Koszty życia w Hongkongu

Hongkong to jeden z dwóch specjalnych regionów administracyjnych Chin, usytuowany nad Morzem Południowochińskim. Jest to jedno z największych centrów finansowych na świecie, a także jeden z najbardziej znaczących i największych portów morskich. Hongkong to bardzo różnorodne miasto, cenione przez licznie przybywających turystów z całego świata. Miasto oferuje mnóstwo miejsc do zwiedzania, które niekiedy tak zachwycają, że niektóre osoby postanawiają pozostać tam na nieco dłużej. Jak więc prezentują się koszty życia w takim miejscu jak Hongkong?

Hongkong

Hongkong – wynajem mieszkania

W Hongkongu zaczyna brakować miejsca na dalsze rozbudowy, przez co ceny mieszkań drastycznie idą w górę. Hongkong uważany jest za miasto, gdzie ceny wynajmu mieszkań są jednymi z najwyższych na świecie. Wiele osób żyje w łączonych mieszkaniach o bardzo kiepskich warunkach ze względu na absurdalnie wysokie czynsze.

Do jednych z bogatszych obszarów Hongkongu należą m.in. Wyspa Hongkong, na której znajdują się liczne banki i korporacje, a komunikacja miejska działa na najwyższym poziomie. Kolejną bogatą dzielnicą jest Central and Western, centrum biznesowe miasta. Do zamożnych obszarów należą również Wan Chai, Wschodni Kowloon czy Dzielnica Południowa.

Za wynajem niewielkiego apartamentu z jedną sypialnią w centrum miasta należy zapłacić przeważnie od 13 000 do 25 000 dolarów hongkońskich (ok. 8180–15 732 zł). Koszty są prawie dwukrotnie wyższe niż za wynajęcie mieszkania w centrum Szanghaju. Za mieszkanie o takich samych standardach, mieszczące się poza centrum zapłacimy od 9000 do 18 000 dolarów hongkońskich (ok. 5663–11 327 zł).

Ceny w Hongkongu są naprawdę bardzo wysokie. Zdarzają się sytuacje, że właściciele za mieszkania nie przekraczające nawet 15m2 żądają kolosalnych pieniędzy.

Chcąc przeprowadzić się do Hongkongu z rodziną i prowadzić spokojne życie na pewno zdecydujemy się na wynajęcie większego mieszkania. Standardowe ceny za wynajem apartamentu z trzema sypialniami w centrum miasta to mniej więcej koszt 25 000–60 000 dolarów hongkońskich (ok. 15 732–37 757 zł). Podobne mieszkanie poza centrum wyniesie nas od 18 000 do 40 000 dolarów hongkońskich (ok. 11 326–25 164 zł).

Szkolenie: Import z Chin

Mieszkania w Hongkongu

Najłatwiejszy sposób na znalezienie odpowiedniego mieszkania w Hongkongu to zatrudnienie agenta. Pomoże on również podczas podpisywania umowy z właścicielem. Czasami również może zapytać o nasz wzrost przed rozpoczęciem poszukiwań upragnionego lokum. Ma to związek z tym, że powierzchnie mieszkaniowe w Hongkongu są tak małe, że niektóre łóżka mogą okazać się za krótkie.

Na wielu stronach internetowych (również chińskich) można sobie wstępnie poprzeglądać oferty mieszkaniowe.

wynajem
 • Koszt wynajmu pierwszego mieszkania jak możemy zauważyć to 9800 juanów (ok. 6749 zł). Jest to mieszkanie zajmujące powierzchnię zaledwie 16m2, mieszczące się na 8 piętrze, w przyjaznej dzielnicy. W czynsz wliczone są jednak opłaty a mieszkanie posiada dostęp do części wspólnej, w której znajdują się m.in. pralnia i kuchnia.
 • Spoglądając na drugą ofertę, czynsz 4000 juanów (ok. 2754 zł) może wydawać się trochę niski za mieszkanie o powierzchni 118 m2. Jest to jednakże metraż całej powierzchni, a podana kwota jest ceną czynszu za jeden pokój.
 • Wynajem ostatniego podanego mieszkania to koszt 13 000 juanów (ok. 8952 zł). Mieszkanie zajmuje powierzchnię 35m2, na których znajduje się jedna sypialnia, jeden salon i jedna łazienka. Lokum znajduje się jednak na ostatnim, 35 piętrze i jest nieumeblowane.

Wynajem mieszkania w Hongkongu, zwłaszcza w centrum czy prestiżowej dzielnicy o dobrej opinii może okazać się bardzo drogi.

