Święto Smoczych Łodzi w Chinach

Święto Smoczych Łodzi (端午节 Duanwu Jie) to jedno z najważniejszych tradycyjnych świąt chińskich, obok Chińskiego Nowego Roku, Święta Qingming i Święta Środka Jesieni. Przypada piątego dnia piątego miesiąca kalendarza rolniczego. W roku 2018 będzie to 18 czerwca, a Chińczycy będą mogli cieszyć się długim weekendem od 16 do 18 czerwca. Święto Smoczych Łodzi w Chinach ma historię sięgającą ponad dwóch tysięcy lat, choć oficjalnym świętem państwowym zostało dopiero w 2008 roku. Święto to wywodzi się z południowej części Chin i właśnie w południowych prowincjach jest obchodzone najhuczniej. W 2009 roku Święto Smoczych Łodzi zostało wpisane na listę Światowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Święto smoczych łodzi

Jak powstało Święto Smoczych Łodzi w Chinach?

Wierzenia związane z legendarną genezą tego święta różnią się w zależności od regionu, lecz najpopularniejszą wersją jest ta o poecie Qu Yuan. Żył on w okresie Walczących Królestw (340-278 p.n.e.) i napisał wiele utworów mówiących o jego miłości do ojczyzny. Gdy jego ukochane królestwo Qin zostało podbite przez państwo Chu, z rozpaczy rzucił się do rzeki Miluo. Okoliczni mieszkańcy podjęli desperacką próbę odnalezienia ciała uwielbianego poety. Pływali łodziami po rzece, uderzając w wodę wiosłami i bijąc w bębny, by odstraszyć złe duchy. Wrzucali także kulki ryżowe do rzeki, aby nakarmione ryby nie zjadły ciała pisarza. Od tamtego czasu mieszkańcy okolic zaczęli co roku upamiętniać te wydarzenia. W ten sposób powstały tradycje pływania smoczymi łodziami oraz jedzenia kulek z kleistego ryżu zwanych zongzi.

Szkolenie: Import z Chin

Święto Smoczych Łodzi w Chinach – wyścigi smoczych łodzi

Wyścigi smoczych łodzi są cieszącym się największą popularnością zwyczajem w czasie tego święta. Dla upamiętnienia prób odnalezienia i odratowania ciała Qu Yuana, mieszkańcy Chin co roku piątego dnia piątego miesiąca kalendarza księżycowego urządzają wyścigi smoczych łodzi. Uczestnicy wypływają, bijąc w bębny i wiosłując, tak jak lokalni mieszkańcy w starej legendzie. Zwyczaj ten sięga już ponad dwóch tysięcy lat. Teraz wyścigi smoczych łodzi uznane są za międzynarodowy sport i organizowane są na całym świecie.

Smocze łodzie mogą mieć 20-35 metrów długości. Mieści się w nich od kilkunastu do kilkudziesięciu wioślarzy usadowionych w dwóch rzędach. Niezbędnymi członkami drużyny są sternik, który nadaje kierunek oraz bębniarz, który wybijanym rytmem nadaje tempo wiosłowania i zagrzewa drużynę do walki. Łodzie zazwyczaj są pięknie dekorowane, zakończone na dziobie głową smoka, gdzie siedzi sternik z czerwoną chorągwią.

Święto Smoczych Łodzi w Chinach – zongzi

Tradycyjnie w dniu Święta Smoczych Łodzi wszystkie rodziny zajadają się gotowanymi kulkami z kleistego ryżu zwanymi zongzi (粽子). Jedzenie tego przysmaku wywodzi się z tej części legendy, w której okoliczni mieszkańcy wrzucali do rzeki bryłki sklejonego ryżu dla ryb. Zongzi mają trójkątny lub czworokątny kształt. Przyrządzane są z ryżu zawiniętego w liście bambusa lub trzciny. Nadzienie może być zarówno słodkie, jak i słone: zwyczaje związane z kształtem czy farszem różnią się w zależności od regionu. Na północy popularne są słodkie zongzi, na przykład wypełnione słodką fasolą, natomiast na południu częściej spotkamy zongzi z nadzieniem mięsnym.

Święto Smoczych Łodzi - zongzi

Święto Smoczych Łodzi w Chinach jest świętem narodowym. Warto więc pamiętać, że dni 16-18 czerwca w 2018 roku są w Chinach wolne od pracy. Wyścigi smoczych łodzi cieszą się ogromną popularnością, dlatego w dużych miastach, takich jak Pekin czy Kanton, w tych dniach spodziewać się można wyjątkowych tłumów.

Zachęcamy do zapoznania się z kalendarzem chińskich świąt w 2018 roku oraz świątecznymi tradycjami w Chinach związanymi z innymi okazjami.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

4.6 / 5. Ilość głosów: 7