Chiński Nowy Rok 2026

Chiński Nowy Rok, znany również jako Święto Wiosny (春节; chunjie), jest najważniejszym świętem w Chinach. Jest obchodzone od tysięcy lat i charakteryzuje się wieloma zwyczajami, które różnią się w zależności od konkretnego regionu. Nowy Rok w Chinach oparty jest na kalendarzu księżycowym, a co za tym idzie, jego daty różnią się zależnie od roku. Okres celebracji Święta Wiosny trwa od pierwszego dnia kalendarza księżycowego do piętnastego dnia, czyli Święta Latarni. Obchody Chińskiego Nowego Roku trwają od pierwszego dnia kalendarza księżycowego do piętnastego dnia, czyli Święta Latarni. Chiński Nowy Rok 2026 świętuje się od 17 lutego do 3 marca, a 2026 r. będzie rokiem Konia.

chinski nowy rok 2026

Czym jest Chiński Nowy Rok?

Święto Wiosny to najbardziej hucznie obchodzone święto w Chinach. Obchody Nowego Roku skupiają się na pozbyciu się rzeczy starych i złych, a powitaniu rzeczy nowych i pozytywnych. Z tego powodu Chińczycy sprzątają swoje domy, regulują zaległe długi, rozwiązują konflikty i wyjaśniają wszelkie nieporozumienia. To również czas pozbywania się złej energii, okazania szacunku przodkom i pokładanie nadziei w nadchodzący rok.

Chiński Nowy Rok 2026 a zwyczaje

  • Do najważniejszych zwyczajów w czasie Chińskiego Nowego Roku należą odpalanie fajerwerk i petard, które początkowo miały za zadanie odganiać złe duchy.
  • Rodziny zbierają się na wspólny posiłek, a potrawy i napoje spożywane mają symboliczne znaczenie. Na stole występują między innymi pierożki jiaozi (​饺子​), symbolizujące jedność, makaron — długie życie czy ryba oznaczająca obfitość.
  • Na drzwiach wiesza się znak 福 (fu) oznaczający „szczęście, błogosławieństwo” lub kuplety z życzeniami na pomyślny nowy rok.
  • Wszędzie można spotkać kolor czerwony, w postaci latarni, ubrań, dekoracji, gdyż w chińskiej kulturze jest to symbol szczęścia oraz dobrobytu.
  • Niezwykle ważną tradycją noworoczną jest obdarowywanie bliskich czerwonymi kopertami wypełnionych pieniędzmi, zwanymi hongbao (​红包​). Obecnie, w dobie Internetu i powszechności kodów QR w Chinach, tradycyjne czerwone koperty coraz częściej zastępowane są ich elektronicznym odpowiednikiem.
Bezpłatna konsultacja

Migracje w czasie Chińskiego Nowego Roku 2026

Z racji na to, iż Chiński Nowy Rok spędza się w gronie rodziny, miliony Chińczyków wraca w tym czasie do swoich rodzinnych domów. Jest to okres migracji na tak ogromną skalę, że dostał nawet własną nazwę — chunyun (春运). Zazwyczaj zaczyna się 15 dni przed Chińskim Nowym Rokiem i następnie trwa aż do 25 dni po jego zakończeniu, łącznie 40 dni. Ulice są zakorkowane, wszelkie rodzaje transportu publicznego, a w szczególności kolej, są ekstremalnie obłożone, a zakup biletu jest niezwykle trudny.

Przy tak dużej liczbie pracowników wracających do domu na święta skutki odczują nie tylko osoby podróżujące po Chinach, ale także wszyscy importerzy współpracujący z chińskimi kontrahentami.

Chiński Nowy Rok 2026 a import

W ramach obchodów tego święta co roku przyznaje się 7 dni ustawowo wolnych od pracy. W tym czasie fabryki nie pracują i kontakt z dostawcą jest znacznie utrudniony lub niemożliwy. W rzeczywistości okres ograniczonej działalności fabryki jest znacznie dłuższy, co skutkuje ogromnymi opóźnieniami w realizacji zamówień. Czasowe zaprzestanie produkcji powoduje znaczny wzrost zapotrzebowania na dany produkt, co skutkuje wzrostem cen zarówno produktów, jak i ich transportu. W celu zmaksymalizowania zysków niektórzy producenci decydują się na zwiększenie ilości realizacji zamówień przed świętami, co skutkuje gorszą jakością produktów.

Porady dla importerów w obliczu Chińskiego Nowego Roku

Najważniejsze jest, aby zamówienie złożyć z wyprzedzeniem, aby uniknąć powikłań związanych z obchodami Chińskiego Nowego Roku. Aby uniknąć problemów z jakością produktu lub opóźnień w dostawie, warto złożyć zamówienie najpóźniej w listopadzie. Złożenie zamówienia w grudniu wiąże się z ryzykiem, że produkty nie zostaną już wyprodukowane w danym roku.

Ważne jest, aby dokładnie rozważyć wielkość zamówienia, biorąc pod uwagę, że normalny przestój w pracy fabryki może potencjalnie przedłużyć się do marca. Koniecznie należy wziąć pod uwagę zarówno okres przed jak i po Chińskim Nowym Roku.

W wypadku braku możliwości wcześniejszego złożenia zamówienia należy w planach uwzględnić opóźnienia, które mogą wynosić około miesiąca. Nie należy również polegać na zapewnieniach, że towar dotrze na czas, gdyż często okazują się one zawodne. Z racji na wątpliwą jakość towarów oferowanych w tym okresie, ważne jest, aby przeprowadzić szczegółową kontrolę jakości, aby mieć pewność, że zamówione produkty spełniają wszystkie wymogi i oczekiwania.

Należy pamiętać o znaczeniu guanxi (关系), czyli relacji, w chińskiej kulturze biznesowej. Aby zapewnić dobre relacje z chińskim kontrahentem, zdecydowanie zaleca się przesłanie życzeń noworocznych, które niewątpliwie zostaną dobrze przyjęte. Chociaż komunikacja z wykonawcą może wiązać się z wyzwaniami, ważne jest, aby zachować cierpliwość i pamiętać, że ten okres jest zarezerwowany na kultywowanie więzi rodzinnych.

Szkolenie: Import z Chin

Podsumowując, Chiński Nowy Rok stanowi istotny element kultury w Chinach. Zarówno przy planowaniu podróży do tego kraju, jak i w prowadzeniu biznesu z chińskimi partnerami, ważne jest uwzględnienie wpływu tego święta na działalność. Zaleca się rozpoczęcie przygotowań z odpowiednim wyprzedzeniem, aby uniknąć potencjalnych problemów, takich jak opóźnienia i wyższe koszty.

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 2