Koszty życia w Hongkongu

Hongkong to jeden z dwóch specjalnych regionów administracyjnych Chin, usytuowany nad Morzem Południowochińskim. Jest to jedno z największych centrów finansowych na świecie, a także jeden z najbardziej znaczących i największych portów morskich. Hongkong to bardzo różnorodne miasto, cenione przez licznie przybywających turystów z całego świata. Miasto oferuje mnóstwo miejsc do zwiedzania, które niekiedy tak zachwycają, że niektóre osoby postanawiają pozostać tam na nieco dłużej. Jak więc prezentują się koszty życia w takim miejscu jak Hongkong?

Hongkong

Hongkong – wynajem mieszkania

W Hongkongu zaczyna brakować miejsca na dalsze rozbudowy, przez co ceny mieszkań drastycznie idą w górę. Hongkong uważany jest za miasto, gdzie ceny wynajmu mieszkań są jednymi z najwyższych na świecie. Wiele osób żyje w łączonych mieszkaniach o bardzo kiepskich warunkach, ze względu na absurdalnie wysokie czynsze.

Do jednych z bogatszych obszarów Hongkongu należą m.in. Wyspa Hongkong, na której znajdują się liczne banki i korporacje, a komunikacja miejska działa na najwyższym poziomie. Kolejną bogatą dzielnicą okazuje się być Central and Western, która jest centrum biznesowym miasta. Do zamożnych obszarów należą również Wan Chai, Wschodni Kowloon czy Dzielnica Południowa.

Za niewielki apartament z jedną sypialnią w centrum miasta należy zapłacić przeważnie od 13 000 do 25 000 dolarów hongkońskich (ok. 6644–12 776,90 zł). Koszty są zbliżone do kosztów za wynajęcie mieszkania w centrum Szanghaju. Za mieszkanie o takich samych standardach, mieszczące się poza centrum zapłacimy od 8000 do 18 000 dolarów hongkońskich (ok. 4088,60–9199,36 zł). Ceny w Hongkongu są naprawdę bardzo wysokie. Zdarzają się sytuacje, że właściciele za mieszkania nie przekraczające nawet 15m2 żądają kolosalnych pieniędzy.

Chcąc przeprowadzić się do Hongkongu z rodziną i prowadzić spokojne życie na pewno zdecydujemy się na wynajęcie większego mieszkania. Standardowe ceny za wynajem apartamentu z trzema sypialniami w centrum miasta to mniej więcej koszt 25 000–55 000 dolarów hongkońskich (ok. 12 776,90–28 109,14 zł). Podobne mieszkanie poza centrum wyniesie nas od 18 000 do 40 000 dolarów hongkońskich (ok. 9199,36–20 443 zł).

Szkolenie: Import z Chin

Mieszkania w Hongkongu

Najłatwiejszy sposób na znalezienie odpowiedniego mieszkania w Hongkongu to zatrudnienie agenta. Pomoże on również podczas podpisywania umowy z właścicielem. Czasami również może zapytać o nasz wzrost, przed rozpoczęciem poszukiwań upragnionego lokum. Ma to związek z tym, że powierzchnie mieszkaniowe w Hongkongu są tak małe, że niektóre łóżka mogą okazać się za krótkie.

Na wielu stronach internetowych (również chińskich) można sobie wstępnie poprzeglądać oferty mieszkaniowe.

wynajem

Koszt wynajmu pierwszego mieszkania jak możemy zauważyć to 9800 juanów (ok. 6051,80 zł). Jest to mieszkanie zajmujące powierzchnię zaledwie 16m2, mieszczące się na 8 piętrze, w przyjaznej dzielnicy. W czynsz wliczone są jednak opłaty a mieszkanie posiada dostęp do części wspólnej, w której znajdują się m.in. pralnia i kuchnia. Spoglądając na drugą ofertę, czynsz 4000 juanów (ok. 2470,10 zł) może wydawać się trochę niski za mieszkanie o powierzchni 118 m2. Jest to jednakże metraż całej powierzchni, a podana kwota jest ceną czynszu za jeden pokój. Wynajem ostatniego podanego mieszkania to koszt 13 000 juanów (ok. 8027,83 zł). Mieszkanie zajmuje powierzchnię 35m2, na których znajduje się jedna sypialnia, jeden salon i jedna łazienka. Lokum znajduje się jednak na ostatnim, 35 piętrze i jest nieumeblowane.

Wynajem mieszkania w Hongkongu, zwłaszcza w centrum czy prestiżowej dzielnicy o dobrej opinii może okazać się bardzo drogi.

