Oznaczenie CE – Nowa regulacja

Od 16 lipca 2021 roku obowiązywać będzie nowa regulacja 2019/1020/UE w sprawie nadzoru rynku i zgodności produktów dotycząca wyrobów oznakowanych CE. Wpłynie ona głównie na sprzedaż e-commerce na takich platformach B2C jak Allegro czy Amazon. Do tej pory produkty sprzedawane przez przedsiębiorców spoza Unii w tych serwisach nie były kontrolowane pod kątem posiadania CE. Nowa regulacja CE wprowadzi zmiany w tej kwestii. Czego dotyczy nowa regulacja CE i co oznacza dla przedsiębiorców?

Nowa regulacja CE

Co to jest CE?

Znak CE (Conformité Européenne) na produkcie świadczy o jego zgodności z normami zawartymi w Dyrektywach Nowego Podejścia. Oznacza, że towar spełnia wymogi bezpieczeństwa i jakości stawiane przez Unię Europejską. Produkty objęte obowiązkiem jego posiadania muszą przejść odpowiednie badania, na podstawie których sporządzany jest raport – test reports. Dokument ten upoważnia jednostkę certyfikującą do wystawienia certyfikatu zgodności CE. Następnie producent posiadający oba te dokumenty może wystawić deklarację zgodności i nanieść oznaczenie CE na swoje produkty.

Znak CE dotyczy między innymi takich towarów jak:

Szkolenie: Import z Chin

Czego dotyczy nowa regulacja CE?

Od 16 lipca 2021 r. przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu produkty oznaczone CE będą musieli posiadać autoryzowanego przedstawiciela w Unii Europejskiej. Towary te wciąż muszą spełniać wszystkie obowiązujące do tej pory wymogi bezpieczeństwa i posiadać komplet niezbędnej dokumentacji (test reports, certyfikat zgodności CE i deklarację zgodności).

Autoryzowanym przedstawicielem w UE może być:

  • producent towaru sprzedający go pod własną marką
  • importer
  • przedstawiciel wyznaczony i upoważniony przez producenta
  • dostawca usług realizacji zamówień z siedzibą w UE (np. Amazon).

Uwaga! Warunkiem jest, aby osoba ta posiadała swoją siedzibę na terenie Unii Europejskiej.

Wszystkie produkty posiadające znak CE trzeba dodatkowo zaopatrzyć w dane kontaktowe do autoryzowanego przedstawiciela. Dane te należy umieścić bezpośrednio na wyrobie lub na jego opakowaniu. Po 16 lipca 2021 roku sprzedaż towarów niespełniających warunków nowej regulacji będzie nielegalna.

Co nowa regulacja CE oznacza dla przedsiębiorców?

Nowa regulacja wpłynie przede wszystkim na przedsiębiorców spoza UE, ale kierujących swoje produkty do konsumentów unijnych poprzez serwisy sprzedażowe online. Jeśli nie są oni dostawcami usług realizacji zamówień z siedzibą lub miejscem zamieszkania na terenie Unii, będą musieli posiadać autoryzowanego przedstawiciela w UE. W przeciwnym wypadku nie będą mogli sprzedawać swoich towarów na rynku europejskim. Trzeba zwrócić uwagę, że nowa regulacja nie zmienia dotychczasowych przepisów dotyczących CE.

Nowa regulacja CE obejmuje towary produkowane poza Unią Europejską. Warto zaznaczyć, że nie obowiązuje w przypadku sprzętu medycznego, instalacji kolei linowych, materiałów wybuchowych do użytku cywilnego, czajników czy wind.

Aby dowiedzieć się więcej na temat wprowadzonych zmian, zalecamy zapoznanie się z treścią Regulacji 2019/1020/UE.

Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 9