Płatność Alipay w Chinach dostępna dla obcokrajowców

Do tej pory, dla obcokrajowców, którzy nie posiadają konta w chińskim banku i lokalnej karty SIM, znalezienie aplikacji do dokonywania płatności online w Chinach było znacznie utrudnione, a wręcz niemożliwe. To jednak zmieni się wraz z wprowadzeniem przez Alipay nowego rozwiązania, stworzonego z myślą o osobach podróżujących do Chin. Od teraz płatność Alipay jest dostępna dla turystów, którzy będą mogli płacić za zakupy tak samo jak mieszkańcy: telefonem.

płatność Alipay

Płatności bezgotówkowe w Chinach

Jak już wcześniej opisywaliśmy w naszym artykule, coraz trudniej dokonać płatności gotówką w Chinach. Płatności mobilne za pomocą QR kodów cieszą się wśród Chińczyków ogromną popularnością, a również „płatności twarzą” stają się coraz bardziej powszechne. Według danych z 2018 roku, już dwie trzecie wszystkich płatności w Chinach dokonywane są elektronicznie.

Jednakże, ze względu na konieczność posiadania chińskiego konta bankowego oraz chińskiego numeru telefonu, te rodzaje płatności zazwyczaj nie są dostępne dla obcokrajowców. Tym samym turyści w Chinach, którzy często polegają właśnie na gotówce jako głównym środku płatniczym, spotykają się z wieloma uciążliwymi sytuacjami.

Dominującymi aplikacjami na rynku płatności elektronicznych w Chinach są Alipay oraz WeChat Pay. Ta pierwsza wychodzi właśnie naprzeciw potrzebom zagranicznych turystów. Platforma jest obsługiwana przez spółkę Ant Financial, będącą częścią Grupy Alibaba. Łącznie z lokalnymi partnerami w Azji, Alipay posiada ponad 1.2 miliarda użytkowników. W samym czwartym kwartale 2018 roku, Alipay obsłużył transakcje o łącznej wartości około 3.8 biliona dolarów.

Szkolenie: Import z Chin

Jak działa płatność Alipay dla obcokrajowców?

Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez spółkę, od wtorku 5 listopada obcokrajowcy otrzymują dostęp do Alipay. Pozwoli to osobom odwiedzającym Chiny na korzystanie z płatności mobilnych do 90 dni na terenie kraju bez konieczności posiadania lokalnego konta bankowego lub numeru telefonu.

W ramach programu nazwanego „Tour Pass”, firma wprowadza międzynarodową wersję swojej platformy Alipay, umożliwiającą pobranie i rejestrację przy użyciu zagranicznych numerów telefonów. Przy rejestracji konieczne jest podanie danych paszportowych. Za pomocą aplikacji, obcokrajowcy mogą płacić za transakcje przy użyciu karty pre-paid z Bank of Shanghai. Karta jest ważna przez 90 dni, po czym niewykorzystane fundusze zostają zwrócone.

Karta pre-paid może być doładowywana przy użyciu międzynarodowych kart debetowych lub kredytowych. Minimalna kwota doładowania to 100 yuanów, natomiast maksymalna – 2000 yuanów. Użytkownicy mogą doładowywać kartę wiele razy, jednak nie sprecyzowano dokładnej liczby.

Ten ruch otworzy spółce Ant Financial drzwi do zwiększenia dominacji na rynku krajowym, wykorzystując wzrost turystyki w drugiej największej gospodarce świata. W 2018 roku Chiny odwiedziło 30.5 miliona zagranicznych turystów, czyli o 4.7% więcej niż w roku poprzednim. Według danych Ant Financial, wydali oni około 73.1 miliarda dolarów na zakwaterowanie, wyżywienie i zakupy. Wraz ze wzmożonym ruchem turystycznym, bardzo możliwe jest, że inne platformy płatności elektronicznych, jak na przykład WeChat Pay, również będą zmuszone do zaoferowania podobnego programu, aby nie dopuścić do dominacji Alipay na rynku.

Jednakże, warto dodać, że międzynarodowa wersja aplikacji Alipay nie jest dostępna dla użytkowników numerów telefonów z Hongkongu i Makau. Na terenie Hongkongu działa jednak platforma Alipay HK, która różni się od wersji z Chin kontynentalnych.

Źródło: scmp.com/business/article/3036366/alipay-launches-international-e-wallet-giving-foreigners-access-electronic

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 2