Jak kupować bilety na chińskie pociągi?

Sieć kolejowa, występująca w Chinach znajduje się aktualnie na pierwszym miejscu w Azji i trzecim na świecie, pod względem długości linii kolejowych. Wynosi ponad 124 tys. km. Ponadto w Państwie Środka funkcjonuje również kolej szybkich prędkości, które dzielą się na kategorie G, D i C, gdzie G (高铁 Gaotie) oznacza najszybszy pociąg, poruszający się ze średnią prędkością 200-300 km/h. Jak więc najlepiej kupować bilety na chińskie pociągi?

Bilety na chińskie pociągi

Ceny biletów na chińskie pociągi

Ceny biletów i czas podróży różnią się w zależności od typu pociągu, który wybierzemy. Jak już zostało wyżej wspomniane, najszybszy pociąg to pociąg kategorii G, następnie mamy pociągi kategorii D i C. Istnieją jeszcze pociągi typu K, T i Z. Są zdecydowanie wolniejsze i przypominają trochę kursujące w Polsce TLK.

Poniżej dla porównania przedstawiamy przykładową trasę z podaną ceną i czasem przejazdu w zależności od kategorii pociągu.

Na zdjęciu został podany przykład trasy z Zhengzhou do Szanghaju. Miasta oddalone są od siebie o ok. 960 km. Pociąg kategorii G pozwala pokonać nam tę trasę w niecałe 4,5 godziny. Wybierając tę opcję należy się jednak liczyć z wysokimi cenami za bilety. Pociągi niższej klasy takie jak Z, K czy T, pozwalają pokonać tę trasę za zdecydowanie niższą cenę. Jednakże w tym wypadku trasa może potrać od 9 do 14 godzin.

Szkolenie: Import z Chin

Kupowanie biletów na dworcu

Kupienie biletu na chińskie pociągi przy kasie, na dworcu kolejowym w Chinach może okazać się problematyczne dla osób, które nie znają języka chińskiego. Bardzo ciężko jest się porozumieć, jak twierdzi wielu wyjeżdżających do Chin obcokrajowców. Problem jest szczególnie powszechny w mniejszych miastach. Zdarza się, że w większych miastach np. w Pekinie otwierane są kasy biletowe, w których znajduje się obsługa znająca język angielski.

Cena przy bezpośrednim zakupie biletów w kasie niekiedy może być niższa niż biletów zakupionych przez Internet.

Kupno biletów na oficjalnej stronie chińskich kolei

12306.cn

Już od jakiegoś czasu działa możliwość zakupu biletów poprzez oficjalną stronę internetową chińskich kolei. Jednakże strona nie jest dopasowana do obcokrajowców. Osoby, nieznające chińskiego będą miały problemy ze zrozumieniem strony. Ponadto portal akceptuje tylko i wyłącznie karty wydane przez chińskie banki (tj. Bank of China, China Merchants Bank, Agricultural Bank of China, Industrial and Commercial Bank of China oraz karty w systemie China UnionPay).

Bilety online można kupować 60 dni przed planowaną podróżą.

Decydując się na zakup biletów na podanej strony zaleca się poproszenie o pomoc Chińczyka. Ze względu na liczne trudności, nie zaleca się zakupu biletów na tej stronie bez pomocnego znajomego z Chin. Zdarza się również, że strona nie chce się otworzyć albo działa bardzo wolno.

Trip.com – kolejne strony internetowe do zakupu biletów na chińskie pociągi

trip.com

Przetłumaczona na angielski, wersja strony ctrip.com, na której również kupimy bilety na chińskie pociągi.

Strona cechuje się prostotą i przejrzystością. Wystarczy wpisać miasto, z którego wyjeżdżamy (lub wybrać je z listy), a następnie dodać punkt docelowy. Uzupełniamy również miejsce z datą. Dodatkowo możemy wybrać rodzaj pociągu, którym chcemy podróżować.

Z Suzhou do Guangzhou wyjeżdża dziennie tylko jeden pociąg – klasy K. Podróż trwa ponad 25 godzin.

Powyżej możemy zapoznać się z system płatności na stronie trip.com. Na początku należy wybrać typ dokumentu, którego będziemy używać w podróży. W przypadku obcokrajowców będzie to paszport. Następnie uzupełniamy formularz o takie informacje jak numer dokumentu, nazwisko, imię, a także datę urodzenia.

