa się niepomiernie. Produkcja masek przyśpiesza, lecz szpitale i tak są zmuszone je racjonować. Maseczek brakuje także dla pracowników co poniektórych lokali obsługowych. Najwięcej masek wytwarza się w Chinach, w sumie przynajmniej 50% globalnej produkcji. Dlatego też import masek higienicznych z Chin jest gorącym tematem. Fabryki w Państwie Środka pracują na pełnych obrotach, aby pokryć niespodziewany popyt.
Według zaleceń WHO, w celu zwiększenia ochrony przed wirusem należy używać maski oraz często myć ręce mydłem lub używać żeli na bazie alkoholu. Jeśli interesuje Cię importowanie masek higienicznych, sprawdź również nasz poradnik o imporcie żeli antybakteryjnych.
Gdzie produkuje się maski ochronne w Chinach?
Największe skupiska zakładów produkcyjnych masek higienicznych są w takich chińskich miastach jak Wuhan, Ningbo, Suzhou, Kanton czy Hefei. Materiały na maski wytwarza się w głównie w czterech prowincjach: Guangdong, Zhejiang (Xialu), Hubei (Xiantao), oraz Fujian. Pengchang mieszczące się w Xiantao znane jest jako „stolica włókien”.
Szacuje się, przed pandemią w Chinach wytwarzano nawet 22 miliony sztuk masek dziennie. W miarę zwiększania się zapotrzebowania na nie, fabryki uintensywniły produkcję masek pięciokrotnie. Ponadto producenci wyrobów z innych branż otworzyły własne linie produkcyjne, podwyższając podaż. Maseczki dostępne są w różnych rozmiarach oraz kolorach, standardowo są niebiesko-białe.
Import masek higienicznych z Chin – targi branżowe
Uczestnictwo w targach handlowych to doskonała okazja dla importera na znalezienie partnera biznesowego. Ponadto, takie wydarzenia umożliwiają porównanie oferty wielu producentów w krótkim czasie. Poniżej znajdują się przykładowe targi, na których wystawcy prezentują maski higieniczne i inne produkty medyczne.
- China International Medical Equipment Fair
Lokalizacja: Shenzhen World Exhibition and Convention Center, Shenzhen
Oficjalna strona: cmef.com.cn/en
Organizowane na szeroką skalę targi CMEF odwiedza ok. 200 tys. uczestników. Podczas wydarzenia będzie można znaleźć różnego rodzaju maski ochronne.
- China (Guangzhou) International Fire Safety and Emergency Equipment Exhibition
Lokalizacja: Guangzhou – Poly World Trade Center, Kanton, Guangdong
Oficjalna strona: cgiese.com/index.php?siteid=2
Targi CFE są największymi i najbardziej wpływowymi w branży w południowych Chinach. Poprzednia edycja przyciągnęła 40 tys. uczestników. Podczas edycji część z 800 wystawców przedstawiać będzie maski higieniczne.
- China (Beijing) International Medical Devices Exhibition
Lokalizacja: Beijing – China International Exhibition Centre, Pekin
Oficjalna strona: china-medfair.com/beijing/En/index.html
Targi skupiają się na wszelkiego rodzaju wyrobach medycznych. Wśród nich także znajdują się maski higieniczne.
W celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa, wydarzenia masowe, w tym targi handlowe, są przekładane na późniejsze daty. Zalecamy, aby na bieżąco sprawdzać oficjalne strony internetowe interesujących Cię targów.
Cło na maski ochronne z Chin
Importerów obejmuje obowiązek uiszczenia opłaty celnej. Obecnie obowiązujące stawki celne dostępne są w systemach ISZTAR oraz TARIC. Maski higieniczne zawarte są w sekcji XI, pod kodem 6307 90 98 10. Obowiązująca stawka wynosi 6.3%.
Uwaga. W ramach globalnej walki z koronawirusem, zatwierdzone organizacje państwowe i publiczne mogą być zwolnione z opłat za cło i VAT w przypadku importu wyrobów medycznych i środków ochronnych. Więcej informacji.
Import masek higienicznych z Chin – obowiązki importera
Importer przed rozpoczęciem procedury sprowadzania danego dobra zobowiązany jest do zapoznania się z jego specyfikacją oraz wymaganiami na rynku docelowym. Standardem na rynku UE, który musi spełnić maska ochronna, jest EN149. Maseczek z taką normą można używać np. użytek własny. Natomiast maseczki medyczne używane w szpitalach muszą spełniać normę EN14683. Zarówno maski ochronne jak i medyczne muszą także posiadać oznaczenie CE. Więcej o różnicach między maseczkami ochronnymi a medycznymi możesz przeczytać w naszym artykule.
Produkt jest uznawany za wyrób medyczny, musi być poddany testom i odpowiadać regulacjom opisanymi w rozporządzeniu 2017/745. Dodatkowo, jeśli producent posiada ISO 13485 oznacza to, że utrzymuje wysoką jakość produktów medycznych i wytwarzane są one zgodnie z wymogami prawnymi. Od 26 maja 2020 r. system ten będzie obowiązywał wszystkich producentów wyrobów medycznych.
Zachęcamy do zapoznania się na naszym blogu z artykułami o sprowadzaniu z Chin innych dóbr. Najlepsze oferty na transport znajdziesz na darmowej platformie ShipHub.
Uwaga. Przypominamy, że należy zweryfikować przedsiębiorstwo, z którym planujesz nawiązać współpracę. Ostrożność jest zalecana szczególnie w przypadku importu produktów, na które jest duży popyt, ponieważ przy popularnych branżach jest większe prawdopodobieństwo na trafienie na oszusta, który chce wykorzystać sytuację.