Ile można zarobić na imporcie z Chin?

Import z Chin to coraz częstszy pomysł na biznes. Nic dziwnego, dobra jakość i niska cena produktów, a także rozbudowana infrastruktura produkcyjna sprawiają, że warto sprowadzać towary z Państwa Środka. Rozważając rozpoczęcie biznesu, wiele osób zastanawia się, ile można zarobić na imporcie z Chin. Często nie zdajemy sobie sprawy, że ceny produktów sprzedawanych w Polsce kilkakrotnie przewyższają ceny tych samych produktów oferowanych bezpośrednio przez chińskich dostawców. Innymi słowy, przy wyborze odpowiedniego produktu, import z Chin może być bardzo opłacalnym przedsięwzięciem.

ile można zarobić na imporcie z Chin

Chociaż produkcja w Chinach jest nieco droższa niż parę lat temu, wciąż w przypadku wielu kategorii produktów jest opłacalnym rozwiązaniem. Tym bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę stosunek wysokiej jakości wyrobów do relatywnie niskiej ceny. Ponadto, rozwinięta infrastruktura produkcyjna oraz wieloletnie doświadczenie chińskich fabryk sprawiają, że w Chinach wytwarza się bardzo szeroką gamę produktów.

Chcąc rozpocząć import z Chin, należy przede wszystkim zastanowić się, na ile nasz pomysł na biznes może okazać się dochodowy. Wybór odpowiedniego produktu do importu to jeden z podstawowych elementów składających się na sukces. Inwestycja nawet niewielkiego kapitału przez początkującego przedsiębiorcę może okazać się owocnym przedsięwzięciem, jeśli odpowiednio skalkuluje koszty oraz zapotrzebowanie na produkt.

Szkolenie: Import z Chin

Ile można zarobić na imporcie z Chin?

Na poniższej infografice zamieściliśmy przykładowe produkty popularne przy imporcie z Chin. Porównaliśmy ceny towarów oferowane przez chińskich dostawców na portalu Alibaba z ich odpowiednikami w polskich sklepach. Na tej podstawie zauważyć można, że cena, za którą sprzedawany jest dany produkt w Polsce często jest kilkakrotnie wyższa od kosztów jego zakupu z Chin. Sprawdź też, dlaczego warto importować z Chin!

ile można zarobić na imporcie z Chin

Co warto importować z Chin?

W Chinach znajdziemy producentów towarów niemal ze wszystkich branż. Szukając odpowiedniego produktu importowego dla siebie, trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim, jeśli mamy pomysł na to, co chcemy sprowadzać, sprawdźmy najpierw cło. Może okazać się, że mimo niskiej ceny towaru, ma on wysoką stawkę celną. W takich przypadkach import będzie nieopłacalny.

Szczególnym powodzeniem cieszą się chińska elektronika, urządzenia elektryczne i maszyny, ale także zabawki czy odzież. Warto zrobić rozeznanie na rynku docelowym i dowiedzieć się, czego na nim brakuje lub czego jest mało, a na co jest zapotrzebowanie. Jeśli znajdziemy swoją własną niszę produktową, będziemy mieć większą szansę na to, że nasz import okaże się sukcesem.

Sprawdź, czego NIE warto importować z Chin!

Import z Chin w 2021

Jak rozpocząć import z Chin?

Zastanawiając się ile można zarobić na imporcie z Chin, nie można dać się zaślepić wizji zysku. Decyzji o zakupie towaru z Chin nie należy podejmować pochopnie i pod wpływem emocji. Tylko będąc ostrożnym możesz osiągnąć sukces w handlu z Chinami. Co muszą wziąć pod uwagę importerzy chińskich produktów?

Koszt importu z Chin

Początkujący importerzy powinni wziąć pod uwagę przede wszystkim koszty składające się na całe takie przedsięwzięcie. Co prawda ceny chińskich produktów są atrakcyjne i można sprzedać je ze sporym zyskiem, jednak należy pamiętać, że import jest inwestycją. Trzeba nie tylko opłacić sprowadzany towar, ale również jego transport. Oprócz tego, jeśli chcemy, aby nasz import był w pełni bezpieczny, dojdą do tego także opłaty za weryfikację chińskiego kontrahenta, inspekcję fabryki i kontrolę jakości towaru, ubezpieczenie transportu i inne tego typu działania.