Dodatkowo dodajemy dane osoby do kontaktu i podajemy e-mail.

Jak możemy zauważyć opłata za rezerwację, którą pobiera strona wynosi 3 dolary.

ChinaHighlights.com

chinahighlights.com

Kolejną polecaną stroną, przy zakupie biletów okazuje się strona ChinaHighlights.com. Rezerwacji można dokonać w trzech prostych krokach, a dodatkowo bez żadnej opłaty można wybrać odpowiadające nam miejsca w pociągu.

Po wybraniu odpowiadającej nam trasy, możemy dodatkowo określić jakiej klasy pociągiem mamy zamiar podróżować. Możemy również zaznaczyć, który przedział godzinowy a pro po odjazdów najbardziej nam odpowiada.

Poniżej można zapoznać się z podstroną, dotyczącą rezerwacji biletów.

Po wybraniu przejazdu przechodzimy do rezerwacji biletów. Podobnie jak na poprzedniej stronie tutaj również musimy uzupełnić puste pola swoim imieniem i nazwiskiem, rodzajem dokumentu, którym będziemy się legitymować i jego numerem.

Możemy również wybrać sposób odbioru biletu. To od nas zależy czy wybierzemy opcję wysyłki czy osobistego odbioru na dworcu kolejowym. Jednakże bilety wysyła się  jedynie na teren Chin, Hongkongu, Makau czy Tajwanu. W tym wypadku możemy podać adres hotelu, w którym zamierzamy się zatrzymać lub firmy.

Następnie przechodzimy do opcji wyboru miejsca do siedzenia. Miejsca w chińskich pociągach najczęściej ustawione są w kombinacji 3+2. Możemy wybrać czy wolimy miejsce przy oknie, w środku czy przy wyjściu.

W razie problemów z zakupem biletu czy pociągiem, możemy zaznaczyć odpowiednie opcje lub dodać własne sugestie.

W punkcie czwartym podajemy dane osoby do kontaktu. W tym imię i nazwisko, kraj pochodzenia, adres e-mail i numer telefonu.

Opłata rezerwacyjna za kupno biletu na stronie ChinaHighlight.com wynosi 6 dolarów.

ChinaTicketOnline.com

chinaticketonline.com

Kolejna proponowana strona również odznacza się przejrzystością i łatwością korzystania. Bez problemów można wybrać start i cel podróży, a następnie przejść do szukania odpowiadających nam pociągów. Na stronie można również zakupić bilety na samolot.

Serwis działa od 12 lat i cieszy się dobrymi opiniami.

Wybierając pociąg klasy G, trasę liczącą ponad 100 km pokonamy w około pół godziny. Poniżej możemy zobaczyć ceny i opcje miejsc w pociągu.

Wybierając opcję biletu, przechodzimy do kolejnej podstrony.

W tym momencie możemy wybrać czy pociągiem przemieszczać będzie się osoba dorosła czy dziecko. Można również zauważyć, że opłata rezerwacyjna wynosi 5 dolarów. Po dodaniu pasażera pojawia się następujące okienko:

Po uzupełnieniu wszystkich danych przechodzimy dalej do zapłaty za bilet. Na stronie można również zapoznać się z poprawnie uzupełnionym przykładem.

ChinaTour.com

chinatour.net

Kolejna strona cieszy się wieloma pozytywnymi opiniami. Ponad 26 000 osób z sukcesem zarezerwowało bilety na ChinaTour.com Serwis umożliwia wybór pomiędzy e-biletem a odbiorem biletu na miejscu w Chinach.

Późniejszy wybór poszczególnych pociągów przedstawia się następująco:

Po wyborze odpowiadającego nam pociągu, zostajemy przekierowani do formularza rezerwacji.

Na górze widzimy podsumowanie naszego przejazdu, numer pociągu, cenę i opłatę rezerwacyjną, która w tym przypadku wynosi 5 dolarów.

Następnie wypełniamy pola, w których należy podać nazwisko, imię i numer (w przypadku obcokrajowców) paszportu.

Możemy również wybrać czy odbierzemy bilet na stacji w Chinach, czy chcemy aby dostarczono go nam do hotelu, w którym zamierzamy się zatrzymać. Przy drugiej opcji doliczane jest dodatkowo 5 dolarów opłaty za wysyłkę.

