Co to jest Alibaba Trade Assurance?

Zakup produktów u chińskiego sprzedawcy przez internetowe serwisy typu Alibaba zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Nie mamy bezpośredniego kontaktu ze sprzedającym, a w kwestii wyglądu produktów sugerujemy się tylko zdjęciami. Aby obniżyć ryzyko transakcji, warto zapoznać się z usługą Alibaba Trade Assurance. Jest to darmowa ochrona kupujących, którą oferuje serwis Alibaba.com. Na jej podstawie kupującemu przysługuje zwrot pieniędzy, jeśli wysyłka jest opóźniona lub towar nie jest zgodny z określonymi wymaganiami.

Alibaba Trade Assurance

Czym jest Alibaba Trade Assurance?

Alibaba Trade Assurance to usługa oferowana przez serwis Alibaba.com. Jest to zestaw zabezpieczeń, którego zadaniem jest zapewnić, że dostawcy uhonorują szczegóły kontraktu handlowego z zagranicznym kupującym. Dzięki Trade Assurance importer otrzyma zwrot pieniędzy w jednej z dwóch następujących sytuacji:

  1. Towary nie zostały wysłane w terminie określonym w umowie.
  2. Wyprodukowane elementy nie są zgodne z ustalonymi wymaganiami jakości.
Alibaba Trade Assurance

Niestety usługa Alibaba Trade Assurance nie jest dostępna w przypadku transakcji ze wszystkimi dostawcami wystawiającymi towary na Alibabie. Jest to dodatkowa usługa, którą posiadają niektórzy sprzedawcy. Z tego względu wybierając dostawcę z Alibaby, warto sprawdzić, czy należy on do programu Trade Assurance. Znaczek Trade Assurance pojawia się w wynikach wyszukiwania obok informacji o sprzedającym. Szukając produktu, można także zaznaczyć, by pokazali się tylko dostawcy dostępni w tej usłudze. Pamiętaj, że sam znaczek Alibaba Gold Supplier nie świadczy o rzetelności sprzedawcy.

Celem usługi jest budowanie zaufania między sprzedającymi a kupującymi. Ma zapewniać, że sprzedawcy na Alibabie będą produkować i dostarczać na czas towary o wysokiej jakości, zgodne z oczekiwaniami kupujących.

sprzedawcy na Alibaba

Jak działa Alibaba Trade Assurance?

W przypadku, gdy sprzedawca nie wyśle produktów w ustalonym terminie lub nie dotrzyma wszystkich wymagań dotyczących jakości towaru, Alibaba Trade Assurance pozwala kupującemu ubiegać się o zwrot pieniędzy. Jednakże suma, którą pokrywa usługa, jest ograniczona. Przy każdym dostawcy ze znaczkiem Trade Assurance przeczytać można jaki jest limit pieniędzy, który program pokrywa w jego przypadku. Oznacza to, że jeśli koszt Twojego zamówienia przekroczy tę granicę, otrzymasz zwrot pieniędzy zgodny z limitem, a nie całość zamówienia. Można wybrać jeden z dwóch rodzajów zabezpieczeń Trade Assurance.

Opcja „przed wysyłką” (Pre-shipment) to ochrona wpłaconej zaliczki i wymaga przeprowadzenia kontroli jakości przed wysyłką towaru z Chin.

Natomiast opcja „po dostawie” (Post-delivery) pokrywa cały koszt zamówienia (do limitu danego dostawcy) i zobowiązuje do sprawdzenia jakości towaru do 15 dni po dokonaniu odprawy celnej importowej lub 90 dni po wysyłce towaru.

Szkolenie: Import z Chin

Korzystając z Alibaba Trade Assurance przy zamówieniu towaru, należy podać konkretną datę wysyłki towaru oraz przedstawić kontrakt handlowy. W przypadku sporu między kupującym a dostawcą, Alibaba oceni zgodność zamówienia z wymaganiami właśnie na podstawie zapisów w umowie. Należy bardzo dokładnie opisać swoje wymagania, ponieważ w innym przypadku nie będziemy mogli ubiegać się o zwrot pieniędzy. Pamiętaj, by określić takie wymagania jak: data wysyłki, wielkość produktu, ilość sztuk, materiały, z jakich ma być zrobiony produkt, kolor produktu, opakowanie i tym podobne.

Alibaba nie podejmie akcji przeciwko dostawcy, jeśli kupujący nie poda jasnych wymagań. Należy pamiętać, że z usług Alibaba Trade Assurance korzystają sprzedawcy ze znaczkiem Alibaba Gold Supplier, czyli płatni użytkownicy serwisu, na czym Alibaba.com zarabia. W przypadku niejasności, Alibaba może zatrudnić firmę do przeprowadzenia kontroli jakości na podstawie ogólnych standardów.

Alibaba Trade Assurance – podsumowanie

Należy pamiętać, że „zgodność z wytyczonymi standardami” nie jest jednoznaczna z „dobrą jakością”, którą każdy rozumie na swój sposób. Alibaba Trade Assurance nie zapewnia zwrotu kosztów w przypadku, gdy produkt jest słabszej jakości niż oczekiwaliśmy. Należy odróżnić świadome zastępowanie materiałów i komponentów tymi o gorszej jakości od nieprofesjonalizmu dostawcy. Pamiętaj także, że w przypadku problemów z towarem lub dostawą, należy założyć spór i próbować dogadać się bezpośrednio ze sprzedawcą. Jeśli w ciągu 15 dni dostawca nie odpisze lub nie dojdziecie do porozumienia, możesz ubiegać się o zwrot pieniędzy.

Podsumowując, Alibaba Trade Assurance to przydatne narzędzie zabezpieczające transakcję w serwisie Alibaba. Daje możliwość kupującemu, by ubiegać się o zwrot pieniędzy w przypadku, gdy dostawca nie dotrzyma postanowień kontraktu. Ma zapewniać jakość towaru i dostarczenie go na czas. Nie jest to jednak całkowita gwarancja, że otrzymasz satysfakcjonujący produkt. Wybierając dostawcę i towar na Alibabie, zawsze należy zachować ostrożność. Przed podjęciem współpracy z kontrahentem z Chin, zalecamy dokonać weryfikacji chińskiej firmy. Aby mieć pewność co do jakości produktu, możesz również przeprowadzić kontrolę jakości na każdym etapie procesu produkcyjnego.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

4.6 / 5. Ilość głosów: 9