Święta w Chinach 2026

W Chinach święta są doskonałą okazją do powrotu w rodzinne strony i spotkań z bliskimi. Chińczycy skupiają się na ich celebracji, a często dni te są ustawowo wolne od pracy. Do wyznaczania dat świąt, w większości przypadków, Chińczycy posługują się kalendarzem lunarnym (księżycowym), odmiennym od znanego nam kalendarza gregoriańskiego. W poniższym artykule opisujemy święta w Chinach w 2026 roku, z uwzględnieniem ich wpływu na sprawy biznesowe.

Święta w Chinach 2026

Święta w Chinach 2026

Chiński Nowy Rok 2026

 • Data: 17 lutego 2026 r.
 • Dni wolne: 16 – 22 lutego 2026 r.

Chiński Nowy Rok, inaczej Święto Wiosny, jest najważniejszym świętem w chińskiej kulturze. Wolne trwa 7 dni, ale okres świąteczny obejmuje jeszcze dwa kolejne tygodnie, aż do Święta Latarni, które w roku 2026 przypada na 3 marca. Każdy rok w chińskim kalendarzu ma przypisany znak chińskiego zodiaku. W roku 2024 jest to smok, w 2025 roku będzie to szczur, a na rok 2026 przypada znak konia.

Chiński Nowy rok jest to czas na spędzenie czasu z rodziną i powrót w rodzinne strony. Tradycyjnie Chińczycy spędzają go na wspólnym posiłku z bliskimi, obdarowują wtedy młodszych członków rodziny czerwonymi kopertami z pieniędzmi, dekorują dom czerwonymi ozdobami i oglądają w telewizji galę noworoczną. Organizowane są również pokazy fajerwerków i tańca smoka.

Czerwone koperty w Chinach

Chińskie Święto Zmarłych 2026

 • Data: 5 kwietnia 2026 r.
 • Dni wolne: 3 – 5 kwietnia 2026 r.

Chińskie Święto zmarłych, znane również pod nazwą Qingmingjie (Święto Czyste i Jasne), jest to święto mające na celu oddanie hołdu przodkom. Chińczycy wracają wtedy w swoje rodzinne strony, a główną tradycją tego dnia jest odwiedzanie i sprzątanie grobów zmarłych. Na grobach pali się trociczki, składa ofiary z jedzenia oraz pali specjalne banknoty. Aby okazać szacunek przodkom każdy członek rodziny składa też ukłony, dotykając czołem ziemi trzy razy. Jest to też czas na spacery i spędzanie czasu z bliskimi na świeżym wiosennym powietrzu.

Qimgmingjie w Chinach
Źródło: dutenews.com/n/article/6666412

Święto Pracy 2026

 • Data: 1 maja 2026 r.
 • Dni wolne: 1 – 5 maja 2026 r. / 1 – 3 maja 2026 r.

Chińskie Święto Pracy zostało w Chinach wprowadzone po proklamacji Chińskiej Republiki Ludowej jako święto klasy robotniczej. W tym czasie firmy pozostają zamknięte, czasami nawet przez tydzień.

Nie istnieją konkretne tradycje związane z tym świętem, a wyznaczane jest za pomocą kalendarza gregoriańskiego, a nie księżycowego. Można powiedzieć, że jest to Chiński ekwiwalent polskiej majówki. Chińczycy spędzają ten czas na odpoczynku i spotkaniach z rodziną czy znajomymi. Jest to również okazja do podróży po kraju, drogi są przepełnione samochodami, pociągi i samoloty wypełnione po brzegi podróżnymi, a atrakcje turystyczne przyjmują ograniczoną dzienną liczbę zwiedzających.

Bezpłatna konsultacja

Święto Smoczych Łodzi 2026

 • Data: 19 czerwca 2026 r.
 • Dni wolne: 19 – 21 czerwca 2026 r.

