W biznesie jak i w życiu największe znaczenie ma pierwsze wrażenie. Dlatego też warto zastanowić się, na co zwrócić uwagę podczas kontaktów z Chińczykami. Jedno faux pas może równać się utraceniu twarzy i zaprzepaszczeniu szans na sukces w rozmowach handlowych. Ludzie biznesu pochodzący z Chin, którzy w swoim życiu kierują się zasadami feng shui, są bardzo drobiazgowi jeśli chodzi o dobór liczb. Dotyczy to numerów telefonów, adresów firm, terminów spotkań… Takie zachowanie wynika przede wszystkim z fonetyczności języka chińskiego. Przesądy są zatem głęboko zakorzenione w chińskim społeczeństwie. Czy wiesz, jakie jest znaczenie liczb w Chinach?
Jakie liczby przynoszą szczęście w Chinach?
Szczęśliwe cyfry to 8, 6 i 9.
Osiem (八 bā) – cyfra 8 jest uważana za bardzo szczęśliwą, ponieważ 八 bā wymawia się podobnie do 发 fā, które oznacza 发财 fācái – wzbogacić się. Kształt ósemki jest symetryczny, co oznacza idealną równowagę. Podwojona ósemka, 88, jest podobna do znaku 囍, oznaczającego szczęście. Z tego powodu jest ulubioną cyfrą biznesmenów, którzy dbają o to, żeby pojawiła się w adresie, cenach produktów, a czasem nawet w nazwie firmy. W związku z tym czynsz wynajmu biura na ósmym piętrze jest najwyższy w całym budynku. Numery telefonów zawierających ciąg cyfr 8 lub 9 mogą osiągać astronomiczne ceny. Do rekordzistów należy przypadek aukcji numeru telefonu „18888888888”, który sprzedano w Chinach za 120 millionów juanów (24 milliony dolarów). Nawet Igrzyska Olimpijskie w Pekinie w 2008 roku rozpoczęły się ósmego sierpnia o godzinie 20:08! Warto zwrócić również uwagę na to, że końcówka w cenach (w Polsce 0,99) wygląda inaczej w Chinach (0,98).
Sześć (六 liù) – wymawia się podobnie do 流 liú, co oznacza „płynąć”, „przepłynąć”. Ma sugerować, że wszystkie sprawy będą się toczyły pomyślnie.
Dziewięć (九 jiǔ) – brzmi tak jak inne chińskie słowo: 久 jiǔ, które oznacza długi, długowieczny. Poza tym jest również największą liczbą pojedynczą. Z tego względu nie powinno dziwić, że w Zakazanym Mieście ilość pokoi wynosi 9999. Obecnie, dziewiątka jest również symbolem wiecznej miłości, dlatego odpowiednim prezentem z okazji np. rocznicy ślubu jest 99 czy 999 róż.
Dwa (二 èr) – symbolizuje wspólnotę. Kojarzona jest z sektorem partnerstwa. Z tego względu zagraniczne delegacje powinny składać się z minimum dwóch uczestników. Przyjście w pojedynkę w oczach Chińczyków oznacza brak posiadania wsparcia.
Pechowe liczby w Chinach
Trzy (三 sān) – przypomina w wymowie 生 shēng – „urodzić”, ale również „rozstać się” (散 sàn). Dlatego też znajomemu lub przyjacielowi nie możemy podarować parasolki (伞 sǎn). Taki prezent byłby równoznaczny z daniem do zrozumienia, że nigdy już nie nastąpi ponowne spotkanie. W Hongkongu postrzegana negatywnie. Przedsiębiorcy eksportujący tam produkty powinni zastanowić się nad tym, czy sprzedawać w trójpakach.
Cztery (四 sì) – chiński odpowiednik zachodniej trzynastki. Budzi skojarzenia ze śmiercią (死 sǐ). Budynki w większości nie mają czwartego piętra. Na szczęście czwórka w dacie urodzenia nie ma aż takiego znaczenia, ponieważ w tym wypadku liczy się suma wszystkich liczb składających się na datę.
Znaczenie liczb w Chinach
Musimy mieć świadomość, że w społeczeństwie Państwa Środka to, co u nas uznawane jest za zabobony i przesądy, jest częścią ich kultury, języka, skojarzeń i elementem tożsamości. Poza tym większość podejmowanych w życiu decyzji zachodzi częściej na poziomie podświadomym i intuicyjnym niż pod wpływem zimnej kalkulacji, zwłaszcza, kiedy przychodzi nam wybierać spośród tak wielu dostępnych opcji. Dlatego dostępną wiedzę najlepiej wykorzystywać na swoją korzyść.