Nasiona z Chin

Na świecie zgłaszane są przypadki dostaw niezamawianych przesyłek. Przesyłki, nadawane w Chinach, zawierają w sobie nasiona. Pojawiły się między innymi we wszystkich stanach USA, w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, a także w Polsce. Co to za tajemnicze nasiona z Chin?

Nasiona z Chin

Nasiona z Chin

Tysiące problematycznych przesyłek pojawiło się znienacka. Nie jest do końca jasne, dlaczego są wysyłane pod konkretne adresy. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych wykrył 14 gatunków roślin, na przykład warzywa, zioła oraz przyprawy. Realizowana jest kooperacja między chińską a amerykańską pocztą w celu przeprowadzenia dochodzenia. Według rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin Wanga Wenbina, etykiety są sfałszowane.

Polskie służby ochrony roślin wystosowały zalecenie, by w przypadku otrzymania przesyłki, zniszczyć nasiona. Mogą one być groźne dla lokalnego środowiska oraz stanowić zagrożenie dla zdrowia społeczności. Obce rośliny mogą wyprzeć te rodzime oraz być źródłem patogenów, np. wirusów roślinnych. Mogą one wywołać nowe choroby roślin, wobec których nie ma rozwiązania.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) prosi o nieotwieranie podobnych przesyłek oraz zgłoszenie do najbliższej jednostki policyjnej lub instytucji PIORiN. Najprostszą i najskuteczniejszą metodą jest spalenie nasion, przeprowadzone przy zachowaniu warunków bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

W Polsce nie odeszła jeszcze w zapomnienie „inwazja” barszczu Sosnowskiego. W latach 80. sprowadzono ją do Polski jako roślinę pastewną. Roślina ta jednak okazała się być nie przydatna na paszę, a w dodatku niebezpieczna dla miejscowych upraw. Likwidacja takich upraw wymaga dużych nakładów środków finansowych, które mogły być użyte w innych celach. Do dzisiaj jeszcze można zaobserwować w Polsce łąki „zainfekowane” przez tę roślinę.

Amerykańskie dochodzenie

Dotychczas w przesyłkach, rzekomo wysłanych z Chin do Stanów Zjednoczonych, wykryto 14 gatunków roślin. Zidentyfikowane rośliny to między innymi hibiskus, mięta, kapusta, lawenda, róża i szałwia.

Niewykluczone jest, że przesyłki, najczęściej pod postacią kopert, są elementem oszustwa. Często oznaczone są jako zawierające niewielkie, lekkie wyroby, na przykład biżuterię. Oszustwo może polegać na zbieraniu pozytywnych opinii na platformie sprzedażowej w celu zwiększenia popularności i sprzedaży.

Nie zaleca się jednak wysiewania otrzymanych nasion, ponieważ mogą one zaszkodzić miejscowym uprawom, a także zdrowiu lokalnej społeczności. W przesyłce można także natknąć się na nasiona szarłatu, będący gatunkiem inwazyjnym, prowadzącym do strat w uprawach. Dowodzi to na to, że tajemnicze nasiona z Chin mogą stanowić zagrożenie.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 6