Opłaty za mieszkanie w Hongkongu

Właściciel nie zawsze uwzględnia dodatkowej opłaty w podanej cenie wynajmu mieszkania. Należy jednak o tym pamiętać. Biorąc standardowo za przykład mieszkanie o powierzchni 85 m2 musimy liczyć się z opłatami za prąd, ogrzewanie, wodę i śmieci w granicach 1000–3000 dolarów hongkońskich (ok. 629–1888 zł). Dodatkowo warto wziąć pod uwagę jeszcze koszty za Internet bezprzewodowy, który wyniesie nas od 170 do 340 dolarów hongkońskich (ok. 107–214 zł).

Kupno mieszkania w Hongkongu

Przed dokonaniem decyzji o zakupie mieszkania w Hongkongu należy się poważnie zastanowić. Po pierwsze, ceny nieruchomości w tym mieście, jak określa wielu ludzi, już dawno przekroczyły granicę absurdu. Po drugie należy pamiętać, że ziemia, na której znajduje się dom lub budynek mieszkalny, należy do rządu. W rzeczywistości kupując dom czy mieszkanie, kupujesz umowę dzierżawy, która może trwać od 50 do 999 lat.

Szukając pomocy u agenta należy pamiętać, że po zakupie pobrana zostanie prowizja, którą pokryje zarówno kupujący jak i sprzedający. Przed zakupem należy również sprawdzić czy ziemia, na której znajduje się mieszkanie lub dom, który zamierzamy kupić jest zarejestrowana w Land Registry w Hongkongu.

Ceny kupna mieszkania w Hongkongu są bardzo wysokie, ze względu na brak miejsca w mieście. Koszt 1 m2 w centrum miasta to przeważnie 193 750,40–322 917,30 dolara hongkońskiego (ok. 121 924–203 207 zł).

Oferty mieszkań w Hongkongu również można znaleźć na licznych chińskich stronach.

Ceny zakupu mieszkań w Hongkongu

Powyżej można zobaczyć trzy przykładowe mieszkania z podanymi w dolarach hongkońskich cenami za kupno. Poniżej możemy zobaczyć cenę za 1 ft (1 ft = 0,3 m).

 • Pierwsze mieszkanie zajmuje powierzchnię ponad 167 m2. Posiada pięć sypialni, dwa salony i cztery łazienki. Znajduje się na 7. piętrze w dobrej okolicy. Na osiedlu jest basen, a taras wygląda na teren zieleni. 
 • Drugie mieszkanie na powierzchni 127 m2 mieści trzy sypialnie, jeden salon i trzy łazienki. Mieszkanie mieści się w spokojnej okolicy i jest wyposażone w basen. 
 • Najdroższe lokum na naszej liście posiada cztery sypialnie, dwa salony i trzy łazienki, na ponad 116 m2. W apartamentowcu jest między innymi basen i siłownia.
Import z Chin w 2021

Transport w Hongkongu

Jeśli chodzi o transport lokalny, to cena biletu w jedną stronę w Hongkongu wynosi jakieś 8–20 dolarów hongkońskich (ok. 5–12 zł). Osoby chcące pozostać w mieście na dłużej na pewno zdecydują się na bilet miesięczny, którego koszt wynosi od 400 do 600 dolarów hongkońskich (ok. 251–377 zł).

W Hongkongu działa również coś takiego jak Karta Octopus, którą możemy dostać za niewielką kaucje w wysokości 50 dolarów hongkońskich (ok. 31 zł), a następnie doładowywać. Dzięki tej karcie możemy płacić za autobusy, metro, minibusy, tramwaje, pociągi Airport Express i niektóre taksówki. Kartą można dokonywać płatności również w niektórych sklepach.

Korzystanie z taksówek w Hongkongu

Taksówki w Hongkongu niekiedy są określane jako najbardziej przyjemna forma transportu w mieście. W Hongkongu jeżdżą pojazdy w trzech kolorach, co zależne jest od dzielnicy. Za rozpoczęcie kursu w Hongkongu zapłacimy jakieś 25 dolarów hongkońskich (ok. 15 zł). Każdy rozpoczęty kilometr to natomiast koszt ponad 9 dolarów hongkońskich (ok. 6 zł). Za przejechanie trasy liczącej 10 km zapłacimy 120 dolarów hongkońskich (ok. 75 zł). Jeśli chcemy zamówić taksówkę godzinę wcześniej przed naszym przybyciem, należy liczyć się z opłatą w wysokości 80–114 dolarów hongkońskich (ok. 50–71 zł).

