Import opakowań z Chin

Każdy przedsiębiorca planując rozpoczęcie zarówno importu, jak i eksportu, myśli przede wszystkim o podstawowych informacjach o produkcie. Chociażby o tym, czy jest na niego popyt lub jak wygląda jego opodatkowanie i wysokość ceł. Należy jednak pamiętać, że to atrakcyjne wizualnie i korzystne cenowo opakowanie może być kluczem naszego sukcesu. Kwestia opakowań obejmuje bardzo szeroki zakres branż, co jest związane z ich funkcją (reklamową i/lub transportową). Używa się ich powszechnie w branży przemysłowej, przy wszelkich rodzajach dóbr konsumpcyjnych, po chociażby popularną ostatnimi czasy branżę gastronomiczną (kubeczki papierowe, opakowania na wynos). W tym przypadku import opakowań z Chin wydaje się ciekawym rozwiązaniem.

Import opakowań z Chin

Rodzaje opakowań

Produkty wykonane z papieru, przez to, że wymagają drewna do wytworzenia, są wysoce biodegradowalne. W rezultacie są ekologiczne. W systemie ISZTAR można znaleźć informacje o stawkach celnych dla tego typu towarów.

Przykładowe stawki celne dla wybranych produktów:

 • 4819100000 – kartony, pudła i pudełka, z papieru lub tektury falistych – 0%
 • 4819200000 – kartony, pudła i pudełka, składane, z papieru lub z tektury niefalistych – 0%
 • 4801000000 – papier gazetowy, w zwojach lub arkuszach – 0%
 • 4823690000 – tace, półmiski, talerze, kubki i tym podobne, z papieru lub tektury – 0%

Większość produktów z pozostałych podkategorii również obowiązuje cło w wysokości 0%. Największą firmą chińską, która zajmuje się produkcją opakowań papierowych, jest Nine Dragons Paper Holdings Limited. Należy dodać, że jest to także największa tego typu firma na świecie.

ShipHub.pl

Plastik we współczesnych czasach to materiał najczęściej stosowany w przypadku różnych opakowań. Jest lekki, wytrzymały, tani i po prostu wygodny. Niestety nie jest on ekologiczny.

Przykładowe stawki dla wybranych produktów:

 • 3923101000 – Pudełka, skrzynki, klatki i podobne artykuły, z tworzywa sztucznego, specjalnie ukształtowane lub dostosowane do transportu, lub pakowania płytek półprzewodnikowych, masek lub siatek – 0%
 • 3923210000 – Worki, torby (włącznie ze stożkami) z polimerów etylenu – 6,5%.

Jedną z większych chińskich firm produkujących plastikowe opakowania do kontaktu z żywnością jest Guangzhou Jianxin Plastic Factory.

Import opakowań z Chin — obowiązki przedsiębiorcy

Tak jak powyższe stawki celne kuszą do inwestowania różnymi opakowaniami, tak ze strony prawnej wygląda to nieco bardziej skomplikowanie. Przedsiębiorca zajmujący się wprowadzaniem produktów w opakowaniach jest zobowiązany do kilku czynności.

 1. Jeżeli ktoś wprowadza na rynek produkt w opakowaniu, to musi zapewnić ich odzysk, w tym recykling odpadów opakowanych takiego samego rodzaju jak odpady powstałe z opakowań, w których jest produkt. Obowiązek ten dotyczy wyłącznie odpadów opakowań wytworzonych przez producenta oraz odpadów opakowań zebranych od innych posiadaczy odpadów, takiego samego rodzaju i w takiej samej masie jak odpady opakowaniowe powstałe z wprowadzonych przez producenta do obrotu produktów w opakowaniach. Zadania te mogą zostać zlecone organizacji odzysku opakowań. Jeżeli ten obowiązek nie zostanie spełniony przez przedsiębiorcę ani organizację odzysku opakowań, to wtedy będzie trzeba wnieść opłatę produkcyjną. Osobną dla recyklingu i osobną dla odzysku.
 2. Wprowadzający produkty w opakowaniach jest zobowiązany do prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych. Obowiązek ten także może być zlecony organizacji odzysku opakowań. Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się samemu wykonać to zobowiązanie, to musi przekazać co najmniej 2% wartości netto opakowań wprowadzonych do obrotu w poprzednim roku kalendarzowym.
 3. Przedsiębiorca ma obowiązek rejestracji w BDO (Baza danych o odpadach).
 4. Wprowadzający produkty musi składać roczne sprawozdanie marszałkowi województwa.

W celu dokładniejszego zapoznania się ze wszystkimi obowiązkami warto przeczytać podstawy prawne.

 • Art. 10-15, 45 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi
 • Dz. 2 rozdz. 4, 237b ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach
 • Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 13 grudnia 2018 r. w sprawie wzoru formularza sprawozdania o produktach w opakowaniach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi za rok 2018
 • Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 11 września 2018 r. w sprawie wzorów dokumentów DPO i DPR

Import opakowań do kontaktu z żywnością

Wraz z rosnącą popularnością importu opakowań do kontaktu żywnością należy pamiętać, że tego typu produkty są regulowanie przez odpowiednie europejskie przepisy. Wprowadzane do obrotu materiały i wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością muszą odpowiadać wymaganiom ogólnym określonym w rozporządzeniu (WE) nr 1935/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 października 2004 r. w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz uchylającym dyrektywy 80/590/EWG i 89/109/EWG.

ShipHub.pl

Targi branżowe opakowań w Chinach

International Pulp and Paper Industry Expo China

Data: 4-6.06.2019

Miejsce: Poly World Trade Center, Guangzhou

Strona internetowa: http://zt2en.paperexpo.com.cn/

International Processing & Packaging Exhibition – ProPak China

Data: 19-21.06.2019

Miejsce: National Exhibition and Convention Center (NECC), Szanghaj

Strona internetowa: http://www.propakchina.com/en

CosmoPack Asia

Data: 12-14.11.2019

Miejsce: AsiaWorld-Expo, Hongkong

Strona internetowa: https://www.cosmoprof-asia.com/en-us

Shanghai World of Packaging – SWOP

Data: 25-28.11.2019

Miejsce: Shanghai New International Expo Centre(SNIEC), Szanghaj

Strona internetowa: http://www.swop-online.com/en

Import opakowań z Chin ze względu na bardzo niskie lub całkowity brak cła jest z pewnością opłacalnym zajęciem. Należy pamiętać jednak, że import opakowań oraz wprowadzanie produktów w tychże opakowaniach, tak jak wiele gałęzi przemysłu w ówczesnym świecie, jest silnie nacechowany ekologią. Powinniśmy wziąć wszelkie za i przeciw. Produkty ekologiczne są droższe, lecz wykorzystując je, można poprawić wizerunek firmy, a także zaskarbić sobie sympatię klientów dbających o środowisko, których jest coraz więcej. Należy również pamiętać, że wszelkie koszty związane z recyklingiem i odzyskiem będą tańsze w przypadku opakowań ekologicznych. Jednakże nie są one tak praktyczne jak plastik i niestety dużo droższe. Wszystko zależy od indywidualnego wyboru przedsiębiorcy.

Szkolenie: Import z Chin