Gangi w Chinach

W ostatnim tygodniu na oficjalnej stronie Xinhua pojawiła się informacja o walkach z gangami przestępczymi w Chinach. Członek Biura Politycznego Komunistycznej Partii Chin, Guo Shengkun zapowiedział, że należy skupić się również na osobach chroniących gangi. Ma zamiar pozbyć się luk prawnych i zmobilizować społeczność do wspólnego działania. Gangi przestępcze to utrapienie dla mieszkańców Chin, o którym głośno się nie mówi. Guo zaznaczył, że walki z nimi muszą zostać podjęte w całym kraju.

gangi w chinach

Zorganizowane gangi przestępcze znane są jako ‘czarne społeczeństwa’. Wielu przestępców pracuje w małych, luźno powiązanych gangach, które biorą udział w rozbojach z bronią w ręku, wymuszaniu haraczy, przemycie narkotyków, handlu narkotykami, prostytucji, hazardzie, a nawet morderstwach na zlecenie.

Działanie gangów w Chinach a handel ludźmi

W Chinach takie problemy jak handel ludźmi są wciąż aktualne. Wiele gangów, działających na terenie Państwa Środka zajmuje się przemytem i sprzedażą ludzi (głównie kobiet i dzieci).

W zeszłym roku głośno było o chińskim gangu, który uprowadził 27 wietnamskich kobiet i sprzedawał je w Chinach na żony. Niektóre z ofiar były już zamężne. Inne dopiero zaczynały naukę na studiach. Kobiety zostały oszukane, odurzone i siłą sprowadzone do Chin.

Gang składający się z przynajmniej dziesięciu osób został zatrzymany i oskarżony o kupowanie kobiet i sprzedawanie ich w prowincjach Guangdong, Shandong, Hubei i Hunan w latach 2014-2016.  Gang sprzedawał kobiety za podwójną lub potrójną kwotę.

Szkolenie Online: Import z Chin

Sprzedaż dzieci przez social media

Handel dziećmi w Chinach to dla gangów doskonała okazja do zarobienia pokaźnej sumy pieniędzy. Szacuje się, że liczba zaginionych dzieci rocznie sięga do 70 000. Jednakże ciężko jest ustalić konkretną liczbę, ponieważ Chiny nie zgłaszają ile dzieci jest porywanych czy zagubionych każdego roku.

Wiele dzieci sprzedawanych jest innym rodzinom, które nie mogą mieć własnego potomstwa albo desperacko pragną mieć syna. Duży wpływ na taką sytuację ma polityka jednego dziecka, która obowiązywała w latach 1979-2016. Pozostałe dzieci zmuszane są do pracy w gangach kryminalnych jako złodzieje czy przymusowi robotnicy.

W czerwcu tego roku policja aresztowała sześć osób działających w gangu, zajmującym się handlem nowonarodzonymi dziećmi. Sprzedawano je za 9 200 dolarów. Grupa działała w prowincji Hunan i koordynowana była za pomocą WeChata. Aresztowani wysyłali ogłoszenia na platformę oferując m.in. zdrowego, nowonarodzonego chłopca na sprzedaż.

Grupa publikowała również filmy o dzieciach i krótkie informacje o rodzicach. Newsweek podaje, że grupa miała kontakty w szpitalach, aby pozyskiwać więcej noworodków na sprzedaż.

Osobom działającym w gangach handlujących dziećmi grozi nawet kara śmierci.

Gangi a oszustwa eksportowe

Również w czerwcu tego roku zatrzymano 245 osób należących do gangu. Aresztowani podejrzani są o nielegalną sprzedaż ponad 2, 4 mln ton złomu nabywcom w Południowo-Wschodniej Azji.

Chińskie władze zorganizowały nalot na gangi po przeprowadzeniu śledztwa w sprawie nielegalnego handlu stalą i złomem. Celem było 65 grup. Złom wysyłano bez płacenia cła wywozowego. Wartość towarów szacuje się na 750 mln dolarów.

W oficjalnym oświadczeniu można przeczytać, że podejrzenie wywołał gwałtowny wzrost wielkości eksportu stali, złomu i żelaza w stosunkowo krótkim okresie. Wzrost nastąpił po rządowym ograniczeniu nielegalnych, mało zaawansowanych technologicznie zakładów wykorzystujących złom do produkcji stali o niższej jakości.

ShipHub

Nielegalne kopalnie

Zagrożenia ze strony gangów powszechne są również na południu Chin, w mieście Baisha mieszczącym się w prowincji Guangdong. Region nękany jest przez gangsterów, którzy nielegalnie eksploatują niektóre z najbardziej poszukiwanych metali przemysłowych na świecie. Zyski porównywalne są z zarobkami na handlu narkotykami.

Nielegalne wydobycie surowców prowadzi do zanieczyszczeń. Nieuczciwe operacje w południowych Chinach generują połowę światowej podaży ciężkich pierwiastków ziem rzadkich. Pierwiastki te mają ogromne znaczenie w wytwarzaniu produktów o wysokiej technologii m.in. samochodów hybrydowych czy telewizorów z płaskim ekranem.