Koszty wypożyczania rowerów w Hongkongu

Wynajem rowerów na razie nie cieszy się w Hongkongu wielkim zainteresowaniem i dopiero powoli zyskuje na popularności. Na rynku pojawiło się już kilka firm, jednakże nie wypowiadają się oni pozytywnie o funkcjonowaniu tego biznesu w mieście. Rowery często oddawane są na stacje w złym stanie. W samym mieście jest bardzo wąsko na drogach, a ścieżek rowierowych jest niewiele.

Ceny za przejazdy rowerami są różne w zależności od typu toweru i wypożyczalni. Pierwsza godzina koszuje zazwyczaj 25 dolarów hongkońskich (ok. 15 zł), a następne po 20-85 dolarów hongkońskich (ok. 12–53 zł). Wypożyczenie na cały dzień kosztuje 85-170 dolarów hongkońskich (ok. 53–107 zł).

Jak drogie jest paliwo w Hongkongu?

Hongkong nie należy do najtańszych miast. Jak więc prezentuje się cena za 1 l benzyny w tym mieście? Otóż przeważnie jest to koszt od 18 do 23 dolarów hongkońskich (ok. 11–14 zł). Niekiedy jednak bardziej opłacalne okazuje się przejechanie z jednego miejsca do drugiego taksówką. Zaoszczędzimy również czas poświęcony na szukanie miejsca parkingowego, z czym w tak dużym i zatłoczonym mieście jak Hongkong mogą być niemałe problemy.

Jedzenie na mieście w Hongkongu

Hongkońska kuchnia uznawana jest za bardzo różnorodną i smaczną. Na świecie znany jest z niesamowitego jedzenia. W mieście znajdziemy wiele wyjątkowych restauracji i punktów z jedzeniem, które na pewno warto odwiedzić. Jak więc wyglądają koszty jedzenia na mieście?

Za jedzenie w taniej, przeciętnej restauracji za osobę zapłacimy przeważnie od 45 do 100 dolarów hongkońskich (ok. 28–63 zł). Ceny porównywalne są do jedzenia na mieście w Polsce. Za obiad trzydaniowy dla dwóch osób w średniej klasy restauracji zapłacimy od 300 do 900 dolarów hongkońskich (ok. 188–566 zł). Nie mając zbyt wiele czasu, można również udać się do restauracji typu fast food. Za typowy McZestaw zamówiony w hongkońskim McDonald’s zapłacimy jakieś 40–50 dolarów hongkońskich (ok. 25–31 zł).

jedzenie
Zupa z makaronem

W Hongkongu za lokalne piwo w półlitrowej butelce zapłacimy od 30 do 80 dolarów hongkońskich (ok. 18–50 zł). Natomiast za importowane piwo w butelce 0,33 l należy zapłacić ok. 40–90 dolarów hongkońskich (ok. 25–56 zł). Jak można zauważyć, w Hongkongu alkohol nie należy do najtańszych. Nawet regionalne piwo jest stosunkowo drogie, zwłaszcza w porównaniu z piwem dostępnym w Chinach.

Butelka 0,33 l napoju Coca-Cola lub Pepsi to przeważnie koszt od 7 do 20 dolarów hongkońskich (ok. 4–12 zł). Natomiast za wodę w takiej samej butelce zapłacimy jakieś 5–15 dolarów hongkońskich (ok. 3–9 zł). Jeśli będziemy mieli ochotę napić się cappuccino, na mieście zapłacimy za nie od 28 do 50 dolarów hongkońskich (ok. 17–31 zł).

Import z Chin w 2021

Produkty w hongkońskich sklepach

Czasem zamiast jeść na mieście, mamy ochotę zostać w domu i zjeść coś w ciszy i spokoju. Wcześniej oczywiście należy udać się do sklepu, aby zakupić potrzebne do zrobienia posiłku produkty, bądź zamówić je do domu.

 • Mleko 1 l: 16–29 dolarów hongkońskich (ok. 10–18 zł)
 • Woda (butelka 1,5 l): 7–18 dolarów hongkońskich (ok. 4–11 zł)
 • Butelka wina (ze średniej półki): 80–250 dolarów hongkońskich (ok. 50–157 zł)
 • Piersi z kurczaka 1 kg: 30–110 dolarów hongkońskich (ok. 18–70 zł)
 • Pomarańcze 1 kg: 15–66 dolarów hongkońskich (ok. 9–41 zł)
 • Ziemniaki 1 kg: 8–30 dolarów hongkońskich (ok. 5–18 zł)
 • Biały ryż 1 kg: 10–25 dolarów hongkońskich (ok. 6–15 zł)
 • Wołowina 1 kg: 90–400 dolarów hongkońskich (ok. 56–251 zł)
 • Ser 1 kg: 88–400 dolarów hongkońskich (ok. 55–251 zł)
 • Pomidory 1 kg: 10–35 dolarów hongkońskich (ok. 6–22 zł)

Jak można zauważyć ceny produktów w sklepach są droższe od cen towarów w Szanghaju, Pekinie, a tym bardziej Kantonie.

