Hongkong — informacje praktyczne i ciekawostki

Hongkong jest jednym z dwóch specjalnych regionów administracyjnych Chińskiej Republiki Ludowej. Pomimo tego posiada własny system gospodarczy i polityczny, niezależny od Chin. Jest jednym z najważniejszych centrów finansowych na świecie, a port w Hongkongu należy do największych na świecie. Miasto cenione jest również przez turystów. Według raportu Euromonitor International, w 2018 roku Hongkong odwiedziło niemal 30 mln ludzi, co czyni je najchętniej odwiedzanym miastem na świecie. Jeśli również planujesz odwiedzić Hongkong, w poniższym artykule znajdziesz najważniejsze informacje i wskazówki przydatne podczas tej podróży.

Hongkong - informacje

Hongkong — krótka historia

Tereny Hongkongu weszły pod panowanie chińskie za czasów dynastii Han (206 r. p.n.e. – 220 r. n.e.), przez co zaczęły być zasiedlane przed rodowitych Chińczyków. Dogodne położenie głównej zatoki Hongkongu, chronionej przed wiatrami, sprzyjało szybkiemu rozwojowi miejscowego portu. Jego rozkwitu przypada na VII wiek n.e., gdy przyjmował statki handlowe pływające po morskim Jedwabnym Szlaku między Azją, Afryką i Środkowym Wschodem.

Od początku XVI wieku zaczęli przybywać w te okolice kupcy Portugalscy, Holenderscy i Francuscy, a Portugalczycy w niedługim czasie założyli swoją bazę w pobliskim Makau. Chiny zaniepokojone gwałtownym wzrostem aktywności i wpływów Europejczyków, w konsekwencji wprowadziły w XVIII wieku pewne ograniczenia. Jednym z nich, był zakaz handlu opium przez Brytyjczyków, co doprowadziło do wybuchu I wojny opiumowej, którą ostatecznie Chiny przegrały w 1842 roku.

Hongkong, jaki znamy z dziś, jest pokłosiem tego wydarzenia. Na mocy traktatu nankińskiego tereny te przeszły pod władanie Wielkiej Brytanii, stając się jej kolonią. Od samych początków stał się on centrum światowego handlu. Na początku XX wieku Hongkong stał się również schronieniem dla wielu uchodźców, głównie z Chin kontynentalnych. Duży napływ imigrantów przyczynił się do gwałtownego rozwoju przemysłu. Wraz z dynamicznym rozwojem ekonomicznym Chin kontynentalnych i ich otwarciem na świat, Hongkong stał się niejako bramą do największego rynku na świecie, opierając swoją gospodarkę na usługach (m.in. finansowych).

Chiny, czyli jeden kraj, dwa systemy

1 lipca 1997 roku po wieloletnich negocjacjach przekazano Hongkong w ręce ChRL. W umowie zastrzeżono pozostawienie szerokiej autonomii i obowiązującego systemu kapitalistycznego przez najbliższe 50 lat. Hongkong posiada własny system prawny i sądowniczy oraz pełną autonomię gospodarczą z własną walutą włącznie (dolar hongkoński). Lokalny rząd jest również odpowiedzialny za władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Rząd chiński odpowiada tylko i wyłącznie za obronę militarną i sprawy zagraniczne. Niemniej jednak Hongkong występuje często jako samodzielny członek m.in. w takich organizacjach jak Światowa Organizacja Handlu.

Hongkong zwolniony jest również z obowiązku używania języka mandaryńskiego w szkolnictwie i mediach. Obywatele Hongkongu posiadają własne paszporty, a językiem urzędowym obok chińskiego (kantońskiego) jest język angielski. Inną schedą po czasach kolonialnych jest system prawny, wzorowany na brytyjskim, ruch lewostronny i brytyjskie wtyczki.

Bezpłatna konsultacja

Hongkong — najważniejsze informacje i ciekawostki

Ludność Hongkongu pod koniec 2018 roku wynosiła 7,4 mln osób. Biorąc pod uwagę niewielką powierzchnię (1 106 km2), zajmuje 4 miejsce wśród najgęściej zaludnionych państw na świecie, a 94% ludności stanowią Chińczycy. Chiński (kantoński) jest też najczęściej używanym językiem w Hongkongu (używany przez niemal 90% ludności). Pod względem PKB per capita Hongkong zajmuje 9 miejsce na świecie ex aequo ze Szwajcarią (61 tys. USD).

Nie bez powodu jest uważany za jedno z najbogatszych miast świata. To właśnie Hongkong szczyci się najwyższym współczynnikiem Rolls Royce’ów przypadających na jednego mieszkańca. Jest to też miasto posiadające największą liczbę wieżowców na świecie. Miasto może poszczycić się również najwyższym średnim poziomem IQ na świecie wynoszącym 109 oraz największą na świecie flotą piętrowych tramwajów, które są jednym z ważniejszych środków transportu publicznego w Hongkongu. Dodatkowo warte odnotowania jest, że należy on do jednych z najbezpieczniejszych miast na świecie.

Ile kosztuje życie w Hongkongu?