Opłaty za mieszkanie w Hongkongu

Właściciel nie zawsze uwzględnia dodatkowe opłaty w podanej cenie wynajmu mieszkania. Należy jednak o tym pamiętać. Biorąc standardowo za przykład mieszkanie o powierzchni 85m2 musimy liczyć się z opłatami za prąd, ogrzewanie, wodę i śmieci w granicach 567–2400 dolarów hongkońskich (ok. 271–1100 zł). Dodatkowo warto wziąć pod uwagę jeszcze koszty za Internet bezprzewodowy, który wyniesie nas od 100 do 338 dolarów hongkońskich (ok. 48–162 zł).

Kupno mieszkania w Hongkongu

Przed dokonaniem decyzji o zakupie mieszkania w Hongkongu należy się poważnie zastanowić. Po pierwsze ceny nieruchomości w tym mieście jak określa wielu ludzi już dawno przekroczyły granicę absurdu, a po drugie należy pamiętać, że ziemia, na której znajduje się dom lub budynek mieszkalny należy do rządu. W rzeczywistości kupując dom czy mieszkanie, kupujesz umowę dzierżawy, która może trwać od 50 do 999 lat.

Szukając pomocy u agenta należy pamiętać, że po zakupie pobrana zostanie prowizja w wysokości 1% ceny, którą pokryje zarówno kupujący jak i sprzedający. Przed zakupem należy również sprawdzić czy ziemia, na której znajduje się mieszkanie lub dom, który zamierzamy kupić jest zarejestrowana w Land Registry w Hongkongu.

Ceny kupna mieszkania w Hongkongu są bardzo wysokie, ze względu na brak miejsca w mieście. Koszt 1m2 to przeważnie 193 750,40–322 917,30 dolarów hongkońskich (ok. 99 021–165 035 zł).

Oferty mieszkań w Hongkongu również można znaleźć na licznych chińskich stronach.

Hongkong - kupno mieszkania

Powyżej można zobaczyć trzy przykładowe mieszkania z podanymi w dolarach hongkońskich cenami za kupno. Poniżej możemy zobaczyć cenę za 1 ft (1 ft = 0,30 m).

Pierwsze mieszkanie zajmuje powierzchnię ponad 303 m2. Posiada cztery sypialnie, dwa salony i pięć łazienek. Znajduje się na 23 piętrze, w dobrej okolicy. Do mieszkania należy również basen i sporych rozmiarów taras. Drugie mieszkanie na powierzchni 200 m2 mieści trzy sypialnie, dwa salony i cztery łazienki. Mieszkanie mieści się na parterze w spokojnej okolicy. Lokum z ostatniego przykładu posiada cztery sypialnie, dwa salony i cztery łazienki, tym samym zajmując powierzchnię ponad 340m2. Mieszkanie znajduje się w prestiżowej dzielnicy stąd tak wysoka cena.

Import z Chin w 2021

Transport w Hongkongu

Jeśli chodzi o transport lokalny to cena biletu w jedną stronę w Hongkongu wynosi jakieś 8–18 dolarów hongkońskich (ok. 4–9,20 zł). Osoby chcące pozostać w mieście na dłużej na pewno zdecydują się na bilet miesięczny, którego koszt wynosi od 400 do 780 dolarów hongkońskich (ok. 204,43–398,64 zł).

W Hongkongu działa również coś takiego jak Karta Octopus, którą możemy dostać za niewielką kaucje w wysokości 50 dolarów hongkońskich (ok. 25,60 zł), a następnie doładowywać. Dzięki tej karcie możemy płacić za autobusy, metro, minibusy, tramwaje, pociągi Airport Express i niektóre taksówki. Kartą można dokonywać płatności również w niektórych sklepach.

Korzystanie z taksówek w Hongkongu

Taksówki w Hongkongu niekiedy są określane jako najbardziej przyjemna forma transportu w mieście. W Hongkongu jeżdżą pojazdy w trzech kolorach, co zależne jest od dzielnicy. Za rozpoczęcie kursu w Hongkongu zapłacimy jakieś 24 dolary hongkońskich (ok. 12,30 zł). Każdy rozpoczęty kilometr to natomiast koszt ok. 9 dolarów hongkońskich (ok. 4,60 zł). Za przejechanie trasy liczącej 10 km zapłacimy 109 dolarów hongkońskich (ok. 55,70 zł). Jeśli chcemy zamówić taksówkę godzinę wcześniej przed naszym przybycie należy liczyć się z opłatą w wysokości 90–102 dolarów hongkońskich (ok. 46–52,13 zł).

