Import opakowań z Chin

Opakowanie produktu to ważne narzędzie marketingowe, jest także niezbędne do celów transportowych. Wygląd opakowania produktu ma wielki wpływ na jego powodzenie na rynku. Opakowań używa się powszechnie w branży przemysłowej, przy wszelkich rodzajach dóbr konsumpcyjnych, po chociażby popularną ostatnimi czasy branżę gastronomiczną (kubeczki papierowe, opakowania na wynos). W tym przypadku, import opakowań z Chin wydaje się ciekawym rozwiązaniem.

import opakowań z Chin

Zagłębia produkcyjne opakowań z Chin

Głównymi regionami produkcji opakowań to prowincje Guangdong, Zhejiang oraz Shandong.

Najwięcej ofert znajdziesz w Wenzhou, Qingdao, Szanghaju oraz Kantonie. Warto także zapoznać się z ofertami w Shenzhen, Dongguan, Suzhou oraz Ningbo.

Największą firmą na świecie zajmującą się produkcją opakowań papierowych jest Nine Dragons Paper Holdings Limited z siedzibą w Hongkongu. Jedną z większych chińskich firm produkujących plastikowe opakowania do kontaktu z żywnością jest Guangzhou Jianxin Plastic Factory z Kantonu.

Import opakowań z Chin - mapa zagłębi
Szkolenie: Import z Chin

Import opakowań z Chin – cło

Jeśli importujesz towar z Chin, oprócz ceny samego zamówienia musisz pod uwagę wziąć także cło. Stawki dostępne są w systemach taryfowych TARIC oraz ISZTAR. Aby szybko obliczyć należność celną, skorzystaj z naszego kalkulatora.

Podczas gdy produkty wykonane z papieru są zazwyczaj biodegradowalne i ekologiczne, najlepsze właściwości posiadają opakowania plastikowe.

Przykładowe stawki celne na opakowania z Chin

Nazwa produktu – kod celny – stawka celna

 • Kartony, pudła i pudełka, z papieru lub tektury falistych (4819 10 00 00) – 0%
 • Kartony, pudła i pudełka, składane, z papieru lub z tektury niefalistych (4819 20 00 00) – 0%
 • Papier gazetowy, w zwojach lub arkuszach (4801 00 00 00) – 0%
 • Tace, talerze i podstawki z papieru lub tektury (4823 69 10 00) – 0%
 • Pudełka, skrzynki, klatki i podobne artykuły, z tworzywa sztucznego, specjalnie ukształtowane lub dostosowane do transportu, lub pakowania płytek półprzewodnikowych, masek lub siatek (3923 10 10 00) – 0%
 • Worki, torby (włącznie ze stożkami) z polimerów etylenu (3923 21 00 00) – 6,5%.

Import opakowań z Chin – plastik czy papier?

Import opakowań z Chin ze względu na bardzo niskie lub zerowe cło jest z pewnością opłacalnym zajęciem. W dzisiejszych czasach wiele uwagi poświęca się ekologii. Produkty ekologiczne są droższe, lecz wykorzystując je, można poprawić wizerunek firmy, a także zaskarbić sobie sympatię klientów dbających o środowisko, których jest coraz więcej. Należy również pamiętać, że wszelkie koszty związane z recyklingiem i odzyskiem będą tańsze w przypadku opakowań ekologicznych. Jednakże nie są one tak praktyczne jak plastik i niestety dużo droższe. Wszystko zależy od indywidualnego wyboru przedsiębiorcy.

Targi branżowe opakowań w Chinach

Uczestnictwo w targach branżowych to świetna okazja na bliższe zapoznanie się z ofertami dostawców i porównanie ich na miejscu. Poniżej przedstawiamy niektóre z targów poświęcone opakowaniom.

International Pulp and Paper Industry Expo China

Miejsce: Poly World Trade Center Expo, Kanton, Chiny

Strona internetowa: paperexpo.com.cn/english

Jednymi z najważniejszych produktów prezentowanych na targach są papierowe opakowania.

International Processing & Packaging Exhibition – ProPak China

Miejsce: National Exhibition and Convention Center (NECC), Szanghaj, Chiny

Strona internetowa: propakchina.com/en

Podczas ProPak China prezentowane są opakowania do żywności, napoi, nabiału, środków leczniczych, kosmetyków i wiele więcej.

CosmoPack Asia

Miejsce: AsiaWorld-Expo, Hongkong

Strona internetowa: cosmoprof-asia.com/en-us

Targi poświęcone przede wszystkim opakowaniom na wyroby kosmetyczne, lecz także kosmetykom, przyborom kosmetycznym i wiele więcej.

Shanghai World of Packaging – SWOP

Miejsce: Shanghai New International Expo Centre (SNIEC), Szanghaj, Chiny

Strona internetowa: swop-online.com/en

Targi SWOP skupiają się na między innymi smart packaging (połączony z Internetem rzeczy) oraz całym przekroju opakowań.

Import z Chin w 2021

Import opakowań z Chin — obowiązki przedsiębiorcy

Przedsiębiorca zajmujący się wprowadzaniem produktów w opakowaniach jest zobowiązany do kilku czynności.

 1. Jeżeli ktoś wprowadza na rynek produkt w opakowaniu, to musi zapewnić ich odzysk, w tym recykling odpadów opakowanych takiego samego rodzaju jak odpady powstałe z opakowań, w których jest produkt. Obowiązek ten dotyczy wyłącznie odpadów opakowań wytworzonych przez producenta oraz odpadów opakowań zebranych od innych posiadaczy odpadów, takiego samego rodzaju i w takiej samej masie jak odpady opakowaniowe powstałe z wprowadzonych przez producenta do obrotu produktów w opakowaniach. Zadania te mogą zostać zlecone organizacji odzysku opakowań.
  • Jeżeli ten obowiązek nie zostanie spełniony przez przedsiębiorcę ani organizację odzysku opakowań, to wtedy będzie trzeba wnieść opłatę produkcyjną. Osobną dla recyklingu i osobną dla odzysku.
 2. Wprowadzający produkty w opakowaniach jest zobowiązany do prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych. Obowiązek ten także może być zlecony organizacji odzysku opakowań. Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się samemu wykonać to zobowiązanie, to musi przekazać co najmniej 2% wartości netto opakowań wprowadzonych do obrotu w poprzednim roku kalendarzowym.
 3. Przedsiębiorca ma obowiązek rejestracji w BDO (Baza danych o odpadach).
 4. Wprowadzający produkty musi składać roczne sprawozdanie marszałkowi województwa.

Zapoznaj się z procesem rejestracji w BDO.

Importując zapakowane produkty, koniecznie sprawdź wymagane oznakowania na opakowaniach. Więcej obowiązków znajdziesz w artykule import produktów w opakowaniach.

Import opakowań do kontaktu z żywnością

Wraz z rosnącą popularnością importu opakowań do kontaktu żywnością należy pamiętać, że tego typu produkty są regulowanie przez odpowiednie europejskie przepisy. Wprowadzane do obrotu materiały i wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością muszą odpowiadać wymaganiom ogólnym określonym w rozporządzeniu (WE) nr 1935/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Jednym z wymagań jest naniesienie oznaczenia „do kontaktu z żywnością”.

Wcześniej opisywaliśmy import opakowań do gastronomii z Chin.

Import opakowań z Chin – podsumowanie

Cło na opakowania z Chin nie jest wysokie. Warto wziąć udział w targach branżowych, gdzie pozyskasz lepsze oferty. Import opakowań wiąże się z wieloma regulacjami.

Sprawdź także import opakowań ekologicznych z Chin.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

4.8 / 5. Ilość głosów: 4