Aliexpress – VAT i cło

Zakupy na chińskim portalu Aliexpress w krótkim czasie stały się niezmiernie popularne wśród polskich konsumentów. Według statystyk, ponad połowa Polaków robi zakupy przez Internet, z czego już 5 milionów korzystało z Aliexpress. Z Chin do Polski obecnie dociera 14 tysięcy prywatnych przesyłek dziennie. Niska cena, darmowa wysyłka i szeroka oferta produktów sprawiają, że zakupy na Aliexpress są bardzo korzystne, a nawet wybierane chętniej od polskich serwisów e-commerce. Niska cena często związana jest z tym, że kupujący nie opłacają należności celno-skarbowych. Ministerstwo Finansów planuje zmiany w tym zakresie. Jak to w końcu jest z zamówieniami z Aliexpress – VAT i cło są czy nie są obowiązkowe?

Aliexpress VAT i cło

Zakupy na Aliexpress – VAT i cło. Czy trzeba opłacać?

Podejmując się importu z Chin, warto zapoznać się z zasadami dotyczącymi zwolnienia z należności celno-skarbowych. Zgodnie z nimi, obowiązkiem opłacenia cła objęte są towary o wartości powyżej 150 euro. Wynika to z art. 23 Rozporządzenia Rady (WE) Nr 1186/2009 ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych. Natomiast kupując na własny użytek towar o łącznej wartości poniżej 22 euro, jesteśmy zwolnieni z opłacenia VAT. W przypadku, gdy przesyłka wysłana jest jako upominek („gift”) od osoby prywatnej, kwota wolna od podatku zwiększa się do 45 euro. Z tego powodu wśród Polaków panuje przekonanie, że zakupy na Aliexpress są zwolnione z VAT-u i cła.

Okazuje się, że to nie do końca prawda. Zwolnienie z VAT w przypadku importu towarów o niewielkiej wartości z kraju trzeciego (np. Chin) rzeczywiście obowiązuje w Unii Europejskiej. Ale nie w Polsce i Francji. W celu wyjaśnienia tego nieporozumienia, warto zajrzeć do Ustawy o podatku od towarów i usług. W art. 51 ust. 3 ustawy wyczytamy, że paczki o zdeklarowanej wartości poniżej 22 euro rzeczywiście są zwolnione z VAT-u. Jednak zasada ta nie dotyczy towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego. Innymi słowy, wbrew powszechnej opinii, wszystkie towary zamawiane na Aliexpress – niezależnie od wartości – wiążą się z obowiązkiem podatkowym. Kupując cokolwiek na Aliexpress zawsze musisz zapłacić VAT! Nie ma również znaczenia, czy zamawiamy tanie drobne przedmioty lub na paczce widnieje napis „gift”. Wielu chińskich sprzedawców podpisuje paczki jako „gift”, jednak nie do końca jest to legalne działanie.

Szkolenie: Import z Chin

Aliexpress – VAT i cło przy imporcie z Chin

Podatek od towarów kupowanych przez Internet opłacany jest w kraju konsumenta. Do tej pory Ministerstwo Finansów „przymykało oko” na przesyłki z Chin. Paczki sprawdzane są wyrywkowo (ale wciąż trzeba liczyć się z tym, że nasza paczka zostanie zatrzymana przez Urząd Celny!). W związku z tym, że w ostatnim czasie ich ilość rośnie w oszałamiającym tempie, postanowiono uszczelnić system podatkowy. Pracuje nad tym specjalnie powołany zespół w Ministerstwie Finansów. W styczniu Poczta Polska zawarła z Krajową Administracją Skarbową Ministerstwa Finansów porozumienie dotyczące współpracy w zakresie odprawy celnej przesyłek pocztowych. Zapowiadana jest częstsza i dokładniejsza kontrola paczek z Chin.

Celem wprowadzenia restrykcyjnych regulacji jest ochrona rodzimego rynku. Co to oznacza dla rozwoju handlu internetowego Chiny-Polska? W przypadku Aliexpress – VAT i cło podniosą koszt zamawianych towarów. Sprawi to, że dla niektórych zakupy w chińskim serwisie e-commerce przestaną być tak kuszące jak do tej pory.

Co ciekawe, od 2022 roku na terenie całej Unii Europejskiej zostanie zniesiona zasada „22 euro”. Wszystkie kraje będą musiały rozliczać VAT bez względu na wartość sprowadzanego towaru.

Opisane w artykule zasady dotyczą nie tylko Aliexpress, ale także innych chińskich serwisów sprzedażowych, takich jak Gearbest lub Banggood. Jeśli sprowadzasz na teren Unii Europejskiej towar z Chin, stajesz się importerem. Musisz więc liczyć się z dodatkowymi kosztami w postaci cła i VAT-u. W przypadku wątpliwości jak obliczyć cło i VAT, zachęcamy do skorzystania z darmowego kalkulatora opłat celno-skarbowych.

 

Newsletter - bądź na bieżąco!