Hongkong jest położony na niemal 200 wyspach. Niemniej jednak miasto odczuwa ogromny deficyt przestrzeni, co przekłada się na kolejny, tym razem mniej pozytywny rekord – jedne z najwyższych cen nieruchomości na świecie. Aktualnie średnia cena za metr kwadratowy wynosi w Hongkongu 28 570 USD, co czyni go pod tym względem 3 najdroższym miastem świata, a koszty życia również należą do najwyższych na świecie.

Sprawdź, ile kosztuje życie w Hongkongu.

Jakie są atrakcje w Hongkongu?

Z racji tego, iż gwałtowny rozwój Hongkongu rozpoczął się dopiero od połowy XIX wieku, nie spotkamy tam wielowiekowych zabytków, znanych nam z Europy. Spośród najbardziej charakterystycznych atrakcji Hongkongu z pewnością można wymienić:

  • Wzgórze Wiktorii
  • wieczorny rejs po Zatoce Wiktorii
  • wyspę Lantau (znajduje się na niej największy posąg siedzącego Buddy na świecie (34 m) – Tian Tian)
  • Disneyland
  • promenadę Tsim Tsa Shui
  • Ocean Park
  • Świątynie Dziesięciu Tysięcy Buddów
  • szereg targów, gdzie najbardziej znane to Ladies Market i Temple Street Night Market.

Hongkong — informacje praktyczne

W przypadku podróży do Hongkongu obywatele Polski nie są zobowiązani do posiadania wizy, jeśli pobyt nie będzie przekraczał 90 dni. Przy wjeździe uzupełniamy tylko formularz wjazdowy. Należy pamiętać, że paszport powinien być ważny co najmniej miesiąc w momencie opuszczania Hongkongu.

Port Lotniczy Hongkong położony jest na osobnej wyspie w pobliżu Lantau, jednak ze względu na dobrze rozwiniętą sieć komunikacyjną dojazd do centrum nie jest w żaden sposób skomplikowany. Najłatwiejszą i najszybszą opcją wydaje się pociąg Airport Express, który dowiezie nas bliżej centrum, do takich stacji jak Tsing Yi, Kowloon i Hongkong (koszt dojazdu do ostatniej stacji – 115 dolarów hongkońskich). Na tych stacjach można następnie bezpośrednio przesiąść się do linii metra (MTR), które dowiozą nas do wielu miejsc w Hongkongu.

Tańszą opcją są autobusy dowożące do różnych dzielnic miasta, na które bilety można kupić w okienkach na lotnisku. Dodatkowo duża liczba hoteli oferuje swoim gościom bezpłatne autobusy z i do lotniska.

Pomimo tego, iż jednym z języków urzędowych jest język angielski, w niektórych miejscach możemy natknąć się na barierę językową. Polecamy więc przed wyjazdem ściągnąć na telefon jeden ze słowników angielsko-kantońskich.

Ponadto warto zaopatrzyć się w kartę Octopus, którą możemy opłacać przejazdy komunikacją miejską, płacić w sklepach i restauracjach na terenie całego Hongkongu. Nabyć ją możemy od razu na lotnisku w sklepie 7-Eleven, stoisku China Travel Service lub Ctrip (w tym przypadku można zamówić też kartę online z odbiorem osobistym). Koszt karty dla dorosłych do 150 dolarów hongkońskich, z czego 50 jest w formie depozytu. Kartę możemy doładować gotówką w tysiącach punktów, jak chociażby sieć sklepów 7-Eleven, czy McDonald’s.

Jeśli zależy nam na komfortowej pogodzie podczas naszego pobytu, powinniśmy odwiedzić Hongkong jesienią lub zimą (okres od połowy września do marca). Temperatura i wilgotność powietrza w tym czasie jest znośna dla osób przyzwyczajonych do klimatu umiarkowanego.

Targi w Hongkongu

Szereg praktycznych informacji o transporcie miejskim, hotelach, przewodnikach itp. uzyskają Państwo na oficjalnej stronie rządowej Hongkongu.

Ze względu na swoje położenie i znaczenie dla światowego biznesu, w Hongkongu organizowanych jest wiele targów obejmujących szeroki zakres branż. Jest to świetna okazja do zobaczenia na własne oczy towaru oferowanego przez przedsiębiorców oraz poznania osobiście chińskiego kontrahenta, co może przynieść nam korzyści w przyszłości. Warto wspomnieć o uruchomionym od niedawna dofinansowaniu HKTDC na wyjazd na targi do Hongkongu.

Sprawdź listę targów branżowych w Hongkongu.

Hongkong jest bardzo atrakcyjnym miastem, zarówno z perspektywy turysty, jak i osoby udającej się tam w celach biznesowych. Z pewnością zapewni odwiedzającym mnóstwo niezapomnianych przeżyć. Jeśli mają Państwo w planach odwiedzić Hongkong, mamy nadzieję, że poniższe informacje pomogły Państwu w podjęciu ostatecznej decyzji o podróży do tego ciekawego miejsca lub były przydatne w przygotowaniach przed wyjazdem.

Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 4