Koszty wynajmowania rowerów w Hongkongu

Wynajem rowerów na razie nie cieszy się w Hongkongu wielkim zainteresowaniem i dopiero powoli zyskuje na popularności. Na rynku pojawiło się już kilka firm, jednakże nie wypowiadają się oni pozytywnie o funkcjonowaniu tego biznesu w mieście. Rowery często oddawane są na stacje w złym stanie. Jedna z firm zmniejszyła ostatnio stawki wynajmowania tych dwukołowych pojazdów, życząc sobie 3 dolarów hongkońskich (ok. 1,50 zł) za każde pół godziny przejazdu. Należy jednak pamiętać, że przed wypożyczeniem roweru należy jeszcze zapłacić 50 dolarów hongkońskich (ok. 25,60 zł) kaucji. Dla porównania inna firma za godzinę wynajmu rowerów pobiera opłatę w wysokości 10 dolarów hongkońskich (ok. 5,10 zł).

Jak drogie jest paliwo w Hongkongu?

Hongkong nie należy do najtańszych miast. Jak więc prezentuje się cena za 1 l benzyny w tym mieście? Otóż przeważnie jest to koszt od 16 do 20 dolarów hongkońskich (ok. 8,20–10,20 zł). Niekiedy jednak bardziej opłacalne okazuje się przejechanie z jednego miejsca do drugiego taksówką. Zaoszczędzimy również czas poświęcony na szukanie miejsca parkingowego, z czym w tak dużym i zatłoczonym mieście jak Hongkong mogą być niemałe problemy.

Jedzenie na mieście w Hongkongu

Hongkońska kuchnia uznawana jest za bardzo różnorodną i smaczną. Na świecie znany jest z niesamowitego jedzenia. W mieście znajdziemy wiele wyjątkowych restauracji i punktów z jedzeniem, które na pewno warto odwiedzić. Jak więc wyglądają koszty jedzenia na mieście?

Za jedzenie w taniej, przeciętnej restauracji za osobę zapłacimy przeważnie od 40 do 100 dolarów hongkońskich (ok. 20,44–51,10 zł). Ceny porównywalne są do jedzenia na mieście w Polsce. Za obiad trzydaniowy dla dwóch osób w średniej klasy restauracji zapłacimy od 350 do 900 dolarów hongkońskich (ok. 178,90–460 zł). Nie mając zbyt wiele czasu, można również udać się do restauracji typu fast food. Za typowy McZestaw zamówiony w hongkońskim McDonald’s zapłacimy jakieś 35–45 dolarów hongkońskich (ok. 17,90–23 zł).

jedzenie

W Hongkongu za lokalne piwo w półlitrowej butelce zapłacimy od 30 do 80 dolarów hongkońskich (ok. 15,33–40,90 zł). Natomiast za importowane piwo w butelce 0,33 l należy zapłacić ok. 30–70 dolarów hongkońskich (ok. 15,33–35,80 zł). Jak można zauważyć w Hongkongu alkohol nie należy do najtańszych. Nawet regionalne piwo jest stosunkowo drogie, zwłaszcza w porównaniu z piwem dostępnym w Chinach.

Butelka 0,33 l coca-coli lub pepsi to przeważnie koszt od 6 do 15 dolarów hongkońskich (ok. 3–7,70 zł). Natomiast za wodę w takiej samej butelce zapłacimy jakieś 5–15 dolarów hongkońskich (ok. 2,56–7,67 zł). Jeśli będziemy mieli ochotę napić się cappuccino na mieście zapłacimy za nie od 25 do 50 dolarów hongkońskich (ok. 12,80–25,60 zł).

Import z Chin w 2021

Produkty w hongkońskich sklepach

Czasem zamiast jeść na mieście mamy ochotę zostać w domu i zjeść coś w ciszy i spokoju. Wcześniej oczywiście należy udać się do jakiegoś sklepu, aby zakupić potrzebne do zrobienia posiłku produkty.

 • Mleko 1 l: 15–30 dolarów hongkońskich (ok. 7,67–15,33 zł)
 • Woda (butelka 1,5 l): 8–20 dolarów hongkońskich (ok. 4,09–10,22 zł)
 • Butelka wina (ze średniej półki): 80–250 dolarów hongkońskich (ok. 40,90–127,77 zł)
 • Lokalne piwo (butelka 0,5 l): 10–28 dolarów hongkońskich (ok. 5,11–14,31 zł)
 • Piersi z kurczaka 1 kg: 30–140 dolarów hongkońskich (ok. 15,33–71,55 zł)
 • Pomarańcze 1 kg: 15–66,14 dolarów hongkońskich (ok. 7,67–33,80 zł)
 • Ziemniaki 1 kg: 8–30 dolarów hongkońskich (ok. 4,09–15,33 zł)
 • Biały ryż 1 kg: 10–30 dolarów hongkońskich (ok. 5,11–15,33 zł)
 • Wołowina 1 kg: 80–400 dolarów hongkońskich (ok. 40,90–204,43 zł)
 • Biały ser 1 kg: 80–400 dolarów hongkońskich (ok. 40,90–204,43 zł)
 • Pomidory 1 kg: 7–33 dolarów hongkońskich (ok. 3,58–16,87 zł)

Jak można zauważyć ceny produktów w sklepach są droższe od cen towarów w Szanghaju, Pekinie, a tym bardziej Kantonie.