Święto Smoczych Łodzi, inaczej Święto Podwójnej Piątki, odbywa się 5 dnia 5 miesiąca księżycowego. Tradycyjnie korzenie święta sięgają do okresu Walczących Państw (475 – 221 r. p.n.e.) i związane są z samobójczą śmiercią pisarza i uczonego Qu Yuana. Został on fałszywie oskarżony i wygnany z kraju przez nieprzychylnych urzędników, i z rozpaczy rzucił się do rzeki Miluo. Okoliczni mieszkańcy wypłynęli na łodziach na poszukiwanie jego ciała, jednak misja zakończyła się niepowodzeniem. Chcąc ochronić ciało poety przed zjedzeniem przez ryby zamieszkujące rzekę, mieszkańcy karmili je zòngzi, czyli kleistym ryżem z dodatkami, zawiniętym w liście bambusa.

Do dziś Chińczycy jedzą w ten dzień wspomniane zòngzi, a w wielu miejscach organizowane są wyścigi smoczych łodzi.

Dwuanwujie w Chianch
Źródło: m.secretchina.com/news/gb/2022/06/02/1008016.html

Święto Środka Jesieni 2026

 • Data: 25 września 2026 r.
 • Dni wolne: 25 – 27 września 2026 r.

Święto Środka Jesieni tradycyjnie upamiętnia historię bogini Chang’e, żony mitycznego łucznika Hou Yi, który zastrzelił dziewięć słońc, pozostawił jedno i tym samym uratował ludzkość przed śmiercią. Według legendy Chang’e miała wypić eliksir nieśmiertelności, który za zasługi dostał jej mąż. Niespodziewanie zaczęła wznosić się do góry, aż dotarła na księżyc, gdzie miała pozostać na zawsze. Kiedy Hou Yi dowiedział się co się stało, przygotował w ogrodzie stolik z przysmakami i owocami, a potem nieprzerwanie wpatrywał się w Księżyc, myśląc, jak połączyć się z ukochaną. Ważnym elementem związanym ze świętem jest także biały królik, towarzysz Chang’e i symbol długowieczności.

Święto jest czasem na spotkanie z rodziną, wspólnego posiłku i podziwiania księżyca w pełni. Tradycyjną potrawą związaną ze świętem są ciasteczka księżycowe yuèbĭng, wypełnione najczęściej nadzieniem z czerwonej fasoli.

Ciasteczka księżycowe
Źródło: sohu.com/a/422218222_156406

Święto Narodowe w Chinach 2026

 • Data: 1 października 2026 r.
 • Dni wolne: 1 – 7 października 2026 r.

Święto Narodowe, rozpoczynające tzw. Złoty Tydzień, zawsze przypada na 1 października kalendarza gregoriańskiego, nie jest ono świętem ruchomym. Upamiętnia wygraną Komunistycznej Partii Chin w wojnie domowej i proklamowanie Chińskiej Republiki Ludowej przez Mao Zedonga w 1949 roku. Jest to dla Chińczyków bardzo dobra okazja do powrotu w rodzinne strony lub podróży po kraju. Jest to więc okres wzmożonego ruchu turystycznego, a sklepy, galerie, hotele i restauracje notują, w krótkim czasie, najwyższe przychody w ciągu roku.

Święta chińskie i dni wolne, a sprawy biznesowe

Kalendarz chińskich świąt w Chinach

Warto pamiętać, że święta i dni wolne, są dla Chińczyków przede wszystkim czasem odpoczynku i spędzenia czasu z rodziną. Firmy, urzędy i fabryki wstrzymują wtedy swoją pracę lub też znacznie redukują liczbę pracowników. Kontakt z chińskimi kontrahentami jest w tym okresie utrudniony.

W przypadku współpracy z chińskimi dostawcami warto odpowiednio wcześniej zamówić produkty i transport, gdyż oprócz opóźnionych dostaw, możemy spotkać się z problemem obniżonej jakości produktów, co jest wynikiem przyspieszonej produkcji tuż przed okresem świątecznym.

Nie zalecamy również podróży biznesowych w okresach świątecznych, jest to czas masowego przemieszczania się ludności i mogą wystąpić trudności z dostępem do transportu. Warto uszanować ten szczególny czas a sprawy biznesowe zaplanować na inny termin.

Grafika główna: explorica.ca/blog/facts-chinese-year

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 2