Akcesoria dopełnią każdy strój. Mogą one przybrać formę pasków, krawatów, rękawiczek, a także biżuterii. Jednymi z pionierów biżuterii byli ludzie żyjący nad rzeką Jangcy 5000 lat temu, wytwarzający talizmany oraz ozdoby do noszenia. Obecnie w czołówce państw eksportujących biżuterię znajdują się Chiny. Każdy, niezależnie od swojej kategorii wiekowej, znajdzie wyroby jubilerskie mu odpowiadające. W artykule znajdziesz potrzebne informacje, aby rozpocząć import biżuterii z Chin.
Gdzie produkuje się biżuterię w Chinach?
Najwięcej producentów biżuterii znajduje się w prowincji Guangdong w południowych Chinach. To właśnie z tej prowincji eksportuje się około 30% wszystkich dóbr z Chin. Są to głównie miasta takie jak Dongguan, Kanton oraz Shenzhen. Skupiska producentów biżuterii znajdziemy także w Jinhua w prowincji Zhejiang oraz w Qingdao, w prowincji Shandong. W tych samych miastach znajdziemy podobną liczbę pośredników handlowych, zajmujących się biżuterią.
Jeśli chodzi o hurtowy zakup biżuterii, Kanton jest szczególnie wart uwagi. W przypadku, gdy chcesz porównać oferty wielu producentów w jednym miejscu, sprawdź takie miejsca w Kantonie jak:
- Xijiao Plaza (ul. Zhanqian 2, dzielnica Liwan)
- Taikang Plaza (ul. Taikang 111, dzielnica Yuexiu)
- Liwan Plaza (ul. Dexing 9, dzielnica Liwan).
Jeżeli interesuje Cię głównie sztuczna biżuteria, skieruj swoje kroki do „hurtowni świata” Yiwu (m.in. Yiwu International Trade City).
Import biżuterii z Chin – stawki celne
Import do państwa członkowskiego Unii Europejskiej z kraju trzeciego, czyli będącego poza UE, wiąże się ze spełnieniem wymogu opłacenia cła. Stawki celne dostępne są w systemach taryfowych ISZTAR oraz TARIC. ISZTAR, który jest polskim systemem taryfowym, zawiera także informacje m.in. na temat wysokości podatku VAT. Stawka celna na produkty z Chin znajduje się w wierszu „Erga Omnes”.
Cło na biżuterię
Biżuteria w systemie taryfowym zawarta jest w sekcji XVI. Poniżej przedstawiamy przykładowe stawki celne na biżuterię oraz artykuły jubilerskie:
- spinki do mankietów i inne spinki (7117 11 00 000) – 4%
- sztuczna biżuteria (7117 90 00 00) – 4%
- artykuły z pereł naturalnych lub hodowlanych (7116 10 00 00) – 0%
- naszyjniki, bransolety i pozostałe artykuły wykonane całkowicie z naturalnych kamieni szlachetnych lub półszlachetnych, jedynie nawleczonych, bez zapięć lub innych dodatków (7116 20 11 00) – 0%
- artykuły jubilerskie i ich części ze srebra, nawet pokrytego lub platerowanego innym metalem szlachetnym (7114 11 00 00) – 2%
- artykuły jubilerskie i ich części z innego metalu szlachetnego, nawet pokrytego lub platerowanego innym metalem szlachetnym (7114 19 00 00) – 2%
- artykuły biżuteryjne i ich części ze srebra, nawet pokrytego lub platerowanego metalem szlachetnym (7113 11 00 00) – 2,5%
- artykuły biżuteryjne i ich części z metalu szlachetnego, nawet pokrytego lub platerowanego metalem szlachetnym (7113 19 00 00) – 2,5%.
Jak widać na przytoczonych przykładach, stawki celne na biżuterię nie są wysokie. Import biżuterii z Chin jest więc opłacalny.
Głównym rozróżnieniem w systemie taryfowym jest materiał, z którego stworzony został wyrób. Surowce wykorzystywane do biżuterii to między innymi:
- złoto, np. 333 (8k), 585 (14k) itp.
- srebro (925)
- stopy srebra lub złota, oraz srebro pokryte warstwą złota
- inne surowce bazowe: miedź, aluminium, stop cynku, stal nierdzewna, tytan
- diamenty, o różnych parametrach: karatów, barwy, czystości oraz szlifie
- cyrkonie
- perły naturalne i hodowane
- kamienie szlachetne, półszlachetne
- drewno, muszle.
Targi biżuterii w Chinach
Świetnym miejscem na znalezienie dostawcy biżuterii z Chin jest uczestnictwo w targach handlowych. Tam, możliwe jest zapoznanie się z asortymentem wielu producentów, co oznacza nawiązanie bliższych relacji i otrzymanie lepszej oferty.
Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne, targi handlowe jak i inne wydarzenia na masową skalę są przekładane lub organizowane wirtualnie. Niektóre targi odbywają się, lecz na mniejszą skalę oraz z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Z uwagi na szybko zmieniającą się sytuację, zalecamy śledzić bieżące informacje na oficjalnych stronach internetowych.
Canton Fair (China Import and Export Fair)
Lokalizacja: China Import and Export Fair Complex & online
Oficjalna strona: cantonfair.org.cn
Sprawdź nasze artykuły na temat Targów Kantońskich.
Fashion Jewellery & Accessories Fair
Lokalizacja: Hong Kong Convention and Exhibition Centre
Oficjalna strona: seasonsspring.exhibitions.jewellerynet.com
Oficjalna strona: seasonsautumn.exhibitions.jewellerynet.com
HKTDC Hong Kong International Diamond, Gem & Pearl Show
Lokalizacja: Hong Kong Convention and Exhibition Centre, Hongkong & online
Oficjalna strona: event.hktdc.com/fair/hkdgp-en/HKTDC-Hong-Kong-International-Diamond–Gem—Pearl-Show
HKTDC Hong Kong International Jewellery Show
Lokalizacja: Hong Kong Convention and Exhibition Centre, Hongkong & online
Oficjalna strona: event.hktdc.com/fair/hkjewellery-en/HKTDC-Hong-Kong-International-Jewellery-Show
Obowiązki importera biżuterii
Przed rozpoczęciem procedur importu należy rozeznać się, jakie wymogi stawiane są przy danym produkcie. Trzeba wybrać takiego producenta, którego produkty spełniają normy obowiązujące na rynku docelowym. W przypadku biżuterii, duża część dochodzi do kontaktu ze skórą, w związku z czym jest ona regulowana.
Przede wszystkim, produkty wprowadzane do biegu w Unii Europejskiej muszą spełniać wymagania bezpieczeństwa zawarte w dyrektywie w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów 2001/95/WE. Zapoznaj się także z dyrektywą w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych 94/62/WE.
Biżuteria importowana do Unii Europejskiej musi być zgodna dyrektywą REACH. Z REACH powiązana jest Karta Charakterystyki. W przypadku wyrobów biżuteryjnych, dyrektywa określa m.in. ilość dopuszczalnego:
- kadmu i jego związków (mniej niż 0.01% masy)
- niklu (mniej niż 0.5 μg/cm2 ekspozycji na skórze tygodniowo lub 0.2 μg/cm2 tygodniowo w przypadku biżuterii wymagającej przekłucia)
- ołowiu i jego związków (mniej niż 0.05% masy)
- chromu VI dla wyrobów ze skóry (mniej niż 3.0 mg/kg).
Wymogi REACH przy biżuterii dla dzieci są bardziej restrykcyjne. Co więcej, biżuteria dla dzieci poniżej 14 roku życia służąca do zabawy jest kategoryzowana jako zabawka i musi nosić oznakowanie CE. Ponadto, wymagana jest zgodność z normą EN 14682:2007 dotyczącej sznurów i sznurków ściągających w odzieży dziecięcej dla dzieci do 14 roku życia. O certyfikatach przy zabawkach przeczytasz w innym artykule.
Jeśli importujesz perły inne niż hodowlane lub części pochodzące od okazów fauny lub flory, zapoznaj się z konwencją CITES. Twój produkt może podchodzić pod jej regulacje. W przypadku biżuterii zawierającej elementy skóry, miej pewność, że nie zawiera ona barwników azowych wydzielających zakazane aminy aromatyczne.
Prawo pobiercze stanowi, że wyroby z metali szlachetnych (złoto, srebro, pallad, platyna) muszą zostać poddane badaniom i oznaczone cechą pobierczą lub posiadać świadectwo badania. Dopuszczalne są polskie cechy pobiercze, a także te określone w umowach międzynarodowych wiążących Polskę albo obowiązujące w krajach UE lub EFTA.
Niecechowane są wyroby, których masa części wykonanych ze stopu metali szlachetnych jest mniejsza niż:
- 1 gram – dla stopów złota
- 1 gram – dla stopów platyny
- 5 gramów – dla stopów srebra.
Import biżuterii z Chin – podsumowanie
Jako, że chińscy producenci oferują szeroką gamę artykułów biżuteryjnych, import biżuterii z Chin cieszy się popularnością. Importer jednak nie powinien zaniedbać spraw formalnych i upewnić się, że produkt jest zgodny z wymogami, a chiński parter biznesowy został wybrany rozważnie.