Wyjazd do Hongkongu

Hongkong jest często określany jako brama do Chin. Nie jest on częścią Chin kontynentalnych, dlatego obowiązują tam inne zasady, m.in wjazdowe. W okresie pandemicznym Hongkong otworzył się na przyjezdnych na innych warunkach niż Chiny kontynentalne. Jakie obowiązują zasady na wyjazd do Hongkongu? Poruszamy ważne kwestie poruszania się po Hongkongu i udzielamy praktycznych rad.

Wyjazd do Hongkongu

Wyjazd do Hongkongu – praktyczne informacje

Hongkong, oficjalnie specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej Hongkong, posiada własny system polityczny i gospodarczy. Obywatele Polski mogą przebywać w Hongkongu bezwizowo przez 90 dni. Paszport powinien być ważny przez przynajmniej miesiąc przy wyjeździe z Hongkongu.

Jeśli planujesz wyjazd do Hongkongu z Chin kontynentalnych i następnie powrót do Chin, musisz uzyskać wizę dwukrotnego wjazdu do Chin.

 • Obowiązująca waluta: dolar hongkoński (HKD)
 • Strefa czasowa: UTC+08:00
 • Wtyczki i gniazdka w Hongkongu: typ D, typ G, napięcie 220 V, częstotliwość 50 Hz
 • Języki urzędowe: chiński, angielski
 • Klimat: zwrotnikowy monsunowy (wysokie opady latem, możliwe tajfuny)
Bezpłatna konsultacja

Wyjazd do Hongkongu a restrykcje. Co przygotować na lot do Hongkongu?

Podróżni nie są zobowiązani do okazania negatywnego wyniku szybkiego testu antygenowego (RAT) lub testu molekularnego (PCR) wykonanego przed odlotem do Hongkongu. Nie ma wymogu okazania świadectwa szczepienia przeciw COVID-19 przy wjeździe do Hongkongu.

Uwaga! Powyższe informacje mogą ulec zmianie. Zalecamy sprawdzać komunikaty na oficjalnych stronach.

Wyjazd do Hongkongu – rady

Szczepienia przed wyjazdem do Hongkongu

Szczepienia nie są obowiązkowe przy wyjeździe do Hongkongu, ale są one zalecane. Zapewniają one ochronę przed chorobami zakaźnymi i zmniejszają prawdopodobieństwo, że podróż zostanie przerwana ze względów zdrowotnych. Kwestią szczepień należy zająć się na kilka tygodni przed wyjazdem.

Osobom dorosłym podróżującym do Hongkongu zaleca się szczepienia przeciw takim chorobom jak:

 • błonica, tężec, krztusiec;
 • wirusowe zapalenie wątroby typu A, wirusowe zapalenie wątroby typu B;
 • dur brzuszny;
 • japońskie zapalenie mózgu.

Jeśli przyjmujesz leki, weź ze sobą wystarczającą ich ilość na czas podróży oraz receptę (może się przydać na lotnisku).

Szkolenie: Import z Chin

Płacenie w Hongkongu – gotówka, wymiana waluty, płatności bezgotówkowe

Zawsze warto jest mieć przy sobie trochę gotówki. Wymiana waluty w Hongkongu nie jest problemem. Kantor na lotnisku działa w przedłużonym wymiarze czasu pracy. W przypadku płatności bezgotówkowych polecamy aplikację Revolut wypróbowaną przez ChinskiRaport. Wypłata gotówki i płatności kartą nie są oprocentowane (limity różnią się w zależności od wybranego planu). Co więcej, dzięki aplikacji możemy cieszyć się najbardziej korzystnym przewalutowaniem.

Większość sklepów, hoteli i restauracji w Hongkongu przyjmuje płatności kartą płatniczą. Część z nich akceptuje także płatności Apple Pay, Google Pay, WeChat Pay czy Alipay. WeChat Pay jest popularnym rozwiązaniem – mając podpiętą kartę pod konto WeChat, możesz zapłacić skanując telefonem kod QR.

Inne przydatne informacje:

 • W 2015 r. w Hongkongu wprowadzono podatek od sprzedaży torebek do zakupów. Każda plastikowa czy laminowana papierowa torebka wydawana przy zakupach kosztuje min. 1 HKD.
 • Powszechną praktyką w restauracjach jest pobieranie opłaty za tzw. “czekadełka”, np. herbatę i niezamawiane przekąski. Ponadto restauracje mogą używać różnych systemów wag. W większości restauracji obsługa kelnerska (10%) jest dodawana do rachunku.

Internet i karta SIM w Hongkongu

W Hongkongu jest wiele darmowych punktów dostępu do WiFi. Mimo że Internet w Hongkongu nie jest tak ocenzurowany jak w Chinach kontynentalnych (nadal jest możliwy dostęp do stron typu Facebook czy usług Google w Hongkongu), jest on monitorowany. Dlatego zalecamy korzystać z aplikacji szyfrującej VPN (ang. Virtual Private Network). Godną polecenia aplikacją jest Express VPN. Taką aplikację najlepiej jest zainstalować przed wyjazdem.