Ponadto, wszystkie importowane z Chin towary muszą przejść odprawę celną. Oznacza to, że importer musi opłacić cło i VAT za produkty po ich przybyciu do miejsca przeznaczenia. Cło będzie różniło się w zależności od artykułu. Jego wysokość można sprawdzić za pomocą dwóch darmowych systemów – ISZTAR lub TARIC. Znajdziemy tam również stawkę VAT (w Polsce wynosi ona najczęściej 23%) oraz kody HS. Pamiętaj, że niektóre towary objęte są cłem antydumpingowym.

Dowiedz się, jakie jest cło na różne grupy towarów z Chin.

Rejestracja znaku towarowego w Chinach

Kolejną kwestią jest rejestracja logo firmy w Chinach, która również wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jest to jednak proces konieczny, jeśli chcemy legalnie posługiwać się swoim logo na terenie Chin. Wbrew pozorom taka rejestracja nie dotyczy tylko i wyłącznie eksporterów, ale również importerów produkujących swój towar w Chinach pod własnym logo. Wielu importerów decyduje się na zlecenie produkcji chińskim fabrykom i naniesienie znaku towarowego swojej firmy na wyroby. W ten sposób chcą wyróżnić się na rynku i budować swoją markę.

Trzeba zwrócić uwagę, że w Chinach obowiązuje zasada „first-to-file”, czyli tutaj „kto pierwszy, ten lepszy”. Oznacza to, że ten, kto jako pierwszy zarejestruje logo w urzędzie, zyska pełne prawo do posługiwania się nim w Chinach. Jeśli nie zarejestrujesz swojego znaku towarowego odpowiednio szybko, może zdarzyć się, że ktoś Cię uprzedzi. W takiej sytuacji będziesz musiał/a odkupić do niego prawa od Chińczyka, co wiąże się z ogromnym wydatkiem, lub zrezygnować ze swojego logo.

Aby tego uniknąć, jak najszybciej zarejestruj swoje logo w Chinach!

Weryfikacja chińskiego dostawcy i inspekcja fabryki

Chińskich dostawców jest mnóstwo, jednak nie każdy jest wiarygodny. Podczas wyszukiwania partnera biznesowego możemy napotkać wielu oszustów. Z tego względu, przed dokonaniem zakupu u wybranego producenta, zawsze zalecamy jego weryfikację. Dzięki weryfikacji chińskiego dostawcy dowiesz się, czy posiada on licencję biznesową, licencję eksportowo-importową, czy posiada certyfikaty itp.

Ponadto, przy większych, bardziej kosztownych zamówieniach, warto przeprowadzić także inspekcję fabryki w Chinach i kontrolę jakości towaru. W ten sposób będziesz mieć pewność, że Twój towar jest wytwarzany zgodnie z ustaleniami i wymogami, i że dotrze do Ciebie sprawny, bez defektów. Pamiętaj, że inspekcja chińskiej fabryki znacznie zmniejsza ryzyko oszustwa i może uchronić Cię od ogromnych strat finansowych.

Szkolenie: Import z Chin

Ile można zarobić na imporcie z Chin? – Podsumowanie

  • Chińczycy produkują praktycznie wszystko, a ich towary często można kupić po niskiej cenie i sprzedać po znacznie wyższej.
  • Zrób rozeznanie na docelowym rynku i wybierz własną niszę produktową, na której się znasz.
  • Pamiętaj, że import z Chin jest inwestycją, a zatem wiąże się z wieloma kosztami.
  • Jako importer jesteś również odpowiedzialny/a za bezpieczeństwo swoich towarów, odpowiednią dokumentację i oznaczenia.
  • Zawsze zweryfikuj swojego dostawcę, zanim złożysz u niego zamówienie. W ten sposób sprawdzisz, czy jest on godny zaufania.
  • Korzystając z porównywarki cen frachtu ShipHub.pl, otrzymasz indywidualne oferty od sprawdzonych spedytorów i zorganizujesz transport z Chin.
  • Ponadto, jeśli chcesz rozpocząć import z Chin, ale nie wiesz jak się za to zabrać, zapraszamy na szkolenie dla początkujących importerów prowadzone przez ekspertów ChinskiRaport.pl. Zdobyta wiedza pomoże Ci wybrać produkt do importu, zrealizować plany, jak również uniknąć kosztownych błędów.

Oceń post

4.8 / 5. Ilość głosów: 5