Maski ochronne z Chin

W obliczu pandemii, zapotrzebowanie na maski ochronne zwiększa się niepomiernie. Produkcja masek przyśpiesza, lecz szpitale i tak są zmuszone je racjonować. Maseczek brakuje także dla pracowników co poniektórych lokali obsługowych. Najwięcej masek wytwarza się w Chinach, w sumie przynajmniej 50% globalnej produkcji. Dlatego też import masek higienicznych z Chin jest gorącym tematem. Fabryki w Państwie Środka pracują na pełnych obrotach, aby pokryć niespodziewany popyt.

import masek higienicznych z Chin

Według zaleceń WHO, w celu zwiększenia ochrony przed wirusem należy używać maski oraz często myć ręce mydłem lub używać żeli na bazie alkoholu. Jeśli interesuje Cię importowanie masek higienicznych, sprawdź również nasz poradnik o imporcie żeli antybakteryjnych.

Gdzie produkuje się maski ochronne w Chinach?

Największe skupiska zakładów produkcyjnych masek higienicznych są w takich chińskich miastach jak Wuhan, Ningbo, Suzhou, Kanton czy Hefei. Materiały na maski wytwarza się w głównie w czterech prowincjach: Guangdong, Zhejiang (Xialu), Hubei (Xiantao), oraz Fujian. Pengchang mieszczące się w Xiantao znane jest jako „stolica włókien”.

Produkcja masek higienicznych w Chinach

Szacuje się, przed pandemią w Chinach wytwarzano nawet 22 miliony sztuk masek dziennie. W miarę zwiększania się zapotrzebowania na nie, fabryki uintensywniły produkcję masek pięciokrotnie. Ponadto producenci wyrobów z innych branż otworzyły własne linie produkcyjne, podwyższając podaż. Maseczki dostępne są w różnych rozmiarach oraz kolorach, standardowo są niebiesko-białe.

Import z Chin w 2021

Import masek higienicznych z Chin – targi branżowe

Uczestnictwo w targach handlowych to doskonała okazja dla importera na znalezienie partnera biznesowego. Ponadto, takie wydarzenia umożliwiają porównanie oferty wielu producentów w krótkim czasie. Poniżej znajdują się przykładowe targi, na których wystawcy prezentują maski higieniczne i inne produkty medyczne.

  • China International Medical Equipment Fair

Lokalizacja: Shenzhen World Exhibition and Convention Center, Shenzhen

Oficjalna strona: cmef.com.cn/en

Organizowane na szeroką skalę targi CMEF odwiedza ok. 200 tys. uczestników. Podczas wydarzenia będzie można znaleźć różnego rodzaju maski ochronne.

  • China (Guangzhou) International Fire Safety and Emergency Equipment Exhibition

Lokalizacja: Guangzhou – Poly World Trade Center, Kanton, Guangdong

Oficjalna strona: cgiese.com/index.php?siteid=2

Targi CFE są największymi i najbardziej wpływowymi w branży w południowych Chinach. Poprzednia edycja przyciągnęła 40 tys. uczestników. Podczas edycji część z 800 wystawców przedstawiać będzie maski higieniczne.

  • China (Beijing) International Medical Devices Exhibition

Lokalizacja: Beijing – China International Exhibition Centre, Pekin

Oficjalna strona: china-medfair.com/beijing/En/index.html

Targi skupiają się na wszelkiego rodzaju wyrobach medycznych. Wśród nich także znajdują się maski higieniczne.

W celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa, wydarzenia masowe, w tym targi handlowe, są przekładane na późniejsze daty. Zalecamy, aby na bieżąco sprawdzać oficjalne strony internetowe interesujących Cię targów.

maski ochronne z Chin

Cło na maski ochronne z Chin

Importerów obejmuje obowiązek uiszczenia opłaty celnej. Obecnie obowiązujące stawki celne dostępne są w systemach ISZTAR oraz TARIC. Maski higieniczne zawarte są w sekcji XI, pod kodem 6307 90 98 10. Obowiązująca stawka wynosi 6.3%.

Uwaga. W ramach globalnej walki z koronawirusem, zatwierdzone organizacje państwowe i publiczne mogą być zwolnione z opłat za cło i VAT w przypadku importu wyrobów medycznych i środków ochronnych. Więcej informacji.

Import masek higienicznych z Chin – obowiązki importera

Importer przed rozpoczęciem procedury sprowadzania danego dobra zobowiązany jest do zapoznania się z jego specyfikacją oraz wymaganiami na rynku docelowym. Standardem na rynku UE, który musi spełnić maska ochronna, jest EN149. Maseczek z taką normą można używać np. użytek własny. Natomiast maseczki medyczne używane w szpitalach muszą spełniać normę EN14683. Zarówno maski ochronne jak i medyczne muszą także posiadać oznaczenie CE. Więcej o różnicach między maseczkami ochronnymi a medycznymi możesz przeczytać w naszym artykule.

Produkt jest uznawany za wyrób medyczny, musi być poddany testom i odpowiadać regulacjom opisanymi w rozporządzeniu 2017/745. Dodatkowo, jeśli producent posiada ISO 13485 oznacza to, że utrzymuje wysoką jakość produktów medycznych i wytwarzane są one zgodnie z wymogami prawnymi. Od 26 maja 2020 r. system ten będzie obowiązywał wszystkich producentów wyrobów medycznych.

Zachęcamy do zapoznania się na naszym blogu z artykułami o sprowadzaniu z Chin innych dóbr. Najlepsze oferty na transport znajdziesz na darmowej platformie ShipHub.

Uwaga. Przypominamy, że należy zweryfikować przedsiębiorstwo, z którym planujesz nawiązać współpracę. Ostrożność jest zalecana szczególnie w przypadku importu produktów, na które jest duży popyt, ponieważ przy popularnych branżach jest większe prawdopodobieństwo na trafienie na oszusta, który chce wykorzystać sytuację.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 7