BIlet na pociąg z Huochepiao.com

huochepiao.com/gaotie

Huochepiao.com to chińska strona do zakupu biletów na pociągi, często polecana przez internautów. Występuje jednakże tylko w języku chińskim, przez co rezerwacja biletów może okazać się nieco skomplikowana dla osób nieznających tego języka.

Wybór interesującej nas trasy przejazdu prezentuje się następująco:

Następnie po wprowadzeniu odpowiadającego nam kursu zostajemy przekierowani na następującą stronę, gdzie będziemy mogli wybrać godzinę odjazdu pociągu.

Wybrana data odjazdu pociągu to środa, 12 października. Patrząc na ceny i czas przejazdu możemy wybrać odpowiadający nam pociąg.

Kup bilet przez WeChat

Od zeszłego roku bilety na pociągi w Chinach można również kupować przez używaną przez prawie wszystkich Chińczyków aplikację – WeChat.

Wiele osób uważa, że jest to bardzo szybki i wygodny sposób zakupu biletów. Wystarczy tylko raz wprowadzić swój numer dowodu czy paszportu (w przypadku obcokrajowców), uzupełnić wszelkie niezbędne dane i gotowe. Następnym razem będziemy mogli skorzystać z zapisanych wcześniej danych. Niektórzy twierdzą, że zakup przez WeChat zajmuje zaledwie 60 sekund, gdy już zapoznamy się całym procesem kupna przez aplikację.

Aby zakupić bilet w aplikacji należy przejść do zakładki „ja” a następnie kliknąć na „portfel”. Następnie wybieramy „pociągi i loty” i możemy przechodzić do zakupu. Podobnie jak na omawianych powyżej stronach wybieramy miejsce odjazdu i cel wyprawy. Zaznaczamy odpowiadającą nam datę i szukamy pociągów.

Wybieramy pociąg, a następnie zaznaczamy typ biletu. Po dokonaniu wyboru wpisujemy niezbędne informacje o osobie podróżującej i dodajemy numer telefonu. Te informacje wystarczy podać tylko raz. Gdy będziemy kolejny raz korzystać z aplikacji WeChat w celu zakupu biletu na pociąg, dane pojawią się automatycznie.

Zapłaty za bilet należy dokonać w przeciągu pół godziny. Następnie otrzymamy informacje o zakupionym bilecie. Na stacji, przy okienku należy pokazać numer, który otrzymamy na aplikacji, a wtedy dostaniemy papierową wersję biletu.

Fałszywe bilety na chińskie pociągi

Kupując bilety na dworcu kolejowym w Chinach możemy natrafić na osoby, które będą nam wmawiać, że również od nich kupimy bilety. Usłyszymy, że kupując bilet w taki sposób nie będziemy musieli stać w długich kolejkach, a przy tym unikniemy marnowania czasu. Będą proponowali niższe ceny, wmawiali, że są pośrednikami w jakiejś firmie. Nie zalecamy jednak korzystania z ofert takich osób. Przeważnie będą to po prostu oszuści, chcący wyciągnąć od nas pieniądze i sprzedać fałszywe bilety. Lepiej postać te paręnaście minut w kolejce do kasy ale mieć pewność, że kupowane przez nas bilety na pewno są oryginalne.

Chińskie pociągi – kilka rad przed podróżą

  • Dokładnie sprawdź stację, z której odjeżdżasz. W większych chińskich miastach jest kilka dworców, często bardzo oddalonych od siebie.
  • Jeśli spóźnisz się na pociąg możesz udać się do specjalnego okienka, gdzie wymienisz swój bilet na kolejny pociąg, wyjeżdżający tego samego dnia. Jest to całkowicie bezpłatne. Jeśli następny bilet będzie droższy od tego zakupionego, będziesz musiał zapłacić jedynie różnicę cenową między biletami.
  • Zanim wejdziesz na dworzec przygotuj swój bilet i paszport. Wszyscy pasażerowie muszą przejść odpowiednią kontrolę.
  • Pojaw się na stacji odpowiednio wcześnie.

Kupno biletu na chińskie pociągi wcale nie musi być skomplikowane. W Internecie możemy znaleźć coraz więcej stron, które pomogą nam w tym procesie. Powstaje coraz więcej platform, dopasowanych do osób nieposługujących się językiem chińskim.

Źródło grafiki: http://m.xinhuanet.com/sn/2017-10/29/c_1121872856.htm

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 5