Wyjazd do Chin

Z powodu pandemii sytuacja związana z odbywaniem podróży po świecie jest dynamiczna. Wyjazdy biznesowe w niektórych przypadkach są niezastąpione i wielu przedsiębiorców zastanawia się, kiedy będą mogli wyjechać do Chin, aby wziąć udział w targach lub przeprowadzić audyt w fabryce. Wyjazd do Chin obecnie wiąże się z wieloma zasadami i restrykcjami. Jak wygląda perspektywa wyjazdu do Chin?

Wyjazd do Chin

Wyjazd do Chin

Pandemia miała swój początek w prowincji Hubei, lecz wcześnie nałożone restrykcje przyczyniły się do zmniejszenia skali zachorowań. Nie minęło wiele czasu i Chiny odmówiły przyjazdu niemalże wszystkim przyjezdnym. Zamknięcie granic Chin nastąpiło w marcu 2020 roku i chociaż Chiny otworzyły się od tamtej pory, wjazd do tego kraju jest nadal znacznie utrudniony.

Czy można dostać się do Chin?

Tak. Do Chin dostać się można jedynie drogą lotniczą, a liczba połączeń lotniczych została ograniczona. Przyjezdnych z Polski do Chin obowiązują następujące wymogi:

1. Otrzymanie wizy do Chin

Aby polecieć do Chin, musisz posiadać paszport oraz wizę. Wizę uzyskać można w przypadku:

 • posiadania ważnego pozwolenia na pracę, zezwolenia pobytowego w celu łączenia rodzin itp.
 • uzyskania wizy typu C, służbowej, dyplomatycznej, kurtuazyjnej
 • przyczyn humanitarnych (np. śmierć członka rodziny w Chinach)
 • wykonywania niezbędnych działań handlowych, gospodarczych bądź naukowych.

Aktualizacja 24.08.2022 r.: można aplikować o wizy typu Z, M, R, Q, S oraz X1.

 1. Obywatele zagraniczni z ważną kartą podróży służbowej APEC i obywatele zagraniczni z ważnym zezwoleniem na pobyt w celu odbycia studiów mają prawo wjazdu do Chin.
 2. Zagraniczni studenci mogą polecieć/wrócić na studia do Chin. Długoterminowi studenci zagraniczni pobierający edukację akademicką w Chinach mogą ubiegać się o wizę studencką (X1) na podstawie:
  • wniosku o wizę dla studentów zagranicznych do Chin (wniosek JW201 lub JW202)
  • zawiadomieniu o przyjęciu do szkoły lub zaświadczeniu powrotu do szkoły
  • i innych materiałów.
 3. Zagraniczni członkowie rodzin (małżonkowie, dzieci, rodzice, teściowie) posiadający ważną wizę studencką (X1) lub zezwolenie na pobyt w celu odbycia studiów mogą ubiegać się o wizę do spraw osobistych (S1 lub S2).

2. Posiadanie zaświadczenia o szczepieniu

Druga dawka szczepienia (lub pełna pojedyncza) jest uznawana za ważną 14 dni po szczepieniu. Oznacza to, że podróż musi odbyć się przynajmniej 14 dni po przyjęciu pełnej dawki. Zaświadczenie o szczepieniu musi być dostępne w j. angielskim.

3. Uzyskanie w ciągu 48 godzin przed wylotem dwóch negatywnych wyników testów

Osoba zaszczepiona (pełną dawką według obowiązujących wytycznych) w ciągu 48 godzin przed wylotem (tylko lot bezpośredni) musi uzyskać dwa negatywne wyniki testów RT-PCR w dwóch różnych laboratoriach wyznaczonych przez Ambasadę Chin w Warszawie. Osoba niezaszczepiona musi dostarczyć negatywne wyniki badań z krwi żylnej na obecność przeciwciał SARS-CoV-2 typu IgM oraz testu molekularnego RT-PCR.

Jeśli uzyskasz negatywne wyniki, ambasada przydzieli Ci „zielony kod zdrowia” (ang. Green Health QR Code; HDC dla obcokrajowców, HC dla obywateli Chin). Dzięki niemu będziesz mógł wsiąść do samolotu. Okres ważności wyniku testów, na podstawie którego nadawany jest kod zdrowia, to dwa dni od dnia pobrania.

W celu uzyskania „zielonego kodu zdrowia” należy się zarejestrować na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych ChRL udostępniając:

 • negatywne wyniki na test obecności COVID-19
 • świadectwo szczepienia oraz podpisany dokument „Letter of Commitment on COVID-19 Vaccination” (deklaracja szczepienia na koronawirusa)
 • plan podróży (lotu)
 • i inne dokumenty.

W ciągu doby przed wylotem do Chin wypełnij celną deklarację zdrowia online. Dzięki temu uzyskasz potrzebny kod QR (ang. Customs Health Declaration QR Code), odpowiednik „formularza lokalizacyjnego”.

