Wyjazd do Hongkongu

Hongkong jest często określany jako brama do Chin. Nie jest on częścią Chin kontynentalnych, dlatego obowiązują tam inne zasady, na przykład wjazdowe. W okresie pandemicznym Hongkong otwiera się na przyjezdnych inaczej niż Chiny kontynentalne. Aktualnie nie obowiązuje już kwarantanna po przyjeździe do Hongkongu z zagranicy. Jakie obowiązują zasady na wyjazd do Hongkongu?

Wyjazd do Hongkongu

Wyjazd do Hongkongu – praktyczne informacje 

Hongkong, oficjalnie specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej Hongkong, posiada własny system polityczny i gospodarczy. Obywatele Polski mogą przebywać w Hongkongu bezwizowo przez 90 dni. Osoby ubiegające się o wizę do specjalnych regionów administracyjnych ChRL, czyli do Hongkongu lub Makau, o wizę na wyjazd aplikują w Chińskim Centrum Obsługi Aplikacji Wizowych. 

Chińskie Centrum Obsługi Aplikacji Wizowych przyjmuje wnioski wizowe w poniedziałki, wtorki i czwartki (z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy) w godzinach 9-13. Na wizytę w centrum wizowym należy się uprzednio umówić przez stronę internetową. Na wizytę należy przyjść z pełnym kompletem dokumentów w formie papierowej wymaganych dla danego typu wizy. Aplikujący o wizę muszą być w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19 i okazać dowód szczepień z kodem QR. Centrum wizowe zbiera także odciski palców wnioskodawców.

Do wniosku wizowego należy dołączyć m.in. (zależy od typu wizy): 

 • spełniające wymagania dwa zdjęcia paszportowe
 • paszport
 • skan pierwszej strony paszportu
 • inne dokumenty. 

Szczegółowe informacje dot. wiz do Chin zawarliśmy we wpisie “Centrum Wizowe – nowe zasady aplikacji o wizę do Chin”. 

Chińskie Centrum Obsługi Aplikacji Wizowych w Warszawie 

Adres: Ul. Sienna 39, 00-121 Warszawa 

Godziny pracy: poniedziałek-piątek w godzinach 9-16 (zamknięte w dni ustawowo wolne od pracy) 

Numer telefonu: +48 22 278 63 00 

Strona internetowa: visaforchina.cn/WAW2_EN

Email: warsawcenter@visaforchina.org

Wyjazd do Hongkongu – zasady 

Od 26 września 2022 r., osoby o statusie rezydenta Hongkongu oraz osoby przyjeżdżające do Hongkongu z zagranicy bądź Tajwanu są zwolnione z obowiązku przejścia rządowej kwarantanny. 

 • Zgodnie z systemem “0+3”, osoby podróżujące do Hongkongu z zagranicy/Tajwanu będą poddane nadzorowi stanu zdrowia w swoim miejscu zamieszkania/przebywania przez trzy dni po przyjeździe. Oznacza to kierowanie się wytycznymi wynikającymi z “Amber Code” (kod bursztynowy) w aplikacji “Leave Home Safe”. 
 • Nie obowiązuje już obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR przed wylotem do Hongkongu. Zamiast tego, wystarczy negatywny wynik szybkiego testu antygenowego (RAT) wykonanego w przeciągu 24 godzin przed odlotem. 
 • Powracające osoby o statusie rezydenta Hongkongu, które nie zostały w pełni zaszczepione, mogą wrócić do regionu. Osoby nie będące mieszkańcami Hongkongu i powyżej 12 lat muszą być w pełni zaszczepione. Wyjątkiem są osoby ze świadectwem zwolnienia ze szczepienia. 
Bezpłatna konsultacja

Co przygotować na lot do Hongkongu? 

