Chińskie Święto Narodowe 2021

Chińskie Święto Narodowe obchodzone jest 1 października i jest to ostatnie święto publiczne w kalendarzu chińskim. Święto upamiętnia utworzenie w 1949 roku Chińskiej Republiki Ludowej przez Mao Zedonga. W 2021 roku przypada 72. rocznica tego wydarzenia, a jego obchody mają miejsce także w Specjalnych Regionach Administracyjnych ChRL: Hongkongu i Makau. Z okazji tej uroczystości okres od 1 do 7 października, nazywany Złotym Tygodniem, ustanowiony jest czasem wolnym od pracy. Zamknięte są wtedy wszystkie urzędy, fabryki i firmy, a ruch w państwie jest dosyć mocno utrudniony. Kiedy odbędzie się chińskie Święto Narodowe 2021 i co oznacza dla importerów?

Chińskie Święto Narodowe

Historia chińskiego Święta Narodowego

Proklamacja Chińskiej Republiki Ludowej miała miejsce 21 września 1949 r., jednak to 1 października, na placu Tiananmen w Pekinie, wystąpił Mao Zedong – pierwszy przywódca kraju. Nowy przewodniczący ChRL ogłosił wtedy powstanie nowego państwa oraz zaprezentował nową flagę. Data Święta Narodowego ustalona została jeszcze tego samego roku przez Centralny Urząd Ludowy.

Utworzenie nowego państwa było ważnym wydarzeniem w historii Chin, które ukróciło długotrwałe konflikty zbrojne na jego terenie. W wyniku wojny domowej między komunistami i nacjonalistami śmierć poniosło około 20-30 milionów Chińczyków. Ku ich pamięci w 1958 roku postawiono pomnik Bohaterów Ludowych.

Jak obchodzone jest chińskie Święto Narodowe 2021?

Coroczne obchody Święta Narodowego przyciągają wielu Chińczyków oraz turystów. Uroczystości odbywają się 1 października na placu Tiananmen i rozpoczynają Złoty Tydzień. Ceremonia ku uczczeniu pamięci proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej rozpoczyna się od wciągnięcia flagi państwowej na maszt o szóstej rano przy akompaniamencie hymnu śpiewanego przez obywateli. Plac udekorowany jest wtedy wieloma flagami i portretami szanowanych przywódców. Co 5 lat odbywa się defilada wojskowa na mniejszą skalę, natomiast co 10 lat odbywa się ona z większą pompą.

Podczas parady chińskich sił zbrojnych prezentuje się często najnowsze uzbrojenia, a cała atrakcja ma podnosić ducha narodu chińskiego, a także przypominać ludziom o dawnym narodowym upokorzeniu i męczennikach rewolucyjnych. Tego dnia, pod pomnikiem Bohaterów Ludowych przedstawiciele Komunistycznej Partii Chin oraz przywódcy państwowi składają wiązanki kwiatów w hołdzie poległym. Wieczorem odbywa się specjalna gala, podczas której prezentowane są patriotyczne pieśni i tańce wychwalające Chiny. Równolegle z głównymi obchodami mają także miejsce różne wydarzenia kulturalne i sportowe oraz pokazy fajerwerków.

Szkolenie: Import z Chin

Złoty Tydzień 2021

Podczas trwania Złotego Tygodnia Chińczycy podróżują po całym kraju w celach turystycznych lub po prostu spędzają czas w rodzinnym gronie. Z racji tego, iż w tym okresie pojawia się masowe zjawisko migracji, mogą wystąpić pewne utrudnienia w podróżowaniu. Są to między innymi wyższa oferta cenowa w miejscach noclegowych, trudniej dostępne bilety na pociąg oraz tłumy w najbardziej popularnych miejscach turystycznych. Przy planowaniu wyjazdu do Chin w tym okresie warto wziąć pod to pod uwagę.

Jaki wpływ ma Złoty Tydzień na import i transport z Chin?

Złoty tydzień znacząco wpływa również na import, a co za tym idzie także na transport towarów z Chin. Jest to bowiem okres, w którym następuje zamknięcie fabryk i zmniejszenie ilości przewozów o połowę. Z tego względu tuż przed przerwą świąteczną terminale są przeładowane, a ceny transportu rosną. Należy również pamiętać o wynikających z tego opóźnieniach w dostawach.

Aby uniknąć niepotrzebnych problemów, zalecamy zaplanowanie zamówienia i transportu towaru z wyprzedzeniem. Przestrzegamy również przed składaniem zamówień zaraz przed Złotym Tygodniem, ponieważ narazimy się na wysokie koszty i opóźnienia. Zawsze trzeba mieć na uwadze wpływ chińskich świąt na proces importowy i transport.

Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 2