Zengcheng. Region produkcji jeansów w Chinach

Levi Strauss i Jacob W. Davis projektując wytrzymałe spodnie jeansowe dla farmerów i górników pewnie nie przypuszczali, że staną się one najpowszechniejszym elementem garderoby na świecie. Podliczając razem jeansy wyprodukowane w Stanach Zjednoczonych, we Włoszech, w Chinach i wielu innych państwach wyjdzie, że na rok wytwarzanych jest 6 mld par. Zengcheng to główny region produkcji jeansów w Chinach. Znajdują się tam także centra hurtowe, w których można zapoznać się w ofertą wielu producentów. Myśląc o imporcie jeansów z Zengcheng warto pomyśleć o wstąpieniu do takiego centrum, a jeśli zainteresuje nas produkt pewnego producenta, złożyć wizytę w jego fabryce. Korzystne jest także połączenie wizytacji z uczestnictwem w targach handlowych, na przykład słynnych Targach Kantońskich. Warto rozważnie wybrać datę wizyty, by nie wypadła ona w ten sam dzień co jedno z chińskich świąt, które z reguły są świętami ruchomymi.

Zengcheng Region produkcji jeansów w Chinach

Gdzie produkuje się jeans w Chinach? O Zengcheng

Zengcheng jest dystryktem podlegającym pod stolicę prowincji Guangdong Kanton. Obszar ten był ważnym ośrodkiem handlowym już w czasie panowania Wschodniej Dynastii Han (II w. n.e.). Zengcheng znany jest szczególnie ze swoich przepysznych owoców liczi oraz prężnie działającej krajowej strefy rozwoju gospodarczego i technologicznego.

Zengcheng region produkcji jeansów w Chinach położenie

Zengcheng – region produkcji jeansów w Chinach

W Xintang, położonym w Zengcheng, znajduje się jeden z czterech największych ośrodków produkcji jeansów w Państwie Środka, skupiając ponad 10 tys. przedsiębiorstw i firm związanych z wytwórstwem tego typu spodni. Szacuje się, że coroczna produkcja ponad 260 mln par jeansów stanowi 60% całkowitej chińskiej produkcji jeansów. 40% jeansów sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych pochodzi właśnie stąd. Zasłużenie nazywa się Xintang „jeansową stolicą świata”.

Xintang International Jean City jest pierwszym takim ośrodkiem w Chinach. Na około 10 tys. m2 ponad 3000 wystawców oferuje swoje produkty, w głównej mierze jeansy. Produkty są średniej jakości o niskich cenach. Mimo że najmodniejsze fasony jeansów zmieniają się z sezonu na sezon, tam zawsze dostępne są klasyczne modele. W kompleksie znajdują się centra: handlowe, badawczo-rozwojowe, informacji, szkoleniowe, logistyczne oraz strefa odpoczynku.

Lokalizacja: Donghua przy Guangshen, Xintang, dzielnica Zengcheng, Kanton, Guangdong, Chiny

Strona internetowa: pf.53shop.com/pifashichang/show2279.html

Zengcheng region produkcji jeansów w Chinach zagłębie
Bezpłatna konsultacja

Region produkcji jeansów w Chinach – targi odzieżowe w Zengcheng

W samym Zengcheng nie odbywają się targi handlowe. Jeansy z tego regionu posiadają swoją strefę na Targach Kantońskich wynoszącą 800 m2. To właśnie podczas fazy 3 prezentowane są między innymi tekstylia oraz odzież.

  • Canton Fair – China Export and Import Fair – Spring – Phase 3
  • Canton Fair – China Export and Import Fair – Autumn – Phase 3

Lokalizacja: Guangzhou – China Import and Export Complex, Kanton, Chiny

Strona internetowa: cantonfair.org.cn

Targi Kantońskie jeansy

Region produkcji jeansów w Chinach. Przewodnik

Jak się dostać do Zengcheng (Kanton)?

Do Kantonu najprościej jest przylecieć samolotem – port lotniczy Guangzhou (Baiyun) posiada liczne połączenia, zarówno krajowe jak i międzynarodowe. Z lotniska dostępna jest linia autobusowa kursująca do Zengcheng. Kurs trwa półtorej godziny i kosztuje około 50 RMB.

Z lotniska w Hongkongu do Kantonu można dojechać autokarem (220-250 HKD) oraz promem (półtorej godziny, koszt do 400 HKD).

Z odległych miast Chin, oprócz samolotem, do Kantonu można dostać się pociągiem – 7 godzin trwa podróż z Szanghaju, 8 godzin z Pekinu, a z Nanningu ­– 4 godziny.

Do samego Zengcheng kursują autobusy z centrum Kantonu w godzinach 7-21. Przykładowa podróż ze stacji autobusowej Tianhe trwa około półtorej godziny i kosztuje 16 RMB.

Miasto Zengcheng w Chinach
Źródło: gz.gov.cn/gzgov/s5814/201905/50ca8bda55784d63974b9055ac454e17.shtml

Jak poruszać się po Zengcheng (Kantonie)?

Korzystne jest zakupienie przepłaconej karty transportu publicznego Lingnan Pass – Yang Cheng Tong. Kosztuje 70 RMB (z wliczonym 20 RMB depozytem) i można jej używać w metrze, autobusach, niektórych taksówkach, automatach oraz budkach telefonicznych. Dostępna jest między innymi w stacjach metra i sklepach 7-Eleven.

Kanton posiada rozbudowaną sieć metra. Stacje są opisane i ogłaszane po chińsku oraz angielsku. Taryfa wynosi od 2 do 19 RMB (z Lingnan Pass wychodzi taniej). W Zencheng operują linie 13 oraz 21.

Ze względu na znikomą znajomość języka angielskiego u taksówkarzy, zaleca się przygotowanie informacji o celu podróży w znakach. Taryfy taksówek wynoszą 10 RMB na pierwszych 2,3 km, a następnie doliczane jest 2,6 RMB za każdy kilometr.

Koszt biletu na autobus to minimum 1 RMB za kurs. Stacje ogłaszane są po mandaryńsku, kantońsku oraz czasem w języku angielskim. Autobusy kursują w godzinach 6-22, poza tymi godzinami dostępne są autobusy nocne (kurs od 3 RMB).

Stawki celne na jeansy

Bez względu na to, jaki towar sprowadzamy z Chin, do każdego dobra należy doliczyć należność celną. Stawka celna spodni damskich lub dziewczęcych z bawełny (6204 62 39 90) lub z włókien syntetycznych (6204 63 18 90) wynosi 12%. Wysokość stawki jest taka sama dla spodni męskich lub chłopięcych, nieważne czy są z bawełny (6203 42 35 00) czy z włókien syntetycznych (6203 43 19 00) – również 12%.

Sprawdź stawki na pozostałe kategorie odzieży oraz ważne informacje o imporcie odzieży z Chin.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami na temat innych regionów produkcyjnych Chin.

Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 2