Czas wolny – Hongkong

Hongkong to bardzo ciekawe miasto, warte odwiedzenia. Czas wolny można spędzać nie wiele różnych sposobów. Niektórzy będą chcieli spędzić go na siłowni, inni wybiorą się do kina, a jeszcze inni uznają, że należy pozwiedzać najciekawsze miejsca. Za miesięczny karnet do klubu fitness w Hongkongu zapłacimy od 250 do 1000 dolarów hongkońskich (ok. 127,77–511,08 zł). Natomiast kupując bilet do kina wydamy ok. 80–140 dolarów hongkońskich (ok. 40,90–71,55 zł).

W Hongkongu tak samo jak w Szanghaju, również znajduje się Disneyland. Za standardowy jednodniowy bilet zapłacimy 619 dolarów hongkońskich (ok. 316,36 zł). Natomiast za bilet dwudniowy będziemy musieli zapłacić 799 dolarów hongkońskich (ok. 408,35 zł). Dzieci do lat 11 zapłacą za bilety wstępu nieco mniej. Dwudniowy bilet to koszt 589 dolarów hongkońskich (ok. 301,02 zł), natomiast za bilet jednodniowy zapłacimy 458 dolarów hongkońskich (ok. 234,07 zł). Jeszcze taniej zapłacą osoby starsze, powyżej 65 roku życia. Bilet jednodniowy wyniesie je 100 dolarów hongkońskich (ok. 51,11 zł), a dwudniowy 170 dolarów hongkońskich (ok. 86,88 zł).

Koszty nauki

Koszty nauki w Hongkongu podobnie jak inne aspekty życia w tym mieście również są wyższe od standardu życia w Szanghaju. Za prywatne zerówki czy przedszkola rodzice miesięcznie zapłacą od 3800 do 11 000 dolarów hongkońskich (ok. 1942,09–5621,83 zł). Roczne czesne za międzynarodową podstawówkę starszego już dziecka to przeważnie koszt od 100 000 do 222 600 dolarów hongkońskich (ok. 51 107,54–113 765,37 zł). Większość szkół w Hongkongu, zwłaszcza tych mieszczących się w bogatszych dzielnicach postrzegana jest za bardzo prestiżowe, stąd tak wysokie opłaty za naukę w nich.

Praca w Hongkongu i standardowe stawki

Miesięczne wynagrodzenie za pracę w Hongkongu średnio wynosi 23 828,75 dolarów hongkońskich (ok. 12 178,29 zł). 75% ofert pracy, pojawiających się w Internecie czy gazecie dotyczy przeważnie sektora finansowego. Jak możemy zauważyć średnia zarobków w Hongkongu jest wysoka. Jednakże należy pamiętać również, że koszty życia w tym mieście są wyższe niż w Chinach.

Na wielu stronach można znaleźć liczne oferty pracy w Hongkongu.

praca

Koszty życia w Hongkongu

Miesięczny koszt utrzymania czteroosobowej rodziny w Hongkongu (nie wliczając w to kosztów wynajmu mieszkania) to około 30 003 dolarów hongkońskich (ok. 15 334,12 zł). Koszt utrzymania jednej osoby według portalu Numbeo to 8456 dolarów hongkońskich (ok. 4321,65 zł). Jest to więcej niż w Szanghaju o prawie 1500 zł. Warto jeszcze wspomnieć, że koszty życia w Hongkongu są prawie o 80% wyższe niż w Warszawie. Zapewniając sobie życie w Hongkongu na takim samym poziomie, jakie możemy mieć w stolicy Polski za 13 000 zł, będziemy potrzebowali 49 791,49 dolary hongkońskie (ok. 25 447,20 zł). Ceny wynajmu mieszkań w tym azjatyckim mieście są aż o 166,31% wyższe niż w Warszawie i 69,98% wyższe niż w Szanghaju, a nawet o 270,73% wyższe niż w Kantonie.

Hongkong to na pewno miejsce, gdzie będziemy mogli znaleźć dobrą pracą z wysokimi zarobkami, jednakże przed wyjazdem należy wziąć pod uwagę, że koszty utrzymania są zdecydowanie wyższe niż w chińskich miastach.

Źródło: numbeo.com/cost-of-living/in/Hong-Kong

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 8