Rząd rozmieścił patrole helikopterów w celu zlokalizowania w mieście nielegalnych kopalni i zamknięcia ich. Udało się aresztować 100 właścicieli i zarządców kopalni.

Gangi terroryzowały mieszkańców narzekających na to, że tony kwasu siarkowego i innych chemikaliów wrzucane są do strumieni wodnych. Odpady chemiczne zatruły tysiące hektarów gruntów rolnych.

Świnka Peppa symbolem gangu?

„Świnka Peppa” cieszyła się w Chinach popularnością. Bajka uwielbiana przez młodych Chińczyków w pewnym momencie została jednak zbanowana. Jakiś czas temu popularna świnka stała się symbolem kontrkultury. Aktualnie Peppa zyskała przydomek Shehuiren i stała się znakiem ‘ludzi społeczeństwa’ – slangowego określenia na próżniaków i gangsterów. Tendencja ta zaniepokoiła władze, które za cel postawiły sobie szerzenie pozytywnej atmosfery w Internecie.

Gangsterska wersja sławnej świnki stała się popularnym motywem na tatuaż.

Gangi

Lista aktywnie działających gangów

W Chinach i poza granicami działa mnóstwo chińskich gangów. Poniżej przedstawiamy listę tych najbardziej znanych i działających do dzisiaj.

  • Snakehead (蛇头) – gang działający od 1990 roku. Zajmuje się głównie handlem i przemytem ludzi do innych krajów. Działa na terenie prowincji Fujian. Przeważnie wysyła ludzi do bogatszych krajów w Europie, Stanów Zjednoczonych czy Australii. Ponadto zajmują się również przekupstwem, braniem zakładników, fałszowaniem dokumentów tożsamości, praniem pieniędzy i zabójstwami na zlecenie.
  • Salakau (369) – gang uliczny składający się głównie z Chińczyków, działający na terenie Singapuru od 1970 roku. Liczby 3, 6 i 9 sumują się do 18. Liczba ta oznaczała 18 arahantów (głównych uczniów) klasztoru Shaolin. Grupa zajmuje się handlem narkotykami, wymuszeniami i prostytucją. Do gangu należą również Malajowie i Hindusi.
  • Chung Ching Yee (忠精义) – chińsko-amerykańska grupa aktywnie działająca na terenie Chinatown w San Francisco. Większa część grupy pochodzi z Hongkongu. Zajmują się głównie handlem narkotykami, wymuszeniami, rabunkami, morderstwami, włamaniami i kradzieżami.
  • Flying Dragons (飞龙帮) – chińsko-amerykański gang działający na terenie Chinatown w Nowym Jorku. Grupa działa od 1980 roku i zajmuje się głównie wymuszeniami, nielegalnym handlem, napaściami, porwaniami i morderstwami.

Triady

Opisując gangi warto wspomnieć również o triadach. Są to chińskie organizacje podziemne, które rozpoczęły działalność przestępczą. Poniżej krótka lista najbardziej znanych grup.

  • Sun Yee On (新義安) – największa na świecie triada. Założona została w 1919 roku. Organizacja skupia około 50 tysięcy członków na całym świecie. Zajmują się głównie przemytem narkotyków, hazardem, praniem brudnych pieniędzy, prostytucją, handlem bronią, przemytem ludzi, włamaniami i kradzieżami.
  • 14K (十四K) – chińska triada powstała w 1945 roku w Kantonie, aktualnie działająca na terenie Hongkongu. Grupa zajmuje się przede wszystkim przemytem heroiny i opium, hazardem, praniem pieniędzy, handlem bronią, włamaniami, kradzieżami i prostytucją.
  • Big Circle Gang (大圈仔) – triada założona w 1950 roku. Jedna z najbardziej postępowych z wszystkich triad. Grupa zajmuje się głównie wymuszeniami, morderstwami, handlem narkotykami, zastraszaniem, praniem pieniędzy.
  • Wo Shing Wo (和勝和) – gang działający od 1930 roku. Triada z najdłuższą historią funkcjonująca na terenie Hongkongu. Według policji grupa zaangażowana jest głównie w hazard, prostytucję, przemyt narkotyków i wymuszenia.

Walki z gangami

Na początku roku ogłoszono ogólnokrajową kampanię na rzecz walki z przestępczością zorganizowaną. Kampania skierowana została również do urzędników, którzy ukrywają organizacje przestępcze. Przestępczość zorganizowana w wielu przypadkach spleciona jest z korupcją.

W prowincji Shaanxi na początku roku zatrzymano ponad 1 400 podejrzanych, rozwiązano 202 gangi zamieszane w 532 sprawy i przejęto ponad 1 mln dolarów.

Na terenach prowincji Jiangxi rozbito 173 gangi i aresztowano 1 111 podejrzanych.

Chiny do 2019 roku zakładają dalszą walkę ze stale rozwijającymi się grupami przestępczymi. Wtedy sytuacja zostanie ponownie oceniona. Walka koncentrować się będzie w obszarach szczególnie narażonych na działalność gangów i przestępczość zorganizowaną.

Szkolenie: Import z Chin

Źródło grafik: https://www.news.com.au/technology/online/censorship/china-cracks-down-on-peppa-pig-as-youth-counterculture-embraces-character

Oceń post

0 / 5. Ilość głosów: 0