Święta w Turcji 2023

Dzięki swej barwnej i wyjątkowej historii, Turcja posiada w swoim kalendarzu wiele istotnych świąt upamiętniających ważne momenty z istnienia kraju. Co roku Turcy mają możliwość w te dni uczcić ważne momenty z historii narodu oraz spotkać się z najbliższymi. Łącznie Turcy obchodzą siedem świąt narodowych, w czym dwa z nich są powiązane z islamem. Przedstawiamy, jakie są święta w Turcji 2023 roku.

Święta w Turcji 2023

Święta w Turcji 2023 – tureckie święta narodowe

Święto Niepodległości i Dzień Dziecka

Data: 23 kwietnia

W Turcji 23 kwietnia jest dniem upamiętnienia obrad Wielkiego Zgromadzenia Narodowego, które odbyły się w 1920 roku podczas walki Turcji o niepodległość. Jednocześnie Instytucja Ochrony Dziecka w 1929 roku ustanowiła dzień jako Dzień Dziecka. Dzień ten jest pełen hucznych festiwali oraz ceremonii z udziałem najmłodszych. Najważniejsza ceremonia ma miejsce w Mauzoleum Atatürka, czyli pierwszego prezydenta Republiki Tureckiej.

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy

Data: 1 maja

Jest to bardzo ważne święto dla obywateli, z których wielu zbiera siłę, aby podnieść głos dotyczący warunków pracy. Obecnie święto to jest oficjalnie świętem narodowym, kiedy to wszystkie placówki publiczne, jak i prywatne są zamknięte. Uważa się, że najlepiej jest tego dnia unikać demonstracji, gdyż mogą być one niebezpieczne. Niestety, ale od wielu lat święto to kojarzyło się z przemocą wobec obywateli oraz krwawymi protestami. Pierwszy z nich miał miejsce w 1923 roku.

Szkolenie: Import z Chin

Upamiętnienie Atatürka, Młodzieży i Dzień Sportu

Data: 19 maja

Rozpoczęcie wojny o niepodległość Turcji przypada na dzień, kiedy to Mustafa Kemal Atatürk przybył do Samsun, aby rozpocząć ludowe powstanie przeciwko decyzji sojuszników I wojny światowej, dotyczącej podzielenia terytoriów pokonanego Imperium Osmańskiego. Co roku 19 maja odbywa się maraton z Samsun do Ankary, podczas którego tureccy atleci biegną z flagą narodową, która na koniec przekazywana jest prezydentowi Turcji podczas ceremonii.

Dzień Zwycięstwa

Data: 30 sierpnia

Koniec sierpnia kojarzy się Turkom z dniem wygrany nad Grecją w bitwie pod Dumlupinar z 1922 roku. Ze świętowaniem związane są liczne parady wojskowe oraz pokazy lotnicze sił powietrznych. W tym dniu Turcy upamiętniają wygraną Turcji przeciwko Grecji w bitwie pod Dumlupinar – 26-30 sierpnia, 1922. W czasie Dnia Zwycięstwa obywatele uczestniczą w paradach wojskowych, odbywających się w największych miastach. Wszyscy przywódcy kraju uczestniczą w ceremonii odbywającej się w Mauzoleum Atatürka w Ankarze, a na ulicach wszędzie wiszą barwne flagi Turcji.

Bezpłatna konsultacja

Dzień Republiki

Data: 29 października

Dzień Republiki jak sama nazwa wskazuje, łączy się z upamiętnieniem dnia powstania Republiki Tureckiej w 1923 roku. Miało to miejsce zaraz po wygranej wojnie grecko-tureckiej. Tradycyjnie obywatele zbierają się na stadionach narodowych, aby oglądać występy oraz tańce związane z kulturą kraju. Na ulicach organizowanych jest wiele parad.

Święta w Turcji 2023 – święta religijne

Ramadan

Data: 21-23 kwietnia

Ramadan wypada co roku w dziewiąty miesiąc muzułmańskiego kalendarza księżycowego. Według Islamu jest to okres powiązany z dniem, kiedy to archanioł Gabriel ukazał się Mahometowi, przekazując wersy Koranu. Jest to więc dzień bardzo ważny dla wyznawców.

Ramadan sam w sobie trwa cały miesiąc, jednakże dniami wolnymi od pracy jest jedynie czas festiwalu. W 2023 roku Ramadan będzie trwał od 22 marca do 20 kwietnia, a następnie będzie odbywało się świętowanie festiwalu Ramazan Bayrami w dniach 21-23 kwietnia. Ze świętem związane jest wiele tradycji, w tym wstrzemięźliwość od posiłków oraz używek od wschodu do zachodu słońca każdego dnia. Festiwal jest okresem, kiedy rodziny zbierają się, aby zasiąść przy posiłku. Na stole pojawia się wiele tradycyjnych potraw i słodkości takich jak turecka baklava.

Święto Ofiarowania (Kurban Bajram)

Data: 28 czerwca-1 lipca

Święto Ofiarowania wypada 10 dnia 12 miesiąca muzułmańskiego kalendarza księżycowego. Jest to dzień upamiętnienia ofiary Ibrahima, czyli jego syna Abrahama, co miało świadczyć o jego oddaniu oraz posłuszeństwie wobec Boga. Tego dnia każdy ojciec składa w ofierze wybrane zwierzę – baranka, krowę lub kozę. Poza ofiarą, tradycją jest sprzątanie domów oraz uczta z członkami rodziny. Okres ten to również dla wielu czas do oddania czci zmarłym i wybrania się na cmentarze.

Kalendarz świąt w Turcji 2023

Święta w Turcji 2023 kalendarz świąt

Święta w Turcji 2023 a sprawy biznesowe

Święta narodowe w Turcji, jak i święta religijne są dniami wolnymi od pracy, toteż zanim zaplanujemy podróż biznesową, czy zaczniemy nawiązywać kontakt z przedstawicielami firm tureckich, należy mieć to na uwadze. Święta takie jak Ramadan czy Kurban Bajram to święta ruchome, czyli ich data przypada w różne dni, a czasem i w różne miesiące z roku na rok. Turcy uchodzą za kraj rodzinny, toteż nie będą oni skorzy do zawierania porozumień biznesowych w czasie panowania świąt. Również należy zwrócić uwagę na fakt, iż mimo braku oficjalnie dni wolnych poza festiwalem podczas Ramadanu, ruch może być znacznie zmniejszony w godzinach postu, a w mniejszych miejscowościach restauracje czy inne działalności mogą być zamknięte aż do zachodu słońca.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 5