Jak spędzić czas wolny w Hongkongu?

Hongkong to bardzo ciekawe miasto, warte odwiedzenia. Czas wolny można spędzać na wiele różnych sposobów. Niektórzy będą chcieli spędzić go na siłowni, inni wybiorą się do kina, a jeszcze inni uznają, że należy pozwiedzać najciekawsze miejsca. Za miesięczny karnet do klubu fitness w Hongkongu zapłacimy od 290 do 1000 dolarów hongkońskich (ok. 182–628 zł). Natomiast kupując bilet do kina wydamy ok. 80–120 dolarów hongkońskich (ok. 50–75 zł).

Disneyland w Hongkongu – koszt biletów wstępu

W Hongkongu, tak samo jak w Szanghaju, również znajduje się Disneyland.

 • Za standardowy jednodniowy bilet zapłacimy 639 dolarów hongkońskich (ok. 400 zł). Natomiast za bilet dwudniowy będziemy musieli zapłacić 865 dolarów hongkońskich (ok. 544 zł).
 • Dzieci do lat 11 zapłacą za bilety wstępu nieco mniej. Dwudniowy bilet to koszt 649 dolarów hongkońskich (ok. 408 zł), natomiast za bilet jednodniowy zapłacimy 475 dolarów hongkońskich (ok. 300 zł).
 • Jeszcze taniej zapłacą osoby starsze, tj. powyżej 65 roku życia. Bilet jednodniowy wyniesie je 100 dolarów hongkońskich (ok. 62 zł), a dwudniowy – 170 dolarów hongkońskich (ok.107 zł).

Koszty nauki

Koszty nauki w Hongkongu, podobnie jak inne aspekty życia w tym mieście, również są wyższe od standardu życia w Szanghaju. Za prywatne zerówki czy przedszkola rodzice miesięcznie zapłacą od 4000 do 11 000 dolarów hongkońskich (ok. 2515–6917 zł). Roczne czesne za międzynarodową podstawówkę starszego już dziecka to przeważnie koszt od 100 000 do 250 000 dolarów hongkońskich (ok. 62 861–157 153 zł). Większość szkół w Hongkongu, zwłaszcza tych mieszczących się w bogatszych dzielnicach postrzegana jest za bardzo prestiżowe, stąd tak wysokie opłaty za naukę w nich.

Praca w Hongkongu i standardowe stawki

Miesięczne wynagrodzenie za pracę w Hongkongu średnio wynosi 23 420 dolarów hongkońskich (ok. 14 727 zł). 75% ofert pracy, pojawiających się w Internecie czy gazecie dotyczy przeważnie sektora finansowego. Jak możemy zauważyć, przeciętne zarobki w Hongkongu są wysokie. Jednakże należy pamiętać również, że koszty życia w tym mieście są wyższe niż w Chinach kontynentalnych.

Na wielu stronach można znaleźć liczne oferty pracy w Hongkongu.

Koszty życia w Hongkongu zarobki

Koszty życia w Hongkongu

Miesięczny koszt utrzymania czteroosobowej rodziny w Hongkongu (nie wliczając w to kosztów wynajmu mieszkania) to około 29 500 dolarów hongkońskich (ok. 18 551 zł). Koszt utrzymania jednej osoby to 8190 dolarów hongkońskich (ok. 5150 zł). Jest to więcej niż w Szanghaju o prawie 2000 zł. Warto jeszcze wspomnieć, że koszty życia w Hongkongu są o 100% wyższe niż w Warszawie. Zapewniając sobie życie w Hongkongu na takim samym poziomie, jakie możemy mieć w stolicy Polski za 13 000 zł, będziemy potrzebowali 50 360 000 dolarów hongkońskich (ok. 31 673 166 zł). Ceny wynajmu mieszkań w tym azjatyckim regionie są aż o 230% wyższe niż w Warszawie i 80% wyższe niż w Szanghaju, a nawet o 300% wyższe niż w Kantonie.

Hongkong to na pewno miejsce, gdzie będziemy mogli znaleźć dobrą pracą z wysokimi zarobkami, jednakże przed wyjazdem należy wziąć pod uwagę, że koszty utrzymania są zdecydowanie wyższe niż w chińskich miastach.

Źródło: numbeo.com/cost-of-living/in/Hong-Kong

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

4.4 / 5. Ilość głosów: 14