Jeśli chcesz nawiązywać połączenia telefoniczne czy wysyłać wiadomości ze swojego mobilnego urządzenia i mieć stały dostęp do Internetu mobilnego, rozważ zakup karty SIM. Kartę SIM w Hongkongu kupić w wielu punktach sprzedaży od 33 HKD. Aby uzyskać hongkoński numer telefonu, należy zarejestrować się swoim imieniem i nazwiskiem.

Jeśli na mieście skończy Ci się bateria w telefonie, możesz ją podładować w niektórych centrach handlowych, stacjach metra lub wypożyczyć powerbank w sklepach typu convenience.

Bezpłatna konsultacja

Jak się poruszać po Hongkongu?

System transportowy w Hongkongu jest jednym z najlepszych na świecie.

Jeśli planujesz często przemieszczać się po mieście różnymi środkami podróży, zalecamy kupno przepłaconej karty transportowej Octopus Card (八達通). Można ją nabyć w wielu punktach sprzedaży. Istnieje także możliwość używania karty w telefonie (wersja dla turystów dostępna jest w Apple App Store). Ponadto kartą Octopus można płacić w wybranych restauracjach, kinach, basenach, sklepach i nie tylko.

Aby ułatwić sobie podróż po Hongkongu, ściągnij na urządzenie mobilne aplikację HKeMobility od hongkońskiego Departamentu Transportu.

MTR – koleje i kolej miejska

MTR to system transportu zbiorowego zapewniający bezpieczny, niezawodny i wydajny sposób poruszania się po Hongkongu. Z MRT codziennie korzysta ok. 4,7 mln pasażerów.

Kolej jest najważniejszą częścią tego systemu. Dostępnych jest dziesięć linii metro, w sumie ponad 260 km tras. Dostępne są bilety normalne i ulgowe (dla dzieci i osób starszych).

Kolej miejska składa się z 12 linii obsługujących dzielnice Tuen Mun i Yuen Long. Jest to jedyny środek transportu w Hongkongu, którego bilety są strefowe. Bilety ulgowe kosztują połowę mniej niż bilety normalne.

Autobusy i minibusy (mikrobusy) w Hongkongu

Autobusy w Hongkongu są klimatyzowane i zazwyczaj piętrowe. Aby zasygnalizować kierowcy, że chcesz wsiąść do autobusu, zamachaj ręką na zbliżający się pojazd. Aby wysiąść, wciśnij odpowiedni guzik w autobusie.

Minibusy to środek transportu mogący pomieścić do 19 osób. Zielone minibusy jeżdżą wytyczonymi trasami w przeciwieństwie do czerwonych, których trasy są bardziej elastyczne. Zielone minibusy przyjmują płatność kartą transportową, a w czerwonych za przejazd zazwyczaj płaci się u kierowcy.

Tramwaje

Tramwaje w Hongkongu obecne są od ponad stulecia. Są one elektryczne i piętrowe, lecz powolne. Torowisko tramwajowe prowadzi wzdłuż północnego wybrzeża wyspy Hongkong, między Kennedy Town a Shau Kei Wan. Razem jest sześć linii operujących od godz. 5:30 do 00:30. Rozróżnia się bilety normalne i ulgowe (dla dzieci i osób starszych). Świetną atrakcją turystyczną jest przejażdżka tramwajem w stylu zabytkowym.

Promy w Hongkongu

Prom to idealny środek transportu między półwyspem a wyspami. Usługi promowe świadczone są przez 12 operatorów, oferujących 19 regularnych usług.

Taksówki

Taksówki w Hongkongu są w stanie pomieścić 4-5 pasażerów. Przejazd taksówką przez pierwsze dwa kilometry kosztuje 22-27 HKD. Opłata za każde następne 200 metrów lub część kosztuje 1,70 HKD. Za przewóz cięższej/większej sztuki bagażu, a także zwierzęcia, pobierana jest dodatkowa opłata. Taksówki mają wyznaczone obszary działania.

Rowery w Hongkongu

Mimo że jeżdżenie rowerem po Hongkongu jest możliwe, nie jest to najlepszy sposób na przemieszczanie się. Niekorzystne ukształtowanie terenu, liczne przepisy, inni uczestnicy ruchu oraz zanieczyszczenie powietrza studzą zapał wielu rowerzystów. Trudno jest się poruszać rowerem po najbardziej zatłoczonych częściach Hongkongu, więc na przejażdżkę lepiej jest się wybrać do parków (czasem potrzeba pozwolenia na wjazd rowerem) oraz po Nowych Terytoriach. Koszt wypożyczenia roweru górskiego na dzień wynosi 85-170 HKD. Warto mieć na uwadze, że jeśli chcesz korzystać z roweru i komunikacji publicznej, najlepszym wyjściem będzie rower składany.

Jeśli wyjeżdżasz do Hongkongu na dłużej, koniecznie sprawdź nasz post “Koszty życia w Hongkongu”. 

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 7