Aktulizacja: do Chin można odbywać loty bezpośrednie i pośrednie. Pazażerowie w tranzycie są zobowiązani do poddania się testom na obecność wirusa i uzyskania nowego kodu zdrowia.

4. Odbycie obowiązkowej kwarantanny po przyjeździe.

Przyjezdni są poddawani kontroli medycznej po wylądowaniu w Chinach. Nawet zaszczepieni są poddawani kwarantannie (w placówce wyznaczonej przez rząd na swój koszt), która może trwać od 14 do 21 dni. Możliwa jest wspólna kwarantanna rodzica z dzieckiem poniżej 14 roku życia.

Koszt kwarantanny hotelowej w Chinach wynosi od 400 RMB do 600 RMB dzienne. Podczas kwarantanny i na jej koniec wykonywane są testy (PCR, na przeciwciała IgG i IgM). Po obowiązkowej kwarantannie izolacja może zostać przedłużona o 7 lub 14 dni (tzw. obserwacja w warunkach domowych).

Jeśli COVID-19 zostanie wykryty u przyjezdnego, zostanie od poddany obowiązkowej hospitalizacji oraz kwarantannie na swój koszt. Izolacja może trwać nawet 2-3 miesiące. Zalecamy, by na taki wypadek wykupić odpowiednią polisę na podróż do Chin.

Aktualizacja: od 30 czerwca 2022 r., okres kwatantanny został skrócony do 10 dni. Obowiązuje 7-dniowa kwarantanna w wyznaczonym miejscu (hotelu) oraz 3-dniowa obserwacja w warunkach domowych.

Szkolenie: Import z Chin

Jakie są zasady w Chinach?

Żeby poruszać się po Chinach, musisz zainstalować aplikację do monitorowania zdrowia oraz skanować kody QR przy wejściu np. do centrów handlowych, kawiarń i urzędów.

Osoby przyjezdne do Chin mogą się spodziewać:

 • nakazu wykonywania testów w przypadku podróży między niektórymi prowincjami
 • ograniczeń podróżowania po kraju
 • kontroli temperatury ciała na dworcach, lotniskach, w sklepach, hotelach, restauracjach i innych budynkach użyteczności publicznej
 • nakazu pozostania w miejscu zamieszkania w przypadku wystąpienia lokalnego ogniska epidemii
 • odmowy przyjęcia w niektórych hotelach
 • obowiązku noszenia maseczek ochronnych
 • przymusu poddania się kwarantannie w przypadku okazywania symptomów.

Punkty pobrań w kierunku SARS-CoV-2 w Chinach można sprawdzić na rządowej stronie. Wystarczy wybrać właściwą prowincję/obszar wydzielony i adres.

Kolor Twojego kodu zdrowia (健康码) różni się w zależności od indywidualnej historii podróży. W Chinach określa się trzy typy obszarów zagrożenia o:

 • niskim zagrożeniu epidemicznym (zielony): brak potwierdzonych przypadków przez ostatnie 14 dni
 • średnim zagrożeniu epidemicznym (żółty): do 50 potwierdzonych przypadków przez ostatnie 14 dni
 • wysokim zagrożeniu epidemicznym (czerwony): powyżej 50 potwierdzonych przypadków i odnotowanym ognisku epidemii.

Zakres restrykcji jest zmienny w zależności od obszaru, z którego się przybywa. Na przykład osoby przyjeżdżające do Szanghaju z obszaru o średnim ryzyku mają ograniczoną swobodę przemieszczania się oraz brania udziału w aktywnościach grupowych; ponadto są one poddawane regularnym testom przez 14 dni. Nanchang nakazuje przyjezdnym z żółtych obszarów by poddali się 7-dniowej scentralizowanej kwarantannie oraz 7-dniowej samoizolacji. Lista obszarów o różnym stopniu zagrożenia dostępna jest tutaj.

Wyjazd do Chin a targi branżowe

Targi handlowe to świetna okazja na poznanie najnowszych trendów w branży i nawiązanie znajomości biznesowych. Targi są szansą na znalezienie potencjalnego dostawcy.

Z powodu istniejących restrykcji wiele targów jest przekładanych, przenoszonych do świata wirtualnego bądź prowadzone w trybie hybrydowym. Na to ostatnie rozwiązanie zdecydowali organizatorzy największych targów w Chinach, Targów Kantońskich. Tryb hybrydowy daje szansę na uczestniczenie w prezentacjach i seminariach bez konieczności wyjazdu do Chin, a część uczestników może wziąć w nich udział stacjonarnie z zachowaniem środków ostrożności.

Uwaga! Prosimy o sprawdzenie aktualnych wytycznych i zasad, np. na stronie ambasady ChRL w Polsce.

Wyjazd do Chin – jakie są perspektywy?

Z powodu restrykcji Chiny pozostają zamknięte dla większości przyjezdnych. Obserwując jednak trend na świecie mamy nadzieję, że sytuacja ulegnie zmianie i już niedługo będzie można uczestniczyć w targach branżowych w Chinach i latać na spotkania biznesowe do chińskich kontrahentów.

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 1