Import biżuterii z Chin

Akcesoria dopełnią każdy strój. Mogą one przybrać formę pasków, krawatów, rękawiczek, a także biżuterii. Jednymi z pionierów biżuterii byli ludzie żyjący nad rzeką Jangcy 5000 lat temu, wytwarzający talizmany oraz ozdoby do noszenia. Obecnie w czołówce państw eksportujących biżuterię znajdują się Chiny. Każdy, niezależnie od swojej kategorii wiekowej, znajdzie wyroby jubilerskie mu odpowiadające. W artykule znajdziesz potrzebne informacje, aby rozpocząć import biżuterii z Chin.

Import biżuterii z Chin

Gdzie produkuje się biżuterię w Chinach?

Najwięcej producentów biżuterii znajduje się w prowincji Guangdong w południowych Chinach. To właśnie z tej prowincji eksportuje się około 30% wszystkich dóbr z Chin. Są to głównie miasta takie jak Dongguan, Kanton oraz Shenzhen. Skupiska producentów biżuterii znajdziemy także w Jinhua w prowincji Zhejiang oraz w Qingdao, w prowincji Shandong. W tych samych miastach znajdziemy podobną liczbę pośredników handlowych, zajmujących się biżuterią.

Produkcja biżuterii w Chinach

Jeśli chodzi o hurtowy zakup biżuterii, Kanton jest szczególnie wart uwagi. W przypadku, gdy chcesz porównać oferty wielu producentów w jednym miejscu, sprawdź takie miejsca w Kantonie jak:

 • Xijiao Plaza (ul. Zhanqian 2, dzielnica Liwan)
 • Taikang Plaza (ul. Taikang 111, dzielnica Yuexiu)
 • Liwan Plaza (ul. Dexing 9, dzielnica Liwan).

Jeżeli interesuje Cię głównie sztuczna biżuteria, skieruj swoje kroki do „hurtowni świata” Yiwu (m.in. Yiwu International Trade City).

Import biżuterii z Chin - Yiwu

Import biżuterii z Chin – stawki celne

Import do państwa członkowskiego Unii Europejskiej z kraju trzeciego, czyli będącego poza UE, wiąże się ze spełnieniem wymogu opłacenia cła. Stawki celne dostępne są w systemach taryfowych ISZTAR oraz TARIC. ISZTAR, który jest polskim systemem taryfowym, zawiera także informacje m.in. na temat wysokości podatku VAT. Stawka celna na produkty z Chin znajduje się w wierszu „Erga Omnes”.

Cło na biżuterię

Biżuteria w systemie taryfowym zawarta jest w sekcji XVI. Poniżej przedstawiamy przykładowe stawki celne na biżuterię oraz artykuły jubilerskie:

 • spinki do mankietów i inne spinki (7117 11 00 000) – 4%
 • sztuczna biżuteria (7117 90 00 00) – 4%
 • artykuły z pereł naturalnych lub hodowlanych (7116 10 00 00) – 0%
 • naszyjniki, bransolety i pozostałe artykuły wykonane całkowicie z naturalnych kamieni szlachetnych lub półszlachetnych, jedynie nawleczonych, bez zapięć lub innych dodatków (7116 20 11 00) – 0%
 • artykuły jubilerskie i ich części ze srebra, nawet pokrytego lub platerowanego innym metalem szlachetnym (7114 11 00 00) – 2%
 • artykuły jubilerskie i ich części z innego metalu szlachetnego, nawet pokrytego lub platerowanego innym metalem szlachetnym (7114 19 00 00) – 2%
 • artykuły biżuteryjne i ich części ze srebra, nawet pokrytego lub platerowanego metalem szlachetnym (7113 11 00 00) – 2,5%
 • artykuły biżuteryjne i ich części z metalu szlachetnego, nawet pokrytego lub platerowanego metalem szlachetnym (7113 19 00 00) – 2,5%.

Jak widać na przytoczonych przykładach, stawki celne na biżuterię nie są wysokie. Import biżuterii z Chin jest więc opłacalny.

Głównym rozróżnieniem w systemie taryfowym jest materiał, z którego stworzony został wyrób. Surowce wykorzystywane do biżuterii to między innymi:

 • złoto, np. 333 (8k), 585 (14k) itp.
 • srebro (925)
 • stopy srebra lub złota, oraz srebro pokryte warstwą złota
 • inne surowce bazowe: miedź, aluminium, stop cynku, stal nierdzewna, tytan
 • diamenty, o różnych parametrach: karatów, barwy, czystości oraz szlifie
 • cyrkonie
 • perły naturalne i hodowane
 • kamienie szlachetne, półszlachetne
 • drewno, muszle.
Import biżuterii z Chin - kolaż
Szkolenie: Import z Chin

Targi biżuterii w Chinach

Świetnym miejscem na znalezienie dostawcy biżuterii z Chin jest uczestnictwo w targach handlowych. Tam, możliwe jest zapoznanie się z asortymentem wielu producentów, co oznacza nawiązanie bliższych relacji i otrzymanie lepszej oferty.

Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne, targi handlowe jak i inne wydarzenia na masową skalę są przekładane lub organizowane wirtualnie. Niektóre targi odbywają się, lecz na mniejszą skalę oraz z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Z uwagi na szybko zmieniającą się sytuację, zalecamy śledzić bieżące informacje na oficjalnych stronach internetowych.

Canton Fair (China Import and Export Fair)

Lokalizacja: China Import and Export Fair Complex & online

Oficjalna strona: cantonfair.org.cn

Sprawdź nasze artykuły na temat Targów Kantońskich.

Fashion Jewellery & Accessories Fair

Lokalizacja: Hong Kong Convention and Exhibition Centre

Oficjalna strona: seasonsspring.exhibitions.jewellerynet.com

Oficjalna strona: seasonsautumn.exhibitions.jewellerynet.com

HKTDC Hong Kong International Diamond, Gem & Pearl Show

Lokalizacja: Hong Kong Convention and Exhibition Centre, Hongkong & online

Oficjalna strona: event.hktdc.com/fair/hkdgp-en/HKTDC-Hong-Kong-International-Diamond–Gem—Pearl-Show

HKTDC Hong Kong International Jewellery Show

Lokalizacja: Hong Kong Convention and Exhibition Centre, Hongkong & online

Oficjalna strona: event.hktdc.com/fair/hkjewellery-en/HKTDC-Hong-Kong-International-Jewellery-Show

Obowiązki importera biżuterii

Przed rozpoczęciem procedur importu należy rozeznać się, jakie wymogi stawiane są przy danym produkcie. Trzeba wybrać takiego producenta, którego produkty spełniają normy obowiązujące na rynku docelowym. W przypadku biżuterii, duża część dochodzi do kontaktu ze skórą, w związku z czym jest ona regulowana.

Przede wszystkim, produkty wprowadzane do biegu w Unii Europejskiej muszą spełniać wymagania bezpieczeństwa zawarte w dyrektywie w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów 2001/95/WE. Zapoznaj się także z dyrektywą w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych 94/62/WE.

Biżuteria importowana do Unii Europejskiej musi być zgodna dyrektywą REACH. Z REACH powiązana jest Karta Charakterystyki. W przypadku wyrobów biżuteryjnych, dyrektywa określa m.in. ilość dopuszczalnego:

 • kadmu i jego związków (mniej niż 0.01% masy)
 • niklu (mniej niż 0.5 μg/cm2 ekspozycji na skórze tygodniowo lub 0.2 μg/cm2 tygodniowo w przypadku biżuterii wymagającej przekłucia)
 • ołowiu i jego związków (mniej niż 0.05% masy)
 • chromu VI dla wyrobów ze skóry (mniej niż 3.0 mg/kg).

Wymogi REACH przy biżuterii dla dzieci są bardziej restrykcyjne. Co więcej, biżuteria dla dzieci poniżej 14 roku życia służąca do zabawy jest kategoryzowana jako zabawka i musi nosić oznakowanie CE. Ponadto, wymagana jest zgodność z normą EN 14682:2007 dotyczącej sznurów i sznurków ściągających w odzieży dziecięcej dla dzieci do 14 roku życia. O certyfikatach przy zabawkach przeczytasz w innym artykule.

Szkolenie Poniedziałek 18:00

Jeśli importujesz perły inne niż hodowlane lub części pochodzące od okazów fauny lub flory, zapoznaj się z konwencją CITES. Twój produkt może podchodzić pod jej regulacje. W przypadku biżuterii zawierającej elementy skóry, miej pewność, że nie zawiera ona barwników azowych wydzielających zakazane aminy aromatyczne.

Prawo pobiercze stanowi, że wyroby z metali szlachetnych (złoto, srebro, pallad, platyna) muszą zostać poddane badaniom i oznaczone cechą pobierczą lub posiadać świadectwo badania. Dopuszczalne są polskie cechy pobiercze, a także te określone w umowach międzynarodowych wiążących Polskę albo obowiązujące w krajach UE lub EFTA.

Niecechowane są wyroby, których masa części wykonanych ze stopu metali szlachetnych jest mniejsza niż:

 • 1 gram – dla stopów złota
 • 1 gram – dla stopów platyny
 • 5 gramów – dla stopów srebra.
Polskie cechy pobiercze
Polskie cechy pobiercze, GUM

Import biżuterii z Chin – podsumowanie

Jako, że chińscy producenci oferują szeroką gamę artykułów biżuteryjnych, import biżuterii z Chin cieszy się popularnością. Importer jednak nie powinien zaniedbać spraw formalnych i upewnić się, że produkt jest zgodny z wymogami, a chiński parter biznesowy został wybrany rozważnie.

Import z Chin w 2021

Oceń post

4.9 / 5. Ilość głosów: 14