Jako nierezydent Hongkongu, podróżny musi przygotować: 

 1. certyfikat szczepień przeciwko COVID-19 (lista uznawanych szczepionek i dawek), z wyjątkiem podróżujących z Tajwanu nieopuszczających Chin na 14 dni przed przyjazdem do Hongkongu; 
 1. negatywny wynik szybkiego testu antygenowego (RAT) wykonanego w przeciągu 24 godzin przed odlotem do Hongkongu, dołączony do ankiety zdrowotnej “Health & Quarantine Information Declaration”; 
 1. zielony kod QR wygenerowany po uzupełnieniu deklaracji przed odlotem, okazywany przy odprawie. 
Deklaracja zdrowia wyjazd do Hongkongu
Zielony kod QR wymagany w przypadku podróży do Hongkongu

Przylot do Hongkongu z zagranicy lub Tajwanu 

Podróżujący do portu lotniczego Hongkong po okazaniu zielonego kodu QR otrzymają nowy tymczasowy kod QR, który należy zeskanować w aplikacji śledzącej “Leave Home Safe”. Aplikacja ta może nadać kod o trzech różnych kolorach: niebieski (bez ograniczeń), żółty (z ograniczeniami przemieszczania się) oraz czerwony (w przypadku wskazanej izolacji bądź niepełnego szczepienia). Każdy podróżujący po przylocie poddany zostanie testowi nukleinowemu, a lotnisko może opuścić bez otrzymania wyniku. 

“Amber Code” nadawany jest wszystkim podróżującym do Hongkongu z zagranicy na okres trzech dni od przyjazdu. Uniemożliwia on dostęp do budynków i terenów: 

 • gdzie obowiązkowe jest zeskanowanie kodu QR w aplikacji “Leave Home Safe” takie jak puby, bary, restauracje, salony piękności, salony fryzjerskie, siłownie itp.; 
 • szkół, placówek zdrowotnych, domów spokojnej starości i dla osób z niepełnosprawnościami; 
 • innych obszarów wyznaczonych przez rząd. 

Jeśli dana osoba pobiera naukę, pracuje lub korzysta z usług w tych miejscach, obowiązują ją inne zasady. 

Ponadto, w okresie tych trzech dni niedozwolony jest wyjazd z Hongkongu do Chin kontynentalnych oraz Makau. 

Z “kodem bursztynowym” dozwolone jest korzystanie z komunikacji miejskiej oraz robienie zakupów stacjonarnie. Trzeciego dnia o godz. 9:00, kod automatycznie zmieni się na zielony, czyli bez ograniczeń. Przez kolejne cztery dni, osoby te obserwują stan zdrowia poddając się testom. 

Wszyscy podróżujący do Hongkongu są obowiązkowo poddawani codziennym testom RAT przez okres siedmiu dni od przyjazdu (testy można wykonać samemu). Testy nukleinowe należy wykonać drugiego, czwartego i szóstego dnia w placówce po uzyskaniu negatywnego wyniku testu RAT. W przypadku pozytywnego wyniku testu na COVID-19, taka osoba może zostać przewieziona do placówki zdrowotnej. 

Dzień przylotu jest określany jako “dzień 0”. 

Co, jeśli przyjeżdżam do Hongkongu z Chin kontynentalnych lub Makau? 

Pasażerowie podróżujący do Hongkongu z Chin kontynentalnych lub Makau, którzy przez siedem dni przed przyjazdem do Hongkongu nie opuścili Chin, nie są poddawani obowiązkowej kwarantannie po przyjeździe; nie są oni także zobowiązani do okazania negatywnego wyniku na obecność COVID-19 przed odlotem. Oprócz ograniczeń związanych z “bursztynowym kodem”, są oni poddawani testowi PCR drugiego dnia po przyjeździe.

Co, jeśli Hongkong jest moim portem przesiadkowym? 

Pasażerowie tranzytowi nie są już zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku PCR w przeciągu 48 godzin przed przylotem do Hongkongu. Tacy pasażerowie nie mogą jednak opuścić obszaru tranzytowego lotniska. 

Uwaga! Powyższe informacje mogą ulec zmianie. Zalecamy sprawdzać komunikaty na oficjalnych stronach.

Jeśli wyjeżdżasz do Hongkongu na dłużej, koniecznie sprawdź nasz post “Koszty życia w Hongkongu”. 

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 3