Import z Wietnamu

Wietnam to od 2016 r. główny partner handlowy Polski spośród krajów Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Według danych polskiego Departamentu Handlu i Współpracy Międzynarodowej, w 2019 r. wartość importu z Wietnamu do Polski wyniosła ponad 3,1 mld USD. Najczęściej sprowadzane produkty to wyroby przemysłu elektromaszynowego – 61,5% – oraz wyroby przemysłu lekkiego (buty i tekstylia) – 21%. W poniższym artykule opisujemy import z Wietnamu do Polski.

Import z Wietnamu

Porozumienie o wolnym handlu między Wietnamem a UE (EVFTA)

Mówiąc o imporcie z Wietnamu do Unii Europejskiej, trzeba wspomnieć o umowie o wolnym handlu EVFTA (EU-Vietnam Free Trade Agreement). Jej główne postanowienie to zniesienie ceł dla 99% produktów, a dla pozostałych 1% wprowadzenie kontyngentów taryfowych (ang. tariff quota). Umowa EVFTA obowiazuje od sieprnia 2020 r. i znosi ona 65% ceł na unijne towary eksportowane do Wietnamu i 71% ceł na towary importowane, które pochodzą z tego kraju. Pozostałe cła, obejmujące najbardziej wrażliwe produkty, zostaną zniesione odpowiednio w ciągu max. 10 i max. 7 lat.

Kontyngenty bezcłowe będą dotyczyć przede wszystkich produktów rolnych m.in. ryżu, cukru, jaj, surimi, tuńczyka w puszkach itd. Oznacza to, że produkty te będzie można importować do Polski bez uiszczania cła, ale jedynie określone ilości.

Porozumienie jest w dużej mierze korzystne dla:

 • eksporterów nabiału, leków, ryb, maszyn i urządzeń, produktów rolno-spożywczych
 • przedsiębiorców pracujących w sektorze usług
 • przedsiębiorców pracujących na rynku zamówień publicznych (zyskają dostęp do rynku wietnamskiego)
 • importerów obuwia sportowego i odzieży (cło na te produkty zostanie zniesione w ciągu 2 lat).

Istotną częścią umowy EVFTA jest zapis o lokalnym pochodzeniu towarów. Aby nie były objęte opłatami celnymi, muszą być

 • całkowicie wyprodukowane w Wietnamie

lub

 • stworzone z materiałów niekoniecznie lokalnych, ale wystarczająco przetworzonych.

Zapisy takie są konieczne, ponieważ w innym wypadku istnieje ryzyko, że umowa zostanie wykorzystana jako furtka dla producentów chińskich. Departament Handlu i Współpracy Międzynarodowej zauważa, że takie działania mają miejsce m.in. w przypadku eksportu stali i odzieży z Wietnamu do USA.

Wymiana handlowa Polski z Wietnamem
Źródło: Ministerstwo Rozwoju/System Insigos MR

Z tego powodu importerzy będą musieli posiadać odpowiednie świadectwo pochodzenia. Przy odprawie celnej mogą być również potrzebne dowody lokalnego pochodzenia poszczególnych części produktów czy dowody na to, że materiały nie pochodzące w Wietnamu przeszły wystarczającą ilość procesów modyfikujących. Nie zaliczają się do nich m.in.:

 • czynności konserwacyjne
 • pakowanie lub rozpakowywanie
 • mycie i usuwanie warstw kurzu, farb itd.
 • prasowanie materiałów
 • malowanie lub lakierowanie
 • łuskanie/mielenie ryżu; rafinowanie zbóż i ryżu
 • dodawanie do produktów wody.

Pełną długą listę wykluczonych operacji można znaleźć w art. 6 protokołu 1 umowy: „Insufficient Working and Processing”.

Szkolenie: Import z Chin

Import z Wietnamu a Chiny

Ryzyko wykorzystania EVFTA przez Chiny jest wielce prawdopodobne choćby dlatego, że w ciągu ostatnich lat wiele chińskich firm przeniosło swoją produkcję do Wietnamu. Koszty produkcji i siły roboczej w Chinach poszły w górę, a Wietnam to kraj ze wciąż stosunkowo młodą populacją i niskimi kosztami. Istnieją również firmy wietnamskie, które produkują w Chinach i jedynie importują sprzedawane przez siebie produkty.

Dlatego też, importując z Wietnamu, należy mieć szczególnie na uwadze to, czy dany produkt jest w pełni lokalny. W innym wypadku będziemy musieli uiścić opłaty celne w wysokości opłat dla krajów trzecich. Obowiązujące stawki celne można sprawdzić w systemie ISZTAR. Stawki celne są przypisane do kodów celnych.

Import z Wietnamu – jakich dokumentów potrzebujemy?

Tak jak w przypadku innych krajów spoza UE, produkty importowane z Wietnamu muszą przejść odprawę celną, a do tego potrzebne są konkretne dokumenty.

Najważniejsze dokumenty przy imporcie z Wietnamu to:

Import z Wietnamu do Polski – podsumowanie

W obliczu umowy o wolnym handlu między Wietnamem i UE, ale nie tylko, szczególnie warto przyjrzeć się Wietnamowi jako potencjalnemu parterowi handlowemu. Należy jednak pamiętać, że aby płacić mniejsze lub zerowe stawki celne, będziemy potrzebowali komplet dokumentów, w tym świadectwo pochodzenia towaru. Importer musi się przygotować, że służby w razie wątpliwości mogą wymagać od niego dodatkowych dokumentów. Trzeba uważać, aby importowany „wietnamski” towar nie okazał się pochodzić z Chin.

Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 12