Powstaje gigafabryka Tesli w Chinach

Powstanie gigafabryka Tesli w Chinach. Dyrektor generalny firmy Elon Musk w lipcu zawarł z lokalnymi władzami porozumienie dotyczące budowy fabryki w Szanghaju. Trzy miesiące później, plany zaczynają stawać się rzeczywistością. Tesla Inc. zakupiła właśnie w Szanghaju działkę pod budowę swojej gigafabryki. Będzie to pierwsza fabryka Tesli poza Stanami Zjednoczonymi. Według analityków jest to znak, że Chiny otwierają się na wszystkie zagraniczne firmy (także amerykańskie, pomimo trwającej wojny handlowej), które mogą zaoferować produkty pożądane w tym kraju.

Gigafabryka w Chinach

Gigafabryka Tesli w Chinach

Gigafabryka Tesli w Chinach powstanie w dystrykcie Lingang. Zakupiona działka ma powierzchnię 864,885 metrów kwadratowych. Wedle doniesień, została sprzedana za ponad 140 milionów dolarów. Budowa fabryki kosztować będzie około 2 miliardy dolarów. Gigafabryka w Szanghaju to pierwsza fabryka Tesli poza granicami Stanów Zjednoczonych. Jest to również jedna z największych inwestycji zagranicznych w historii miasta.

Według projektów, szanghajska gigafabryka ma podwoić całkowitą produkcję Tesli. Planuje się wytwarzać w niej 500 tys. elektrycznych samochodów rocznie. Stąd też przedrostek „giga”, sygnalizujący imponującą wielkość produkcji. Gigafabryka Tesli w Chinach skupi się na produkcji tak zwanych pojazdów nowej energii (NEV – new energy vehicles). Przy fabryce funkcjonować będzie również centrum badawczo-rozwojowe pojazdów elektrycznych. Pozostałe dwie gigafabryki Tesli mieszczą się w stanach Nevada i Kalifornia w USA.

Szkolenie: Import z Chin

Tesla w Chinach

Powstająca gigafabryka Tesli w Chinach przyczyni się także do obniżenia cen samochodów marki w tym kraju, czyli na największym na świecie rynku motoryzacyjnym. Wyprodukowane w szanghajskiej fabryce pojazdy będą trafiać od razu na chiński rynek. W tej chwili Tesla traci na wysokim cle importowym nałożonym w wyniku wojny handlowej USA z Chinami.

W ostatnich latach, pojazdy marki Tesla cieszą się rosnącym zainteresowaniem wśród chińskich konsumentów. Jest to związane z dążeniem chińskiego rządu do stworzenia bardziej ekologicznego środowiska. Sprzedaż elektrycznych samochodów w Chinach systematycznie wzrasta. W przeciwieństwie do samochodów z silnikami spalinowymi, nie dotyczą ich dopłaty do zakupu czy ograniczenia ruchu w dużych chińskich miastach takich jak Szanghaj czy Shenzhen. Chiny przymierzają się do wprowadzenia całkowitego zakazu sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi. Oznacza to, że popyt na elektryczne pojazdy będzie tylko rosnąć.

Aktualizacja: pierwsze samochody już powstały w szanghajskiej gigafabryce Tesli!

Źródło: electrive.com/2021/11/26/tesla-upgrades-shanghai-gigafactory-production-capacities

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 5