Płatności w Chinach

W związku z niedawnym ponownym otwarciem granic Chin, powróciła możliwość podróżowania do Państwa Środka. Jednak przed takim wyjazdem należy zapoznać się ze specyfiką celu podróży. Chiny bardzo różnią się od tego, co znamy w Polsce czy u naszych europejskich sąsiadów i podróż tam wymaga porządnych przygotowań. Sprawą, na którą na pewno trzeba się przygotować, jest kwestia płatności w Chinach. Nie wygląda to tak jak u nas, więc znane nam metody płatności będzie trzeba zamienić na inne.

Płatności w Chinach

Czy zachodnie karty płatnicze działają w Chinach?

W dzisiejszych czasach większość z nas przyzwyczajona jest do dokonywania płatności kartami płatniczymi. Chociaż w Chinach karty Visa czy Mastercard są na ogół przyjmowane w bankomatach czy miejscach publicznych, to mogą się z tym wiązać dodatkowe opłaty związane z wybieraniem gotówki czy przewalutowaniem. Można uniknąć tych opłat korzystając z karty Revolut, która pozwala wymienić walutę po najkorzystniejszym kursie. Jednak oprócz tego, że używanie zachodnich kart może być obciążone dodatkowymi kosztami, to obarczone jest także pewnym ryzykiem. Wiele miejsc nie akceptuje płatności nimi dokonywanych.

Choć używanie zachodnich kart płatniczych samo w sobie może wiązać się z problemami, to chińskie aplikacje do dokonywania płatności umożliwiają ich podpięcie. Oznacza to, że nie jest konieczne zakładanie chińskiego konta bankowego.

Jak dokonywać płatności w Chinach?

Zachodnie karty nie są najlepszą opcją przy wyjeździe do Chin. Jak więc dokonywać płatności podczas podróży po tym kraju? Chociaż opcji jest kilka – można dokonywać płatności gotówką lub płatności mobilnych, które w Chinach odbywają się za pomocą kodów QR, to właśnie płatności bezgotówkowe są zdecydowanie najlepszym wyborem.

Bezpłatna konsultacja

Czy w Chinach da się płacić gotówką?

Przy podróżowaniu do większych chińskich miast należy przygotować się na problemy z płaceniem gotówką. Chiny są na drodze do stania się społeczeństwem bezgotówkowym i w wielu miejscach obsługa może po prostu nie przyjąć banknotów czy monet lub nie móc wydać reszty. Dlatego też lepiej być przygotowanym na stosowanie płatności mobilnych.

Jak płaci się kodami QR w Chinach?

Dla 95% użytkowników telefonów w Chinach, kody QR są najczęściej stosowaną metodą płatności. Czym one są? Kody QR to dwuwymiarowe kody kreskowe, poprzez których zeskanowanie możemy zostać przekierowani do przypisanej im strony internetowej, uzyskać dostęp do zakodowanych informacji czy dokonać płatności. Aby dokonać płatności za pomocą kodu QR trzeba mieć w telefonie zainstalowaną odpowiednią aplikację posiadającą oprogramowanie do obsługi usług tego typu. Wtedy albo skanujemy kod QR, który jest nam podany przez na przykład sprzedawcę, albo pokazujemy sprzedawcy swój kod QR, który on skanuje.

Dwie najbardziej rozpowszechnione takie aplikacje do płatności bezgotówkowych to WeChat oraz Alipay.

Jak płacić za pomocą aplikacji WeChat?

Oprogramowanie służące do sczytywania kodów QR wgrane jest w największy chiński komunikator – aplikację WeChat. WeChat został wypuszczony w 2011 roku przez firmę Tencent pod nazwą Weixin. Określany jest jako chińska „aplikacja do wszystkiego” ze względu na mnogość dostępnych funkcji.

Aplikacja WeChat posiada wgraną usługę WeChat Wallet, do którego podpina się swoją kartę bankową. Po ustaleniu zabezpieczeń można dokonywać płatności mobilnych.

Jak podpiąć karty banków zagranicznych do WeChat Pay?

 1. W aplikacji wybierz „Me”, a następnie „Wallet”
 2. Wybierz „Bank Card” a następnie „Add a New Bank Card”
 3. Wprowadź numer karty oraz uzupełnij inne potrzebne dane
 4. Wybierz „Submit”

WeChat obecnie w przypadku kart zagranicznych obsługuje tylko te kredytowe. Wymagana będzie weryfikacja numeru karty. Następnie nastąpi otrzymanie wiadomości SMS z kodem weryfikacyjnym na numer, który został podany w aplikacji. Po weryfikacji będzie trzeba stworzyć hasło dla płatności.

Jak płacić za pomocą aplikacji Alipay?

Alipay to najczęściej stosowany dostawca usług płatności w Chinach, przetwarzający ponad 100 milionów transakcji dziennie. Funkcjonuje od 2003 roku, gdy został założony przez grupę Alibaba. Za pomocą aplikacji mobilnej można wykonać szereg różnych czynności – od zamówienia jedzenia czy wezwania taksówki po wykupienie biletu na komunikację miejską.

Dla obcokrajowców Alipay oferuje usługę „Tour Pass”, czyli opłaconej z góry karty płatniczej. Pozwala ona dokonywać płatności na terenie Chin kontynentalnych za pomocą karty zagranicznego banku. Obecnie limit kwoty do jakiej można doładować „Tour Pass” wynosi 10 000 juanów.

Jak podpiąć swoją kartę w Alipay?

 1. Pobierz aplikację Alipay
 2. Wprowadź numeru telefonu
 3. Wybierz międzynarodową wersję Alipay
 4. Wybierz opcję Tour Pass
 5. Doładuj środki do aplikacji
 6. Wprowadź wymagane dane paszportowe lub wizowe
 7. Wprowadź informacje swojej karty bankowej, tak aby zgadzały się z tymi na twoim krajowym rachunku

Więcej informacji o Alipay znajduje się w artykule: Jak korzystać z Alipay.

Podsumowując, przed wyjazdem do Chin należy nastawić się na inne metody dokonywania płatności. Najlepiej zawczasu pobrać i skonfigurować aplikacje, aby oszczędzić sobie stresu na miejscu. Płatności za pomocą kodów QR, których dokonuje się przez aplikacje typu WeChat czy Alipay są szybkie, bezpieczne i wygodne; nic więc dziwnego, że zdobyły w Chinach taką popularność.

O czym należy jeszcze pamiętać? Przed wyjazdem najlepiej wykupić usługę VPN, tak aby podczas pobytu w Chinach mieć dostęp do zachodnich stron internetowych czy aplikacji. Po dotarciu na miejsce dobrze jest zakupić nową kartę SIM do telefonu.

Więcej o tym, na co należy się nastawić przed wyjazdem można przeczytać w artykule: Wyjazd do Chin – przygotowania.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

4.4 / 5. Ilość głosów: 5