Maska ochronna a maska medyczna – różnice

Szczególnie w czasie pandemii COVID-19, ważna jest ochrona przeciw drobnoustrojom wiszącym w powietrzu. Dlatego ludzie troszczący się o swoje zdrowie decydują się na noszenie masek. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów masek, lecz nie wszystkie chronią przed zarazkami. Czym się różnią maska ochronna a maska medyczna?

Maska ochronna a maska medyczna – różnice

Maska medyczna

Maska medyczna to maska przeznaczona przede wszystkim do zastosować medycznych. Jest nazywana także maską higieniczną oraz chirurgiczną. W przypadku choroby, zmniejsza ona ryzyko zakażenia drugiej osoby. Nie raz można się spotkać z oznaczeniem 3ply oznaczającym, że składa się z trzech warstw. Na rynku Unii Europejskiej takie maski muszą posiadać certyfikat CE, oraz spełniać standard EN14683 (współczynnik BFE). Maski chirurgiczne dzielą się na rodzaje: Typ I, Typ IR, Typ II, Typ IIR. Przykładowo, typ II filtruje według współczynnika BFE 98% bakterii.

Więcej na temat masek chirurgicznych przeczytasz w naszym poradniku importowym.

Maska medyczna
Szkolenie: Import z Chin

Maska ochronna

Maska ochronna to maska, która chroni głównie przed zanieczyszczeniami – dymem, pyłem czy aerozolem. W tę kategorię wpadają maski antysmogowe, stosowane np. przez biegaczy oraz maski przeciwpyłowe używane np. podczas prac budowlanych czy remontowych. Maski te muszą spełniać normę EN 149:2001 + A1:2009 oraz posiadać certyfikat CE. Opcjonalnie można dodać symbole: NR – maska jednorazowego użytku, R – wielokrotnego użytku.

Najmniej efektywną maską jest maska bawełniana lub wykonana z podobnego materiału, bez jakiegokolwiek zacisku na nos. Półmaski ochronne dzielą się na trzy klasy w zależności od stopnia ochrony – FFP1, FFP2 i FFP3. Maski FFP1 filtrują przynajmniej 80% cząsteczek zawieszonych w powietrzu do wielkości 0,6 μm (mikrometra). Maski FFP2 filtrują co najmniej 94% cząsteczek, a FFP3 – 99%. Filtry o oznaczeniu P zatrzymują lotne cząsteczki na różnych poziomach: P1 – min. 80% lotnych cząstek, P2 – min. 94%, P3 – min. 99,95%.

Maski antysmogowe zaś są wyposażone w filtry HEPA lub N. Maski z filtrami HEPA wyłapują cząsteczki zanieczyszczeń jak pył PM10. Lecz takie maski posiadają mikro otworki, przez które może się dostać koronawirus, którego cząsteczki są wielkości 0,06 do 0,14 μm. Filtry N różnie blokują cząsteczki, w zależności od klasy: N95 – zatrzymuje przynajmniej 95% lotnych cząstek, N99 – 99%, N100 – 99,97%. Wypadają one lepiej na tle HEPA, jako że HEPA blokują cząsteczki od 0,3 μm, podczas gdy N blokują już PM2.5, czyli cząsteczki powyżej 2,5 μm. Istnieją także maski antysmogowe jednorazowe M3 z filtrami takimi, jak półmaski ochronne: FFP1, FFP2 i FFP3.

Maska ochronna

Maska ochronna a maska medyczna – różnice

Główną różnicą jest to, że maska higieniczna powinna mieć zadeklarowane użycie medyczne. Wiąże się to z wymogiem zgłoszenia wyrobu do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Maski różnią się obowiązującymi normami (EN 149:2001 + A1:2009 a EN14683). Norma EN14683 wymagana jest na maseczki medyczne. Natomiast EN 149:2001 potrzebna jest do importu maseczek ochronnych np. na własny użytek. Obydwa rodzaje jednak muszą posiadać certyfikat CE. Maseczki higieniczne zachowują maksymalną skuteczność tylko przez kilkanaście pierwszych minut użytkowania, a np. maski antysmogowe wymagają zmiany filtrów co parę godzin. Maska chirurgiczna jest luźniejsza i noszona przez osobę chorą chroniąc przed zarażeniem innych, podczas gdy maska typu N95 przylega do twarzy i chroni zdrowych przed zakażeniem.

Noszenie maski daje poczucie bezpieczeństwa, ponieważ minimalizuje ryzyko zakażenia. Jednak jest efektywna tylko wtedy, gdy jest noszona właściwie z zachowaniem higieny oraz zmieniana, kiedy trzeba. Nie należy przekraczać terminów przydatności do użycia, ponieważ gromadzące się mikroorganizmy na maskach także są niebezpieczne. Maski w większym stopniu ochronią układ oddechowy przed koronawirusem, jeśli zatrzymują przynajmniej cząsteczki o wielkości 0,1 mikrometra. Ważne jest również odkażanie rąk żelem antybakteryjnym.

Jeśli planujesz import maseczek, wystrzegaj się oszustów na Alibabie. W ostatnim czasie liczba oszustw wzrosła.

Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 5