Święto Smoczych Łodzi 2024

Święto Smoczych Łodzi to jedno z czterech najważniejszych świąt w chińskim kalendarzu. Przypada ono w piąty dzień piątego miesiąca kalendarzowego, czyli pomiędzy majem a czerwcem. Święto Smoczych Łodzi jest niezwykle ważnym wydarzeniem, podczas którego rodziny zbierają się, żeby wspólnie spędzać czas i oddać cześć przodkom. Z obchodami tego święta wiążą się także pewne utrudnienia dla osób planujących odwiedzić ChRL w trakcie jego trwania. Kiedy dokładnie wypada Święto Smoczych Łodzi 2024?

Święto Smoczych Łodzi 2024

Święto Smoczych Łodzi 2024

Historia Święta Smoczych Łodzi

W pierwotnych przesłankach o Święcie Smoczych Łodzi obchodzonym piątego miesiąca kalendarza księżycowego mówiono, że jest to przeklęty, albo zły czas. Było tak, ponieważ na północnych terenach Chin nastawała tam wtedy ciepła pora roku. Podczas pierwszych gorących dni ludzie często chorowali i nastawały epidemie. Wrzucano wtedy do wody totemy w kształcie smoków, co miało na celu odpędzenie złych sił, które sprowadzały na ludzi choroby.

Jednak najbardziej znaną legendą na temat Święta Smoczych Łodzi jest legenda o Qu Yuanie. Qu Yuan był poetą z Chu z okresu Walczących Królestw. Po tym, jak jego kraj upadł, zrozpaczony Qu Yuan rzucił się do rzeki Miluo, popełniając samobójstwo. Ludzie, którzy tam mieszkali, szukali jego ciała, ale niestety bezskutecznie. Uderzali w bębny i rozpraszali wodę wiosłami, żeby odpędzić złe duchy od ciała poety, a także wrzucali do rzeki jedzenie, by powstrzymać ryby od zjedzenia ciała Qu Yuana.

Bezpłatna konsultacja

W jaki sposób obchodzone jest Święto Smoczych Łodzi?

Święto Smoczych Łodzi – wyścig smoczych łodzi

Jednym z najważniejszych aspektów wspomnianego święta jest wyścig smoczych łodzi. Łodzie zbudowane są z drewna i wyrzeźbione w taki sposób, by wyglądem przypominały smoki. W jednej takiej łodzi mieszczą się 22 osoby, w tym bębniarz i sternik. Bębniarz siedzi blisko dziobu i wygrywa rytm, który ma na celu dodanie energii wioślarzom, sternik natomiast ma za zadanie kierować łódką. W trakcie wyścigów miejsce mają także inne zabawy i gry w wodzie, ponieważ wierzy się, że kontakt z wodą podczas tego dnia ma przynosić szczęście.

Święto Smoczych Łodzi 2024

Święto Smoczych Łodzi – tradycyjne rośliny i potrawy

Podczas święta szczególną wagę przywiązuje się także do różnego rodzaju ziół i potraw. Tradycyjnie tego dnia sadzi się w ziemi lub wiesza na drzwiach bylicę oraz tatarak. W starożytnych czasach uważano, że rośliny te odpędzają choroby i złe duchy.

Niezwykle ważne są także zongzi. Zongzi to kulki ryżowe z nadzieniem zawinięte w trzcinę lub liść bambusa. Występują one zarówno na słodko, jak i na słono w zależności od regionu, gdzie zostały przygotowane. Możemy natrafić na nadzienie np. mięsne, z daktylami, pastą fasolową, czy orzechami.

Święto Smoczych Łodzi – wino realgar

Wino realgar to napój alkoholowy wytwarzany przede wszystkim z żółtego wina oraz proszku realgar, który w tradycyjnej medycynie chińskiej uznawany był za odtrutkę na różnego rodzaju trucizny. Poza piciem wina realgar używa się go także w celu namalowania nim znaku oznaczającego słowo „król” na czole dziecka. Trunkiem można także posmarować dłonie, uszy i inne części ciała dzieci. Uważa się, że dzięki temu odpędzi się od najmłodszych choroby, a także zapewni im się dłuższe życie.

Święto Smoczych Łodzi – inne atrakcje

W trakcie trwania festiwalu możemy także wziąć udział w różnego rodzaju zabawach takich jak puszczanie papierowych latawców, konkurs na najlepszą trawę czy bieg z jajkiem, możemy także obejrzeć pokazy np. tańca zhongkui lub pokazy tańca ze smokiem.

Kiedy obchodzone jest Święto Smoczych Łodzi 2024?

Święto Smoczych Łodzi jest co roku obchodzone piątego dnia piątego miesiąca kalendarza księżycowego. W 2024 roku będzie to 10 czerwca (poniedziałek).

Święto Smoczych Łodzi 2024 a import z Chin

Należy pamiętać, że kilka lat temu Święto Smoczych Łodzi zostało uznane za dzień wolny od pracy, także w trakcie jego trwania możemy napotkać na utrudnienia w kontakcie z partnerami biznesowymi na terenie Chin. Warto także wspomnieć, że podczas trwania święta możemy natrafić także na utrudnienia w transporcie na miejscu, ze względu na tłumy zbierające się na ulicach uczestniczące w festiwalu.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 1